Jak połączyć Amplituner + wzmacniacz stereo z jednymi frontami

z3

New member
Bez reklam
Panie i panowie,

Znajomy zakupił sobie kiedyś zestaw kina domowego, wszystko ładnie śmigało do czasu kiedy zażyczył sobie porządne stereo, koleś kupił wzmaka i no i jest zagwozdka, mianowicie nie wie jak podłączyć ampli i wzmaka z jedną parą kolumn. Czy to się puszcza jakoś jako PRE OUT czy jak ?? Jeśli ktoś już miał taką sytuację będę bardzo dźwięczny jeśli zasugeruje rozwiązanie.

pozdro
 

lepp

New member
Bez reklam
Szkoda, że już kupił wzmacniacz stereo. Przydałby się taki z możliwością pracy jako końcówka mocy.
Podłączamy wtedy wyjścia pre out z amplitunera z wejściami main in (mogą się trochę inaczej nazywać) we wzmacniaczu. Sprzęt stereo bezpośrednio do wzmaka. Wtedy wzmak napędza fronty również w kinie.

Jeśli nie ma takiego wejścia można podpiąć pod dowolne wejście, ale wtedy trzeba będzie kino skonfigurować z konkretnym położeniem potencjometra głośności we wzmaku i za każdym razem gdy coś oglądamy ustawić go w tej pozycji. Można też zastosować przełącznik głośników, ale wtedy zmiana wzmacniacza będzie wymagała ruszenia dupy z fotela i ręcznej zmiany pozycji przełącznika.
 

lepp

New member
Bez reklam
Jeśli dobrze rozumiem to co poniżej to chyba tak, ale sprzwdzę jeszcz

Fixed level inputs allow the 840A to provide the front channel amplification when integrated with home cinema systems that use an AV processor<SPAN lang=EN style="FONT-SIZE: 8.5pt">
 

z3

New member
Bez reklam
hmmm a ten opis chyba jednak wskazuje ze umie:

Completely separate pre-amp and power amp toroidal transformers and circuits make the 840A effectively a pre and power amplifier combination in one chassis
 

lepp

New member
Bez reklam
To znaczy, zę to tzw "integra" czyli wzmak i przedwzmacniacz w jednym.
Nie ma w instrukcji informacji, że może działać jak końcówka mocy.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Przejrzałem sobie tył tej integry: http://www.audioenz.co.nz/2006/images/cambridge_840a-rear-l.jpg

Ma tylko preamp OUT, brakuje mi wejścia (zwykle oznaczonego jako "main in" albo "preamp IN"). Dziwne... (chyba, że jestem ślepy). Większość wzmacniaczy zintegrowanych ma zmostkowane (zworkami) wyjście przedwzmacniacza z wejściem końcówki mocy (u mnie oznaczone jako pre out i main-in). Pozwala to na wyprowadzenie z ampli (tu większość tanich modeli nie ma pre outa z kolei) sygnału z pre-out do main-in wzmacniacz (2xRCA).
 

Ferrari95

New member
Jeśli dobrze rozumiem, to jako końcówki mocy mogą działać np. wzmaki Marantz'a np. PM7003 i PM 8003 posiadające wejścia 2xRCA oznaczone jako "power amp direct in", które łączy się z pre out'em w ampli?
 

z3

New member
Bez reklam
Przejrzałem instrukcje i informacje na necie i w końcu się dokopałem do info, że ca potrafi grać jako wzmak do frontów w systemie surround, ma funkcję Fixed level inputs, która ustawia dla wybranego wejścia stały poziom wzmocnienia dźwięku, dzięki czemu możemy sterować głośnością z zewnętrznego źródła. Teraz pytanie jak to będzie trzeba skonfigurować, żeby poziom głośności był taki sam jak w przypadku bezpośredniego podłączenia głośników do amplitunera.

I jeszcze chciałem się upewnić, wystarczy chinchami podpiąć z ampli preaut lewy, prawy do wybranego źródła we wzmaku i ustawić Fixed level input?
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Wystarczy, potem nie można ruszać głośności (chyba, że tu jest zblokowana). Szkoda tylko, że i tak dźwięk musi przejść przez dodatkowy przedwzmacniacz (zawsze to niepotrzebne dodatkowe opóźnienie i szumy).
 

Georg1005

New member
Witam! Jeszcze parę miesięcy temu miałem ten sam problem i nie ukrywam że był on bardzo męczący.
Mam amplituner kd Onkyo tx-sr 605 i wszystko było dobrze do czasu jak nie usłyszałem jak w stereo z moimi kolumnami (Paradigm monitor 9) zagrał wzmacniacz NAD C355BEE:roll:
Byłem zachwycony:grin: tą ogromną różnicą w jakości dźwięku stereo i od razu zacząłem kombinować jak podłączyć moje pradigmy do amplitunera i wzmacniacza jednocześnie, bo Onkyo 605 nie posiada wyjścia pre-out
No i po wielu,wielu poszukiwaniach znalazłem.
Potrzebny jest dzielnik napięcia który naprawdę jest bardzo prosty do zrobienia nawet jak ktoś nie ma pojęcia o elektronice.Jest to de facto wykorzystanie pomysłu Yamahy.
Czyli wszystko co potrzebujemy do wykonania takiego dzielnika napięcia to:
- 2 odcinki przewodów głośnikowych (od wtyków głośnikowych L R amplitunera do oporników)
- 2 oporniki 10kOhm + 2 oporniki 1kOhm (nie muszą byc highendowskie Vishay czy Welwyn, wystarcza solidne rezystory metalizowane)
- 2 odcinki interkonekta zakończone wtykami cinch lączace dzielnik napięcia z wejściem cinch wzmacniacza.
http://www.audiostereo.pl/zalaczniki/747141_1.jpg
 

lepp

New member
Bez reklam
Wracając do problemu Z3, skoro CA potrafi działć jako końcówka mocy to nie działa w tym momenci pokrętło głośności. Musisz ustawić manualnie lub przy użyciu mikrofonu do autokalibacji ( jeśli ampli ma coś takiego ) poziomy dla frontów tak , aby były dopasowane do reszty. Tylko raz, potem nawet nie zauważasz, że zamiast ampli frontami zajmuje się wzmak. Wszystko działa normalnie, a głośnością steruje ampli tak samo jakby nie było podłączony zewnętrzny wzmacniacz mocy. Jedyne co się zmieni to brzmienie, oczywiście na lepsze :D
Tego typu rozwiąanie jest oczywiście dużo lepsze niż proponowane wyżej, czasem oczywiście nie da rady tego tak zrobić, wtedy pozostaje kombinowanie.
 

Jarema

New member
Zrobiłem sobie dzielnik napięcia i działa!!!
Dzięki Georg1005, właśnie tak podpiąłem CA840A do Onkyo Th-SX501.
Polecam to rozwiązanie.
 

ThoR_82

New member
Witam!

Mam pytanko co do tego dzielnika ,czy nie ma straty jakosci dzwieku przez ten dzilnik? i rozumiem ze jezeli to bym zrobil to kolumny beda podlaczone do wzmacniacza a dzilnik bedzie laczyc wzmacniacz(wyjscie liniowe)z amplitunerem?(wyjscia frontowych glosnikow) a sterowac poziomem glosnosci bede za pomoca ampli?(jako pre amp)

Jeszcze jedno pytanko czy da sie podlaczyc sama/e koncowki do ampli? tak ze pre out do koncowki i kolumny do koncowki? to bedzie tak samo dzialac jak wyzej(lub moze wogole...) ,ze dzwiek stereo bedzie isc z koncowki stereo a reszta z ampli? huuh.

Oto odpowiedz osoby sprzedajacej taki zestaw "ROTEL RB-970bx + rc-970 bx"
"Tylko niech Pan nie myśli, iż podłączając pod budżetowy amplituner AV, końcówkę Hi-End otrzyma nie wiem jaki efekt - po prostu sam podany sygnał będzie marnej jakości i zostanie on bezlitośnie wzmocniony, uwypuklając jego najgorsze cechy - zwłaszcza przy minimalistycznej budowie Rotel'a wymogiem jest jak najczystsze źródło! Chyba, że zależy Panu wyłącznie na mocy - wtedy jedna końcówka o mocy 2x 60W, chyba niewiele zmieni w Pańskim systemie"

Jezeli to jest prawda to czy wogole warto podlaczac wzmacniacz do ampli?(wzmak bedzie dzialac jako koncowka...) na jedno wyjdzie! przynajmniej mi sie tak wydaje :/ mam nadzieje ze sie cytowany pan myli... bo kupowac osobno sprzet do stereo i Kina...

pozdro.
 
Ostatnia edycja:

Georg1005

New member
Witam!!! Dopiero teraz powróciłem z powrotem do świata HDTV a to z powodu dłuższej awarii komputera.:D
Cieszę się że rozwiązanie z dzielnikiem napięcia jeszcze komuś się przydalo!!!:lol:
Jak by ktoś miał jakieś pytania to służę pomocą!!!
Pozdawiam!!!
 

tps4

New member
Witam Niewątpliwie rozwiązanie wyżej jest bezpieczniejsze, jednak ja mam po prostu podłączone fronty do ampli i do wzmacniacza ( kolumny z wyjściem bi-wire , zwora włożona, jedna sekcja do wzmaka, druga do ampli). UWAGA!!! Dla takiego podłączenia bezwzględnie trzeba przestrzegać staranności przy obsłudze sprzętu - żeby nie włączyć naraz jednego i drugiego wzmacniacza...
 

stecko21

New member
Georg1005

Mam pytanko: chce zastosowac dzielnik do mojego zestawu : wzmacniacz sony ta-fb940 bez wyjscia sub-out lub pre-out i sub aktywny velodyne cht15. Wyczytalem ze potzrebuje 2 oporniki 10kohm i 2kohm ale jakiem mocy? 1,2,5,10W czy to jest wazne?? czy ma to jakies powiazanie z moca wzmacniacza?? z gory dziekuje za info dla laika:)
 

Jupiter

New member
ja również podpinam się :


zlecę wykonanie dzielnika napięcia dla A/V YamahaRXV450 i Pianocraft dla kolumn NX-E100 Yamahy
 
Do góry