Plazma czy LCD !Czytać 1wszy post! Plasma czy LCD plazma vs LCD plasma vs LCD

Harnasb

New member
Ja natomiast od wczoraj cieszę się posiadaniem Panasonica TH PY700PA czyli full HD. Pierwsze wrażenie jest takie, że musze zrezygnować ze swojej kablówki (sygnał mono, a obraz...) i przejść na telewizję satelitarną. Test z DVD wypadły natomiast fenomenalnie. :p:D
A tak na marginesie, wydaje mi się, że decyzję zakupu trzeba podjąć dość szybko, albo ... po ME i Olimpiadzie. Mi udało się dorwać promocję na... za 5019zł. z przywozem (bez podstawy). Szukałem takiej oferty przez 1,5 m-ca, nie będąc nastawionym na konkretny model lecz odpowiadający moim wymaganiom. Ja wolałem plazmę, lubie filmy akcji a przede wszystkim dużą ilość sportu (z latającymi piłeczkami różnej wielkości).
Teraz będę starał się zapewnić właściwe źródło sygnału.
Rodzice woleli pozostać przy 32" LCDekach, gdyż bali się zmian, no i oczywiscie było to taniej. :eek:k:
Mi to też pasi, bo przy ważnych meczach dziadki przyjdą do mnie i ... uniknę problemów z ewentualnymi pilnymi pracami wynalezionymi przez żonę.
Powodzonka w wyborze:twisted::twisted::twisted:
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
slawekj74 napisał:
(...)
Kupiłem miesiąc temu nowy TV, nie znając tego forum, ale uważam, że nie najgorzej na tym wyszedłem. Oczywiście, gdybym trafił tu wcześniej, pewnie mój wybór nie byłby tylko dobry a wręcz bardzo dobry ;)
(...)
Odległośc od TV 2,5-3m, sygnał tuner SAT (cyfra). Telewizor rewelacyjny, rozdzielczość która będę mógł docenić za jakiś czas :???: ale nie wyobrażam sobie teraz kupowania HD ready ... chyba lepiej zostać przy CRT 8). (...)

Niestety z takiej odległości nawet na ekranie 50" nie widziałbyś różnicy między FULL HD a HD Ready nie mówiąc już o wielkości 37".

Nie wyobrażam sobie kupowania w takich warunkach FULL HD.

Pozdrawiam,
 

mac606

New member
Czy jakośc sygnału emitowanego poprzez dekoder N-telewizji jest taka sama jak sygnał emitowany poprzez dekoder Philips PVR HD CYFRY. Mam dekoder STRONG a chciałbym podłączyc kabel HDMI do jednego z tych tunerów żeby zyskac na jakości obrazu.
 

mirecore

New member
ponad rok miałem ten dylemat LCD czy PLASMA, byłem wszystkimi konczynami za LCD ale po obejrzeniu wszystkich modeli które tu mi polecano stwierdziłem ze LCD nadaje się tylko do kuchni do TVN STYLE, a nie do kina domowego.

Zdecydowanie PLASMA, to jest po prostu telewizor bez wszystkich wad technologicznych LCD. Martwiłem sie o wypalanie - ale obecnie PLASMY panasonica mają dłuższe życie od potencjalnego LCD - wypali się do połowy po upływie 100.000 godzin, czyli już prawdopodobnie będziesz miał inny telewizor po upływie 50.000 godzin. LCD też się wypala, tyle że nikt o tym nie mówi tak głośno jak o plasmach.

Filmy nawet ze zwykłego DVD (bez up1080p) po prostu zaje###te naturalne kolory, czerń jest czarna a nie granatowa czy zielona jak w LCD, szybkość wyświetlania bez smużeń i klatkowań (plasmy mają 100Hz) i to co wydawało mi się mało istotne KĄTY boczne - no teraz sobie nie wyobrażam że musiałbym co chwila obracać kobylasty telewizor, albo siadać idealnie na wprost to chore.

Zapomnijcie o LCD jak chcecie mieć wrażenie prawdziwego kina.
Czytaj wątek nowa seria Panasonic 80
 

Sansei6

Member
Bez reklam
raf44 chyba nie czytałeś uważnie?! Skoro wife nie lubi kompa, statycznych obrazów i z kompa a zamierzasz oglądać sygnał z SD, to żaden LCD nie podoła tak obrazowi zwłaszcza w tej cenie. Zastanów się co robisz, zauważ jak wielu było rozczarowanych obrazem z SD w LCD (w tym ja) Widizałeś kiedyś w domowych warunkach LCD na sygnale SD?
Może przeczytaj jeszcze raz temat, bo najwyraźniej nie zrozumiałeś lektury, albo zbyt pokrętnie coś napisałeś, że cię nie zrozumiałem, może masz oglądać jednak suuper jakości sygnał HD i gry z kompa, już nie wiem :roll:
 

rosi

New member
mirecore napisał:
LCD też się wypala, tyle że nikt o tym nie mówi tak głośno jak o plasmach.

Sansei6 napisał:
A co do wypalania to myślicie że LCD problem wogóle nie dotyka?

Jakie WYPALANIE w LCD ??? O czym wy mówicie ?!? Proszę nie wprowadzajcie w błąd czytających te forum. Zasada działania LCD jest zupełnie inna niż w plazmach. Brakuje Wam elementarnej wiedzy o zasadach działania plazm i telewizorów LCD. Proponuje rozpocząć od lektury omawiającej technologie LCD i plazmy, chociażby tu: http://www.tomshardware.pl/display/20050309/index.html
 

rosi

New member
Niestety muszę Cię zmartwić. To nie jest możliwe w telewizorach LCD. Matryce musiały być uszkodzone lub źle skonstruowane lub bardzo starego nieprodukowanego typu. Spróbuj przez miesiąc włączyć telewizor LCD lub monitor z jasnym prostokątem lub innym stałym elementem i sprawdź czy coś zobaczysz. Na 100% nie zobaczysz żadnych wypaleń.

Nie cytujemy posta poprzednika!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

-AS-

New member
Witam,
Rosi muszę Cię zmartwić - jest, to możliwe. LCD również się wypalają. Napiszę coś jeszcze, coś co może Cię zszokować - jest możliwość wypalenia obrazów również w CRT.

Pozdrawiam
 

rosi

New member
-AS- po Tobie nie spodziewałem się, że możesz pisać takie rzeczy... Mam plazmę Pioneera i miałem do czynienia z bardzo wieloma monitorami LCD. I wierz mi, nie widziałem jeszcze żadnego ekranu LCD z wypalonym jakimś logiem. Przecież to jest właśnie jedna z głównych zalet monitorów LCD - brak możliwości jakichkolwiek wypaleń. Czy kiedykolwiek słyszałeś o wypaleniu się menu Start w Windowsach na ekranie LCD? Ja widziałem na prawdę dużo monitorów LCD i nigdy nie widziałem żadnych wypaleń. To przecież wynika z samej zasady działania monitora LCD. Przecież w LCD nie macie fosforu który może się wypalać. Tam jest fluorescencyjna lampa która podświetla z tą samą jasnością cały ekran. Jeśli ktoś widział wypalone logo na ekranie LCD, to musiała to być wadliwie zaprojektowana lub uszkodzona matryca ciekłokrystaliczna.

Nie cytujemy poprzednika. Tym razem poprawiłem.
 

-AS-

New member
Witam,
Rosi - powtarzam, na ekranach LCD również da się wypalić elementy obrazu. Jest to trudniejsze, niż w plazmach, ale się da. Tak samo w CRT - trudniej, ale się da.

Pozdrawiam

EDIT:
tak na szybko:


Like the burn-in on CRTs, image persistence on LCD monitors is caused by the continuous display of static graphics on the screen for extended periods of time. What this does is cause the LCD crystals to have a memory for their location in order to generate the colors of that graphic. When a different color is then displayed in that location, the color will be off from what it should be and instead have a faint image of what was previously displayed.
This problem is most common for elements of the display that do not change. So items that are likely to generate a persistent image are the task bar, desktop icons and even background images. All of these tend to be static in their location and will be displayed on the screen for extended period of time. Once other graphics are loaded over these locations, it may be possible to see a faint outline or image of the previous graphic.

Źródło
 
Ostatnia edycja:

rosi

New member
To jeśli mówimy o takich ekstremalnych przypadkach, to mogę wam powiedzieć, że w plazmach też mamy smużenie obrazu... Nie generalizujmy i nie mówmy że monitory LCD się wypalają bo to w nich nie występuje. Jeśli ktoś używa do normalnego używania nowoczesnego telewizora/monitora LCD to nie zobaczy nigdy żadnych wypaleń. W plazmach czy CRT - jak najbardziej. Ja mam monitor IPS od dwóch lat, praktycznie 80% czasu w lewym dolnym logu świeci się logo Startu Windowsów XP i po przełączeniu na całkowicie czarny ekran nigdy nie widzę żadnego wypalenia.
Powiedzmy tak - w każdym telewizorze plazmowym i CRT występuje efekt wypalania. W bardzo znikomej części monitorów/telewizorów LCD w ekstremalnych przypadkach może dojść do uszkodzenia matrycy i podobnego efektu "wypalenia" obrazu jak w przypadku telewizorów plazmowych.
 

-AS-

New member
Witam,
Rosi - dlaczego się tak bardzo upierasz. Wpisz sobie "lcd persistance" w google'ach, a przekonasz się, że nie mówimy tutaj o 'ekstremalnych przypadkach' - moje 2 min poszukiwania znalazły parę przykładów (jest ich w necie duuuużo więcej) - Przykład 1, Przykład 2, Przykład 3, a TU Wikipedia. Zauważ, iż część ludzi w podanych przeze mnie przykładach twierdzi tak, jak Ty: 'to niemożliwe', a jednak.

Producenci i zwolennicy LCD od dawna wymieniają wypalanie się obrazów na ekranach plazmowych, jako jedną z ważniejszych wad tej technologii, zapominając o tym, że technologia LCD, również nie jest wolna od tego problemu. Dzięki temu przyjęło się, że LCD się nie wypalają, a plazmy tak.

Zgoda, problem z wypalaniami w LCD jest mniejszy i najczęściej odwracalny, ale jest i nie są to też ekstremalne, odosobnione przypadki. Masz LCD w domu? Poczytaj sobie dokładnie instrukcję, a na pewno znajdziesz podobne informacje, jak w instrukcjach do ekranów plazmowych, aby nie zostawiać statycznych obrazów na długi okres.

Pozdrawiam
 

rosi

New member
-AS- - ja sie nie upieram. Ok, może i po bardzo długim, wielokrotnie dłuższym okresie czasu może i coś tam się pojawi na LCD, ale nie mówmy takich rzeczy że na LCD mamy problem z wypalaniem, bo go w LCD po prostu NIE ma. To tak jakby też twierdzić, że w plazmach jest problem z kątami - ja patrząc na Kuro pod różnymi kątami widzę pod większym kątem mniejszą jasność. Jednak nie będę mówił, że w plazmach jest problem z kątami tak samo jak w LCD. Po prostu problem ten w porównaniu z LCD jest pomijalny i na niego nie zwracamy w ogóle uwagi i mówimy, że nie ma problemu z kątami w plazmach. Tak samo z wypalaniem. Sama konstrukcja monitorów LCD zapewnia, że problem jest ten znikomy i jedynie przy wielokrotnie dłuższym okresie (50-100 krotnie od plazmy?) czasu możemy coś na niej zauważyć. Jeśli ktoś mówi, bez żadnych szczegółów, że w LCD też występuje problem z wypalaniem to ja mówię, że nie wie co mówi. I myślę, że nie wolno takich rzeczy pozostawiać na forum publicznym, bo wiele innych osób, które mają bardzo małe pojęcie o technologiach LCD i plazmy mogą faktycznie pomyśleć, że w obu technologiach występuje problem wypalania. A jest to całkowita nieprawda. Problem wypalania stałych obrazów na obecnych matrycach LCD praktycznie nie istnieje. No chyba, że będziemy wyświetlać przez 1,5 roku na okrągło przez 24h ten sam obraz. Ale pomyśl co by się stało z plazmą, nawet Kuro po takim okresie czasu.
 

-AS-

New member
Witam,
pozwólmy ludziom myśleć samym za siebie. Ja przedstawiam tylko fakty. Pisałeś, że nie ma czegoś takiego, jak wypalania na ekranach LCD, więc napisałem Ci (zgodnie z prawdą), że jest. Starałem Ci się udowodnić, że zjawisko to nie jest tylko, czystą teorią. Czy ktoś w to uwierzy, czy będzie się upierał przy swoim, to już nie mój problem. Fakty są takie, jak przedstawiłem. Ekrany CRT, LCD i PDP podatne są na wypalania statycznych obrazów, jedne mniej drugie bardziej.

Samsung na swojej stronie w sekcji FAQ o monitorach LCD pisze tak:
TFT-LCD monitors are subject to screen burn-in (image retention). Consequently, you should never keep a still image on your screen for extended periods of time. If you must keep your monitor on, use a screen saver. If you can, set your monitor to drop into standby or suspend mode after twenty or thirty minutes of non-use.
If you do see image retention on your screen, unplug the monitor for 48 hours. This usually corrects the problem.
Important: Burn-in or image retention is not covered by your warranty.

Napisałem wyraźnie - w LCD zdarza się to żadziej, ale się zdarza. Pisząc, że zjawisko to nie istnieje w LCD, to Ty mieszasz ludziom w głowach. Istnieje i dlatego należy stosować zdroworozsądkowe zasady użytkowania tych monitorów/telewizorów, tak samo jak ekranów plazmowych. I nie mówimy tutaj o wypaleniu czegoś po 'półtora rocznym' wyświetlaniu statycznych obrazów. W zależności od producenta, modelu i egzemplarza zjawisko, to może wystąpić po paru godzinach lub dniach, ale może.

Pozdrawiam
 

rosi

New member
Nie ma to jak wyrwane z kontekstu cytaty... Po pierwsze Kiki dopiero w następnym poście powiedział, że na ekranie LCD był wyświetlany statyczny ekran przez 1,5 roku. A ja cały czas mówiłem o normalnym codziennym użytkowaniu LCD. Czy my rozmawiamy o jakiś ekstremalnych przypadkach w których telewizory były wystawiane na wystawach przez wiele lat z tym samym obrazem czy też o zwykłym domowym użytkowaniu telewizorów? No nic, bawcie się dobrze i uważajcie na "wypalanie się ekranów LCD". :hmm:
 
Ostatnia edycja:

-AS-

New member
rosi napisał:
uważajcie na "wypalanie się ekranów LCD". :hmm:

Bardzo bym nie chciał, żebyś się przekonał o tym zjawisku na własnej skórze, dlatego życzę Ci jak najmniej problemów z Twoimi ekranami.

Serdecznie pozdrawiam
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Oczywiście, że LCDki też się wypalają, kto twierdzi inaczej ten ma brak elementarnej wiedzy w temacie LCD i polecam się mu dokształcić np. na googlach.

Pozdrawiam,
 

rosi

New member
1. Żaden telewizor LCD się nie wypala. Wypalać to się może fosfor w telewizorach plazmowych lub CRT.
W telewizorach LCD możemy mieć co najwyżej efekt utrwalania stałych obrazów spowodowany utrwaleniem polaryzacji ciekłych kryształów.
Dowód ?

Toshiba: http://www01.keren.nl/mediafiles/247.pdf

One of the advantages of LCD displays (compared to Plasma) is the fact that LCD do not suffer the problem of permanent burn-in when a static picture is displayed for a long time (for example a company logo that is always present at a particular spot on the screen). But you may have heard that LCD displays also suffer from a similar type of image retention. The image retention that may appear on LCD displays is called Temporary Image Retention, and as the term implies, it is a condition that is not permanent (unlike the image burn-in that is experienced with Plasma and CRT displays).
http://www.practical-home-theater-guide.com/image-sticking.html

Many are aware that if you leave a static image for a prolonged period on a plasma TV, you may risk phosphor burn-in. The result is that once you remove the static image, you would still be able to see a faint outline, or ghosting of the original image, even when you change the picture content.
LCD TVs do not suffer from burn-in, yet as surprising as it may seem, they still suffer from image retention when a static or semi-static image is left displayed on the screen for too long.
http://photography.consumerelectronicsnet.com/articles/viewarticle.jsp?id=25497

Unlike phosphor-based displays such as CRTs and plasma flat panels, LCD displays do not suffer from permanent image burn-in resulting from the prolonged display of static images. This is widely understood as one of the key technological advantages of LCD. However, a temporary retained image may result in such displays, if a static image is displayed for a long time -- an effect known as "image sticking," or temporary image retention (TIR). This effect is not permanent, is not a degradation in overall life, and does not appear at all in typical usage.
2. Problem utrwalania trwałych obrazów w LCD.
Ok. Tutaj się pomyliłem i się do tego przyznaje. Sam mimo, iż widziałem wiele ekranów LCD na których przez lata był wyświetlany ten sam obraz nigdy nie zauważyłem żadnych utrwaleń.
Problem może występować na niektórych ekranach LCD i pojawił się mniej więcej 3 lata temu. Istnieje na tych ekranach LCD, które wykorzystują tzw. funkcję "override". Nawet jednak w takich przypadkach utrwalanie jest wielokrotnie słabsze niż w telewizorach plazmowych lub CRT i przy normalnym użytkowaniu jest bardzo mało prawdopodobne aby wystąpiło.

Dowód ?

http://www.behardware.com/art/imprimer/615/

However, to put the danger in perspective, we displayed a fixed image on several TN, IPS, and VA monitors including the ViewSonic VX922 (probably the strongest overdrive) and after 48H without a screensaver, changing anything or switching off, the display remained impeccable.
Swoją drogą bardzo ciekawy artykuł.

http://compreviews.about.com/od/monitors/a/LCDBurnIn.htm

It is very unlikely for a consumer to have this happen as it is more likely to happen in a fixed display such as those seen as display boards for businesses that do not change.
Ponadto ponoć problem utrwalania obrazu nie istnieje na ekranach TN i VA. Natomiat na najnowszych i najlepszych matrycach IPS problem może się ujawnić.

http://www01.keren.nl/mediafiles/247.pdf


TN: "Very unlikely to get image persistence"
VA: "Unlikely to get image persistence"
IPS: "More susceptible to image persistence"
 

-AS-

New member
Witam,

rosi napisał:
1. Żaden telewizor LCD się nie wypala. Wypalać to się może fosfor w telewizorach plazmowych lub CRT.
W telewizorach LCD możemy mieć co najwyżej efekt utrwalania stałych obrazów spowodowany utrwaleniem polaryzacji ciekłych kryształów.

Dokładnie dlatego radziłem Ci, abyś w wyszukiwarce wpisał 'LCD persistance', a nie 'LCD screen burn in'. Nie ma znaczenia jaka jest nazwa, ważne jakie są efekty. Technologia inna, inna definicja i nazwa, ale efekt podobny.

2. Problem utrwalania trwałych obrazów w LCD.
Ok. Tutaj się pomyliłem i się do tego przyznaje. Sam mimo, iż widziałem wiele ekranów LCD na których przez lata był wyświetlany ten sam obraz nigdy nie zauważyłem żadnych utrwaleń.
Problem może występować na niektórych ekranach LCD i pojawił się mniej więcej 3 lata temu. Istnieje na tych ekranach LCD, które wykorzystują tzw. funkcję "override". Nawet jednak w takich przypadkach utrwalanie jest wielokrotnie słabsze niż w telewizorach plazmowych lub CRT i przy normalnym użytkowaniu jest bardzo mało prawdopodobne aby wystąpiło.

Zdefiniuj, proszę, 'normalne używanie'. Przy 'normalnym używaniu' panele plazmowe również nie maja prawa się wypalić. Nie tędy droga. Tak, jak napisałem wcześniej - do wszytskich telewizorów (CRT, LCD, PDP) obowiązują zdroworozsądkowe zasady użytkowania.

Chciałbym, korzystając z okazji, wyjaśnić, iż w moim postach absolutnie nie chodzi mi o udowodnienie wyższości jednej techonologii nad drugą. Chodziło mi, tylko i wyłącznie, o sprostowanie mylnych informacji dotyczących technologii LCD i wypalania statycznych obrazów.

Pozdrawiam
 
Do góry