Filmy 3D, gdzie ten efekt wychodzenia z obrazu?

TechnoDream

New member
Witam, posiadam tv z technologią 3d już 3 miesiące, obejrzałem już około 30 filmów 3D SBS, więc teraz mogę śmiało zadać jedno bardzo ważne pytanie !GDZIE SIĘ PODZIAŁ EFEKT 3D WYCHODZENIA Z OBRAZU!!

Obejrzałem już kilkanaście filmów 3D i z tym efektem spotkałem się może z 5, 6 razy i to zazwyczaj w filmach przyrodniczych np "Under The Sea 3D" (przyklad takiego efektu w tym filmie, to gdy rybka stara się dać nam buzi ) taki efekt w superprodukcjach praktycznie nie występuje, a obejrzałem już:

Avatar 3d
Piraci Z Karaibów Na Nieznanych Wodach
Opowieści z Narnii Podróż Wędrowca do Świtu 3D
Priest/Ksiądz
Thor 3D
Zielony Szerszeń
Starcie Tytanow 3D
Resident Evil - Afterlife 3D
Sanctum 3D
Piła 3D
Drive Angry 3D

dlaczego twórcy takich filmów nie stosują tego efektu w swoich filmach, skoro ten efekt daje największą satysfakcje z oglądania filmów 3d?????

Obejrzałem praktycznie wszystkie filmy jakie są dostępne na TV 3D i taki efekt wychodzenia z obrazu praktycznie nie występuje, to ja się pytam gdzie on się podział !! :)

Piękne reklamówki telewizorów, gdzie wszystko wychodzi z obrazu, a tak naprawdę na dzień dzisiejszy wszystko to tylko głębia, a efektu wychodzenia z obrazu brak:(
 
Ostatnia edycja:

PolishFactor

New member
Bo 3D w filmie dopiero raczkuje. Trzeba wychowania całego pokolenia kamerzystów by umieli właściwie operować sceną i robienia filmów od podstaw pod 3D, a nie ich prostego przerabiania. Równie dobrze w wielu przypadkach możesz użyć prostego przekształcania każdego filmu 2D na 3D przez swój TVik by mieć podobny efekt jak na większości "filmów 3D". Najaczęściej info o 3D to tylko pic robiący marketing. Nawet totalny budżetowo i robiony od podstaw Avatar posiada kupę scen płaskich. Sensowne efekty muszą być niestety robione tylko komputerowo, a to total kosztuje. Trzeba się więc pogodzić, że 99% materiału to będzie pseudo 3D z efektem akwarium (do wewnątrz ekranu) i tylko paroma scenami spełniającymi warunki wychodzenia z ekranu. Efekt wychodzenia kończy się natychmiast po zetknieciu obiektu z bokiem ramki więc do takiego 3D potrzebne są jak najwieksze ekrany ,a nie pici 47 ,czy 55 calowe Tviki. To tchnologia idealna dla wielkich ekranów kin i oglądania obrazu w ciemności na materiale tylko najwyższej rozdzielczości.

Reasumując.

Na razie zapomnij o filmach 3D z przewagą akcji toczącej się na środku Twojego pokoju. Są tu liczne ograniczeniajak np. wielkości ekranów obecnych Tvików (widzialności ramki) i kosztów stworzenia materiału do takich efektów, które na razie nie da się przeskoczyć. Ciesz się więc kilkoma zewnętrznymi efektami, które w obecnych filmach zwykle sporadycznie znajdziesz. To i tak wiele fanu , a efekt akwarium również pozwala wreszcie na realniejsze odzwierciedlenie głębi (porowatości obiektów, czy skali przestrzeni, jak ocena skali wysokości patrząc w dół). W obecnym 3D koleś z lękiem wysokości może wreszcie wymięknąć przy seansie, więc to jest już niezłe osiągnięcie. Jak chcesz jak najwięcej 3D na zewnątrz to szukaj tylko filmów rysunkowych tj 100% robionych na kompach lub reklamówek ze sklepów do sprzedaży TVików. Więcej 3D zewnętrznego mają kreskówki jak np. Yogi bear choć też wielkiego szału nie ma.

Idelanie z kamery wychodzą głównie filmy sportowe, gdzie kamerę można wcześniej dobrze wypozycjonować i zgrać to z zachowaniem zawodnikia jednocześnie dorzucając zwolnione tępo oraz filmy przyrodnicze głównie kręcone pod wodą (wolne tępo przemieszczania obiektów i łatwość dopasowania kamery do "bohatera" sceny).

Najlepszych kamerzystów 3D potrafiących zaprezentować prawidłowo efekty i dysponujących dobrym jakościowo sprzętem 3D (minimum przekłamań) ma wg mnie tylko IMAX. Tam szukaj dobrego jakościowo i najczęstszego zewnętrznego 3D. Niestety filmy pokroju Resident Evil i inne przeróbki z 2D to akwariowa tanio przekształcana z 2D na 3D cienizna. Filmy na kanale Youtuba 3D są najlepsze ze Stanów i Japonii. Widać tam też ewidentnie różnice w dostępności do nowszej generacji ręcznych kamerek. :)

Dla jakości ważne jest by korzystać z odtwarzacza pozwalającego dobrze skalować obraz (korekta rozchodzenia się żle nakręconego obrazu) i mateirałów o najwyższej jakości z wieloma planami. Dla filmów obowiazkowo trzeba mieć program czytajacy (łatwodostępne napisy do filmów 2D nie wyświetlimy prosto na SBS). Dla mnie wszystkie warunki spełnia najlepiej polski Allplayer (wbudowana współpraca z genialnym polskim Expressivo) i MKPlayer (możliwość dodania z każdym syntezaterem i wyświetlanie wszystkich plików .mkv).

Tvik też powinien mieć szeroką skalę korekty rozchodzenia. Problem w tym ,że metod tworzenia 3D jest wiele i nie każdy materiał w danym TV da się skorygować.

Unikać trzeba wszystkiego co robione było anaglyphem (zniekształcenia).
Najlepsze są wg mnie SBSy LR i RL. Na szczęście jest ich najwięcej.
 
Ostatnia edycja:

TechnoDream

New member
No nic czekam jeszcze na Transformersów może jakies efekty wyskakujących rzeczy się pojawią, a dlatego czekam ponieważ do tworzenia 3d został zaproszony sam James Cameron oraz jest to film wysokobudżetowy, więc liczę na to że w końcu coś mi wyleci z tego ekranu :)

Może zna ktoś jakieś fajne tytuły filmów SBS gdzie takie efekty można zobaczyć???
 

greg1000

New member
Zobacz sobie bajkę "Żółwik Sammy" to jest chyba najlepsza pozycja, ewentualnie polecam teledysk M. Jacksona Thriller z filmu This is It.
 

beretto

Klub HDTV.com.pl
vip
I ja dorzucę coś od siebie...
Mam tv 3d od 3 miesięcy dokładnie model panasa vt30 50''. Dzięki coraz większej dostępności filmów SBS można wyciągnąć już pewne wnioski.
Filmy 3D bardzo przyjemnie się ogląda ale sam efekt trójwymiarowości nie jest tak duży jak w kinie. Bardzo dobrze widać głębie obrazu ale efekt wychodzących przedmiotów w naszą stronę jest już słabszy.
Przykładem może być Avatar i scena z duszkami ''lgnącymi'' do ciała Jack'a - w kinie rzeczywiście latały po całej sali, a w pokoju nie mogłem ich tak zwyczajnie dotknąć :) .
Zgodzę się z kolegą PolishFactor że telewizory są po prostu za małe - widzialność ramki która niszczy cały efekt.
Chyba jedynym naprawdę sensownym rozwiązaniem są (będą) projektory 3D, które zapewnią obraz ponad 100 i więcej cali oglądane z ok 3m.

Pozdrawiam wszystkich kinomaniaków.
 

Pawlk

New member
Transformersami możesz sie zawieść, bo w kinie nie było ani jednej takiej sceny. Sam najwięcej tego typu efektów zaobserwowałem w Step Up 3D.
 

marimori

New member
zgodze sie co do filmow,ze ekran tv jest za maly,ale dlaczego efekt wychodzenia z ekranu jest tak sporadyczny w grach?np.na ps3.mam tez nintendo 3ds i zelde i efekt ten jest duzo bardziej widoczny niz w produkcjach na ps3!?wyswietlacz 3dsa to zaledwie pare cali!Kupilem tv 40"liczac ze zobacze takie efekty a tu lipa.moze ktos zna jakies gry z prawdziwym 3d na ps3?
 

pro_fill

New member
Bez reklam
na wstępie zaznaczę, że nie poszedłem w system 3D, ze względu, ze jest to jeszcze nowinka techniczna i nie wiadomo, jaki konkretnie standard projekcji obierze - emisja, okulary itp.

co do efektu "przestrzennego" w systemie 3D, to doświadczyłem go również, lecz tylko w IMAX.
raz z synem poszedłem na film 3D do kina cyfrowego i już nie było tej rewelacji.
to może być efekt samej technologii - w IMAX nie jest istotne, czy siedzisz w pierwszym rzędzie czy w ostatnim. wszędzie masz wrażenie, że obraz wyświetlany jest kilka metrów od ciebie.

kto miał okazję oglądać film w IMAX, będzie wiedział o czym piszę i żaden TV nie odda tego efektu.
 

marektbg

New member
Obejrzałem już kilkanaście filmów 3D i z tym efektem spotkałem się może z 5, 6 razy i to zazwyczaj w filmach przyrodniczych np "Under The Sea 3D" (przyklad takiego efektu w tym filmie, to gdy rybka stara się dać nam buzi ) taki efekt w superprodukcjach praktycznie nie występuje, a obejrzałem już:

Czy te filmy oglądałeś na Blu Rayu?
Ja mam LG 50PW451 - efekt 3D jest zajebiaszczy - ale jak oglądam filmy blu ray - jeśli ściągnie się z netu Awatara o wielkości pliku 8 czy 18GB efekt jest mizerny. Mam też zassanego gdzieś z netu Awatara ponad 40GB i też jest wszystko extra. Żeby był dobry efekt 3D musi być plik porządny a nie zripowane dziadostwo.
 

czenio

New member
Czy te filmy oglądałeś na Blu Rayu?
Ja mam LG 50PW451 - efekt 3D jest zajebiaszczy - ale jak oglądam filmy blu ray - jeśli ściągnie się z netu Awatara o wielkości pliku 8 czy 18GB efekt jest mizerny. Mam też zassanego gdzieś z netu Awatara ponad 40GB i też jest wszystko extra. Żeby był dobry efekt 3D musi być plik porządny a nie zripowane dziadostwo.
A jak wygląda 3D na 52 kanale platformy n ?
 

vvv

Well-known member
Bez reklam
Najbardziej podobal mi sie boks jak widzialem go pierwszy raz :)
Teraz to wszystko powtarzaja i jakos tam malo zagladam :(
 

TechnoDream

New member
No tego nie jestem w stanie stwierdzić czy na blu reyu jest lepiej, bo nie posiadam odtwarzacza blu-rey 3d, ale nie wierze w to że jak kupie odtwarzacz 3d plus film na blu-reyu to zaraz będą mi przedmioty latały po pokoju :), a ściągam filmy 1080p mkv, aż tak duża jest różnica między mkv, a blureyem ? mowa tutaj o efektach :)

Nie inwestuje narazie w sprzęt blurey 3d ponieważ ceny filmów 3D są kosmiczne :)
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
dziś leciała "Pirania 3d" na canal+ 3d, film co najwyżej przeciętny, ale trochę śmiechu było :)
efekt 3d słaby, w miarę fajnie wyglądało tylko kilka podwodnych scen a jedna znakomicie, powodująca efekt taki jak w tytule wątku (zerwanie liny na statku)
w końcówce przełączyłem na c+ hd i chyba lepiej mi się oglądało...
 

Irek_wawa

New member
Ja właśnie nagrałem koncert Jarre'a w 3D w n-ce. I w trakcie koncertu były długie momenty, kiedy klawiatura i sprzęt był przed ekranem ;)

Widziałem dopiero kilka programów 3D i mam takie przemyślenia:
- mój ekran (Philips 8605 52", okulary aktywne) jest chyba za mały, żeby obramowanie nie przeszkadzało (obcinało) wrażenia 3D;
- xtalk - moim zdaniem zależy bardzo od kamery ( a może ogniskowej użytej w danym momencie?). Nie jest normalne, żeby z jednej kamery był duży xtalk, a za moment ujęcie z innej prawie go nie ma;
- w sumie to efekt 3D nie daje jakichś specjalnych dodatkowych atutów - wolę dobre HD.
 

3w.enduro

New member
mam kilkanaście filmów / filmików pokazowych i to faktycznie dział w 3d , wszystko z kompa to max 70 % możliwości ale cena inna ,,w Saturnie Piraci 49 zł lub 129zł 3D. Ale będzie kiedyś lepiej hehe
 

summer3d

New member
i tutaj kolego przyznam ci rację filmy z netu nie działają bo sa zripowane i to po chamsku. niech podają adresik emaila to wam przeslę filmik pożądny w 3d wszystko wychodzi z ekranu nawet małego mam42 cale i jest jak w kinie więc niech ludzie najpierw nauczą się szukać wszystkiego normalnie anie tylko narzekaja
 

eM!

New member
...ale nie wierze w to że jak kupie odtwarzacz 3d plus film na blu-reyu to zaraz będą mi przedmioty latały po pokoju :)

Przedmioty latają po pokoju jeśli w filmie 3D masz zastosowaną ujemną paralaksę. Jeśli masz paralaksę dodatnią tło filmu jest znacznie głębiej wepchnięte w TV.

Co do cen filmów masz absolutną rację. Rozumiem koszty produkcji są większe ale na pewno nie o takie pieniądze!
 
Do góry