zwykła antena a hdmi

Patrycja

New member
Witam,

Jestem nowa na tym forum i nie znalazłam tematu odnośnie nurtującego mnie pytania.
Czy istnieje jakiś konwerter, do którego można podłączyć zwykłą antenę i przetworzyć na sygnał HDMI?
Chodzi mi głównie po polepszenie jakości obrazu.

Czy czegoś takiego nie da się zrobić.
Za wszelką pomoc dziękuję.

Pozdrawiam
P.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Witam,

Jestem nowa na tym forum i nie znalazłam tematu odnośnie nurtującego mnie pytania.
Czy istnieje jakiś konwerter, do którego można podłączyć zwykłą antenę i przetworzyć na sygnał HDMI?
Chodzi mi głównie po polepszenie jakości obrazu.

Czy czegoś takiego nie da się zrobić.
Za wszelką pomoc dziękuję.

Pozdrawiam
P.
Tak. Nazywa się odbiornik telewizji cyfrowej.

Pozdrawiam
 

bobik1986

New member
Wyczerpująca odpowiedź, jednak ja też jestem zainteresowany tą kwestią. Po co kupuję telewizor z dobrym wbudowanym tunerem dvb-t do którego nie jestem w stanie podłączyć sygnału 1080p bezpośrednio z anteny. Choć jest to pieśń przyszłości, że w dvb-t będzie właśnie taki sygnał, no ale zagadnienie interesujące. Nie mam pewności, czy hipotetycznie sygnał podany wprost z anteny przez złącze HDMI trafia na tuner w telewizorze, czy też nie. A może jest to fizycznie niemożliwe już przez samą konstrukcję anteny i wyjścia antenowego w niej, nie podołają koniecznej przepustowości?? Zaznaczam, że się nie znam na aspektach technicznych, takie tam pobieżne studiowanie internetu. Pozdrawiam.
 

yureek

Klub HDTV.com.pl
VIP
Po co kupuję telewizor z dobrym wbudowanym tunerem dvb-t do którego nie jestem w stanie podłączyć sygnału 1080p bezpośrednio z anteny.

zależy jaki masz wbudowany tuner DVB-T/MPEG-2 czy MPEG-4, telewizor ze zintegrowanym tunerem DVB-T/MPEG-4 (H.264/AVC) jest w stanie poprawnie odtwarzać obraz jakości HD (do 1920x1080 25Hz lub 1280x720 50Hz) oraz dźwięk wielokanałowy zakodowany zgodnie ze standardem Dolby Digital Plus, a to czy taki sygnał jest dostarczany zależy już od nadawcy,
pozdrawiam
 

bobik1986

New member
Rozumiem, że ważny jest tuner, tylko że chodzi o to, iż bez zewnętrznego urządzenia - STB czy inne - nie można wejść na złącze HDMI. A tylko podłączenie poprzez HDMI umożliwia 1080p wg specyfikacji producentów telewizorów. Także, pozostaje pytanie czy można jakoś bezpośrednio podpiąć sygnał z anteny do HDMI w telewizorze - jakaś przejściówka, antena ze złączem HDMI czy coś takiego. No i osobną kwestią dla mnie są same przepustowości, tzn. czy antena fizycznie jest w stanie przenieść potrzebną przepustowość konieczną dla 1080p i czy tdo tego są zdolne same kable koncentryczne w obecnej technologii do tej anteny podłączane. Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

diuczysko

New member
Bez reklam
Źle kombinujesz, wbudowany tuner podłączony jest bezpośrednio do procesora obrazu/matrycy i bez problemu osiągnie 1080p. HDMI to połączenie zewnętrzne. Z drugiej strony standard DVB-T obsługuje maksymalnie 1080i (interlaced), ale wynika to nie z ograniczeń kabla koncentrycznego czy anteny, tylko z faktu, że tak przyjęto ze względu na oszczędność pasma w eterze (większa ilość programów kosztem przeplotu). Dobry kabel koncentryczny jest w stanie przenieść duży zakres częstotliwości. Jeden kanał hd (1080i) nadawany w tv to przeciętnie strumień tylko 8 Mb/s przy zastosowaniu h.264/AVC, także żadne wyzwanie do transmisji.
 
Ostatnia edycja:

bobik1986

New member
Dziękuję za odpowiedź. Dlaczego producent zaznacza, że 1080p tylko po HDMI, chodzi tylko i wyłącznie o strumień już po dekompresji w STB?? Rozumiem, że technicznie jest możliwe na dvb-t podanie 1920x1080p@60Hz. Zatem jeżeli by się tak stało w przyszłości, to przez to, że wymagana przepustowość przy MPEG-4 jest tak mała, to mogę pozostać na złączu antenowym. Czyli zasadniczo pytanie o antenę podpiętą do HDMI ma tylko sens, kiedy pozostałe inne rodzaje wejść do TV wysiądą. Choć mi osobiście na krótki okres przydałoby się podłączyć jakoś dvb-t do telewizora bezpośrednio z anteny, gdyż wejście antenowe mam zajęte przez stary analogowy ASTER i jestem zmuszony przepinać, gdy chcę coś pooglądać z naziemnej i na odwrót. Zaznaczam, że mam telewizor z wbudowanym odpowiednim MPEG, także nie chciałbym STB czy innego urządzenia zewnętrznego.
 

Prokop

New member
Bez reklam
Dziękuję za odpowiedź. Dlaczego producent zaznacza, że 1080p tylko po HDMI, chodzi tylko i wyłącznie o strumień już po dekompresji w STB?? Rozumiem, że technicznie jest możliwe na dvb-t podanie 1920x1080p@60Hz. Zatem jeżeli by się tak stało w przyszłości, to przez to, że wymagana przepustowość przy MPEG-4 jest tak mała, to mogę pozostać na złączu antenowym. Czyli zasadniczo pytanie o antenę podpiętą do HDMI ma tylko sens, kiedy pozostałe inne rodzaje wejść do TV wysiądą. Choć mi osobiście na krótki okres przydałoby się podłączyć jakoś dvb-t do telewizora bezpośrednio z anteny, gdyż wejście antenowe mam zajęte przez stary analogowy ASTER i jestem zmuszony przepinać, gdy chcę coś pooglądać z naziemnej i na odwrót. Zaznaczam, że mam telewizor z wbudowanym odpowiednim MPEG, także nie chciałbym STB czy innego urządzenia zewnętrznego.
Ty mylisz pojęcia. Nie ma czegoś takiego jak podpinanie anteny do HDMI. Co to w ogóle znaczy wg ciebie? HDMI to rodzaj złącza do przesyłania dźwięku i obrazu pomiędzy urządzeniami audio-video. Nie podepniesz tam żadnej anteny, chyba że masz tuner telewizyjny do którego podpinasz antenę i po zdekodowaniu sygnału przesyłasz go przez złącze HDMI do telewizora. Ale to inna bajka.
PS. Chyba, że ja czegoś nie rozumiem w twoim pytaniu.
 

Prokop

New member
Bez reklam
Po co kupuję telewizor z dobrym wbudowanym tunerem dvb-t do którego nie jestem w stanie podłączyć sygnału 1080p bezpośrednio z anteny. Choć jest to pieśń przyszłości, że w dvb-t będzie właśnie taki sygnał
Jeśli z anteny będzie pochodził sygnał 1080p to nie trzeba nic więcej. TV zdekoduje ten sygnał i będziesz miał wyświetlane 1080p. Po co tu HDMI?
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
Witam,
Czy istnieje jakiś konwerter, do którego można podłączyć zwykłą antenę i przetworzyć na sygnał HDMI?

Witam,

Tego typu "konwerterem" jest urządzenie do odbierania sygnału analogowego/cyfrowego (dvb-t) z anteny i przetwarzający na sygnał cyfrowy wysyłany przez interfejs HDMi (do 1080p włącznie) zwany także jako tuner dvb-T. Może on być zamontowany bezpośrednio w TV lub stanowić oddzielne urządzenie stacjonarne. Innych rozwiązań ze względu technicznych nie wymyślono.

Jakby nie patrzeć "on air" sygnał przenoszony jest w formie fali, "zbierany" przez antenę jako impulsy elektryczne, które w jakiś sposób muszą być interpretowane, w danej wiązce znajduje się wiele kanałów które musza być rozseparowane na pojedyncze sygnały.

Środowisko w jakim przenosi się sygnał narzuca tutaj także wymagania techniczne co do jego parametrów. Teoretycznie można byłoby sobie wyobrazić przesyłanie sygnału "zgodnego" ze standardem HDMI ale nie byłoby to ekonomicznie uzasadnione i zawęziło przesyłanie jednego kanału w jednym czasie.

Pzdr.,
(C)G
 

bobik1986

New member
Dzięki za reakcję, szczególnie diuczysko za linka. Widzą Państwo, żem raczej laik, ale i tak nie zaspokoiły mojej ciekawości powyższe odpowiedzi. Nie zdawałem sobie sprawy, że MPEG-4 w dvb-t aż tak zmniejsza wymaganą przepustowość kabla w porównaniu do "nieskompresowanego" 1080p i w praktyce gdyby dał ktoś w przy dzisiejszych parametrach DVB-T 1080p to pójdzie spokojnie koncetrykiem. Czyli specyfikacja samego dvb-t wyklucza podanie go innym kablem niż właśnie koncentrycznym do tunera. Jasne teraz. Dziękuję jeszcze raz.
 

armi

New member
Bez reklam
chyba dalej źle rozumujesz :)
jeśli 'na antenie' będziesz miał sygnał 1080p to dvb-t sobie spokojnie poradzi :)

problem jest w transmisji
jest jakiś zakres fal przyznany do przekazywania telewizji /naziemna telewizja cyfrowa/
i teraz jakby nadawać w full hd to przykładowo zmieści się na tym paśmie 5 kanałów
a przy HD ready zmieści się 20 kanałów

dodatkowo koszt transmisji hd ready jest dużo mniejszy niż full hd i stąd takie myki

sam nie jestem specjalistą w tym temacie - ale bardziej 'przyjaźnie' opisać tego nie mogę :)
 
Do góry