Znamy już ceny TCL Qledów serii C815 na rok 2020

Desverger

New member
Ja nie mam TCL-a. Po prostu śledzę wątek bo chciałem kupić go jako drugi. Mam OLED-a Panasonic 66GZ2000. Nie mam soundbara ani kina domowego ale ten TV ma 15 głośników czyli wbudowany soundabar z 9-cioma głośnikami, dwa subwoofery i dwa głośniki skierowane do góry (tzw. upfiring) aby mieć taką namiastkę głośników sufitowych - dźwięk odbija się od sufitu. Tak jak pisałem w Netflixie mam po prostu takie ścieżki dźwiękowe
 

mkkermit

New member
Ten tak długo wyczekiwany test C815 to chyba trzeba nazwać teścikiem albo żarcikiem ze wszystkich tych, którzy oczekiwali obszernej rzetelnej informacji. A może tylko ja mam wrażenie, że przeczytałem ulotkę reklamową ?
Panowie jeśli ten telewizor jest tak dobry jak o nim piszecie na forum to czemu ten test taki słabiutki ?
 

Desverger

New member
Nie przesadzaj - Inwektywa to obelga słowna - raczej ciężki kaliber. Btw, na sąsiednim forum pewnie stestują to będziesz miał konkretny test. A na razie pytaj użytkowników - więcej się dowiesz
 

sagi79

New member
Trochę dziwne z strony TCL z na Android 9 nie ma u nich dolby atmos, gdzie na tym samym android 9 u innych producentów on jest
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Zawsze możesz błysnąć własnym testem. To wolny kraj.
http://www.hdtv.com.pl/forum/tv/146206-tv-lcd-tcl-55c815-recenzja-test-opinie.html#post1579716
Test ma się dobrze - i zainteresowanym polecam z czystym sumieniem.
Bardzo dobry test - dzięki !
--------------------

Proszę trzymać się tematu !
Wpisy nie dotycząc treści będą usuwane .

--------------------

Model 75C815 dostępny będzie pod koniec miesiąca.
Rezerwacje już są przyjmowane.

================
 

Espees

New member
Witajcie.

Poniżej moja subiektywna ocena TCL 65C815X1 - powtórzę SUBIEKTYWNA ocena a nie żaden test - po co prawda tylko czterech dniach użytkowania, ale dłużej użytkowany nie będzie bo wrócił do sklepu. Dlaczego? Opiszę dalej. Muszę również nadmienić, że TCL miał być moim drugim telewizorem po stojącym w salonie LG OLED55B8PLA a piszę o tym dlatego, że miało to duże znaczenie w kontekście mojej decyzji.

TELEWIZOR

Telewizor po wyjęciu z pudełka robi dobre wrażenie, wykonanie jest solidne. Niektórym może nie spodobać się wygląd Soundbara ONKYO ale mi przypadł do gustu. Nóżki na których stoi odbiornik są bardzo solidne i telewizor stoi na nich stabilnie pomimo swojej wielkości. Dla osób, które wcześniej nie korzystały z telewizora z Android TV (do tych osób zaliczałem się również ja) zastanawiające wydawać się może długie uruchamianie się telewizora. Po poczytaniu opinii na forum okazuje się jednak, że to standard w przypadku Android TV. Na szczęście w ustawieniach jest opcja „Szybkie uruchamianie” która skraca mocno czas oczekiwania na uruchomienie telewizora. Pierwsza konfiguracja przebiega sprawnie, chociaż mi nie wiem dlaczego nie udało się skorzystać z konfiguracji za pomocą smartfona. Pomimo tej samej sieci prezentowany na ekranie sposób nie działał. Musiałem dokonać konfiguracji ręcznej. Telewizor automatycznie wykrył podłączony po ARC sprzęt kina domowego. Sam Android TV działa poprawnie aczkolwiek nie za szybko. Momentami wygląda jakby się zawieszał i nie reaguje na wciśnięcia pilota. Zaskoczony byłem tak ograniczonymi możliwościami konfiguracji opcji Dźwięk. Wydawałoby się, że dla takiego telewizora będzie tych ustawień więcej. Za to opcja Obraz umożliwia wręcz nieskończone możliwości ustawień. Za to duży plus. Niestety potwierdziło się to, o czym czytałem w sieci – problemy z bezprzewodową komunikacją WiFI. Po odpaleniu z YouTube filmu w jakości HDR obraz się rwał. I niestety nie były to pojedyncze rwania tylko powtarzające się. Dodam, że to nie wina sieci, gdyż stojący w tym samym miejscy wcześniej LG w HDR działał płynnie i bez żadnych przerw. Rozwiązaniem na pewno byłby Internet po kablu, ale akurat w tym pomieszczeniu u mnie nie było to możliwe. Do zestawu dołączone są dwa piloty, jeden działa od razu, drugi trzeba skonfigurować. Piloty wykonane są solidnie, dobrze leżą w dłoni i mają dostępne wszystkie wymagane funkcje. No prawie wszystkie. Mi bardzo brakowało wbudowanego timera. Co prawda jest na to rozwiązanie, ale wymaga wchodzenia w ustawienia Android TV, w menu Wygaszacza ekranu i dopiero tam można znaleźć opcję tzw. Auto uśpienia, która działa jak timer. Bardzo mało intuicyjne i ciężkie do znalezienia. Instrukcja obsługi jest bardzo krótka i nie liczcie w niej na znalezienie bardziej dokładnych opcji lub ustawień. Jest w niej napisane to, co każdy może wiedzieć po 10 minutach zabawy z telewizorem.

OBRAZ

Ogólnie jakość obrazu wywołuje bardzo miłe wrażenia. Oglądanie programów telewizyjnych w jakości SD nie pokazuje możliwości telewizora, obraz nawet wydaje się mało ostry ale to z pewnością sprawa dużego celażu. Zupełnie inaczej wygląda to po przejściu na format HD czy Ultra HD 4K. Obraz staje się wyraźniejszy i przyjemnie się go ogląda. Przy kolorowych scenach, szczególnie odtwarzanych z YouTube materiałach reklamowych producentów telewizorów obraz wygląda rewelacyjnie. Kolory są bardzo soczyste i robią ogromne wrażenie. Niestety problem pojawia się przy czerniach. Ze względu na krawędziowe podświetlenie przy ciemnych scenach pojawiają się dość denerwujące „świetlne placki” po prawej i lewej stronie ekranu. Są bardzo nierównomierne i wyraźnie psują efekt. Mi to bardzo przeszkadzało. W przypadku materiałów w jakości HDR, w tym Dolby Vision jakość obrazu jest bardzo dobra, kontrast i ostrość jest bez zarzutu. Jednak tu również pojawia się łyżka dziegciu. Pierwsza to fakt, że dla fabrycznych ustawień obrazu w Dolby Vision telewizor nie radzi sobie zupełnie w scenach, gdzie mamy szybkie przejścia pomiędzy ciemnymi i jasnymi kadrami. Nie wiem jak to fachowo wytłumaczyć, ale wygląda to tak, jakby TV za wcześnie dokonywał podświetlenia obrazu, który pojawi się dopiero za chwilę. Zmiana ustawień wyświetlania obrazu trochę poprawia tą sytuację ale jej nie eliminuje (sprawdzane dla filmu 4K UHD Dolby Vision Zbrodnie Grindewalda). Drugi mankament dla mnie to złe ustawienie fabryczne obrazu dla Dolby Vision (ustawienie Dolby Vision Ciemne i Ciepłe ustawienie barwy kolorów) – obraz robi się wtedy zbyt złoty, żółtawy. Widziałem ten film w kinie i na pewno tak nie wyglądał. Zmiana ustawień na Dolby Vision Jasny i barwy kolorów na Zimne wg mnie poprawiło jakość obrazu. Oczywiście to mogą być subiektywne odczucia. No i na koniec – czernie. Niestety ze względu na drugi TV który posiadam w domu a jest nim OLED LG nie mogę przejść nad czerniami do porządku dziennego. Potwierdza się to, że jeśli ktoś zobaczył jak wyglądają czernie w OLED, to rzadko który telewizor z inną matrycą będzie w stanie się z tym równać. I tu na pewno TCL C81 nie ma najmniejszych szans.

DZWIĘK

Najpierw o plusach – dźwięk z fabrycznego zestawu ONKYO brzmi dość ciekawie, choć jest trochę płaski. Oferuje jednak (jak na telewizor) bardzo ciekawe odczucia dźwięku przestrzennego. Powiem szczerze, że byłem pod wrażeniem. Dla mnie jednak miało to mniejsze znaczenie, gdyż ciekawy byłem współpracy TV z posiadanym przeze mnie zestawem kina domowego DENON AVR-1500H. I współpraca okazała się bardzo dobra. TV automatycznie wykrył sprzęt i po odpowiedniej konfiguracji bezproblemowo rozpoznawał wszystkie podawane do niego formaty dźwięku (przynajmniej jeśli chodzi o Stereo, DD 5.1, innych nie miałem jak przetestować bezpośrednio z TV). No dobrze – prawie wszystkie. Największe było moje zdziwienie po odpaleniu Netflixa. Jak większości pewnie wiadomo, Netflix oferuje jak na platformę najbogatsze opcje obrazu i dźwięku. Poza obrazem Dolby Vision oferuje także dźwięk Dolby Atmos. I tak jak Dolby Vision działa super tak o Dolby Atmos można zapomnieć. Po prostu TCL nie „widzi”, że Netflix podaje dźwięk w takim formacie. Filmy oferujące taki dźwięk TCL widzi tylko jako DD 5.1. I dla większości to nie będzie może miało znaczenia, bo na wewnętrznych głośnikach TV różnica między tymi systemami nie będzie słyszalna, ale jeśli chcemy korzystać z zewnętrznego sprzętu oferującego takie rozwiązanie to brak obsługi Atmosa może być bolesny. I niestety również na zewnętrzny amplituner DENON AVR-1500H dźwięk Dolby Atmos nie jest podawany z Netflixa. Niestety nigdzie o tym nie jest napisane, jest tylko informacja, że telewizor obsługuje Dolby Atmos a to nie do końca jest prawdą. Np. dla mnie możliwość obsługi tego formatu z Netflixa była jedną z podstawowych rzeczy. Skoro jednak TV jej nie obsługuje – byłem zmuszony sprzęt zwrócić. Dodam jeszcze, że dałem szansę i próbowałem wysłać zapytanie w tej kwestii do Serwisu TLC. I tu kolejny fuck-up – na stronie internetowej TLC Europe jest formularz zgłoszeniowy, w którym należy wskazać model telewizora. Lista jest bardzo długa, ale modelu 65C815X1 się tam nie uświadczy. Spróbowałem wybrać inny model, wypełniłem wszystkie pola i na samym końcu po kliknięciu „Wyślij” dostałem komunikat „Strona nie odnaleziona”. Nie dałem za wygraną, na facebookowym fan page’u TCL poprosiłem o mail. Odpowiedź dostałem błyskawicznie (przynajmniej o fan page ktoś dba) i wysłałem maila z prośbą o pomoc w sprawie nie działającego Atmosa. Dziś mija tydzień a odpowiedzi brak (pomimo, że na fan page’u uzyskałem informację, że odpowiadają do 48 godzin). Czytałem na tym forum, że ktoś uzyskał odpowiedź, że Atmos dla Netflixa będzie w Androidzie 10 ale nie wiadomo kiedy – trochę kiepska odpowiedź.

Reasumując – ze względu głownie na brak Dolby Atmos w Netflixie sprzęt zmuszony byłem oddać i wymienić na inny. Pozostałem zwolennikiem OLEDa i właśnie taki sprzęt, choć niestety znacząco droższy trafił do mojego domu. Ale w nim nie mogę się już niczego przyczepić. Dodatkowo na minus TCL-a działało rwanie WiFI, kiepskie podświetlenie krawędziowe i kilka innych mankamentów. Jednak sprawiedliwie muszę przyznać, że dla osób którym Atmos nie jest potrzebny, nie miały do czynienia wcześniej z ekranem OLED, które Internet podłączą po kablu ten telewizor może być bardzo ciekawym rozwiązaniem. Tym bardziej, że w promocji w Media Expert ostatnio był już za 4.199 PLN (zamiast wyjściowej ceny 4.799 PLN). Jakość HDR, Dolby Vision, 100Hz, dobry Soundbar i niesamowite wręcz kolory na pewno znajdą swoich zwolenników.
 

Desverger

New member
Od od modelu C70 do obecnych ciagle powtarzam, że TCL to fajna obudowa z elementami aluminium i... tu się zaczynaja schody w dół. A to to nie chodzi, a to zamula a to szarpie a to nie łączy a to smuży. Trzeba mieć nerwy do takich TV
 

sagi79

New member
No fajny opis tylko co do wifi się nie zgodzę ,od samego początku tv jest podłączony do wifi i ani razu nie było zerwane połączenie czy kladkowanie na YouTube czy Netflix wszystko działa w 4k ,a co do atmos to rzeczywiście tcl dał ciała
 

Espees

New member
No fajny opis tylko co do wifi się nie zgodzę ,od samego początku tv jest podłączony do wifi i ani razu nie było zerwane połączenie czy kladkowanie na YouTube czy Netflix wszystko działa w 4k ,a co do atmos to rzeczywiście tcl dał ciała
Ja tylko stwierdziłem, że dla dwoch telewizorów stojących dokładnie w tym samym miejscu LG śmigał bez problemów a TCL rwał. Podejrzewam, że jakby router byl bliżej TV to tego problemu by nie było. Ale wg mnie przy dobrym routerze, a taki mam i odległości 7 metrów z pokoju do pokoju coś jednak nie jest do końca ok.
 

Espees

New member
Ciekawa i bogata w treści opinia. Na pewno będzie pomocna przy wyborze tym, którzy nie są jeszcze zdecydowani. Generalnie potwierdza się, że TCL to dobry obraz, niezły dźwięk, eleganckie i dobre jakościowo wykonanie oraz... niedoróbki oprogramowania doprowadzające do tego, że telewizor wraca do sklepu. Aż się wierzyć nie chce, że mowa o firmie mającej czołowy udział w rynku telewizorów na świecie.

Z jednym bym polemizował - to Netflix nie widzi TCL'a, jako urządzenia obsługującego Atmos, a nie odwrotnie. Netflix wyświetla tylko te opcje, które jest w stanie obsłużyć urządzenie. A Atmos w TCL'u? Marketingowy chwyt funkcjonujący tylko na zewnętrznych źródłach dźwięku.
Pełna słuszność, to Netflix nie widzi obslugi Atmosa w TCL. U mnie był trochę skrót myślowy :) Co nie zmienia wyniku - Atmosa z Netflixa nie ma ani w TV ani w AVR.
 

sagi79

New member
No co do wifi to nie wiem jak to wyjaśnić,może coś rzeczywiście nie tak jest u ciebie w tym TCL u mnie jeszcze jest problem z claudingiem w kilku miejscach chodź to nie przeszkadza bo trzeba się przypatrzeć by zobaczyć,chodź wolałbym tego nie mieć i czekam co odpisze tcl jak odpisze kiedy kolwiek
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Z drugiej strony trzeba spojrzeć prawdziwe w oczy , to jest telewizor za 4200 pln , nie dostaniesz tej samej jakości jak choćby z Sony XG 9505 .
Który ma Atmos z Netflix , ale ma także clouding i banding :(
Wybierając TV idzie się na kompromisy .
Zostaje 1800 PLN na trzy lata abonamentu Netflix lub odtwarzacz UHD i kilka płyt.
Albo porządną kalibrację.
 

sagi79

New member
Tak samo brał to pod uwagę coś za coś ,kalibracja jest ale przerobiona po swojemu no ale widać TCL ma jakiś problem z androidem i nie potrafią ogarnąć dolby atmos żeby działał
 

Espees

New member
No co do wifi to nie wiem jak to wyjaśnić,może coś rzeczywiście nie tak jest u ciebie w tym TCL u mnie jeszcze jest problem z claudingiem w kilku miejscach chodź to nie przeszkadza bo trzeba się przypatrzeć by zobaczyć,chodź wolałbym tego nie mieć i czekam co odpisze tcl jak odpisze kiedy kolwiek
O właśnie, clouding, teraz wiem jak się fachowo to nazywa :). Pisałem o tym, o tych "jasnych plamach". Człowiek się uczy całe życie 😊 u mnie były mocno widoczne, szczególnie przy oglądaniu wieczorem. Tyle, że ja byłem przyzwyczajony do OLEDa a tam tego problemu nie ma, pewnie dla tego dla mnie było to tak widoczne.
 

Espees

New member
Z drugiej strony trzeba spojrzeć prawdziwe w oczy , to jest telewizor za 4200 pln , nie dostaniesz tej samej jakości jak choćby z Sony XG 9505 .
Który ma Atmos z Netflix , ale ma także clouding i banding :(
Wybierając TV idzie się na kompromisy .
Zostaje 1800 PLN na trzy lata abonamentu Netflix lub odtwarzacz UHD i kilka płyt.
Albo porządną kalibrację.
Wszystko super i jasne. Ale to nie ja, tylko TCL napisało, ze ten telwizor obsługuje Dolby Atmos. A tego do końca nie robi co wprowadza w błąd. Ja bym nie kupił, jakbym to wiedział. I kwestia ceny nie ma tu znaczenia. Dla mnie jest to niezgodność ze specyfikacją. A tego tłumaczyć nie można.
 
Do góry