Zmiana kolumn w 16m2 - podłogowe czy monitory ?

marsss

Member
Zacznę od początku , a wiec był sobie kiedyś Pioneer VSX-923 i zestaw Indiana Line Nota 550 5.0 uzupełniony Velodynem Impactem 10 .
Pomieszczeniu odsłuchowemu ( salon ) daleko do ideału , jego podstawa to prawie idealny kwadrat o ścianach 4 metrowych , co prawda przed zabudową szafy było 5m x 4m ale w odsłuchu chyba największe znaczenie odgrywa pozostała przestrzeń . Za kolumnami jest ściana z płyt G-K pokryta cienką warstwą betonu , z boku owa szafa z płyt MDF ze strukturą , po drugiej stronie pomalowana ściana betonowa , na przeciw za kanapą odsłuchową duże okno przysłonięte roletą bambusową .
Niestety na podłodze nieszczęsne panele , ale docelowo ma na nich wylądować dywan w w jednym z rogów na przeciwko kolumn chce zamontować jakąś pułapkę basową .
W pierwszej kolejności zmieniłem Ampli na Marantza SR6008 i ten temat uważam już za zamknięty , teraz czas na zmianę kolumn i tu pojawia się kilka wątpliwości , czy monitory czy małe podłogówki ?
Mimo faktu iż w większym stopniu słucham muzyki musi to być zestaw 5.0 , nie wyobrażam sobie grania na konsoli w stereo . Głównym źródłem muzy będą pliki Hi-res z dużym rozstrzałem gatunkowym :
-metal ( nie HM czy BM ) , rock , electro , house , hardstyle , pop , na szczęście do jazzu czy klasycznej jeszcze nie dorosłem , chyba bym zbankrutował .
Co do dźwięku lubię niski bass dobrze kontrolowany , ale nie przerysowany jak to zazwyczaj jest w kolumnach grających bardziej V , górę lubię szczegółową ale delikatnie podbitą , no i średnica dla mnie też odgrywa ważną rolę . Obecnie grające Noty strasznie podbiją w dolnych częstotliwościach , tak jakoś nienaturalnie i brakuje im średnicy która się szybko gubi w szybszych kawałkach . Przy głośniejszym słuchaniu zaczynają grać nawet ciekawie dołem , ale mieszkam w bloku więc też za bardzo nie mogę sobie pozwolić na głośne granie , poza kilkoma sporadycznymi sytuacjami .
;)
Teraz najważniejsze , kwota jaką mogę przeznaczyć , napisał bym 5 tyś. ale wiem że zawszę się trochę przeciąga więc dla bezpieczeństwa napiszę 4 tyś .
Zdaję sobie sprawę że w tej kwocie cudów nie mogę oczekiwać , więc będę zadowolony jak będzie przynajmniej porównywalnie jakościowo ale inaczej , po prostu mam potrzebę zmiany na coś innego , stąd też rozważanie nad monitorami .
Plus jest taki że jeszcze do końca roku chciałbym dołożyć wzmacniacz stereo do zestawu , ale czas pokaże jak będzie z funduszami .
Dodam że ostatnio odsłuchiwałem kilka zestawów na Ampli takim jak posiadam , niestety odsłuch miał miejsce w sklepie bez dedykowanego pomieszczenia więc nie wiem czy moje spostrzeżenia są wiarygodne .
Dali Zensor 5 - wydawało mi się że grają zbyt mocno V-ką , wysokie kuły mnie w uszy
MA Bronze 6 - jakby zbyt dużo basu , przysłaniał resztę pasma a w szczególności górę
Quadral chyba RHODIUM 400 - w ogóle nie przypadły mi do gustu
Klipsh RP-250- te zagrały całkiem ładnie jak na mój gust , ale odczułem jakiś niedosyt w dolnym paśmie , może to dlatego że grało to na 25m2
Paradigm Monitor 9 s.7 - no i tu rewelacja , spasowały mi do momentu ich podłączenia pod PM-7005 , nagle zrobiło się dużo basu , obawiam się że nie sprawdzą się w tak małym metrażu

Myślę że trochę zobrazowałem temat tymi wypocinami , teraz czas na znawców tematu , doradźcie w którym kierunku pójść . Dopuszczam używane zestawy , ale preferował bym raczej nówki .
Z góry dzięki , wierzę że z waszą pomocą uda mi się w końcu coś wybrać .
:)
 
Ostatnia edycja:
Mi się wydaje że na frontu podłogowe kolumny dać skoro chcesz mieć fajny bass. Zensory5 trochę za małe, celowałbym w Zensor7 jest różnica, resztę bym dał małe kolumny.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
marsss jeśli Ci się podobały Paradigm 9 v.7 a chcesz mniej basu to może mniejsze 7 v.7.

Tylko czegoś nie rozumiem. Z jednej strony piszesz, że nie lubisz brzmienia V a podobają Ci się kolumny które tak grają (wspomniane Paradigm, Klipsch).

Posiadane przez ciebie Noty akurat średnicy mają sporo. Co prawda nie są to za szybkie kolumny porównują do Paradigm, Klipsch.
 

marsss

Member
marsss jeśli Ci się podobały Paradigm 9 v.7 a chcesz mniej basu to może mniejsze 7 v.7.

Tylko czegoś nie rozumiem. Z jednej strony piszesz, że nie lubisz brzmienia V a podobają Ci się kolumny które tak grają (wspomniane Paradigm, Klipsch).

Posiadane przez ciebie Noty akurat średnicy mają sporo. Co prawda nie są to za szybkie kolumny porównują do Paradigm, Klipsch.

Nie odczułem na tym metrażu żeby RP-250F grały dużą ilością basu , nawet nie odczułem żeby on nisko schodził , co do Paradigm to właśnie pisałem że pod Ampli było jakby w sam raz , ale po podłączeniu pod wzmacniacz było już go zdecydowanie za dużo .
Fakt że przydał by się odsłuch w jakimś porządnym pomieszczeniu o podobnym metrażu .
Co do Noty to faktycznie mają dużo średnicy , ale przy głośniejszym słuchaniu metalu kiedy bas zaczyna się robić fajny dynamiczny , średnica zaczyna się gubić i męczy moje uszy .
:(

Zensory może faktycznie nie grały V-ką , ale ta górą była taka mocno metaliczna , jakoś nie podeszła mi , ciężko to opisać .

Czyli dać sobie spokój np. z MA RX2 ?
Mam problem przy podłogówkach z natężeniem basu w różnych częściach pokoju , myślałem że kolumny podstawkowe rozwiążą ten problem .
:/
 
Do góry