Zmiana JBL L880 na RF52II/62II

Remool

New member
Udało mi się dzisiaj odsłuchać właśnie Oli Roth ale tylko 30-tki i muszę powiedzieć że grały w miarę wyrównanym pasmem i spodobały mi się w nich średnie częstotliwości, ładnie wyeksponowane i czytelne wokale, brakowało mi basu ale po pierwsze to małe kolumienki po drugie podpięte były do jakiegoś podstawowego modelu ampli HK, przesłuchałem na nich 2-3 utwory po czym poprosiłem o podłączenie do tego samego ampli JBL Studio190 - więcej basu lekko w stosunku do Roth-ów cofnięty środek, tak jakby bardziej zaokrąglony dźwięk, ale ten charakter brzmienia już znam, bo mam JBL l880 w domu. Kolejne kolumny które odsłuchałem to Klipsch F1 (podpięte do tego samego HK) i tu usłyszałem wyeksponowany środek pasma, ale wokale nie były już tak wyraźne, nie było słychać detali w wyższy średnim paśmie jak w Roth-ach, bas OK, ogólnie dźwięk efektowny taki nazwałbym estradowy. Nie mogłem niestety w tym samym sklepie posłuchać i porównać serii RF Klipscha, ale zaczynam podejrzewać że RF odsłuchiwane przez mnie w MM nie miały tam po prostu godnego konkurenta i nie słyszałem tam tej różnicy. W związku z powyższym zaczynam zastanawiać się coraz bardzie nad Oli Roth 40 które mogę kupić w fajnej cenie, mam jednak wątpliwości czy wystarczą one do mojego pomieszczenia (około 25m2, wysokość 3,2m)??? Jednak kolejny model Oli Roth 50 jest już sporo droższy:-(.

płoć, napisz do czego masz podłączone te 50-tki? i jak oceniasz dźwięk, jaki charakter ma np. bas bo po odsłuchu tych maluchów (Oli Roth 30) na ampli na temat basu w Roth-ach wiem bardzo mało.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

don111

Banned
W związku z powyższym zaczynam zastanawiać się coraz bardzie nad Oli Roth 40 które mogę kupić w fajnej cenie, mam jednak wątpliwości czy wystarczą one do mojego pomieszczenia (około 25m2, wysokość 3,2m)??? Jednak kolejny model Oli Roth 50 jest już sporo droższy:-(.
dlaczego miałyby nie wystarczyć ? 40-stki to podobnej wielkości konstrukcja co JBL L880 i RF62, do tego grają od nich lepiej
mocowo spokojnie dadzą radę, o ile ten słaby amplituner Pioneera jakoś je napędzi... pod dobrą końcówką mocy efekt z 40-stkami był u mnie taki, że trudno uwierzyć że grają kolumny z ledwie dwoma 16-stkami na basie
ja bym i tak najpierw kupił wzmacniacz, niezależnie jakie kolumny do tego podłaczysz
 

Remool

New member
Wzmacniacz tak jak pisałem mam w planach w przyszłości kupić, na razie postanowiłem dzisiaj zamówić Oli 40 i spróbuje podłączyć je do starego wzmacniacz Pioneer-a SA-960 który leży w szafie ponieważ z L880 grał wg mnie gorzej niż mój ampli obcinając jeszcze bardzie środek pasma, może z Oli 40 zagra lepiej ze względu na ich bardziej wyeksponowaną w stosunku do l880 średnicę.

don111
Jaki wzmacniacz ze starszych, używanych konstrukcji polecisz mi do tych kolumn? Może coś z Denona, słyszałem że podobno fajnie grają też z Marantz-em?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

don111

Banned
najpierw trzeba było zmienić sam wzmacniacz...
Denon generalnie jest uniwersalny, dynamiczny i bezpośredni, do bardziej delikatnych kolumn jest dobry
np modele 915r, 920r, 925r
bardziej subtelny np jeden z modeli Marantza, np PM80 choć tu nie będzie takiej dynamiki i basu
coś pośrodku (charakter brzmienia) - HK 680, ten byłby najlepszy z nich
 

garibaldi

Member
Witaj
Od pewnego czasu posiadam RF62II podłączone do Denona 3212. Jeśli chodzi o dźwięk bardzo dużo zależy od akustyki pomieszczenia. Np w czasie odsłuchu porównywałem MA RX8, KEFQ700, i właśnie Klipsch RF 62 II na tym Denonie. Zabrałem ze sobą ulubione płyty audio (słucham raczej spokojnej muzyki np: M. Oldfield, Metro) by sprawdzić kolumny na konkretnych brzmieniach. I tak Kefy brzmiały jakby bez kontrastu, dźwięki jakby wydobywały się za zasłoną z płótna. RX8 nieźle choć bas jakiś dziwny, Klipschy wypadły lepiej od RX8 w dołach i w górze. Środek na 4+ choć korektor w ampli wyrównał niedobory.
W domu okazało się że grają całkiem inaczej. Pomieszczenie nowoczesne, dużo szkła, drewna, ścian. Dźwięk fatalny, bardzo mało basu. Trochę rozczarowany przeniosłem zestaw na próbę do sypialni i jak bym kupił głośniki z górnej półki - wszystko powróciło. Różnica ??? W sypialni gruby dywan, zasłony łóżko, poduchy itd.
Ciężko doradzić co będzie dla Ciebie lepsze - dziele się tylko moimi doświadczeniami z RF62II
 

Remool

New member
Dzięki wszystkim za pomoc, jutro powinny dojechać Oli 40, także decyzja zapadła, zasugerowałem się trochę tym co pisał don111 i dlatego posłuchałem Oli 30 z których wydobywał się całkowicie inny dźwięk niż z l880, który zresztą tak jak już pisałem spodobał mi się. Zmianę kolumn planowałem od jakiegoś czasu, pewnie L880 zagrały by również lepiej podpinając je pod jakiś lepszy ale na pewno z wyższej półki wzmacniacz, dlatego spróbuję ze zmianą kolumn, być może tak jak pisze don111 jest to zła kolejność, ale tak po prostu było mi wygodniej finansowo (poza tym trochę znudził mi się już charakter brzmienia JBL-a, wcześniej miałem też E80), a jakie będą tego efekty sam przekonam się już niedługo i opiszę pierwsze wrażenia. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za podpowiedzi i pozdrawiam.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tak jak napisał kolega wyżej, wszystko zależy od akustyki. Ja jak właśnie byłem na odsłuchu Roth to nie mieli 30 tylko 40. Odsłuch był w pomieszczeniu sklepowym tak z 14-15 mkw. Jak podłączył Oli 40 pod wzmak to ja myślę "Gdzie ten bas, o którym Don111 pisał", więc w ciemno do moich 15 mkw wziąłem 30-tki. Basu jest w sam raz i jest kontrolowany, a kolumny są nie wygrzane, więc podejrzewam że za jakiś czas będzie jeszcze lepiej. W twoim przypadku 40-tki w zupełności wystarczą.
 

DeeBass

New member
Bez reklam
Witaj
W domu okazało się że grają całkiem inaczej. Pomieszczenie nowoczesne, dużo szkła, drewna, ścian. Dźwięk fatalny, bardzo mało basu. Trochę rozczarowany przeniosłem zestaw na próbę do sypialni i jak bym kupił głośniki z górnej półki - wszystko powróciło. Różnica ??? W sypialni gruby dywan, zasłony łóżko, poduchy itd.

Znów to dowodzi, że dobrze korzystać z opinii użytkowników. Odsłuchy w sklepach nie mówią wszystkiego aczkolwiek nie twierdzę aby z nich rezygnować. Szkoda, że wciąż nikt nie oferuje odsłuchów w domu i ewentualny zwrot. Przynajmniej ja nic takiego nie spotkałem :-(
 

darekguma

New member
Bez reklam
Sieć sklepów MegaHz daje takie mozliwości, wpłacasz równowartość kolumn i zabierasz do domu na odsłuch, nawet sami to proponują, jak kupowałem woofer to chciałem aby mi go podłączył a on na to że to nie ma sensu bo w domu zagra inaczej, spakował i zabrałem do domu i tak zostało.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Remool

New member
Jestem już w posiadaczem Roth Oli 40 i ... muszę przyznać rację i przekazać podziękowania dla don-a111, rzeczywiście znalazłem w tych "paczkach" to czego brakowało mi w poprzednich, czyli przestrzeń i detale w paśmie średnim i wysokim. Na początku po podłączeniu do ampli vsx-915 Pioneera brakowało mi basu, ale już na wzmacniaczu Pioneera sa-960 basu przybyło i zrobił się bardziej miękki, mam jednak pewien niedosyt który mam nadzieje rozwiąże "prawdziwy" wzmacniacz i tu nasuwa się kolejne pytanie: co sądzicie o Denonie pma-980r (mam okazję kupić w dobrej cenie) czy jednak wstrzymać się i poszukać HK-680? don111 i nie tylko poradźcie proszę!? Lub jeszcze inaczej może uzbierać więcej i kupić coś nowego, może HK-980?
 
Do góry