zmiana 5.1 na ATMOS - pytanie do ekspertów

pr30@tlen.pl

New member
Cześć,

W związku z zakupem nowego ampli (Denon AVR-X3500h) oraz faktem, że większość filmów oglądam via Netflix (filmy i seriale w UHD, Dolby Vision oraz dźwięk 5.1 (DD, D.Atmos) - postanowiłem przystosować moją konfigurację KD tak aby była choć w części zgodna z D. Atmos.

I tu założenie: na tym etapie nie chcę jeszcze prowadzić kabli przez cały salon i wieszać głośników sufitowych nad stanowiskiem odsłuchowym - chciałbym wykorzystać dodatkowe głośniki przednie Atmos w jednej z dwóch możliwych konfiguracji:

1. głośniki Atmos w konfiguracji UP Firing czyli postawione na górze kolumn frontowych i wykorzystujące odbicie od sufitu (płaski, wysokość ok. 2.80)

2. głośniki Atmos zawieszone nad kolumnami centralnymi, pod samym sufitem i emitujące dźwięk w doł, w stronę stanowiska odsłuchowego


Która konfiguracja będzie lepsza i dlaczego? Od strony okablowania pierwsza jest dużo prostsza do realizacji.

Jako głośniki Atmos planuję wykorzystać DALI ALTECO C-1. Czy to Waszym zdaniem dobry wybór?

Obecny system skład się z: DALI IKON 6 MK2 (fronty), Canton serii GLE (centralny i surround), JBL ES 250 (sub).

Konfigurację chcę zmienić możliwie szybko (bardzo jestem ciekaw efektów) więc z góry dziękuję za wszelkie uwagi i podpowiedzi.

PS. jako że są na forum koledzy prowadzący sklepy - poproszę o dobrą cenę na DALI na PW, chętnie rozważę.
 

pr30@tlen.pl

New member
Na razie testuję w konfiguracji "upfiring" - nie jest źle. Pojawiła się rewelacyjna przestrzeń w pionie, wrażenie dźwięku dobiegającego z "nieba" jest całkiem realne.

Ustawiłem dość dokładnie odległość głośników od sufitu (Audyssey), może to ma znaczenie.

Generalnie z modyfikacji póki co jestem bardzo zadowolony.
 
Do góry