Ziarnistość/szum na kanałach HD

wojciu1997

New member
Witam. Mam tv LG Led Full HD i podłączony do niego dekoder CP HD3000 oczywiście kablem HDMI. Ogólnie mówiąc na większości kanałów HD bdb obraz, poza szumem/ziarnistością obrazu. Widać to najbardziej w ciemnych scenach, prawie zawsze na TVP HD. Ta ziarnistość nie występuje na kazdym programie, na większości jest obraz żyleta. W tv mam 2 funkcje poprawy obrazu: redukcja szumu i cyfrowa redukcja zakłóceń. Ta druga gdy ją włączam nic się nie zmienia, a gdy ustawię tą redukcję szumów na wysoka, szumy w znacznym stopniu ustają. Jednak zauważyłem, że traci się trochę szczegółów w obrazie, z czego przecież słynie jakość HD. Czy ta ziarnistość jest normalna? Np. oglądałem niedawno Harrego Pottera na TVN HD i mimo częstych ciemnych scen, ziarnistość nie była widoczna, ale na drugi dzień oglądam coś innego na tym samym kanale i ta ziarnistość jest. jak już wspomniałem najbardziej uciążliwe jest to na TVP HD, gdzie np. w "Ranczu" nie widać jej tylko w jasnych częściach obrazu.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Szumy obrazu p są widoczne na ciemnych obrazach, nie jest to wina telewizora ani dekodera chociaż o sprzęcie z Polsatu mam jak najgorsze zdanie ,po prostu nie najlepszej jakości jest materiał źródłowy .Na dodatek kanał TVP HD jest na transponderze CP który jest załadowany do granic możliwości ,trudno w takim przypadku mówić o wysokim bitrate co ma przełożenie na jakość .TVP dostarcza swoje programy HD do multicastów o stałym bitrate na poziomie 12mb/s ,co z sygnałem po drodze zrobią operatorzy to już inna sprawa .Program TVP HD można pobierać z satelity Astra 19,2 E gdzie TVP ma wynajęty transponder , można kupić moduł który kosztuje ok.1000zł ,ale skąd wsiąść kartę kodową TVP ? ,mniejsze sieci kablowe ,pensjonaty hotelowe mają podpisane umowy z TVP i po otrzymaniu karty kodowej mogą pobierać całą paczkę programów TVP
 

wojciu1997

New member
Czyli to jest normalne i to nie wina tv, dekodera, czy kabla hdmi? No to trzeba się będzie do tego jakoś przyzwyczaić. A co sądzisz o tej redukcji szumu? Gdy ją ustawię na wysoką, ziarno jest mniej widoczne, ale czytałem, że źle to wpływa na szczegółowość obrazu. I jeśli można wiedzieć; czy Ty też u siebie zauważyłeś kiedyś coś takiego jak ja?
 

Lemil

Banned
Czyli to jest normalne i to nie wina tv, dekodera, czy kabla hdmi? No to trzeba się będzie do tego jakoś przyzwyczaić. A co sądzisz o tej redukcji szumu? Gdy ją ustawię na wysoką, ziarno jest mniej widoczne, ale czytałem, że źle to wpływa na szczegółowość obrazu. I jeśli można wiedzieć; czy Ty też u siebie zauważyłeś kiedyś coś takiego jak ja?
Ten "szum" to nie jest normalne. Trudno mi się odnieść bardziej dokładnie, bo nie wiem o co konkretnie chodzi koledze. Może to być szum MPEG, może być to taka "uroda" posiadanego sprzętu. Jakieś zdjęcie by wyjaśniło sporo. Myślę, że zdjęcie zrobione z dość bliskiej odległości od ekranu by nam pomogło coś doradzić.

W każdym razie na kanałach nadawanych cyfrowo, czyli teraz już tylko takie są, obowiązkowo ustawia się redukcję szumu na pozycję "wyłączone".
 

wojciu1997

New member
Zdjęcia na razie nie mam możliwości zrobić, ale jest to coś podobnego jak w tym linku(drugie zdjęcie, tego domu, po najechaniu na nie kursorem) Szumy, czyli cyfrowe ziarno - Szeroki Kadr
Jak już pisałem na jednych programach jest bardzo widoczne(prawie wszystko na TVP HD), na niektórych trochę, a na innych w ogóle. Żeby lepiej to wytłumaczyć: widoczne jest ziarno/szum (najbardziej w ciemnych częściach obrazu, czasami w tle, np na twarzy nigdy tego nie widać. Tam gdzie to występuje, obraz nie jest idealnie gładki, czysty, tylko widać te malutkie ziarenka.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Obraz na TVP HD powinien być najlepszy bowiem Telewizja traktuje ten kanał jako flagowy ,według zapewnień wszystkie pozycje są w prawdziwym HD bez upscalu
Z drugiej strony to chyba nie wina dekodera bowiem problem by występował na innych kanałach a z opisu wynika że tylko tutaj .Zwróć uwagę czy na reklamach będzie ziarnistość .Jeżeli flirty dekodera poprawiają obraz to warto z nich skorzystać wiadomo że nie jest to na miarę Marvell używanego przez Philipsa lub P4 przez Panasonica ale zawsze jakaś poprawa tam będzie
Gdyby ziarnistość dotyczyła TVP 1,2 HD to wcale bym się nie zdziwił
 

wojciu1997

New member
Telewizor to LG 42LS5600. Dekoder HD3000
Tryb obrazu Expert 1 (tryby fabryczne oprócz trybu Kino są fatalne). Obraz ustawiałem samemu przez Kreator obrazu w tv, potem trochę jeszcze sam modyfikowałem obraz. zostało tak:
podświetlenie 70
kontrast 86
jasność 53
ostr. poz. 50
ostr. pion. 50
kolor 58
odcień G2
temp. barw. średnia
kontrast dynamiczny wyłączony
gama kolorów standardowe
popr. krawędzi wyłączone
gamma 2.2
redukcja szumu wył
cyfr. red. zakłóceń wył
realne kino wł
poziom czerni niski

Na reklamach nie zauważyłem tego ziarna, w dekoderze nie ma żadnych filtrów(może ma wbudowany, ale nie ma ich w menu).
 

Lemil

Banned
Według mnie, to może być tak, że telewizor jest ok a winę za to ziarno ponosi tuner. Trzeba podłączyć jakiś odtwarzacz do tego telewizora i zobaczyć, jak wygląda obraz. Zresztą wystarczy sprawdzić, jak wygląda obraz z DVB-T. Z Blu-ray'a czy z DVB-T żadnego ziarna nie powinno być.
 

wojciu1997

New member
Oprogramowanie tv wczoraj zauktualizowałem, na dekoderze ustawione 1080i. Wina telewizora chyba to nie jest, bo na filmach na dvd, czy z pendrive'a nie było czegos takiego. Poza tym tak jak pisałem te ziarno nie występuje zawsze, dzisiaj jeszcze wykręciłem kabel antenowy i miałem krzywo ucięty przewód, więc go poprawiłem na prosto. Jakby troszkę lepiej. A może to ja jestem przewrażliwiony.
 

Lemil

Banned
Zmiana oprogramowania nie wpływa na jakość obrazu. Na to wpływ mają bebechy w telewizorze. Lepsze podzespoły to lepszy obraz. I tyle. Jak ucięty kabel? No, bez przesady:) Jeśli to ziarno widać na niektórych tylko programach, to znaczy, że wtedy, jak to widać, to jakość obrazu w tym programie jest szitowata. A jakość jest szitowata bardzo często, więc i to ziarno często widać.

Problem rozwiązany. Telewizor jest ok, a zły obraz to wina nadawców. Czyli kolega zauważył sam, że tzw. "żyleta" to mit. Twój problem to jest taki, że nie chcesz dopuścić do siebie myśli, że to co oglądasz jest G warte i nie ma wiele wspólnego z tym, co chciałbyś oglądać.

No ale ja już milion postów napisałem, że jakość w TV jest do bani. Problem w tym, że ludziom dostawcy powiedzieli sto miliardów razy, że jest super i "żyleta" oraz nowa definicja złodziejstwa, pardon, rozrywki. I ludzie w to uwierzyli. I nawet widząc ziarno i inne wady w obrazie nie chcą dopuścić myśli, że to kaszana i szukają winy w telewizorze, kablu i serwetce, która leży na tunerku, bo może ma nie taki kolor.

Jakości w telewizji przeważnie nie ma i widzisz to sam. Teraz tylko musisz to przyjąć do wiadomości...
 

wojciu1997

New member
Dzięki wszystkim za pomoc ;) Jeszcze dodam, że w dzień to ziarno widać słabiej niż wieczorem. Może jak coś pogrzebię przy ustawieniach obrazu trochę da się ukryć to ziarno. Co do tego kabla źle uciętego, chodziło mi o to http://www.cyfrowypolsat.pl/CMS/med...y_polsat_montaz_zestawu_sat_instrukcja_01.pdf str. 8. Masz racje, że pewnie zbyt wiele oczekuję od strony jakości. Teraz trzeba będzie to przyjąć do siebie. Jeszcze raz dziękuje wszystkim.
 
Ostatnia edycja:
Do góry