zgrywanie VHS na komputer/DVD

drzefkovitsh

New member
Witam,

Poszukuję idealnego rozwiązania w kwestii przegrywania kaset VHS na komputer. Zależy mi na możliwie najlepszej jakości zgranych materiałów, jak również możliwości doboru formatu materiału wyjściowego (DVD / MPEG2 / AVCHD / H.264 / AVI / etc.) + ewentualnie możliwości stworzenia menu dla płytek DVD z nagranym materiałem pochodzącym z VHS.

Jestem po wstępnych poszukiwaniach i wiem już napewno, że nie wchodzą w grę żadne urządzenia typu USB, jakie można znaleźć na Allegro w cenie poniżej 100 zł.

Na forach polskich oraz zagranicznych bardzo często padało hasło CANOPUS (szczególnie modele ADVC). Zainteresował mnie model ADVC 110, choć jest stosunkowo drogi (najtaniej znalazłem za $180). Myślę, że modele z niższej półki będą również w miarę dobre - ADVC 50 lub ADVC 100.
Znalazłem również urządzenie Terratec Grabster AV 450 MX. Jest w cenie ok. 460 zł. Niestety nie znalazłem na jego temat jakiś konretnych opinii pochodzących od użytkowników w kwestii zgrywania materiałów VHS.
Są również urządzenia typu combo - nagrywarki DVD oraz VHS w jednym. Za ich pomocą można przegrać materiał z kasety VHS od razu na DVD bez podłączania do komputera. Problem w tym, że dyskwalifikuje to możliwość wykonania menu na płycie DVD, a już napewno uniemożliwia zgranie materiału do postaci np. AVI. Oczywiście można zgrać takim urządzeniem materiał z VHS na DVD, a później zgrać materiał z DVD na komputer, ale czy to nie jest przypadkiem za dużo kombinowania?

Czy są jakieś inne, dobre rozwiązania?
Co proponujecie?

Wiem również, że bardzo ważną kwestią jest posiadanie dobrego odtwarzacza VHS, najlepiej S-VHS (Super VHS) i z wyjściem S-Video, które gwarantuje lepszą jakość. Sprawa porządnego okablowania jest również ważna.

Nie wiem niestety nic o oprogramowaniu, za pomocą którego przetwarzany będzie zgrywany materiał wideo. Czy w tym temacie możecie również pomóc? Osobiście posiadam pakiet Adobe Production Premium CS6, w którego skład wchodzą m.in. Adobe Premiere Pro oraz Adobe After Effects - czy te programy będą wystarczające / odpowiednie?

Z góry dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam
 

tdx

New member
Bez reklam
Kolego, a co jest nie tak z urządzeniami na USB?

Możesz też poszukać używanych kart graficznych z VIVO (Video In Video Out), jakościowo i tak szaleństw nie będzie bo to tylko PAL. Wiele będzie zależeć od tego od tego w jakim stanie jest magnetowid i kaseta którą chcesz nagrać....
Co do programu do zgrywania wystarczy virtualdub :) i dobre ustawienie kodeków.
Chyba że chcesz od razu edytować filmik to możesz użyć premiera. AE to program do postprodukcji...
 

PeteShadow

New member
Bez reklam
Ja zgrywałem moje kasety z magnetowidu SVHS kablem S-Video na kamerę cyfrową z kasetkami miniDV z wejściem S-Video. Dalej to już z kamerki poprzez FireWire do komputera. Przetwornik DAC w kamerze załatwia sprawę lepiej niż jakiekolwiek amatorskie rozwiązanie softwarowo-hardwarowe. Jedyny problem, to znaleźć taką kamerę z wejściem wideo. Jednak sporo ludzi trzyma takie kamery gdzieś po szufladach, bo kupili sobie nowsze i starych nie używają. Rozwiązanie takie ma tylko jedną wadę, materiał trzeba zgrywać dwa razy, najpierw na kamerę i potem na PC'ta. Potem oczywiście jeszcze obróbka za pomocą czegoś w stylu Pinnacle Studio lub inne oprogramowanie do masteringu.
 

drzefkovitsh

New member
Kolego, a co jest nie tak z urządzeniami na USB?

Powiedzmy, że myślę o trochę bardziej profesjonalnemu wykorzystaniu i zależy mi na jakości. Wiem, że docelowa rozdzielczość to PAL / NTSC, więc cudów nie będzie, ale mimo wszystko czytałem sporo na temat tych konwerterów pod USB i nikt nie chwalił jakości materiałów zgranych takimi urządzeniami.

Ja zgrywałem moje kasety z magnetowidu SVHS kablem S-Video na kamerę cyfrową z kasetkami miniDV z wejściem S-Video. Dalej to już z kamerki poprzez FireWire do komputera

O takich rozwiązaniach też czytałem. Osobiście sam posiadam starą kamerkę na miniDV, ale nie ma żadnych wejść, tylko wyjścia, więc wykorzystać się tego nie da.

Rozwiązanie takie ma tylko jedną wadę, materiał trzeba zgrywać dwa razy, najpierw na kamerę i potem na PC'ta.

Dokładnie...podwójna robota :|
 

tdx

New member
Bez reklam
Bardziej profesjonalne wykorzystanie materiału PAL z VHS?
A magnetowid masz jaki?
Ile chcesz przeznaczyć na grabbera i jaki efekt Cię interesuje?
 

drzefkovitsh

New member
Bardziej profesjonalne wykorzystanie materiału PAL z VHS?
A magnetowid masz jaki?
Ile chcesz przeznaczyć na grabbera i jaki efekt Cię interesuje?

Bardziej profesjonalne wykorzystanie - świadczenie usług konwersji materiału VHS do DVD lub innych formatów cyfrowych (AVI, MPEG2, itp.).
Na cały osprzęt chciałbym przeznaczyć max. 600-700 zł.
 

PeteShadow

New member
Bez reklam
Bardziej profesjonalne wykorzystanie - świadczenie usług konwersji materiału VHS do DVD lub innych formatów cyfrowych (AVI, MPEG2, itp.).
Na cały osprzęt chciałbym przeznaczyć max. 600-700 zł.
Fajnie byłoby wspomnieć o tym w pierwszym poście, bo to trochę zmienia postać rzeczy. Co innego jednorazowo zgrać prywatny materiał, a co innego świadczyć usługi w tym zakresie.

Blackmagic Design Intensity Pro
masz tu graber z sprzętowym kodekiem, bezstratny, idealny do dalszej postproducji
Mimo że karta prezentuje się jako produkt dość solidny, to jednak wydaje mi się mocno przepłacona. Wydaje mi się, że głównie płacimy tu za jakość HD i obsługę HDMI, co w przypadku materiałów SD nie przyda się. Producent/importer w opisie kładzie główny nacisk na obsługę HDMI i o analogu tylko wspomina niejako przy okazji. Nie wiemy tak naprawdę nic o jakości tej konwersji. Czy cena na to wskazuje? Niekoniecznie, bo jak już wspomniałem płacimy tu za co innego.
 

tdx

New member
Bez reklam
Karta jest solidna (ta cena to tylko taki przykład spokojnie można znaleźć taniej), natomiast co do reszty dużo będzie zależeć od źródła, jeśli będzie stary magnetowid i 1000 razy oglądana kaseta żadnej dobrej jakości nie będzie.
Ja patrze perspektywicznie wole dać trochę więcej za coś co za chwile może mi się przydać...
Ogólnie nie wiem co znaczy bardziej profesjonalnie w przypadku vhs'ów? Uważam po latach że to za najgorszy materiał do dalszej edycji...
I nie za wiele da się z tego wyczarować...
 

drzefkovitsh

New member
OK a magnetowid masz?

Blackmagic Design Intensity Pro
masz tu graber z sprzętowym kodekiem, bezstratny, idealny do dalszej postproducji

Magnetowid mam, firmy Sony, ale modelu póki co nie znam, bo jest w miejscu, które odwiedzę dopiero za jakiś miesiąc. Mam nadzieję, że będzie wyposażony w wyjście S-Video, bo jeśli nie, to będę musiał poszukać kogoś, kto taki magnetowid posiada.

Czyli polecasz ten Blackmagic Design? Czy w zestawie znajduje się jakieś oprogramowanie do przechwytywania? Rozumiem, że bezstratnie znaczy zrzut do jednego wielkiego pliku, a dalsza obróbka (cięcie, składanie, dodawanie efektów/napisów/dźwieku oraz końcowa kompresja) to już praca np. w Premiere Pro?
 

tdx

New member
Bez reklam
Magnetowid mam, firmy Sony, ale modelu póki co nie znam, bo jest w miejscu, które odwiedzę dopiero za jakiś miesiąc. Mam nadzieję, że będzie wyposażony w wyjście S-Video, bo jeśli nie, to będę musiał poszukać kogoś, kto taki magnetowid posiada.

Czyli polecasz ten Blackmagic Design? Czy w zestawie znajduje się jakieś oprogramowanie do przechwytywania? Rozumiem, że bezstratnie znaczy zrzut do jednego wielkiego pliku, a dalsza obróbka (cięcie, składanie, dodawanie efektów/napisów/dźwieku oraz końcowa kompresja) to już praca np. w Premiere Pro?

Znajduje się, bezstratne oznacza kompresje w locie (bez utraty jakości) i każda klatka jest kluczowa, jest to surówka na której pracujesz w APP lub AE.
 

drzefkovitsh

New member
Znajduje się, bezstratne oznacza kompresje w locie (bez utraty jakości) i każda klatka jest kluczowa, jest to surówka na której pracujesz w APP lub AE.

OK, dzięki za info!
Rzeczywiście cena jest dość wysoka (choć w pełni profesjonalny sprzęt kosztuje zapewne tysiące złotówek...), ale sprzęt jest również dość przyszłościowy. Wymieniony przeze mnie sprzęt firmy Canopus posiada tylko złącza analogowe, a cena modelu ADVC 110 jest identyczna.

Czy ma ktoś dla mnie jakieś inne propozycje?
 

tdx

New member
Bez reklam
OK, dzięki za info!
Rzeczywiście cena jest dość wysoka (choć w pełni profesjonalny sprzęt kosztuje zapewne tysiące złotówek...), ale sprzęt jest również dość przyszłościowy. Wymieniony przeze mnie sprzęt firmy Canopus posiada tylko złącza analogowe, a cena modelu ADVC 110 jest identyczna.

Czy ma ktoś dla mnie jakieś inne propozycje?

Ja tylko mam jeszcze pytanie czy widziałeś materiał zgrany z VHS na PC?
Bo rozumiem że chodzi Ci o remastering starych kaset np wesela studniówka itp na DVD?
 

drzefkovitsh

New member
Ja tylko mam jeszcze pytanie czy widziałeś materiał zgrany z VHS na PC?
Bo rozumiem że chodzi Ci o remastering starych kaset np wesela studniówka itp na DVD?

Ostatnio żona zleciła zgranie właśnie studniówki na DVD przy czym w formacie AVI i widziałem ten materiał. Raczej nie był w żaden sposób obrobiony, bo żona zażyczyła sobie najzwyklejszej kopii. Czemu pytasz?
 

PeteShadow

New member
Bez reklam
@Tdx - Nie rozumiem czemu tak meczysz ten temat jakości. Chyba każdy sobie zdaje sprawę z tego że VHS to najgorsze źródło. Jednak jeśli masz akurat taki materiał, to chyba nie ma o czym dyskutować? Wartość sentymentalna takich staroci nie podlega dyskusji. Inna sprawa, że dobry montaż może z takim amatorskim nagraniem zdziałać cuda. To jednak zadanie którego z pasją powinien się zająć sam zainteresowany, bo raczej nikt nie zapłaci za czas spędzony przez specjalistę nad takim materiałem.
 

drzefkovitsh

New member
OK a magnetowid masz?

Blackmagic Design Intensity Pro
masz tu graber z sprzętowym kodekiem, bezstratny, idealny do dalszej postproducji

Czytam opis tej karty (Blackmagic Design Intensity Pro creativetools) i jestem lekko zdezorientowany - na zdjęciu widzę ewidentnie 3 wejścia/wyjścia z zewnątrz (dwa z nich to HDMI, a tego trzeciego nie znam), przy czym w opisie tych wejść/wyjść jest cały szereg. Czy mam rozumieć, że do karty dołączone są jakieś przejściówki?

Kolejne pytanie - mam dwa magnetowidy i niestety oba nie posiadają wyjść S-Video, tylko EURO. Na Allegro znalazłem przejściówki (kable), ale z jednej strony jest EURO, a z drugiej strony S-Video + audio (minijack)... i jak to wszystko ze sobą połączyć?
 

tdx

New member
Bez reklam
Czytam opis tej karty (Blackmagic Design Intensity Pro creativetools) i jestem lekko zdezorientowany - na zdjęciu widzę ewidentnie 3 wejścia/wyjścia z zewnątrz (dwa z nich to HDMI, a tego trzeciego nie znam), przy czym w opisie tych wejść/wyjść jest cały szereg. Czy mam rozumieć, że do karty dołączone są jakieś przejściówki?

Kolejne pytanie - mam dwa magnetowidy i niestety oba nie posiadają wyjść S-Video, tylko EURO. Na Allegro znalazłem przejściówki (kable), ale z jednej strony jest EURO, a z drugiej strony S-Video + audio (minijack)... i jak to wszystko ze sobą połączyć?

Do 3go podłączasz przelotkę z różnymi kablami analogowymi...

nie ma sensu wychodzić z magnetowidu np euro czy chinchami i przechodzić na specjalnie na svhs bo i tak nastąpiło już pogorszenie jakości obrazu na wyjściu
 
Do góry