Zestaw stereo z gramofonem za 5 tysięcy

neonAPSC

New member
Witam serdecznie,

Po wsłuchaniu się w muzykę u znajomych np. mini zestawie Denona zastanawiam się nad zakupem zestawu stereo, czegoś innego niż dotychczasowa wieża za 300zł z marketu.

Chciałbym się zorientować, z jakim wydatkiem muszę się liczyć i czy w tym tytułowym 5000zł jestem w stanie stworzyć coś na czym mi zależy.

Na czym mi zależy:
- źródła dźwięku: gramofon (wiem, że wygląd nie gra, ale bardzo podobają mi się minimalistyczne np. Pro-Ject Debut), Strumieniowanie dźwięku (air play, spotify), zwykły tuner radiowy, podpięty telewizor/dekoder (po prostu jako lepsza opcja zamiast głośników w TV, ale nie zależy mi najbardziej na opcji kina domowego)
- głośniki/monitory? niestety nie mam możliwości postawienia ich na żadnej półce/szafce zatem w grę wchodzi jakaś podstawka lub stojąca kolumna i niestety ze względu na skosy na ścianie na której by stały wysokość całkowita nie powinna raczej przekraczać 80-90cm.


Muzyka: głównie ogólnie rozumiany rock, a poza nim tacy wykonawcy jak: Chet Faker, The XX, Justice, SBTRKT.

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i porady.

Pozdrawiam.
 

Pan_Borowik

New member
Sensowny zestaw do Twoich wymagań to gramofon/odtwarzacz sieciowy/wzmacniacz/głośniki.
5000zł to trochę mało bez ostrych kompromisów w kwestii jakości komponentów, a w konsekwencji jakości dźwięku.

Ja bym sugerował zacząć od jakiegoś wzmacniacza z DAC i głośników, a na odtwarzacz sieciowy i gramofon odkładać. TV spokojnie podepniesz, a zamiast odtwarzacza sieciowego na początek wystarczy PC/Laptok.

Jeżeli obcowałeś wcześniej ze sprzętem za 300zł to wzmacniacz i głośniki dostarczą Ci tyle frajdy, że spokojnie wytrzymasz z zakupem następnego "klocka" aż uskładasz wymagane fundusze.

Patrząc na repertuar - pachnie NADem. Może jakiś Rotel?
W jakiej wielkości pomieszczeniu miałoby to grać?
 
Ostatnia edycja:

neonAPSC

New member
Dziękuję za zainteresowanie.

Pomieszczenie ma po podłodze około 30 metrów kwadratowych, ale jest dość mocno nietypowe - adaptacja poddasza - w najwyższym punkcie prawie 4,5m i z boku jego - jako dalsza część pomieszczenia na wyższym piętrze po wejściu schodami kolejne 30metrów po podłodze.

Chciałbym jednak zacząć od kwestii gramofonu, gdyż przez muzykę odsłuchaną z niego padła decyzja o "inwestycji".

Czy faktycznie jest konieczny zakup odtwarzacza sieciowego? Czy nie ma przypadkiem opcji, w której wzmacniacz jest w stanie odbierać bezprzewodowo informację o dźwięku nadanym z laptopa przez airplay lub ze spotify? Taka opcja by mnie najbardziej interesowała, chyba, że dość mocno pomyliłem możliwości sprzętu i wymyślam jakieś nierealne kombinacje przyprawiające niejedną znającą się osobę o uśmiech ;)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Najtańsze sensowne gramofony to PJ Debut 2M Red oraz Rega RP1 .W przypadku Regi problemem jest wkładka startowa ,niestety słaba i to słychać ,więc jeżeli wsiąść pod uwagę stosunek jakość/cena PJ jest najlepszym wyborem
Trzeba mieć świadomość że jest to gramofon w pełni manualny ,więc niezbyt polecany dla ludzi leniwych

Jeżeli analog dla Ciebie przedstawia dużą wartość to jest jeszcze jedna opcja - legendarna konstrukcja Rega Planar ,która PJ bije na głowę ,ewentualnie wyższy model Thorensa
Oczywiście w przypadku gramofonu szykuje się kolejny wydatek związany z zakupem przedwzmacniacza ,oczywiście można skorzystać z wbudowanego w większość wzmacniaczy jednak dźwięk będzie zapewne słabszy

Ogólnie to polecam dobrze rozdysponować budżet i kupić to co naprawdę jest potrzebne i z czego będzie się korzystać
 
Ostatnia edycja:

edi7777

Member
Ewentualnie po taniości możesz zrobić podobnie jak u mnie - amplituner stereo (ja mam onkyo 8050), para głośników + gramofon. Załatwia Ci to na początek wszystkie wymagania bo i radio i stream i gra to dobrze. Pewnie gramofon, przedwzmacniacz, wzmak i głośniki stereo mogą grać lepiej ale raczej nie ma opcji żebyś się z dobrym dźwiękiem zmieścił w 5 tysiącach - myślę że raczej koło 8-10tyś i to też bez jakiś wygórowanych wymagań...
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem gramofonu Pro-Ject Debut Carbon z wkładką 2M Red. Jest to mój pierwszy gramofon więc nie mam porównania, ale jak dla mnie na początek przygody to ciekawa propozycja. Tak jak Przemek pisał jest to manual więc nie jest dla leniwych (aczkolwiek uważam, że żaden gramofon nie jest dla leniwych), z drugiej strony nie ma co się w nim popsuć. Jako pre używam Cambridge Audio 551P i gra to bardzo przyjemnie. Tu maj mój wątek. Jest tam sporo informacji. http://www.hdtv.com.pl/forum/stereo/111917-gramofon-na-poczatek-przygody.html?highlight=gramofon
 
Ostatnia edycja:

neonAPSC

New member
@Pawel_Sz85 - widziałem, świetny wątek i masa informacji dla takiego początkującego jak ja. Nie dopisywałem się, by nie rozmywać go.

Faktycznie wydaje mi się, że Pro-Ject Debut Carbon z wkładką 2M Red byłby dla mnie dobrym wyborem, pozostaje tylko kwestia pozostałych "klocków", które Ty już w części posiadałeś, a ja musiałbym stworzyć od początku i nie wiem(nie znam się) jak to "zbudować".

Może faktycznie z czegoś zrezygnować i zacząć od wspomnianego gramofonu, przedwzmacniacza, wzmacniacza i głośników, czy coś takiego ma sens/czegoś mi brak. Dobrze kombinuję - muzykę "z netu" podpiąłbym kablem do wzmacniacza z kompa, a kiedyś zestaw rozszerzył o odtwarzacz sieciowy?

Jeżeli tak, to powiedzmy, że jedna część układanki już jest - Pro-Ject Debut Carbon z wkładką 2M Red, co z resztą - proszę o sugestie.
 

edi7777

Member
Co do kolumn i elektroniki to uważam że tylko i wyłącznie odsłuch. Jeżeli dokładniej określisz budżet na poszczególne części to zaraz posypią się przykładowe modele z których na odsłuchu coś sobie dobierzesz. Kupowanie w ciemno się nie opłaca.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jak byś napisał o preferencji brzmienia jakie oczekujesz byłoby prościej
Sprzęt ma być nowy czy używany ,kolumny wolnostojące czy podstawkowe
 

neonAPSC

New member
Nie do końca rozumiem, jeżeli chodzi o rodzaj muzyki - głównie ogólnie rozumiany rock, a poza nim tacy wykonawcy jak: Chet Faker, The XX, Justice, SBTRKT.

Sprzęt nowy.

Kolumny wolnostojące czy podstawkowe - nie mam sprecyzowanych preferencji w tej kwestii.
 

neonAPSC

New member
Może streszczę w 1 komunikacie na czym stanęło, to pojawią się jakieś propozycje:

Wybrany jest - gramofon Pro-Ject Debut Carbon z wkładką 2M Red

Pozostaje do zakupu - do kompletu: wzmacniacz i 2 głośniki - kolumny lub podstawkowe.

Pomieszczenie - około 30m kwadratowych.
Rodzaj muzyki - głównie klasyka rocka, plus muzyka elektroniczna.

Sprzęt - nowy.

Budżet na wzmacniacz+głośniki - około 4000zł
 

neonAPSC

New member
Ok, czasu trochę minęło, budżet też się nieco naciągnął.

Czy czegoś brakuje w tym zestawie, żeby zagrało?

- Pro-Ject Debut Carbon (2M-RED)
- Dali Zensor 7
- Onkyo TX-8050 czy może coś w stylu Yamaha R-N500
chciałbym, aby poza radiem, czy winylem za pomocą tego dziewczyna mogła bezprzewodowo puścić sobie muzykę z tabletu czy też notebooka- czy to zadziała?

No i najważniejsze - gdzie polecacie się zwrócić by dostać komplet i rozsądnej cenie ;)
 

edi7777

Member
U mnie tak to wygląda tyle że zrezygnowałem z gramofonu. Do streamu dźwięku jest sporo programów. Polecam jriver media center. Ceny u blackninja pytaj.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Zagrać - to zagra .Z tym ,że tak :

Gramofon Pro-Ject jest pełnym manualem ,co oznacza że nie jest zbyt wygodny szczególnie dla "ludzi leniwych" .W głównej mierze jakość zależy od pozostałych elementów tzn preampa i wzmacniacza .Przedwzmacniacze wbudowane w amplitunery /wzmacniacze są na ogól słabsze ,więc aby wycisnąć więcej - szczególnie kiedy się porywasz na nowy gramofon bardziej sensowna wydaje się kombinacja wzmacniacz+preamp +gramofon
 

neonAPSC

New member
Rozumiem, że do REGA RP1 też potrzebowałbym preampa? Jeżeli tak, to co dobrać/jakie to są w ogóle koszta bo absolutnie się nie orientuję.

I czy do tego Onkyo TX-8050 czy coś zupełnie innego?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Do Regi też byś potrzebował. Onkyo ma na pokładzie przedwzmacniacz gramofonowy, ale jest pewnie słabej jakości. Ja używam Cambridge Audio Azur 551P i jestem zadowolony.
 
Do góry