Zestaw stereo - porady

plarq

New member
Witam! Jestem na forum już od dość dawna i nie raz mi pomogło w przeróżnych wyborach. Tym razem pora na mój pierwszy porządniejszy zestaw stereo.


Długo myślałem nad zestawem kina ale suma summarum znajomy namówił mnie na konkretne stereo przy którym zapewne film tez obejrzę z uśmiechem na ustach - nie mam wygórowanych potrzeb. Nie wykluczone ze kiedyś zestaw będzie rozbudowany. A wiec od początku... sprzęt będzie stal w salonie o wym. 6x6 w kształcie ćwiartki kola (tylna ściana to łuk). Muzyka przeróżna ze wskazaniem na popularna, elektroniczna, hh itd. Ze względu na kraj w którym mieszkam nie mam zbyt dużych możliwości odsłuchu - można by powiedzieć ze żadnych poza tymi u sprzedawców sprzętu z drugiej reki. Jak dotąd słyszałem jedna parę frontów MA SILVER 8 i muszę przyznać ze muzycznie zagrały pięknie ale brakowało mi "mięsa" które bardzo lobię :) i od razu dodam ze w 95% przekonany jestem ze bez suba się nie obędzie chyba ze coś mnie zaskoczy. Na oku mam REL'a T5i - dużo się naczytałem i podobno do audio jeden z lepszych wyborów. Co do frontów to:
w/w MA SILVER 8
B&W 683 S2
MA SILVER 300

Wzmacniacze stereo:
HEGEL H80 - na + wbudowany DAC i z tego co czytałem uwydatniają niskie tony
PRIMARE A 30.1
REGA ELEX-R


Prosiłbym o poradę - jak to wszystko ze sobą połączyć - co dodać i co ująć żeby miało smak :wink:. Jestem otwarty na propozycje - to są tylko przykłady które jestem w stanie przetestować - reszta będzie raczej w ciemno.


Dzięki i pozdrawiam
 

plarq

New member
Szczerze to liczylem na bardziej kreatywne odpowiedzi :) Moze ktos cos laczyl juz ze soba albo inaczej ... jakie polaczenie odradzacie. Czy wymienione glosniki wystarcza zeby naglosnic salon? ktore fronty zejda nizej i czy np B&W nie beda lepszym rozwiazaniem z BR na przedniej scianie?
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Szczerze to liczylem na bardziej kreatywne odpowiedzi :)

Spokojnie :)

Kolumny Monitor Audio są naprawdę niezłymi głośnikami ,to że są pozbawione charakterystycznego "mięsa" wynika nie z ich słabości, tylko pewnej filozofii brzmienia .Bas MA charakteryzuje się raczej kontrolą niż siłą ,bardziej bym Ci zasugerował abyś przyjrzał się inny kolumnom - Tannoy
Zdecydowanie odradzam kupowanie subwoofera tylko po to aby zapewnić lepsze przenoszenie niskich częstotliwości ,kolumny same z siebie powinny zapewnić dobry dźwięk w całym paśmie

Odnośnie B&W ,nie chwaląc się ale tak się dziwnie składa że miałem okazję słuchać prawie wszystkich modeli (oprócz Nautliliusa i Emphasis) to jest świetna alternatywa dla Monitor Audio ,wspomniane przez Ciebie B&W 682 S2 słuchałem z Rotelem ,naprawdę to bardzo dobra synergia dźwięku ,spróbuj ze wzmacniaczami Rotel A12 /A 14
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Szczerze to liczylem na bardziej kreatywne odpowiedzi :) Moze ktos cos laczyl juz ze soba albo inaczej ... jakie polaczenie odradzacie. Czy wymienione glosniki wystarcza zeby naglosnic salon? ktore fronty zejda nizej i czy np B&W nie beda lepszym rozwiazaniem z BR na przedniej scianie?

Pierwszy warunek to żeby uczciwie doradzić to trzeba by było posłuchać tych wzmaków z tymi kolumnami, a takich pewnie nie za dużo tutaj jest osób.. Jeśli chodzi o sam wzmak to ja bym doradził aby posłuchać I32 z drugiej ręki tak jak KOlega wyżej napisał... warto.. tylko nie wiem jak z tymi kolumnami to wyjdzie..
 

plarq

New member
...bardziej bym Ci zasugerował abyś przyjrzał się inny kolumnom - Tannoy
Jakis konkretny model? poszukalem troche i znalalzem XT 8F.


Jutro jade przesluchac MA SILVER 300 - moge je miec za dobre pieniadze - 750€. Glosniki maja 5 miesiecy, gwarancja, rachunki itd. Podpiete beda pod Hegla i Musical Fidelity A3 wiec bede mial juz jakis obraz i porownanie. Wieczorem dam znac co i jak :)
 

plarq

New member
Jak juz pisalem totalnie przerozna - wszystko co wpadnie mi w ucho pomijajac ciezkie brzmienia typu metal, hard rock itd.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jakis konkretny model? poszukalem troche i znalalzem XT 8F.

Kawał dobrego dźwięku
Odnośnie Monitor Audio gdyby wybór padł na te kolumny,to wzmacniacz nie może być suchy ,świetnie te kolumny grają ze wzmacniaczami lampowymi ale to dla bardziej doświadczonych
Ze wzmacniaczy odradzam Yamahę ,dobrze się też spisze wspominamy Rotel ,to naprawdę świetnie brzmiące klocki może po wyglądzie tego nie widać ale tego chce się słuchać .Rotel jest niezwykle barwny dźwięk jest bardzo gesty i do tego ponadprzeciętna muzykalność
Zamykając temat Monitor Audio w niższym budżecie dobrze się spiszą wzmacniacze NAD ,Cambridge Audio nie powinieneś mieć problemu z możliwością odsłuchu
 

plarq

New member
Szybki update: dzis pare spraw sie na siebie nalozylo i nie mialem mozlowisci posluchania MA SILVER 300 ale jada juz do mnie w ciemno... jutro po 18 beda ale jest jeden plus... w weekend bede mial w domu Hegla H80, Musical Fidelity A3, Primare 301 i jak dobrze pojdzie to Rege elex-r tak wiec bedzie duze pole do popisu. Mam pytanko odnosnie kabli: czy szukac czegos lepszego czy jak powiedzial znajomy: "kup narazie cokolwiek i sluchaj zestawu przez jakis czas" ? narazie nie chce przesadzac z wydawaniem na kable wiec prosilbym o opinie.
pozdrawiam
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Na obecnym etapie trudno wybrać optymalne kable ,chociaż przy zwykłych zostać nie możesz na dłuższą metę .Na dodatek praktycznie nie masz jeszcze sprzętu - na razie proponuję abyś się wstrzymał .Jak przyjedzie sprzęt i dokonasz wyboru wzmacniacza wtedy można pomyśleć o kupnie przewodów
 

plarq

New member
Witam po krótkiej przerwie w której byłem zaabsorbowany swoim nowym zestawem :)
A wiec po kolei... MA Silver 300 + HEGEL H80 + REL T5i (zaraz napisze dlaczego)
Po zakupie kolumn MA miałem okazje gościć u siebie 3 wcześniej wymienione wzmacniacze: Musical Fidelity A3, Primare A301 (wzmacniacz znajomego lekko podbajerowany przez niego) i Hegel. Wszystkie grały w miarę podobnie, swobodnie, ciepło, ładna średnica, na moje oko amatora dobrze zgrywały się z MA. Musical grał trochę za ciepło przez co lekko chował się wokal i średnie. Basu nie brakowało absolutnie (czego się obawiałem) ale jest to też spowodowane ustawieniem głośników - wnęka - z 2 stron ściany a z trzeciej komoda. Na razie nie mam możliwości przestawienia chociaż planuje juz przemeblowanie :) Jak wyciągam MA do przodu i rozstawiam szerzej dziwek zaczyna istnieć w całym salonie ale zmniejsza się ilość niskich tonów - proste prawa akustyki. Dlaczego Hegel ... w sumie najdroższa opcja z możliwych ale najbardziej podchodzący pod moje ucho, sprzęt najświeższy, wbudowany DAC (odchodzi kupowanie kolejnego pudełka) i wg mnie najładniejszy. Ktoś zapyta po co sub ... a no po to żeby w kinie było soczyściej. Obejrzałem Parę filmów do tej pory i jest moc ;) ale nie ukrywam ze lekko podkręcony w muzyce tez dodaje smaku a kupiłem go w dość atrakcyjnej cenie. Tak więc na razie jest dobrze, teraz tylko siadać, słuchać i oglądać.
Od razu wspomnę o kablach - miałem przyjemność testować i tanie miedziane i drogie typu Chord Epic z domieszkami srebra i już wiem ze przy moim zestawie będę szukał czystej miedzi gdyż srebro odchudza i zbytnio rozjaśnia mi dźwięk. Tutaj pytanie: czy ktoś coś może polecić tak żeby nie przepłacać a różnica dźwięku była w stosunku do zwykłych kabli które teraz posiadam.
Drugie pytanie: przydałby się jakiś streamer sieciowy który obsłuży Spotyfi tudzież YT i parę innych. Czy na początek coś prostego jak Chromecast Audio czy coś w stylu Bluesound Node 2i albo cacko które posiada kolega nazywając to malinką - Raspberry PI coś tam z odpowiednią nakładką?
To chyba tyle na tą chwilę - jak coś przypomnę to dopiszę a tymczasem proszę o jakieś porady do powyższych pytań. Wracam do słuchania :bober:
 
Do góry