Zestaw stereo do małego pokoju. Budżet 5k

Rafo37

New member
Witam

Posiadam pokój ok 12m2 wiec szukam raczej monitorów podstawkowych. Kolumny mogą być używane. Co do wzmacniacza to wolałbym aby był nowy i posiadał funkcje sieciowe.

Muzyka z maca lub strumieniowo przez spotify z iPhone.

Zainteresowały mnie głośniki KEF X300A ze względu na pozytywne opinie ale jako ze budżet mogę przeznaczyć trochę wyższy niż ich cena z uwzgędnieniem ze kolumny mogą być używany zastanawiam sie czy nie uzyskałbym lepszych efektów.

Obecnie posiadam głośniki Ediffier r6200.

Muzyki słucham raczej spokojnej i zależy mi na lekko ocieplonym brzmieniu

Jakieś propozycje ?


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
KEF X300A nie słyszałem. Zwróć uwagę, że to kolumny aktywne. Miałem okazje raz odsłuchiwać Kef R300 i brzmienie w połączeniu ze wzmacniaczem Vincent-a SV-227 mi się podobało. Jednak na Twoich 12m2 te kolumny mogłyby się dusić. Raczej rozważ (oczywiście odsłuchaj) Kef R100 i bardzo chwalone Kef LS50. Jeśli lubisz ciepłe brzmienia to zwróć uwagę na takie marki jak Dynaudio (np. Excite X14 ), Epos, Castle.
 

Rafo37

New member
Dzięki za propozycje napewno przyjrzę sie bliżej tym głośnikom. A co powiecie na kolumny podłogowe? Wiem ze nie za bardzo nadają sie do takiego metrażu ale ciekawi mnie czy aż tak dużo straciłbym na walorach dźwiękowych jeśli wybrałbym właśnie podlogowe. Na chłopski rozum przecież głośniki nie zaczną gorzej grać tylko dlatego ze ktoś wstawił je do mniejszego pomieszczenia.

Mam okazje kupić parę kolumn Klipsch r-28f z ampli onkyo 636 w super cenie ale boje sie zaryzykować ich kupna ze względu na metraż.

Generalnie nie jestem przekonany czy ma to być zestaw wzmacniacz + kolumny
Czy amplituner + kolumny. Chciałbym żeby był to zestaw uniwersalny który sprawdzałby sie do muzyki i do przestrzennego dźwięku w filmach i grach z ps4.
W przeciągu 2 lat metraż mi sie powiększy do około 25m2 i dobrze by było żeby m nie musiał na nowo wybierać zestawu audio.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
 

TomekOp

Member
Dzięki za propozycje napewno przyjrzę sie bliżej tym głośnikom. A co powiecie na kolumny podłogowe? Wiem ze nie za bardzo nadają sie do takiego metrażu ale ciekawi mnie czy aż tak dużo straciłbym na walorach dźwiękowych jeśli wybrałbym właśnie podlogowe. Na chłopski rozum przecież głośniki nie zaczną gorzej grać tylko dlatego ze ktoś wstawił je do mniejszego pomieszczenia.

Mam okazje kupić parę kolumn Klipsch r-28f z ampli onkyo 636 w super cenie ale boje sie zaryzykować ich kupna ze względu na metraż.

Generalnie nie jestem przekonany czy ma to być zestaw wzmacniacz + kolumny
Czy amplituner + kolumny. Chciałbym żeby był to zestaw uniwersalny który sprawdzałby sie do muzyki i do przestrzennego dźwięku w filmach i grach z ps4.
W przeciągu 2 lat metraż mi sie powiększy do około 25m2 i dobrze by było żeby m nie musiał na nowo wybierać zestawu audio.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Nie wiem jak Onkyo ale kolumny to bardzo dobry wybór do stereo i filmów. Nie bedziesz potrzebowal suba nawet w tym wiekszym pokoju. Jak je dobrze ustawisz to i centrala nie bedziesz musial kupować jeśli oglądasz filmy bez lektora oczywiście.
Ja bym brał jak okazja, najwyżej bym sprzedał Onkyo i kupił coś lepszego pod kolumny do kina i stereo. Będziesz mial troche zabawy w ustawiania i korygowanie pomieszczenia do tlumienia i rozpraszania :)
Jak kupisz jakieś pierdziawki i tak musisz do nich doplacic do standów i suba. Wyjdzie znacznie drożej a dzwiek w stereo z subem mija sie z celem.

Z drugiej strony jak mialbym 5tys. Kupiłbym sobie nowe kolumny i nowy wzmacniacz. Napewno kolumny Klipsch :> bo sa super do kina i stereo.
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kolego Rafo37, Klipsch r-28f to potężne kolumny, które w 12m2 nie zagrają dobrze. Będziesz miał ogrom basu, który "zaleje" resztę pasma. Moim zdaniem będziesz się męczył przez 2 lata. Lepiej kup sobie kolumny podstawkowe, a jak przeniesiesz się do większego pokoju to wykorzystasz je na tył, a na fronty kupisz podłogowe i centralny i tym sposobem będziesz miał zestaw do kina 5.0/5.1.

Kolego TomekOp słuchałeś kiedyś dobrych kolumn podstawkowych? Bo mam wrażenie, że nie. Na niedużych powierzchniach (powiedzmy do około 20m2) mogą nawet zagrać lepiej niż podłogowe. Wieź pod uwagę, że w zakładanym budżecie kupisz kolumny podstawkowe półkę bądź dwie wyżej niż kolumny podłogowe. Szczególnie że Rafo37 napisał, że słucha muzyki spokojnej, więc po co mu r-28f . Chyba, że chce zaszpanować przed kolegami/koleżankami ciśnieniem jakie te kolumny wytworzą na 12m2.
 
Ostatnia edycja:

piechu

Member
Bez reklam
podpisuję się pod tym co napisał Pawel. To kawał kolumny i u Ciebie zamiast grać będzie dudnić.
 

TomekOp

Member
Kolego Rafo37, Klipsch r-28f to potężne kolumny, które w 12m2 nie zagrają dobrze. Będziesz miał ogrom basu, który "zaleje" resztę pasma. Moim zdaniem będziesz się męczył przez 2 lata. Lepiej kup sobie kolumny podstawkowe, a jak przeniesiesz się do większego pokoju to wykorzystasz je na tył, a na fronty kupisz podłogowe i centralny i tym sposobem będziesz miał zestaw do kina 5.0/5.1.

Kolego TomekOp słuchałeś kiedyś dobrych kolumn podstawkowych? Bo mam wrażenie, że nie. Na niedużych powierzchniach (powiedzmy do około 20m2) mogą nawet zagrać lepiej niż podłogowe. Wieź pod uwagę, że w zakładanym budżecie kupisz kolumny podstawkowe półkę bądź dwie wyżej niż kolumny podłogowe. Szczególnie że Rafo37 napisał, że słucha muzyki spokojnej, więc po co mu r-28f . Chyba, że chce zaszpanować przed kolegami/koleżankami ciśnieniem jakie te kolumny wytworzą na 12m2.

Wszystko sie zgadza, ale może kupić nowe mniejsze podłogówki. Ja mam sypialnie 12m2 i pieknie pykają. Jak masz dobrej jakości cd ki to bas juz na klipsach jest spójny i kontrolowany. Jak bedziesz sluchal muzyki z mp3 lub CD The White Stripes to bas zaleje pokój nawet z podstawkowych.
Podstawa to dobre żródło potem krytykowanie.
Do tego jak dobrze wybierze odpada sub.

Z ciekawości jeszcze zapytam jakie głośniki podstawkowe bez użycia suba zapewnia taki komfort dzwięku przy spokonej muzyce, szczególnie wieczorem przy minimalnym podkręceniu ampli czy wzmacniacza w tym przedziale cenowym? Moga byc tez inne podłogówki. Bo może sprzedam Kiplisch'e i kupię inne :).
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mp3 nie słucham prawie wcale. Jeśli pliki to flac-i, ale generalnie kupuje płytki cd. Źródło jest ważne to oczywiste, ale jak wstawisz takie kolumny np. z dwoma przetwornikami 20cm i jeszcze o charakterystyce Klipsch-a do pokoju 12m2 to nawet najlepsze źródło nie pomoże. Tym bardziej, że mało kto ma jakieś adaptacje akustyczne. Co do kolumn podstawkowych, to z moich obserwacji wynika, że właśnie przy normalnych stosunkowo niskich poziomach głośności kolumny podstawkowe grają pełniej. Przy dużych poziomach głośności (imprezowych) ich potencjał może się skończyć i wtedy, żeby uzyskać większa potęgę brzmienia trzeba już kolumn podłogowych. Ja mam akurat Dynaudio DM 2/8 na metrażu 19m2 + część otwarta i bas mam pod dostatkiem. Miałem wcześniej Oli40 i basu nie było dużo więcej. Niższy model DM2/7 bez problemu nagłaśnia 15-17m2. Tylko potrzebuje też mocnej elektroniki. (raczej amplitunery kd odpadają) Z kolumn podstawkowych ze sporym potencjałem basowym polecam Kef R300, Monitor Audio Silver 2. Te słyszałem. Bardzo fajne są też Epos Elan 15, Castle Knight 2, wszystko zależy od muzyki jakiej słuchamy. Z tańszych jak ktoś lubi ostrzejsze brzmienia Paradigm Mini Monitor v.7 lub podstawki od Klipsch-a, JBL-a jak najbardziej.

Aha co do subwooferów to są różne szkoły. Sporo osób z nich korzysta i sobie chwali. Trzeba oczywiście mieć odpowiedniego suba i dobrze ustawić, żeby nie dominował. Ja suba na razie sobie zostawiłem, ale raczej jego rola ogranicza się do filmów. Choć w też też daje rade, ale raczej nie korzystam. Czasem bardziej z ciekawości go odpalam.
 
Ostatnia edycja:

seguar

New member
Na ten metraż polecam filigranowe kolumny Dynaudio Excite x34. Są naprawde niewielkie w porównaniu do w/w modelu Klipsch. Jednak kosztują całkiem sporo bo 8990,-. Ale jak dopytywałem o nie w jednym z katowickich sklepów to zaproponowano m i 7200,-, więc może warto dozbierać.
 

Rafo37

New member
W takim razie skupie sie na kolumnach podstawkowych. Nie ma niestety u mnie w mieście żadnego sklepu gdzie mógłbym odsłuchać lepszych kolumn. Najbliżej z dużych miast mam do Warszawy. Polećcie jakieś sklepy z dużym wyborem i miła obsługa.

Druga kwestia to wzmacniacz, czy są jakieś wzmacniacze które oferuja funkcje sieciowe typu spotify, airplay albo do których można podpiąć iPoda/iPhone


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
 

SDman

Banned
Witam,
Rotel RA-11 V2 + B&W CM1 S2 synergia między nimi jest ogromna.
To już przedstawia dźwięk na bardzo wysokim poziomie. Niejednokrotnie sprzęt za 2-3X więcej przegra.
Targuj jako komplet masz w 1 sklepie.

Pozdr.
 

Rafo37

New member
Posiadasz może te głośniki ? Czy słuchałeś tylko w sklepie. Jest to dosyć nowy model i cieżko znaleźć coś więcej w internecie na jego temat choć nie powiem narobiłeś mi smaku na te głośniki


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
 

_Gamer_

New member
Posłuchaj ich też z nadem. To częste połączenie tak jak w przypadku rotela, a granie zupełnie inne. I tak tylko w jednej sieci sklepów dystrybutora je mają więc przy okazji niech Ci podłączą i rotela i nada.
 

SDman

Banned
Posiadasz może te głośniki ? Czy słuchałeś tylko w sklepie. Jest to dosyć nowy model i cieżko znaleźć coś więcej w internecie na jego temat choć nie powiem narobiłeś mi smaku na te głośniki


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Witam,
odsluch w salonie, małe ale bardzo muzykalne.
Testowałem je na Moon 220i , zestawienie z Rotelem
bylo polecane przez załogę w salonie w Łodzi - do panów mam pełne zaufanie.
Rotel ma na pokładzie DAC na razie Ci powinien wystarczyć jako strumień polecam BD-F6500 i masz wszystko i jeszcze więcej.

Pozdr.
 

Rafo37

New member
Wiem już odrobine więcej. Testowałem u siebie głośniki KEF X300A i niestety zawiodłem sie mocno. Grały bardziej szczegółowo od moich Edifierów ale nie był to dźwięk na tyle zauważalnie lepszy żebym z czystym sumieniem miał za nie dać ponad 3k. Brakowało mocy tym głośnikom. Podkręcając głośność na maksa mogłem spokojnie usłyszeć co mówi osoba obok. Do tego bardzo mała ilośc basu ostatecznie przekreśliły te kolumny w moich oczach.

Udało mi sie jeszcze posłuchać kolumn Monitor Audio RX6 (niestety już nie w domu) i to jest niebo a ziemia. Wszystko czego oczekuje od kolumn to tam znalazłem. Dźwięk był już dociazony z odpowiednio mięsistym lecz kontrolowanym basem, separacja dźwięków rownież na bardzo dobrym poziomie. Głośniki które spiszą sie chyba i do muzyki i do filmów i gier dając fajne efekty dźwiękowe. Być może bas w klipschach r28f schodzi niżej i robi ogólnie lepsze wrażenie ale watpię czy byłyby te kolumny aż tak uniwersalne i zadowalająca w tak kapryśnych warunkach pokojowych. Aktualnie seria RX6 jest wyprzedawana i cena spadła z katalogowej 4690zl na około 3500zl wg dealerów marki.

Stad moje pytanie
nr 1. co w moim przypadku da najlepsze efekty. Kolumny (prawdopodobnie RX6 ew. BX6 lub 5) ze wzmacniaczem stereo typu nad c316 lub inny do 2k czy kolumny czy kolumny z amplitunerem kina domowego typu Denon x2000 lub Pioneer x924 lub inny do 2k.
Uwzględniając ze zastosowanie takiego zestawu będzie sie rozkładało 50/50 muzyka vs film i gry z ps4.

2. Czy jeśli postawie na amplituner, zapewni on przestrzenne brzmienie tylko na dwóch kolumnach i czy te wszystkie standardy typu DTS i inne Pro Logicki bedą zauważalne tylko na frontowych głośnikach.

3. Jaki wybrać konkretnie ampli/wzmacniacz. Zależy mi na pre out w amplitunerze i żeby posiadał airplay, do tego taki aby uciągnął te RX6tki. Wzmacniacz natomiast musi posiadać funckiemsieciowe typu spotify lub zamiast tego obsługiwać airplay

Za mało dałem być może szczegółów nt. Mojego pokoju. Nie jest on duży ale jest w kształcie prostokątu z zestawem AV na tej dłuższej ścianie wiec nie ma problemu z oddaleniem z kolumn od siebie na odległość 2,5m-3m. Same głośniki znajdują sie w odległości około 240-250cm od mojej głowy, wiec przy odrobinie wysyłku być może udało by mi sie dobrze ustawić kolumny tak żeby sie nie "udusiły"

Dzięki za wszystkie przydatne sugestie


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
 

Geronimo zx

New member
Wiem już odrobine więcej. Testowałem u siebie głośniki KEF X300A i niestety zawiodłem sie mocno. Grały bardziej szczegółowo od moich Edifierów ale nie był to dźwięk na tyle zauważalnie lepszy żebym z czystym sumieniem miał za nie dać ponad 3k. Brakowało mocy tym głośnikom. Podkręcając głośność na maksa mogłem spokojnie usłyszeć co mówi osoba obok. Do tego bardzo mała ilośc basu ostatecznie przekreśliły te kolumny w moich oczach.

Udało mi sie jeszcze posłuchać kolumn Monitor Audio RX6 (niestety już nie w domu) i to jest niebo a ziemia. Wszystko czego oczekuje od kolumn to tam znalazłem. Dźwięk był już dociazony z odpowiednio mięsistym lecz kontrolowanym basem, separacja dźwięków rownież na bardzo dobrym poziomie. Głośniki które spiszą sie chyba i do muzyki i do filmów i gier dając fajne efekty dźwiękowe. Być może bas w klipschach r28f schodzi niżej i robi ogólnie lepsze wrażenie ale watpię czy byłyby te kolumny aż tak uniwersalne i zadowalająca w tak kapryśnych warunkach pokojowych. Aktualnie seria RX6 jest wyprzedawana i cena spadła z katalogowej 4690zl na około 3500zl wg dealerów marki.

Stad moje pytanie
nr 1. co w moim przypadku da najlepsze efekty. Kolumny (prawdopodobnie RX6 ew. BX6 lub 5) ze wzmacniaczem stereo typu nad c316 lub inny do 2k czy kolumny czy kolumny z amplitunerem kina domowego typu Denon x2000 lub Pioneer x924 lub inny do 2k.
Uwzględniając ze zastosowanie takiego zestawu będzie sie rozkładało 50/50 muzyka vs film i gry z ps4.

2. Czy jeśli postawie na amplituner, zapewni on przestrzenne brzmienie tylko na dwóch kolumnach i czy te wszystkie standardy typu DTS i inne Pro Logicki bedą zauważalne tylko na frontowych głośnikach.

3. Jaki wybrać konkretnie ampli/wzmacniacz. Zależy mi na pre out w amplitunerze i żeby posiadał airplay, do tego taki aby uciągnął te RX6tki. Wzmacniacz natomiast musi posiadać funckiemsieciowe typu spotify lub zamiast tego obsługiwać airplay

Za mało dałem być może szczegółów nt. Mojego pokoju. Nie jest on duży ale jest w kształcie prostokątu z zestawem AV na tej dłuższej ścianie wiec nie ma problemu z oddaleniem z kolumn od siebie na odległość 2,5m-3m. Same głośniki znajdują sie w odległości około 240-250cm od mojej głowy, wiec przy odrobinie wysyłku być może udało by mi sie dobrze ustawić kolumny tak żeby sie nie "udusiły"

Dzięki za wszystkie przydatne sugestie


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Witam.
Kazde kolumny w tym przedziale cenowym co podajesz zagraja lepiej z wzmacniaczem stereo okolo 2k niz z ampli w tej samej cenie.Sam przeprowadzalem ostatnio mase takich zestawien (tylko na troche wyzszym pulapie cenowym)Zaczne od tego ze kupilem najpierw ampli denon avr-x 2100 z zestawem do kina monitor audio bx-6,zalozenie 50/50 kino muzyka.Okazalo sie ze kino zaniedbalem calkowicie(wlasciwie nie wlaczylem ani razu :fool: )a muzyka grala caly czas.Upajajac sie dzwiekiem,zaczelo mi czegos brakowac,wiec wymienilem ampli na duzo drozszy denon avr-x4100(oszukujac siebie ze moze skorzystam z kd)a znacznie poprawie stereo.Tak rzeczywiscie bylo,stereo poprawilem ale kino dalej nieuzytkowane :fool: Nastapila trzecia zmiana wymienlem denon avr-x4100 na wzmak stereo,uswiadomilem sobie ze wazniejsza jest dla mnie muzyka i tylko w nia bede inwestowal.W ten oto sposob zostalem z kinem domowym,wogole go nie uzywajac :fool: .W salonie co mogli mi pomoc to rozliczyli w nowym sprzecie za co jestem im bardzo wdzieczny! A z glosnikami bede sie staral sprzedac na rynku wtornym.Chcialbym cie ostrzec przed zbyt pochopna decyzja i bledami,ktore popelnnilo wiele z nas.Jezeli zalezy ci bardziej na dobrej muzyce to inwestuj w wzmak,a filmy mozesz tez zawsze obejrzec na samych frontach.Co prawda nie bedzie takiej przestrzeni dzwiekowej jak w zestawieniu 5.0 do 2.0,ale tu nasuwa sie wlasnie pytanie- NA CZYM TAK NAPRAWDE BARDZIEJ NAM ZALEZY I CZEGO BEDZIEMY WIECEJ UZYTKOWAC :D
Jezeli jednak zdecydujesz ze KD to ampli jak najbardziej z pre-out.Z tego co zrozumialem to chcesz tylko i wylacznie miec same fronty,tak???Jezeli tak to wogole nie pakowalbym sie w ampli.
Kupilbym dobry wzmak,a w przyszlosci do niego odtwarzacz sieciowy cd (jezeli zalezy ci na tych funkcjach co napisales).Powtarzam ze swoich doswiadczen ze w stereo wzmak da duzo lepsze efekty!
 

Rafo37

New member
Dzięki za odp. Przeglądając dzisiaj internet doszedłem do wniosku ze trzeba na coś postawić tak jak piszesz. Jako ze nie mam metrażu żeby sie pakować w pełne KD postawie ostatecznie na wzmacniacz i do tego dwie kolumny podłogowe. Zależy mi żeby wzmacniacz tez miał wejścia cyfrowe i funkcje sieciowe. Jedyny egzemplarz jaki mi sie rzucił w oczy to Yamaha r-n500.

Podsumowując obecnie szukam nowych kolumn podłogowych , niezbyt dużych bo do mniejszego pomieszczenia do tego wzmacniacz który może być używany. Rozumiem ze w przyszłości istnieje możliwość dokupienia jakiegoś urządzenia wyposażonego w funkcje sieciowe i airplay na którym mi zależy i podłączenia go to tego wzmacniacza ? Nie mam trochę pewności co do tej Yamahy N500 czy to nie jest trochę przerost formy nad treścią. Niby oferuje wszystko to czego potrzebuje to nie wiem czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby zakup klasycznego wzmacniacza bez zbędnych bajerow i w przyszłości dokupienie czegoś z opcjami sieciowymi. Sam skłaniam sie do Monitor Audio RX6 bo są w dobrej cenie i dźwięk mi sie podoba

Jakieś propozycje ? Wzmacniacz do 2k (używany/nowy) kolumny max 4k nowe.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
 
Do góry