Zestaw HTPC + NAS, propozycja zestawu, jakie zastosować zasilanie i sterowanie?

adamlabedz

New member
Cześć

Przymierzam się od dłuższego czasu do skompletowania HTPC, większość podzespołów już wybrałem, co do pozostałych chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych.

Zadania:
-odtwarzacz:
Video HD (*.mkv, *.iso) (XBMC)
Audio (*.mp3, *.flac) (Foobar)
Foto (Picasa)
-nas:
Udostępnianie folderów
DLNA
-centrum backupu:
Synchronizacja folderów z innymi pc (SyncToy)
-komunikacja:
Skype
-internet:
www (FF/Chrome)
-monitoring:
2 kamerki internetowe (np podgląd dziecka w 2-gim pokoju)
Sprzęt:
Płyta główna:
ASRock E350M1 DUALCORE AMD E-350 HM1 ~ 370 pln lub
MSI E350IA-E45 AMD Hudson M1m ~ 420 pln
Pamięci:
2GB DDR3 1333 ~ 70 pln lub
2*2GB DDR3 ~120 pln (w zależności od budżetu)
HDD:
System: w zależności od budżetu, w najlepszym wypadku jakiś SSD
Backup: Samsung 1TB (obecny)
MMedia: Seagate 2TB (MMedia) ~ 260 pln
DVD/BD:
W przyszłości BD
Obudowa:
w tej fazie projektu nie jest najważniejsza, dedykowane obudowy mogące pomieścić 3-4 HDD 3,5" mają niestety zaporowe ceny (szczególnie te które jakoś wyglądają). Docelowo będę chciał zaadoptować do tego celu obudowę ze starego amplitunera (o tym pewnie jeszcze będę pisał)
Sterowanie:
Biorę pod uwagę dwa rozwiązania:
- Logitech PlayStation 3 Cordless MediaBoard Pro ~ 170 pln
- Mini klawiatura bluetooth z touchpadem i wskaźnikiem laserowym ~ 200 pln

Mini klawiatura (wpisując całą "nazwę" w googlu znajdziecie tą o której piszę, nie chciałem wklejać linku do sklepu) na pewno jest mniejsza i wygodniejsza do obsługi chociażby XBMC, Logitech za to ma większy touchpad wiec sprawdzi się lepiej przy Foobarze czy przeglądaniu internetu za to zajmuje więcej miejsca na stoliku. Decyzji jeszcze nie podjąłem, może ktoś używa w/w klawiatur u siebie? Ciekawi mnie szczególnie opinia o chińskiej mini klawiaturze.
Zasilacz:
ten temat "nie daje mi spać po nocach" :p
- PicoPSU:
(+)mały
(+)bezgłośny
(+)małe zużycie prądu
(-)CENA!
(-)Producent nie zaleca stosowania do HDD 3,5" i napędów 5,25"
- Zwykły ATX, o jak najmniejszej mocy (optymalnie <150W)
(+)cena
(-)rozmiar, chociaż nie jest to dyskwalifikujące
(-)chłodzenie (hałas), chociaż nowe zasilacze są ciche więc nie jest to problem
(-)większe zużycie prądu, szczególnie w przypadku mocniejszych jednostek przy poborze mocy ok 20-30% są duże straty
(-)brak na rynku zasilaczy o małej mocy
Opcja z PicoPSU ze względu na cenę i ograniczenia odpada, o zasilacz ATX o małej mocy i przyzwoitych parametrach niestety jest trudno. Na Allegro można znaleźć zasilacze Della (np. Zasilacz ATX do Dell GX240/GX260/GX270 SLIM 160W) w bardzo przyzwoitych cenach (~40-60 pln), po małych przeróbkach można dostosować je do HTPC (przeróbka chłodzenia oraz przewodów wyjściowych), nie wiem tylko jak z ich wydajnością, czy zbyt dużo mocy nie idzie w 'gwizdek'?
Co sądzicie o takim zestawieniu? Jeżeli chodzi o wydajność to z tego co piszą w internecie taka płyta/procesor powinna w zupełności wystarczyć do wyświetlania czegokolwiek.

Najbardziej interesuje mnie czy macie jakieś doświadczenia z klawiaturami z touchpadem, nie ograniczam wyboru do tych dwóch modeli, może ktoś zaproponuje coś lepszego, oraz jakich zasilaczy użyliście do swoich htpc, może ktoś ma doświadczenia z używanymi zasilaczami Dell'a?

dzięki za uwagi:)
pozdrawiam
Adam
 

grzeseik

New member
po pierwsze mysle ze duzo cennych wiadomosci znajdziesz w tych artykulach:
Computer Audiophile Pocket Server - C.A.P.S. | Computer Audiophile
i
Computer Audiophile Pocket Server - C.A.P.S. v2.0 | Computer Audiophile

po krtoce dotycza budowy bekompromisowego (calkowicie pasywne chlodzenie, brak jakichkolwiek ruchomych elementow) komputera dedykwanego do audio. czesc pierwsza jest z przed 1,5-2 lat i dopuszcza mozliwosc dodania dodatkowej karty do video HD, druga (zupelnie swieza) jest bardziej spartanska, ale przeciez nie musisz przenosic wszystkiego co do poszczegolnych elementow. znajdziesz tam namiary na piekna (i niestety droga) obudowe i pomysl jak uzyskac tanie, niskopradowe zasilanie (podpowiedz: plyta glowna z wejsciem na zasilanie jak od laptopa).

w swoim opisie nie napisales czy salonowy TV bedzie jedynym monitorem

nie ma tez wyraznie napisanego (choc neistety chyba wynika z czesci o obudowach) ze dyski chcesz trzymac w tym komputerze - to nie jest najlepsze rozwiazanie. dyski szczegolnie 3,5" sie grzeja niemilosiernie - nieuchronne problemy z chlodzeniem, a takze szumy wysylane do sieci maja jakistam (negatywny) wplyw na generowany sygnal audio/wideo. najlepiej jest postawic system na nieduzym dysku SSD, a magazyn utworzyc w jakiejs szafie/garderobie i udostepnic w sieci - zaleznie od budzetu i zapotrzebowania na powierzchnie dyskowa albo porzadny NAS albo routerek pozwalajacy na udostepnianie dysku w sieci. zalet to ma bardzo duzo (chocby dostep w pracy czy na wakacjach do zasobow)

po trzecie sugeruje abys zastanowil sie czy do sluchania muzyki masz ochote odpalac telewizor (w szczegolnosci np. przeszkadzac domownikom w ogladaniu bo akurat chcesz zmienic stacje radiowa czy playliste zmiodyfikowac) - tu przechodzimy do sterowania - ja jestem po pierwszych testach sterowania za pomoca tel na androidzie (applowskie ipody/iphony/ipady tez maja dostepne odpowiednie oprogramowanie) i dziala to bardzo fajnie - widzisz okladki plyt, przegladanie, sterowanie - wszystko bardzo wygodnie. oczywiscie na wieksze pisanie normalna klawiatura tez sie przyda, ale znacznie bardziej okazyjnie (bo kto pisze eseje patrzac na telewizor - chodzi mi ze od tego jest laptop/komp stacjonarny)

mam nadzieje ze sygestie Ci sie spodobaja,
pozdrawiam, Grzesiek
 

adamlabedz

New member
Dzięki za odpowiedź

po pierwsze mysle ze duzo cennych wiadomosci znajdziesz w tych artykulach:

już się biorę do lektury,

(podpowiedz: plyta glowna z wejsciem na zasilanie jak od laptopa).

niestety trudno o taką płytę przynajmniej jeżeli chodzi o platformę Brazos, Asus, Asrock, MSI, Zotac, niestety nie mają takiego rozwiązania w swojej ofercie:(
W pierwszej fazie chciałem użyć Atoma właśnie z takim rozwiązaniem zasilania ale pokazał się Brazos i plany się zmieniły

w swoim opisie nie napisales czy salonowy TV bedzie jedynym monitorem

Tak, póki co niestety TV jedynie HD Ready ale mam nadzieję, że niedługo uda się to zmienić:)

nie ma tez wyraznie napisanego (choc neistety chyba wynika z czesci o obudowach) ze dyski chcesz trzymac w tym komputerze - to nie jest najlepsze rozwiazanie. dyski szczegolnie 3,5" sie grzeja niemilosiernie - nieuchronne problemy z chlodzeniem, a takze szumy wysylane do sieci maja jakistam (negatywny) wplyw na generowany sygnal audio/wideo. najlepiej jest postawic system na nieduzym dysku SSD, a magazyn utworzyc w jakiejs szafie/garderobie i udostepnic w sieci - zaleznie od budzetu i zapotrzebowania na powierzchnie dyskowa albo porzadny NAS albo routerek pozwalajacy na udostepnianie dysku w sieci. zalet to ma bardzo duzo (chocby dostep w pracy czy na wakacjach do zasobow)

Więc po kolei, Tak, chcę dyski trzymać w tej samej obudowie, po części wynika to z oszczędności $$, ma to być tzw All-in-one.
Jeżeli chodzi o temperaturę, to dobry wentylator 12cm puszczony na 5V załatwia sprawę zupełnie bezgłośnie.
Co do szumów to nie zauważyłem takich, obecnie na czas remontu mam podpiętego swojego PC-ta z 6-cioma HDD pod zestaw przez HDMI oraz światło. Przyznaję jednak, że wybitnym audiofilem nie jestem;)
Do tej pory używałem do przechowywania danych starego laptopa z dwoma HDD w kieszeniach, niestety dyski się bardzo grzały pomimo, że nie były zamknięte w żadnej szafce.
Do HTPC który chcę zbudować też będę miał dostęp z zewnątrz, natomiat właśnie ze względu na zasoby $$ chciałbym się ograniczyć do jednego urządzenia.

po trzecie sugeruje abys zastanowil sie czy do sluchania muzyki masz ochote odpalac telewizor (w szczegolnosci np. przeszkadzac domownikom w ogladaniu bo akurat chcesz zmienic stacje radiowa czy playliste zmiodyfikowac)

Jeżeli domownicy będą oglądać tv to raczej ja wtedy radia sobie nie posłucham - konflikt interesów:p Poza tym odpalenie TV do zmiany playlisty nie jest problemem, tv będzie włączany tylko na chwilę. Aktualnie posiadam któregoś Egreat-a i TV też jest niezbędny do puszczenia muzyki.

- tu przechodzimy do sterowania - ja jestem po pierwszych testach sterowania za pomoca tel na androidzie (applowskie ipody/iphony/ipady tez maja dostepne odpowiednie oprogramowanie) i dziala to bardzo fajnie - widzisz okładki plyt, przegladanie, sterowanie - wszystko bardzo wygodnie. oczywiście na większe pisanie normalna klawiatura tez sie przyda, ale znacznie bardziej okazyjnie (bo kto pisze eseje patrząc na telewizor - chodzi mi ze od tego jest laptop/komp stacjonarny)

Jakiego oprogramowania używasz do takiego sterowania? rozumie, że widzisz okładki płyt bo udostępnia je odtwarzacz zainstalowany na pc? Minusem jest fakt, że wszyscy domownicy musieliby mieć telefony z androidem albo musiałbym mieć osobny telefon używany tylko do sterowania HTPC :p Jaką dużą masz audiotekę? moja jest (chyba) dość spora - prawie 200 płyt dokładnie opisanych i uporządkowanych w tagach, Foobar porządkuje mi płyty wg indexu, artysty i tytułu płyty wiec szybko mogę do konkretnej publikacji dotrzeć, nie wiem na ile rozwiązanie z Androidem sprawdzi się w tym przypadku.
Fakt, klawiatura będzie używana sporadycznie, dlatego biorę pod uwagę tą "chińską" klawiaturkę o której pisałem.

Zgłębiam temat dalej:)
pozdrawiam
Adam
 

grzeseik

New member
niestety trudno o taką płytę przynajmniej jeżeli chodzi o platformę Brazos, Asus, Asrock, MSI, Zotac, niestety nie mają takiego rozwiązania w swojej ofercie:(
W pierwszej fazie chciałem użyć Atoma właśnie z takim rozwiązaniem zasilania ale pokazał się Brazos i plany się zmieniły

Nie ma ich szczegolnie duzo, ale sa... w linkach masz dwa (albo kilka) przyklady, pod artykulem toczy sie ciekawa dyskusa gdzie dodatkowo znajdziesz kilka propozycji


Więc po kolei, Tak, chcę dyski trzymać w tej samej obudowie, po części wynika to z oszczędności $$, ma to być tzw All-in-one.
Jeżeli chodzi o temperaturę, to dobry wentylator 12cm puszczony na 5V załatwia sprawę zupełnie bezgłośnie.
Co do szumów to nie zauważyłem takich, obecnie na czas remontu mam podpiętego swojego PC-ta z 6-cioma HDD pod zestaw przez HDMI oraz światło. Przyznaję jednak, że wybitnym audiofilem nie jestem;)
Do HTPC który chcę zbudować też będę miał dostęp z zewnątrz, natomiat właśnie ze względu na zasoby $$ chciałbym się ograniczyć do jednego urządzenia.

Zaden wentylator nie jest bezgosny ;)
te wybitnie ciche niestety troche kosztuja, pozatym w perspektywie kilku lat sie kurza i chalas narasta... takie mam doswiadczenia ze starych blaszakow.
co do szumow (od wiatrakow i HDD) to mialem na mysli rowniesz szum elektryczny (noise) - takie uzadzenia emituja smieci do sieci elektrycznej i maja one (niekiedy paskudny) wplyw na prace czulych przetwornikow D/A.
Oczywiscie jak komputer nie stoi za blisko sluchacza to kopii nie ma co kruszyc, jednak sama idea pasywnego chlodzenia mnie sie bardzo podoba.
aby miec dostep do danych to twoj komp bedzie musial byc na stale wlaczony - wtedy to glupia oszczednosc $$ bo komputer, nawet z zasilaczem 60W pobiera znacznie wiecej energii niz wspomniany NAS albo router (ktory i tak byc musi) - zdecydowanie polecam przemyslenie - jesli nie planujesz raidu to lepiej kupic jeden kilku (nawet nie wiem jakie teraz pojemnosci sa dostepne) terabajtowy podpiac pod odpowiedni router i moze sie okaze ze wystarczy? na + ekologia, dostep niezaleznie od htpc, znika problem duzej (czesto = brzydkiej) obudowy, szumy i halas przeniesione do niewrazliwego miejsca, bym napisal tez ze tanio to sie daje osiagnac, ale skoro masz juz kilka dyskow, pewnie nie za pojemnych to wiaze sie to z dokupieniem dysku i ew wymiana routera (chyba ze jakis hub, nie wiem czy to wykonalne?)

Jeżeli domownicy będą oglądać tv to raczej ja wtedy radia sobie nie posłucham - konflikt interesów:p Poza tym odpalenie TV do zmiany playlisty nie jest problemem, tv będzie włączany tylko na chwilę. Aktualnie posiadam któregoś Egreat-a i TV też jest niezbędny do puszczenia muzyki.

Mialem na mysli np sluchawki - wtedy mozna sie pogodzic.
mnie jakos angazowanie TV nie pasuje do muzyki. telefon/tablet/dotykowy monitor zdecydowanie bardziej pasuje. niektore obudowy maja mniejsze lub wieksze ekrany (w sensie 2- 5 do nawet 7") ale jednak uzytkowo sie to nada tylko jak siedzi sie przy sprzecie.

Jakiego oprogramowania używasz do takiego sterowania? rozumie, że widzisz okładki płyt bo udostępnia je odtwarzacz zainstalowany na pc? Minusem jest fakt, że wszyscy domownicy musieliby mieć telefony z androidem albo musiałbym mieć osobny telefon używany tylko do sterowania HTPC :p Jaką dużą masz audiotekę? moja jest (chyba) dość spora - prawie 200 płyt dokładnie opisanych i uporządkowanych w tagach, Foobar porządkuje mi płyty wg indexu, artysty i tytułu płyty wiec szybko mogę do konkretnej publikacji dotrzeć, nie wiem na ile rozwiązanie z Androidem sprawdzi się w tym przypadku.
Fakt, klawiatura będzie używana sporadycznie, dlatego biorę pod uwagę tą "chińską" klawiaturkę o której pisałem.

na telefonie zostaly mi sie tylko XBMC Remote i VLCRemFree, ale testowalem jeszcze inne np taki za pomoca ktorego mozna bylo sterowac komputerem - taki trackball+klawiatura po wi-fi - mozna bylo odpalic przegladarke na komputerze, wejsc na strone i ja przegladac... slowo - klucz w markecie to oczywiscie "remote" i googlowac i testowac... do winampa sa dedykowane piloty, do foobara tez.
200plyt to zaden wynik (ze 350 to ja mam CD + winyli na polce) dla takich aplikacji - szczegolnie jak masz potagowane - raz Ci sie zapisze ladnie biblioteka to i wyszukiwanie bedzie znacznie szybsze. ja mam ok 1400 albumow i troche pojedynczych utworkow w porzadku katalogowym artysta/album/pliki, czasem z okladkami czasem bez, duza czesc niepotagowana - generalnie balagan. do tego filmy i (masa) zdjecia w osobnych folderach - zupelnie fajne i sprawne przeszukiwanie. polecam potestowac na posiadanym komputerze.
osobny tel sie do tego oczywiscie przyda - u mnie to bedzie era G1 ktory wlsnie przeszedl na emeryture - zrobie z niego pilot + byc moze pseudo telefon domowy... moze na IP?
 
Ostatnia edycja:

adamlabedz

New member
Nie ma ich szczegolnie duzo, ale sa... w linkach masz dwa (albo kilka) przyklady, pod artykulem toczy sie ciekawa dyskusa gdzie dodatkowo znajdziesz kilka propozycji

niestety żadna propozycja nie dotyczy Brazos-a, jedyny sposób na zewnętrzne zasilanie jakie udało mi się odnaleźć to PicoPSU które odrzuciłem na starcie ze względu na cenę i brak możliwości podpięcia urządzeń 3,5" i 5,25", tak więc zostaje opcja znalezienia w miarę dobrego zasilacza 150-180W i przerobienie w nim chłodzenia na bardziej pasywne.

Zaden wentylator nie jest bezgosny ;)
te wybitnie ciche niestety troche kosztuja, pozatym w perspektywie kilku lat sie kurza i chalas narasta... takie mam doswiadczenia ze starych blaszakow.

oczywiście że nie są zupełnie bezgłośne, ale wentylator za ok 20pln puszczony na 5V i zamknięty za szybą szafki rtv z odległości nawet 0,5m jest niesłyszalny, obecnie takie rozwiązanie mam przy wspomnianym już Egreacie.

co do szumow (od wiatrakow i HDD) to mialem na mysli rowniesz szum elektryczny (noise) - takie uzadzenia emituja smieci do sieci elektrycznej i maja one (niekiedy paskudny) wplyw na prace czulych przetwornikow D/A.

Rozumiem o jakie szumy Ci chodziło, aktualnie takich szumów nie zauważam pomimo niewielkiej odległości Amlitunera od PC, Routera, Laptopa, dysków na USB... (jak już wspomniałem mam remont i mogę wszystko spiąć razem i testować:))

Oczywiscie jak komputer nie stoi za blisko sluchacza to kopii nie ma co kruszyc, jednak sama idea pasywnego chlodzenia mnie sie bardzo podoba.

Pasywne chłodzenie jest bardzo fajne jak sprzęt stoi na wierzchu i jest wokół niego nawet niewielki ruch powietrza, jak zamkniesz go w szafce (nawet takiej bez plecków) to musisz jakiś obieg powietrza wymusić - sama fizyka i unoszenie ciepłego powietrza ku górze nie wystarcza.
Podczas budowy HTPC chcę osiągnąć dobre chłodzenie przy użyciu maksymalnie dwóch wolnoobrotowych wiatraków, przy dobrze rozlokowanych elementach które chce umieścić w obudowie z jakiegoś starego Ampka jest to możliwe.

aby miec dostep do danych to twoj komp bedzie musial byc na stale wlaczony - wtedy to glupia oszczednosc $$ bo komputer, nawet z zasilaczem 60W pobiera znacznie wiecej energii niz wspomniany NAS albo router (ktory i tak byc musi)

wspomniany przez Ciebie dedykowany NAS to faktycznie fajna sprawa ale... $$$ no właśnie poniżej 1k pln bez dysków trudno znaleźć coś sensownego, rozwiązanie z routerem i dyskami podpiętymi do niego po USB... po pierwsze musiałbym zmienić router, poza tym obudowy do dysków 3,5" też mają zasilacze - takie rozwiązanie już miałem tyle że dyski były podpięte do starego laptopa. Żeby nie zmieniać routera potrzebowałbym obudowy do dysków z gniazdem Lan - a to też $$ i kolejne zasilacze.
Laptop który działał mi do tej pory z dwoma HDD w kieszeniach z zasilaczami, przy wygaszonej matrycy pobierał ~40W (laptop w miarę oszczędny bo na centrino z powyłączanymi niepotrzebnymi urządzeniami) tak więc dodatkowe 20W jestem w stanie przeboleć

- zdecydowanie polecam przemyslenie - jesli nie planujesz raidu to lepiej kupic jeden kilku (nawet nie wiem jakie teraz pojemnosci sa dostepne) terabajtowy podpiac pod odpowiedni router i moze sie okaze ze wystarczy? na + ekologia, dostep niezaleznie od htpc, znika problem duzej (czesto = brzydkiej) obudowy, szumy i halas przeniesione do niewrazliwego miejsca, bym napisal tez ze tanio to sie daje osiagnac, ale skoro masz juz kilka dyskow, pewnie nie za pojemnych to wiaze sie to z dokupieniem dysku i ew wymiana routera (chyba ze jakis hub, nie wiem czy to wykonalne?)

Aktualnie mam dwa dyski, 1TB oraz 750GB, pierwszy docelowo będzie używany jako backup, drugi jako torrent + temp, chcę dokupić 2TB na video, muzykę i zdjęcia tak więc 3 dyski = 3 kieszenie - rozwiązanie z NASem, czy kieszeniami podłączonymi do routera raczej odpada.

Mialem na mysli np sluchawki - wtedy mozna sie pogodzic.
mnie jakos angazowanie TV nie pasuje do muzyki. telefon/tablet/dotykowy monitor zdecydowanie bardziej pasuje. niektore obudowy maja mniejsze lub wieksze ekrany (w sensie 2- 5 do nawet 7") ale jednak uzytkowo sie to nada tylko jak siedzi sie przy sprzecie.

Ze słuchawek nie korzystam, telewizor włączam tylko w momencie puszczania muzyki/zmiany płyty, dla mnie - ok. Dotykowy monitor czy tablet to kolejne miejsce... oraz kolejne $$$ wiec odpada, pomysł z telefonem mi się podoba, nie mam wprawdzie nic na androidzie ale wciągam takie rozwiązanie na listę możliwości:)

na telefonie zostaly mi sie tylko XBMC Remote i VLCRemFree, ale testowalem jeszcze inne np taki za pomoca ktorego mozna bylo sterowac komputerem - taki trackball+klawiatura po wi-fi - mozna bylo odpalic przegladarke na komputerze, wejsc na strone i ja przegladac... slowo - klucz w markecie to oczywiscie "remote" i googlowac i testowac... do winampa sa dedykowane piloty, do foobara tez.
200plyt to zaden wynik (ze 350 to ja mam CD + winyli na polce) dla takich aplikacji - szczegolnie jak masz potagowane - raz Ci sie zapisze ladnie biblioteka to i wyszukiwanie bedzie znacznie szybsze. ja mam ok 1400 albumow i troche pojedynczych utworkow w porzadku katalogowym artysta/album/pliki, czasem z okladkami czasem bez, duza czesc niepotagowana - generalnie balagan. do tego filmy i (masa) zdjecia w osobnych folderach - zupelnie fajne i sprawne przeszukiwanie. polecam potestowac na posiadanym komputerze.
osobny tel sie do tego oczywiscie przyda - u mnie to bedzie era G1 ktory wlsnie przeszedl na emeryture - zrobie z niego pilot + byc moze pseudo telefon domowy... moze na IP?

telefonu jak już wspomniałem nie mam, ale jeżeli są rozwiązania umożliwiające sterowanie Foobarem czy XBMC a dodatkowo umożliwiające używanie telefonu jako wirtualnej klawiatury z trackballem to jestem bardzo za - muszę o tym poczytać i rozejrzeć się za jakimś używanym telefonem.

Co do $$$ bo w zasadzie wcześniej nie napisałem w jakiej kwocie chciałbym się zamknąć:

Płyta z procesorem ... 450 pln (Do listy kandydatów doszedł Asus z pasywnym chł.)
Pamięci .............. 70 pln
Dysk 2TB ............. 260 pln
Zasilacz ............. 150 pln (przy używanym Dellu można zaoszczędzić 100)
Klawiatura ........... 200 pln (do g1 o jakim piszesz mógłbym dołożyć 100 z psu:))
Obudowa .............. ? do rozwiązania tak jak pisałem wcześniej w przyszłości
Wiatraki ............. 50pln za wystarczająco ciche 2 wiatraki podłączone do 5V zamiast 12V

Bez obudowy powinienem zamknąć się w 1200 pln + to co już mam czyli 2HDD, do wykonania zostaje obudowa ale to temat na inny wątek.
Kwota 1200 pln nie jest graniczną, jeśli znajdę jakieś rozwiązanie do którego warto będzie dopłacić to bardzo chętnie to uczynię - o ile nie będzie to przerost formy.

Przy rozwiązaniach o jakich piszesz, te koszty musiałbym i tak ponieść a dodatkowo doszły by koszty zmiany routera, obudów HDD z Lanem czy NASa, które nie prędko by się zwróciły z zaoszczędzonych 20W :)

Wracam do czytania o aplikacjach na Androida - póki co Twoja propozycja to dla mnie bomba:)

pozdrawiam
Adam
 

grzeseik

New member
ale sie wypowiedzi rozrosly!
widze ze masz juz zdecydowanie pomysl na wszystko, moglbys mi jeszcze wyjasnic dlaczego tak bardzo zalezy Ci na Brazos?

idea routera zamiast NAS rzeczywiscie sens ma przy dyskach 2,5" zasilanych z usb...

alternatywa dla telefonu (jesli ma to byc tylko pilot, a nie telefon ktory nosisz ze soba) moga jednak byc tanie androidowe talbety (na allegro tego pelno) - koszt jest zadziwiajaco niski jesli o tablecie myslisz w kategorii ipada czy galaxytab. niestety nie znam nikogo kto odwazylby sie takiego chinczyka kupic i przetestowac...
oczywiscie przy najblizszej okazji wymiany telefonu polecam wymienic na smrtfona na androidzie ;)
 
Ostatnia edycja:

adamlabedz

New member
Ogólną koncepcję mam już przemyślaną od jakiegoś czasu, opisałem ją dokładnie bo może kogoś to też zainspiruje:)

Co do wyboru Brazos to odpowiedź jest prosta - większa wydajność za praktycznie tą samą cenę, Atom wprawdzie z 1080p też sobie radzi ale skoro mam już coś kupić to wolę coś wydajniejszego.
Dodatkowo USB 3.0 też przemawia za takim wyborem, wprawdzie póki co nie ma jeszcze wysypu urządzeń z tym interfejsem ale nie składam zestawu na jeden rok.

Nie brałem pod uwagę tabletu ze względu na cenę i nawet też się nie rozglądałem za takim, tym bardziej zaskoczony jestem ceną, 220 pln z przesyłką?! jedyny szkopuł dokładnie taki sam jak ze znalezioną przeze mnie klawiatura - Made in China, tudzież Made in CHRL :/
 

grzeseik

New member
jezeli brazos to alternatywa dla atomow to na twoim miejscu postawilbym na znacznie wydajniesjze procesory... formaty, poziomy kompresji sie ciagle zmieniaja... kosztem 200-300zl tak jak piszesz za rok moze sie okazac ze jakies braki plynnosci sie pojawia i sie czlowiek wscieka!

pozdrawiam i licze na czeste relacje z postepow budowy
 
Do góry