Zestaw do salonu - prosba o pomoc w wyborze.

Jawosz

Member
Witam Was bardzo serdecznie.
Postanowilem zakupic projektor i ekran. Niestety finanse jakie mam na obie rzeczy to ok 4500 zl. Pokoj jest dosyc jasny ale planuje ogladac/grac przy zaslonietych roletach i raczej wieczorem. Projektor bedzie podwieszony pod sufitem, 3.5 m od ekranu. Ekran bedzie wisial ok 50 cm od sciany. Kanapa z ktorej bedziemy ogladac tez jest w odleglosci ok 3,5 m od ekranu. Do projektora bedZie podlaczony amplituner a do niego popcorn a210, ps4, ps3 i decoder tv. Raczej nastawiam sie na full hd i na 3d mi wogole nie zalezy.
Prosze doradzcie mi cos :)
Z gory bardzo ladnie dziekuje za odpowiedz :)


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
 
Ostatnia edycja:

Jawosz

Member
jako że nie mogę edytować (???) to dopisze :)
Jak wszyscy ze względu na cene patrzyłem na BENQ w1070 martwi mnie trochę rozmiar obrazu bo wychodzi bez zoom prawie 260 cm szerokości. Czy zoomując obraz stracę na jakości ?
 

Alkor

New member
Bez reklam
Nie wiem, co masz na myśli pisząc "rozmiar obrazu bez zoom", jeśli obraz szerokości 260 cm uzyskany z 3.5 m oznacza środek zakresu zoomu obiektywu.

Podszedłeś do sprawy od strony... niewłaściwej ;) i podążasz w tym kierunku.

Podstawową rzeczą jest ustalenie wielkości ekranu, co określa odległość oglądania - w twoim przypadku przy 3.5 m można przyjąć maksymalnie około 100", ewentualnie kilka cali więcej po sprawdzeniu na białej ścianie.

Projektor BenQ W1070 ma obiektyw o zakresie współczynnika projekcji (stosunek odległości montażu do szerokości ekranu) TR 1.15-1.50 - odległości zewnętrznej soczewki obiektywu od ekranu 100" powinna się zawierać w zakresie 2.55-3.3 m. Przy czym należy unikać skrajnych wartości, najlepszy byłby środek zakresu zoomu, czyli ok. 3 m - jakość optyczna obiektywu jest zwykle najlepsza.

Jeśli chcesz zamontować rzutnik 3.5 m lub nieco dalej, weź pod uwagę nieco droższy i lepszy model BenQ W1300 z TR 1.39-2.09 (~3800 PLN z okularami 3D 1 szt.) albo coś z oferty Optomy HD131Xe/HD25e.

Musisz wiedzieć, że jasne ściany (o świetle zewnętrznym nie wspominając) ograniczą kontrast i jakość obrazu w ogóle - nic z tym właściwie nie da się zrobić, bo takie są prawa fizyki. Istnieją co prawda specjalne powierzchnie projekcyjne typu High Contrast zawężające stożek światła i ograniczające wpływ światła rozproszonego - chyba najtańszym ekranem tego typu jest ramowy (niestety) Adeo Plano 220x124 Helios Grey za ok. 2200 PLN.

Pozdrawiam.
 

Jawosz

Member
Alkor dzięki za odpowiedz :) generalnie nie widziałem jak podjeść do tematu a czytanie innych wątków nie było w stanie mnie nakierować. Rzeczywiście celuje w rozmiar ok 110 cali. Ekran ramowy odpada bo będzie wisiał przed TV i szafkami. I tutaj kolejny problem upatruje ... ze będzie się gibal ten ekran :/
 
Ostatnia edycja:

drosophilia

Active member
Bez reklam
Jesli bedziesz mial otwarte okn (a) w pokoju, to na bank bedzie sie "gibal" :).

Przy zamknietych, nie bedzie. Ekrany maja w dolnej czesci listwy dociezajace.
 

Jawosz

Member
A jakiej firmy ekrany rozwijane polecicie i na co powinienem zwrocic uwagę. raczej nie potrzebuje elektrycznego bardziej zależy mi na ladnej i zgrabnej kasecie.
 
Ostatnia edycja:

drosophilia

Active member
Bez reklam
od ładnej i zgrabnej kasety wazniejszy jest brak pofaldowania ekranu.
Szukaj wsrod firm: ADEO, AVERS, ******************
 
Do góry