zestaw do onkyo tx nr525

pawel240

New member
Witam jak w temacie
chcę kpić zestaw 5.0 lub same fronty do onky tx nr 525
sprzęt nie musi być nowy, ma obługiwać duży salon ok 40m2
moje typy
wharefedale obsidian 600
klipsch rf62 -
klipsch rf15
klipsch f20
monitor audio mr6
monitor audio M6
yamaha ns8900


nie chodzi tu w sumie o cenę ale o amplituner - czy podoła
wg producenta:
Wzmacniacze WRAT o mocy 5x130 W/ kanał/ 6Ω (pobór 400W)
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
525 na 40m2? Szalony?! ;) Tam nie ma 5x130W!!!
Ten amp ma zasilacz o wydajności 400W maksymalnie. 130W to on daje przy wysterowaniu jednego (!) kanału przy obciążeniu 6ohm.
Przy stereo spada do 2x100W a przy pełnym obciążeniu 5 kanałów zapewne spadnie gdzieś do ok 60W-65W.

Na Twój metraż to coś kalibru Klipsch RF82 II + Onkyo serii 8
albo mniejsze modele kolumn + sub. To olbrzymia powierzchnia...
 

pawel240

New member
Wiem że na moją powierzche odpowiedniejsze było by coś większego
jednak nie chciałem wydawać aż tyle na sprzęt
początkowo zakładałem ok2tys na wszystko więc i tak powiększyłem budżet

chodzi mi o to czy mój amplituner podoła wymienionym kolumnom
zastanawiam się tez nad roth oli 40
pomoże ktoś ??
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Metraż duży więc szukaj kolumn z wysoką skutecznością np. RF62. Weź też pod uwagę proponowane przez blackninja Studio 280. Na Twój metraż nawet Studio 290, ale amplituner już będzie za słaby.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Wiem że na moją powierzche odpowiedniejsze było by coś większego
jednak nie chciałem wydawać aż tyle na sprzęt
początkowo zakładałem ok2tys na wszystko więc i tak powiększyłem budżet

chodzi mi o to czy mój amplituner podoła wymienionym kolumnom
zastanawiam się tez nad roth oli 40
pomoże ktoś ??

Przecież napisałem że ten amplituner nie ma 5x130W.
Kolumny zagrają ale nigdy tak jakby mogły.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Najpierw fajnie by było, gdyby kolega się okreslił jakie brzmienie lubi i czego słucha. Jeżeli nie stać na większe kolumny, to zarowno Klipsch RF 62, Oli 40, Studio 280 czy MA MR6 będą podobne jeśli chodzi o wielkość przetworników czy moc. Wstawiane są na ogół w podobnych metrażach. Różnica jest natomiast w skuteczności i zupelnie w innym charakterze grania. Jedne grają bardziej łagodnie, inne natomiast uwypuklają skraje pasma. Ja bym je ustawił w tej kolejności: Klipsch, JBL, Oli i MA, od najbardziej dynamicznych i grających skrajnie. Jeżeli dużo muzyki szybkiej, rockowej i jak ktoś lubi dużo góry i dolu to Klipsch i JBL. Takie po środku są Oli, czyli łagodniejsza i nie męcząca góra ale też ladnie zaakcentowany bas. MA to już mniej dynamiki i bardziej zrównoważone pasmo. Należy pamiętać że Onkyo gra dość jasno i nie każdemu pewnie przypasuje połączenie z np. Klipsch. Można jeszcze rozważyć Paradigm Monitor 9 v.7, Taga Platinum F100/120, MA BX 6, Dali Zensor 7, Dali Lektor 6. Kwestia odsluchania i wybrania pod swoje ucho.
 

pawel240

New member
Najpierw fajnie by było, gdyby kolega się okreslił jakie brzmienie lubi i czego słucha. Jeżeli nie stać na większe kolumny, to zarowno Klipsch RF 62, Oli 40, Studio 280 czy MA MR6 będą podobne jeśli chodzi o wielkość przetworników czy moc. Wstawiane są na ogół w podobnych metrażach. Różnica jest natomiast w skuteczności i zupelnie w innym charakterze grania. Jedne grają bardziej łagodnie, inne natomiast uwypuklają skraje pasma. Ja bym je ustawił w tej kolejności: Klipsch, JBL, Oli i MA, od najbardziej dynamicznych i grających skrajnie. Jeżeli dużo muzyki szybkiej, rockowej i jak ktoś lubi dużo góry i dolu to Klipsch i JBL. Takie po środku są Oli, czyli łagodniejsza i nie męcząca góra ale też ladnie zaakcentowany bas. MA to już mniej dynamiki i bardziej zrównoważone pasmo. Należy pamiętać że Onkyo gra dość jasno i nie każdemu pewnie przypasuje połączenie z np. Klipsch. Można jeszcze rozważyć Paradigm Monitor 9 v.7, Taga Platinum F100/120, MA BX 6, Dali Zensor 7, Dali Lektor 6. Kwestia odsluchania i wybrania pod swoje ucho.


krzysiek1980 dziękuję za wyczerpującą odpowiedź
lubię dynamiczny dźwięk, bardzo lubię jak bas jest szybki i dobrze kontrolowany, a wysokie tony wyeksponowane
jest to moja pierwsza styczność z takim sprzętem, muzyki słucham naprawdę różnej + bardzo dużo radia, stać mnie na większe kolumny ale nie wydaję mi się żebym ich potrzebował, wyrosłem z głośnego słuchania. Teraz nie kupie już większych ze względu na amplituner który chyba zbyt pochopnie kupiłem, jeszcze co prawda do mnie nie doszedł a już zastanawiam się nad jego sprzedażą i wymianą na zwykłe stereo bo chyba zdałem sobie sprawę że by mi to wystarczyło
stanąłem teraz przed wyborem: klipsch RF62 - pierwszą wersję, były by to kolumny które mają pewnie ze 4-5 lat i są co prawda w idealnym stanie wizualnym
a dali zensor 7 - roczny sprzęt o 500zł droższy od tych RF62, stan fabryczny
za tym dali przemawia do mnie przedni bass refleks
które wg Ciebie lepiej zagrają z moim amplitunerem i przy moich przeferencjach
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Fakt, ten amplituner raz że trochę za słaby w tym metrażu, a dwa że wzmacniacz dużo lepiej zagra. Przy Twoich zamiłowaniach do dźwięku, to bym wybierał coś z Klipsch, Paradigm i JBL. To są kolumny w których wlaśnie jest dużo dołu i góry. Dali Zensor już bardziej zrównoważone kolumny. Też są fajne przy odsłuchu, podobnie zresztą jak Oli 40, ale jak szukasz właśnie sporej dawki dynamiki i cykającej mocno góry to coś z w/w. Najlepiej właśnie gdybyś też odsluchał, bo na pierwszy raz takie kolumny mogą zrobić wrażenie ale przy dłuższym słuchaniu potrafią zmęczyć. Jak lubisz twardszy i szybszy bas, to przyjrzyj się Paradigm, super się zgrywają z elektroniką NAD.
 
Do góry