Zestaw do kina domowego od zera

Jakotaki

New member
Panie/Panowie. Przeczytałem kilkanaście artykułów na tym forum w podobnym temacie, ale każdy trochę odbiega od moich potrzeb.

Chcę kupić zestaw kina domowego. Możemy założyć, że mam tylko TV.
Potrzebuję odtwarzacz BD i zestaw głośników, ewentualnie dodatkowy wzmacniacz.

Sytuacja wygląda tak. Salon z aneksem, jakieś 20m2. Za ścianą dzieciaki.
Nie mam potrzeby słuchać bardzo głośno, ale chcę żeby dobrze brzmiało.
Główne przeznaczenie to filmy (70%) i muzyka (30%). Konsolę pomijam.
Dobrze jakby było wbudowane radio.

Układ pokoju jest taki, że umieszczenie na stałe tylnych satelit jest raczej niemożliwe, więc skłaniam się ku zestawowi 2.1. Bardziej przemawiają do mnie osobne kolumny niż soundbar, ale to może kwestia tego czego udało mi się doświadczyć na żywo. Z proponowanych tutaj rozważam HK SB26 i Philips Fidelio E5. Wydaje mi się, że najlepszą opcją byłoby kupienie odtwarzacza, amplitunera, dwóch kolumn i subwoofera. Wtedy byłaby możliwość ewentualnej rozbudowy w przyszłości. Jednak z tego co zdążyłem przeczytać, w moim budżecie (czyli maksymalnie 3 tys.) nie ma co o tym myśleć. Plus wspominacie, że brak głośnika centralnego może być dostrzegalny.

Tak dla określenia moich zdolności/wymagań słuchowych. Miałem okazję dzisiaj posłuchać zestawów (płyta z muzyką):
kino-domowe-sony-bdv-e4100
kino-domowe-sony-bdv-nf7220

Pierwszy wg mnie grał wystarczająco dobrze w średnich i wysokich tonach, ale słaby bas (o ile był dobrze ustawiony).
Drugi miał przyzwoity bas, ale same głośniki już były słabsze i ich wygląd nie zachwycał (trochę jak zestaw komputerowy).

Poradzicie coś?
 

Jakotaki

New member
A jakaś alternatywa o podobnej jakości dźwięku, ale nie w postaci Soundbara? Wizualnie nie bardzo mi się podoba taka opcja. Najlepiej coś co można by było w przyszłości rozbudować do 5.1
 

Henry

Active member
Bez reklam
Pomyśl o amplitunerze i dwóch frontach, a jak starczy kasy to z centralnym
Marantz NR1504/ 1604, HK 161/171, Denon X2100, Pioneer 529, Onkyo 545/646 i kolumny JBL Arena; Roth Oli RA 3; Melodika BL3, Indiana Line Nota, Boston Acoustics A250, Tag Harmony Platinum Slim. ....
Jest tego trochę i jest w czym wybierać ;)
 

Jakotaki

New member
Właśnie w takim kierunku chciałbym pójść. Na razie nie wiem czym się kierować przy wyborze amplitunera, ale wszystko do doczytania. Mam tylko jedno pytanie, czy taki zestaw złożony z dwóch kolumn i ewentualnego głośnika centralnego zagra tak samo lub lepiej od wspomnianego Soundbara HK?

##############

Kuszą mnie kolumny JBL Arena 180, ale jako, że to już jest 2 tys. to amplituner musi być tańszy. Czy HK 161 będzie z nimi dobrze grał? Szkoda tylko, że nic w tej cenie nie ma WiFi.
 
Ostatnia edycja:

Jakotaki

New member
Tak zrobię.

Powiedzcie, czy takie głośniki mają prawo bytu w poniższym pomieszczeniu?
Ich rozmieszczenie będzie takie jak zielonych kwadratów.
Odległość dotyczy ścian, nie głośników. Czy miejsca jest wystarczająco?
 

Jakotaki

New member
Rzeczone pomieszczenie:

2q9j38w.png
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
Pasują, może być problem z basem, bo kanapa na środku pomieszczenia, a tam zawsze dziwnie brakuje. Za jakiś czas konkretny subwoofer się przyda.
 

Jakotaki

New member
Wracam do tematu. Żona mnie trochę za rękę przytrzymała.

Jeśli chodzi o bas, to bardziej się obawiam, że będzie za mocny przez bliskość kolumn do ścian.

Poczytałem kilka recenzji o Arenie i wychodzi na to, że słabiej wypadają w jazzie i muzyce klasycznej, a lubię takiej muzyki słuchać. Faktycznie tak jest? Któreś z konkurencyjnych kolumn będą lepsze w tych klimatach?

Tak sobie myślę, że ja trochę zbłądziłem w poszukiwaniach.
Bo tak, z tytułu małych dzieci filmy raczej będę oglądał cicho. Miejsca na tylne brak. W sumie pewnie skończy się w większości przypadków na graniu z telewizora. Natomiast kolumny używałbym do muzyki w ciągu dnia. Zatem lepszym wyborem okaże się zestaw stereo. Czy takie zestawy nadają się użytku przy filmach, czy wtedy filmy trzeba całkiem odpuścić?
 
Ostatnia edycja:
Do góry