Zestaw AV do 7500, nietypowe pomieszczenie (opis)

ronin

New member
To mój pierwszy ale napewno nie ostatni post. W zasadzie, to druga częśc pierwszego postu, bo pierwsza dotyczy TV i jest w dziale plazmy. Przeczytałem spora liczbę teamtów na tym i podbnych forach oraz m.in. test z 10/2006 audio.

Stoję przed poważnym dylematem. Może najpierw opiszę miejsce. Pokój, (stety) niestety połączony jedno kubaturowo z jadalnią i kuchnią. Między salonem i jadalnią a kuchnia, wyłącznie niska ścianka kolankowa na wysokość ok. 130 cm i szerokości 3,3 m. Całość ma ok. 490 cm szerokości i 1100 cm długości (5 x 11 m). Z czego część użytkowana i przeznaczona na salon to mniej więcej 5 x 5 m. W użytkowaniu mieszkalnym efektowne i przyjemne, dla sprzętu stereo zdaje się zabójcze.

Teraz muzyka … w stereo i kinie. Na to już zostało mniej pieniędzy (niz na TV), chciałbym się zmieścić do powiedzmy 6000 – 7500 zł. Zdaję sobie sprawę, ze nagłośnić to pomieszczenie jest prawie niemożliwe. Choć już różne opinie słyszałem na ten temat. Telewizor będzie stał centralnie do kanapy (sporej 2,7 dł). Głośniki przednie będą stały symetrycznie według TV, w odległości od siebie ok. 260 cm (około 3,5-4 m od słuchacza), central nad lub pod TV, tyły mniej więcej w tej samej fazie co przody, ale znacznie bliżej ok. 1,5 od słuchacza. Sub będzie przy wyjściu balkonowym na taras, czyli z boku. Co słucham ?. Film standard, każdy dobry, ale oczywiście chciałbym aby sprzęt pięknie zagrał w Matrixe, Władcy Pierścieni czy Szeregowcu Ryanie. Z muzyki pełne spectrum. Od wszystkich części Smooth Jazz Cafe – Marka Niedźwieckiego, przez U2, Pink Floyd, US3, Sade, Depeche Mode, klasyków bluesa (Ella, JLH, BB) po Mobego i …. Eminema (zona). W zasadzie wszystko oprócz rapu (no wyjątek Eminem) i ciężkiego metalu. Hard rock raczej sporadycznie, Zeppelin, Guns’n’Rosses. Ale zdarza się i Hendel, Carl Orff, Gershwin, Verdi i pozostali klasycy. Zdaje sobie sprawę, ze biorąc pod uwagę klasyków musiałbym dorzucić zero z tyłu, aby cos wybrać, zostawmy więc klasyków w spokoju … no może niezupełnie – pamiętajmy o nich, ale w oddali ;-).
O czym myślę …. Z amplitunerów o dwóch…
1. Denon 1907 w połączeniu z dvd 1930 (podobno ma wspaniałą sekcję video, odtwarza SACD) + będące do niego w promocji głośniki do wyboru Dali, Canton, Wafle i Mission.
2. Yamacha 659 … niestety nie ma jeszcze dedykowanego wysokiej klasy odtwarzacza i z kolumnami niewiadoma.
3. Harman z JBL Northridge (przody 80) AVR 140 lub AVR 235
Link
http://www.max24.pl/?a=sklep.view&p.../_DVD_23_/_NORTHRIDGE_CINE_PACK&produkt=14265

Do Denona oferowano mi zestawy oparte na Dali Concept 6, Warfedale 9,5 oraz Cantonach CD 100. Wszystko z subem do 7000-7500 zł. Sam myślę o zestawie kolumn opartych na Missionach m34i. Ewentualnie na Avancach Dana. Wizualnie Missiony najbardziej mi się podobają, ale … jak na razie w przeciwieństwie do Dali i Cantonów nie miałem ich okazji posłuchać. Zreszta te tez na wzmacniaczu Denona ale bodajże 2806. Podobno wszędzie z tymi kolumnami mogę się zmieścić do 7500 zł. Podobno istnieje tez możliwość łączenia promocji ampli/dvd z głośnikami wg woli jesli poszuka sie dobrego sklepu.

Większy problem jest z Yamahą. Jak na razie brak jest do niej dedykowanego, wysokiej klasy odtwarzacza DVD. Trzeba byłoby więc czekać lub brać tego Denona lub cos podobnego. No i tu jest problem, bo nie można ugrać promocji …. Wogóle z kolumnami w Yamaha tez jest problem. Za wyjątkiem B&W (cena !) Yamaha jak na moja słaba znajomość tematu nie błyszczy promocjami ze znanymi, przynajmnije mi, firmami. Prism, Quadral czy GrandHigh.

Jak na razie słyszałem tylko tego Denona ( i to inny model). Nie słyszałem Yamahy i innych np. Onkyo, Marantaza, Pionier czy Harmana.

DVD jak na razie mam. Posiadam już nagrywarkę Panasonica DMR-EH65 (HDMI, całkiem przyzwoity, ale tylko przywoity tor audio).

Rozpisałem się …. Co o tym wszystkim sądzicie, każda opinia będzie bardzo, bardzo mile widziana. Napewno tez udam się na dalsze odsłuchy i napewno je opiszę. Ale wolałbym być juz troszke ukierunkowany i nie tracic czasu na słuchanie 15-20 róznych zestawień. Przy okazji pytanie jakie płytki najlepiej zabrać na odsłuchy.

Myślę jeszcze o ewentualnym, ale niestety bardzo podnoszacym cene zainwestowniu np. w Denona 2307, ale bardziej pod kątem audio, choc nie bardzo rozumiem czy cokowliek da mi (do plazmy i cyfry+) upscaling poprzez amplituner AV sygnału na HDMI (moze cos mylę).
 
Do góry