Zestaw ampli + kolumny 5.0 za +/- 3500zl, pokój 28m2 (Onkyo 616 + JBL LOFT?)

Nawry

New member
Witam,

Pokój jest na poddaszu, stosunek filmy/muzyka - 90/10, więc głównie kino, myślałem o Onkyo TX-NR616 + kolumny JBL Loft 50 5.0, w sieci taki zestaw jest do wyrwania nawet za 3200zl.. Do tego mam już Jamo Sub 260. Pojawiają się tylko dwa pytania:

1. Czy ten zestaw będzie się nadawał do pokoju o takiej powierzchni? Nie wiem czy fakt, że jest to poddasze coś zmienia - jeśli tak poprosiłbym o jakieś info.

2. Kwestia ustawienia kolumn.. Niestety nie mogę jeszcze dodać linka (a 5 postów napisałem..;)) Może po tym temacie się uda. Bez zdjęcia nie jestem w stanie opisać problemu..

Generalnie jestem otwarty na propozycje zarówno ampli jak i kolumn (oprócz Denona oraz kolumn Jamo), jestem ciekaw jak według forumowiczów w tej konfiguracji sprawdzi się zestaw jak w temacie - sensowna kasa i ogólnie polecany raczej. Zaraz może się uda wstawić zdjęcie to opiszę kwestię ewentualnego ustawienia kolumn.

Dodaję zdjęcie:

7d8eb737891cf8e3.jpg



Miejsca na kolumny zaznaczyłem strzałkami, chyba innego wyjścia za bardzo nie ma, czy będzie miało znaczenie przy tym ustawieniu czy Bass Reflex będzie z przodu czy z tyłu?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Zdjęcie nie weszło, ale można skopiować link. Ten pokój jest półokrągły, czy zdjęcie tak wyszło? Jeżeli jest tak jak na foto, to praktycznie BR z przodu czy z tyłu nie będzie mial zbytnio znaczenia, bo kolumny i tak pewnie skręcisz w stronę słuchacza, więc bas będzie miał gdzie się rozejść i nie będzie pompował bezpośrednio w ścianę. W tej kwocie to jeszcze chyba zostały Wharfedale Obsidian i Quadral Quintas 6000. Z ampli można za 2,5k wyrwać Marantz 5007 i wolałbym go zamiast Onkyo 616, ponieważ ciut lepiej wypada przy stereo i ma pre-out. Możesz jeszcze luknąć na Yamahę 771/773/775. Na Allegro nie widzę starszego 773, ale można jeszcze kupić 771.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Nawry

New member
Zdjęcie tak wyszło że pokój wygląda na okrągły, robione telefonem, taka niby panorama ;) chodziło o to by uchwycić całą ścianę. Marantz 5007 jest około 800 zł droższy, poza tym na stereo mi średnio zależy, więc raczej odpada.. Co sądzicie o konfiguracji jak w temacie? Nie za słabe kolumny jak na taki rozmiar pokoju?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Również dobre kolumny w tym przedziale, ale czy lepsze/gorsze od Jamo/Obsidian/Loft to trzeba samemu ocenić.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Nawry

New member
Na niekorzyść QQ jak rozumiem? ;) A czy JBL Studio 180/190 nie byłyby za duże do takiego pokoju? Ustawienie kolumn które zaznaczyłem byłoby ok?
 

Nawry

New member
Dobra, to temat kolumn mamy załatwiony - JBL Studio 180, cena oraz brak obaw o dudniący bas zakończyła mój proces decyzyjny ;)

Mam jednak małe obawy co do Onkyo 616, mianowicie Audyssey 2EQ nie wysteruje mi suba.. czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak duży to może być problem? Czy może pomyśleć o podobnym cenowo V673 Yamahy(3 lata gwarancji)? Ma swój YPAO, który zająłby się subem. A może warto dorzucić około 700zł i kupić np Onkyo 626 (ma MultEQ)?

A może jakiś inny sensowny cenowo, w stosunku do tych kolumn, piecyk? Zależy mi przede wszystkim na kinie i automatycznej kalibracji, nie musi mieć koniecznie sieci, usb ani super grać w stereo itd.. No chyba że wyolbrzymiam i to nie jest jakiś wielki problem ustawić suba pod 616 czy nawet 515?
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Stary, ale nawet nie mam pojęcia o czym piszesz?:) Co ma system kalibracji do wysterowania suba? Nawet Ci powiem że te Onkyo mają możliwośc podpięcia 2 subów. 2EQ vs MultEQ różnią się tylko ilością zastosowanych filtrów i do wysterowania kolumn czy suba to ma się nijak. Ja w swoim Onkyo 608 mam 2EQ i żadnego problemu z ustawieniem subwoofera. Zreszta teraz jest jeszcze nowszy system Audyssey MultEQ XT32.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Zastosowanie filtrów a zdolność do poprawnego wysterowania to dwie osobne rzeczy. Z opisów wynika że w MultEQ są zastosowane filtry także do subwoofera, a 2EQ nie mają. Ale osobiście sądzę że to jest trochę taki marketingowy belkot. Szczerze wątpię że mając ampli z MultEQ jakoś zauważalnie lepiej mi poustawia system, i że to odczuję oglądając film. Pogadaj sobie z Lolkiem, ma wysokiej klasy ampli Onkyo i też na poczatku przy kalibracji mu cuda ustawiało. Dlatego ja tak z przymrużeniem oka podchodzę do tych róznic między audyssey. Masz tu stronkę z porównaniem MultEQ from Audyssey - Balanced Sound - Automatically Customizes Home Theater System | Audyssey Jeżeli będziesz miał źle rozstawione kolumny i suba, to nawet najlepsze systemy kalibracji nie pomogą. Tu dodatkowe info http://www.jakkupowac.pl/artykul/436/jak-kupowac-kino-domowe.html/strona2. Tylko tu napisali że 2EQ dokonuje pomiaru do 2 miejsc odsłuchowych, a dokonuje do 3 miejsc.
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
Zastosowanie filtrów a zdolność do poprawnego wysterowania to dwie osobne rzeczy. Z opisów wynika że w MultEQ są zastosowane filtry także do subwoofera, a 2EQ nie mają. Ale osobiście sądzę że to jest trochę taki marketingowy belkot. Szczerze wątpię że mając ampli z MultEQ jakoś zauważalnie lepiej mi poustawia system, i że to odczuję oglądając film. Pogadaj sobie z Lolkiem, ma wysokiej klasy ampli Onkyo i też na poczatku przy kalibracji mu cuda ustawiało. Dlatego ja tak z przymrużeniem oka podchodzę do tych róznic między audyssey. Masz tu stronkę z porównaniem MultEQ from Audyssey - Balanced Sound - Automatically Customizes Home Theater System | Audyssey Jeżeli będziesz miał źle rozstawione kolumny i suba, to nawet najlepsze systemy kalibracji nie pomogą. Tu dodatkowe info Jak kupować kino domowe? strona 2. Tylko tu napisali że 2EQ dokonuje pomiaru do 2 miejsc odsłuchowych, a dokonuje do 3 miejsc.

@krzysiek1980: poczatkujacy kolega Nawry uzyl "wysterowac" w zlym kontekscie, widze ze raczej mial na mysli kalibracje. wysterowac to mozna pasywne kolumny a nie aktywnego suba :)

@Nawry: jesli masz ograniczone pole manewru jesli chodzi o rozstawienie sprzetu to kalibracja to bardzo wazny element. dodatkowo jezeli masz slabe akustycznie pomieszczenie (albo jesli nie wiesz jeszcze jakie masz) to tez ona tutaj moze bardzo pomoc.

onkyo niestety tutaj skapi na licencji wiec zazwyczaj ma najnizsza wersje audyssey (2EQ) ktora nie ma wielopasmowej automatycznej korekcji dla suba (chodzi o te filtry). jak czytasz tez zagraniczne fora to pewnie tez widziales zewnetrzne pomiary przed i po kalibracji (chociazby z REWa) i tam widac ze pasmo po kalibracji jest DUZO rowniejsze.

te filtry sa istotne dlatego zeby kalibracja mogla lepiej np przyciac fale stojace.
w przypadku suba mniej buczenia, w przypadku pozostalych kolumn rowniejsze pasmo.
jest jeszcze pare innych korzystnych i istotnych zmian ktore ona wprowadza (np decay time).

jesli chodzi o inne systemy to wiem ze do niedawna YPAO nie mialo zadnych filtrow na suba.
nie jestem pewien czy cokolwiek sie ostatnio zmienilo w tym temacie.
MCACC kompletnie nie znam, technologii harmana czy sony tez nie to sie nie wypowiadam.
prawdopodobnie trinnov jest lepszy niz audyssey ale niestety nie korzystalem (jest bardzo drogi).

aha, jeszcze inna moim zdaniem bardzo wazna sprawa: dynamiceq.
bardzo wazna sprawa przy odsluchach ponizej 85db czyli bardzo czesto. poczytaj co to jest.
ampli bez audyssey niestety nie maja odpowiednika tej technologii.

z tych wzgledow ja bym wybieral miedzy czyms z audyssey czyli denon/marantz/ewentualnie wyzsze onkyo.
moze u onkyo w modelach na 2013 cos sie w tym wzgledzie zmienilo i moze maja juz XT.

i oczywiscie jak kupisz sprzet to pokombinuj z roznym umiejscowieniem kolumn.
kalibracja wprowadza istotne poprawki ale dobre rozstawienie kolumn moze dac nawet wiecej (jesli umiesz to zrobic i jesli mozesz np wysunac kolumny do przodu).

edit: onkyo oczywiscie ma ta najbardziej podstawowe ustawienia dot suba.
odleglosc, poziom glosnosci, LPF, crossovery - to wszytko oczywiscie jest tak u onkyo jak i w chyba kazdym ampli.

edit2: w przypadku audyssey dla najlepszych efektow trzeba zwrocic uwage na pare elementow podczas kalibracji. szczegoly sa w przypietym watku w sekcji forum poswieconej amplitunerom.
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
widze ze sposrod tych bardziej przystepnych cenowo onkyo w modelu 626 jest korekcja na subie. wiec jak masz jakas awersje do denona to moze byc dobry pomysl.

edit: aczkolwiek u denona dostalbys nawet lepsza kalibracje (nie multeq tylko multeq xt) w sporo tanszych modelach, np 1713, 2113. onkyo i denon troche inaczej rozkladaja koszty w swoich tanszych modelach.
 
Ostatnia edycja:

Nawry

New member
@krzysiek1980: poczatkujacy kolega Nawry uzyl "wysterowac" w zlym kontekscie, widze ze raczej mial na mysli kalibracje. wysterowac to mozna pasywne kolumny a nie aktywnego suba :)
Dokładnie ;)

Jeżeli będziesz miał źle rozstawione kolumny i suba, to nawet najlepsze systemy kalibracji nie pomogą..

Czy rozstawienie kolumn w moim pokoju jak na zdjęciu na górze może sprawić potencjalne problemy? Może jakieś inne propozycje ustawienia/odstawienia?

Trochę mnie uspokoiliście z tym subem w 616, bo nie ma co ukrywać w swojej klasie cenowej jest chyba dobrym wyborem i skłaniam się bardzo ku niemu. Co do Denona to absolutnie żadnej awersji nie mam, co więcej ja nawet mam 1912 i jestem bardzo zadowolony, ale właśnie tylko dlatego chciałbym spróbować innej firmy, chociaż wiem że to powinno raczej przemawiać za kolejnym..;)
Myślę też o 626..
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Masz raczej ustawny pokój, chociaz nie widzę calego, tylko miejsce gdzie staną fronty. Pisałem tak ogólnie, że jak źle rozstawisz kolumny, a szczczególnie suba to żadne systemy kalibracji Ci nie pomogą. Dobre ustawienie to podstawa.
 

jarecki946

New member
witam
Mam podobny dylemat, dlatego nie zakładam nowego wątku.
Szukam amplitunera i zestawu kolumn do 3,5 tys.
Mam pokój ok 28 m2 ok 7 x 4 m. Na krótszej scianie stoi TV i tam też obok będa stały frony, będa mieć luz z boków ok 80 cm z kazdej strony. Na przeciwko TV stoi kanapa, dzielac pokoj mw na pół, no moze nieco wiecej niż pół tzn siedzac na kanapie jestem jakies 3 metry od tv.
Zestaw ma służyć głównie do ogladania filmów, TV i gry na konsoli (70% TV/20% konsola), ale czasami (to te 10%) także do słuchania muzyki - i to raczej jak jest imprezka, wiec raczej głosno (popowo rozrywkowa muzyka, choc fajnie byłoby jakby jaką metalice zagrał ładnie). No i pozostałe kilka procent radio internetowe raczej nie za głosno.
Ostatnio byłem u kumpla który ma Onkyo 609 i JAMO 606 i jakoś mi muzyka grana po kilku godzinach na tym sprzęcie przeszkadzała. Nie wiem czy to kwestia sprzetu czy złego ustawienia (podobno jeszcze sie nie bawił ustawieniami ampli za duzo). Czy JBL grają inaczej od JAMO ? Jak to sie ma w porównaniu ?
No i czy ten zestaw onkyo Nr-616 + JBL Loft system 5.0 (z subem nie mieszcze sie w budżecie) będzie odpowiedni na mój metraż. Jest ten zestaw w sklepie za 3400 do wzięcia, więc idealnie w zakładanym budżecie.
 
Do góry