zenujacy obraz - GT5

lst

New member
witam,

zakupilem ps3, wlasnie jestem po testach GT5:prologue i .... jestem zalamany, zolc w zoladku mi sie przelewa :(

powod: jakosc obrazu jak z przed 10 lat doslownie, niebo wyglada jakby bylo skladane z roznych odcieni szerokich niebieskich paskow, kazdy w troche innym odcieniu (wiecie o co mi chodzi ??) ... zero, ZERO plynnosci w barwach. krawedzie toru skladaja sie z prostokatow... czy to mozliwe, ze wine ponosi philips 32pfl 5522d ????
jakos nie moge w to uwierzyc bo tu nie chodzi o smurzenie czy slabe kolory ... po prostu grafa jest okropna, nie wiem czy opisalem problem obrazowo
, pozatym jak podlaczalem gry z lapka (grafa go7300) to obraz byl oka, wszysko plynnie chodzilo i nawet stary gtr2 wygladal o niebo lepiej od przepastnej GT5. jesli gry z pc wygladaja oka na moim LCD'ku to zakladam, ze winy za marnhy obraz z ps'a nie ponosi

czy konsola moze byc uszkodzona ? konsole kupilem razem z gra LBP i szczerze mowiac, ta gra tez nie wyglada najciekawiej.... moze cos zle ustawiam ???? w zasadzie probowalem wszelkie mozliwe konfiguracje od 720 do 1080p, z roznym skalowaniem obrazu w tv (szeroki ekran, 16/9 itd). kompa laczylem kablem hdmi-dvi. ps3 mam hdmi-hdmi


Zaraz strzele sobie w leb normalnie :( HELP ME

EDIT: jak na szybkiego sprawidzic soft konsoli i czy upgrade moze pomoc ? czy w ogole moze to byc problem scaling'u ?
 
Ostatnia edycja:

lst

New member
troche poszperalem i mam kilka zapytan do was:

a) czy czestotliwosc odswierzania 60Hz (bo taka mam w tv) moze znaczaco wpylywac na jakosc obrazu (pomijam smuzenie) chodzi o to przykladowe nieszczesne niebo ... nie wyobrazam sobie zeby w tej grze tak to moglo wygladac "normalnie". pozatym cala giera wyglada jakby byla bez AntyAliasingu. jak patrze na fure w garazu to wyglada strasznie, oprocz tego, ze ladnie sie blyszczy to krawedzie wolaja o pomste do nieba

znalazlem na oficjalnej stronie ps3, ze jest nowy patch, ktory poprawia jakosc na tv 60 hz ... czy ktos to aplikowal i czy w ogole moze update firmwareu pomoc ?

b) jaka rozdzialke ustawic na hd ready ? teoretycznie na 1080i powinien lepiej wygladac obraz ? probowalem obu ustawien i w zasadzie roznica byla niewielka. dlaczego play automatycznie dobiera mi 1080p ?? i dlaczego nie moge "odhaczyc" opcji 576p czyli SD ?

c) moze niepotrzebnie sie tak przejmuje i gra po prostu powinna tak wygladac? :niewiem:

btw sporo piszecie, ze fizyka jest super ... pierwszybraz pada w lapie mialem, wylaczylem WSZYSTKIE wspomagacze i bez prolemu bylem w stanie pokonywac kolejne kolka poprawiajac czas ... w gtr2 to bylo niemozliwe.

pod wzgledem fizyki oceniam gierke bardziej jak arcade niz symulator
 
Ostatnia edycja:

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Ciężko powiedzieć, czy twoje zastrzeżenia są słuszne, czytałeś test konsoli na forum? Może chodzi o słabe wygładzanie krawędzi.

grafikę ustaw albo 720p albo 1080 90% przy telewizorze mniejszym niż 50" bardzo ciężko dostrzec różnicę.
 

reyq

New member
U mnie GT5p wyglądało ok. Pasy na niebie mogą brać się z ograniczenia ilości kolorów do 16 bitów (zamiast 24 bit). Takie efekty widziałem na niebie np. w Motorstorm 1, nie pamiętam jak było w GT5p.

Proponuje wrzucić na PS3 jakieś screenshoty w pełnej rozdzielczości z LBP oraz GranTurismo5p przedstawiające rozgrywkę i porównanie jak wygląda statyczny screen i obraz z gry. Proponuje wybrać jak najbrzydsze screeny ale w pełnej rozdzielczości fullhd - wtedy odpadnie ryzyko, że są to jpg'i podrasowane na potrzeby reklamy:) Choć w przypadku LBP i GT5p nie widzę potrzeby podrasowywania.

Konsole również mam podłączoną po hdmi tyle, że do projektora hdready. Ostatnio podłączyłem ją do monitora lcd fullhd IIyama 2208 i na nim obraz był mniej przyjemny dla oka. Na lcd obraz jest wyraźniejszy, ostrzejszy, ale przez to bardziej rzucają się w oczy niedociągnięcia w grafice. Czasami lepiej mieć obraz miękki niż krystalicznie czysty i ostry (lcd vs plasma vs projektor).

reyq
 
Ostatnia edycja:

lst

New member
dzieki panowie za odpowiedz.

doczytalem, ze krawedzie sa biedne i to jestem w stanie przezyc ale nieba nie bo wyglada jakby bylo w 256 kolorach puszczane. doslownie jak tecza wyglada, tyle ze rozne odcienie niebieskiego...

reyq, jak zmienic ustawienia ilosci kolorow ? przeciez to nie wina tv! a na konsoli zmienialem RGB(HDMI) z limited na full w te i wewte, niestety bez efektu ... sa gdzies jeszcze inne ustawienia ?

btw. trafilem na ten watek: forum.granturismo.com.pl/viewtopic.php?p=1004 i jestem w szoku. byc moze zbyt wiele oczekiwalem po tej grze ... ale z niebem i tak nie odpuszcze... juz jestem bliski zamiany na xboxa i forze (moze sie uda).

EDIT: probowalem zmiekczac kolory i owszem lekka poprawa jest ale to i tak bieda ... pozatym znalazem opcje w "Game Settings", ktora nazywa sie wygladzanie i z ustawiona na ON tez poprawy szczegolnie nie widac
 
Ostatnia edycja:

reyq

New member
Ilości kolorów nigdzie nie zmienisz z 16 na 24 bit. Tak chcieli autorzy gry bo uznali, że to mniejsze zło:) Lepiej mieć 60fps niż 25fps czy też przeskoki, raz 60 raz 25, więc pewnie dali 16 bit bo to prosta droga do zwiększenia ilości fps. Zaznaczam, że to tylko moje gdybanie. Z punktu widzenia większości graczy bardziej istotna jest płynność rozgrywki niż gładkość nieba. Na niebo patrzy się po zakupie gry, później już się to ignoruje i patrzy się na rozgrywkę, na samą akcję. W GT5p to, co mi się podobało to wygląd samochodów, prowadzenie samochodu, przy widoku z kabiny rewelacyjnie czuć pracę zawieszenia wirtualnego samochodu - dla tych rzeczy warto pograć w GT5p. A otoczenie? na czymś trzeba było oszczędzić, nikogo nie stać na robienie rzeczy doskonałych:)

reyq
 

mietek099

New member
lst napisał:
teoretycznie na 1080i powinien lepiej wygladac obraz ?
Tak gwoli ścisłości to z 1080i, 720p i 1080p właśnie 1080i jest najgorszą jakością obrazu. Drabinka jakości przedstawia się w takiej kolejności w jakiej wymieniłem te trzy tryby wyświetlania obrazu.
 

lst

New member
btw jak w gt5 zmienic strone kierownicy w widoku z wewnatrz ? mam po prawej (czyli uklad angielski) ... moze kupilem jakas syfna wersje i stad takie zenujace efekty .... czy ktos mial podobna zagwozdke ?

i pytanie kolejne, mam jeszcze nie rozpakowana gre Uncharted, po prostu balem sie sciagac folie bo mam zamiar konsole zaminic na xboxa. czy krawedzie i generalnie jakosc grafy jest oka ? tzn czy ma te 24 bity ?
 

mietek099

New member
Jak dla mnie Uncharted to jedna z najlepiej wyglądających gier na PS3. Ostre tekstury aż biją po gałach. Napewno nie znajdziesz tam takich niespodzianek graficznych o których piszesz. BTW z Uncharted jest tak, że im dalej tym piękniej ;]
 

reyq

New member
Demo Uncharted możesz ściągnąć z netu, z PS Store (o ile jeszcze tam jest). W GT5p to, czy kierownica jest po lewej czy po prawej zależy od samochodu. Nie robią specjalnej wersji gry dla UK i specjalnej dla reszty.

reyq
 

lst

New member
czy mozliwe, ze po podlaczeniu neta da sie gre spatchowac do nowszej wersji nie zawierajacej tych bledow o ktorych pisalem wczesniej ? moze update firmwaru samej konsoli cos pomoze ? jak juz pisalem na glownej stronie ps'a jest wzmianka ze nowy soft poprawia jakosc na tv o czestotliwosciach odswierzania mniejszych od 100, czy jest ktos kto nie ma wypasionego tv i po updacie firmwaru odczol roznice w jakosci (nie koniecznie w gt5'ce) ?

darujcie te kolejne lamerskie pytania ale jestem konsolowy swierzak ;) w dodatku caly czas sie wacham czy nie podjechac do saturna i zamienic na boxa (pewnie zadecyduje Uncharted, jesli i ten tytul bedzie u mnie wygladal kiszkowato to znaczy, ze albo ps walniety albo tv do bani) ....

za ps'em zdecydowanie przemawia wbudowane wifi w cenie, mozliwosc podlaczenia dowolnej kiery (tylko po co w sumie jak nie ma pozadnego symulatora ....) w zasadzie wifi i ta moja nieszczesna gt5 zadecydowala o zakupie PS3 a nie M$. giery te, w ktore bym chcial grac sa na obu konsolach. jedynie forzy mi moze brakowac bo fizyka GT5 jest po prostu imo bardzo srednia
 

darok

New member
Taki urok konsol i ich gier nie ma wygładzania krawędzi itd dobrze że sobie nie kupiłeś gta 4 bo byś się załamał jest jeszcze gorzej mój pc z kartą geforce 8800gt za kilkaset złotych i core duo bije na głowe każdą gre na ps3 nawet jak trzeba zejść z ustawień dla mnie nawet nowy mgs wygląda tak sobie tylko że ja o tym wiedziałem jak gry wyglądają na ps3 wiedziałem czego się spodziewadz bo konsole kupiłem w głównej mierze jako odtwarzacz blueray gdzie sprawdza sie świetnie plus twardy dysk,który na dniach wymieniam na 500gb(filmy i koncerty w hd oraz dema już sie nie mieszczą)a gry na konsole schodzą na drugi plan więc nie żaluje, zastanów się na xboxie też żadnej rewelacij graficznej nie uświadczysz, w ps3 masz blueray itd.Plusy konsol są takie że nie trzeba wymieniać karty co rok co dwa procesora pamięci itd ja już przez to pszeszedłem kupując karty po 2 tysiące powiedziałem dość i kupiłem ps3 bo grafika grafiką ale liczy się grywalność swoboda joypad plus piwo i wygodna kanapa żadnych kabli klawiatór,co do gt5 jest kilka niedociągnięć ale np nawierzchnia jest najlepsza jaką widziałem w grach obraz z kokpitu jest rewelacyjny zwłaszcza rękawice recaro wygląd samochodów też stoi na najwyższym poziomie natomiast reszta ja to reszta wszystkiego naj nie można mieć po za ty mam wrażenie że teraz nowe gry stają sie graficznie jak by rysunkowe np poprzedni nfs i nowy nfs oraz grid itd a gt jest z ok asfalt jest prawie prawdziwy pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

lst

New member
pewnie masz racje, dalem sie nabrac na marketingowy belkot, ze niby next gen. ze wypas itd ... pozostaje pogodzic sie z wyborem. w sumie jak tak sobie teraz mysle to jak niby za 1300 zeta mozna dac cos co zaowocowaloby rewolucujna grafa skoro komp, ktory ciagnie najlepsze giery to wydatek kilka razy wiekszy ... no coz, czlowiek uczy sie na bledach...

jeszcze jedno pytanko, czy na xboxie to wygladzanie krawedzi jest lepsze ? czy ten sam problem jest ?
 

motobartcompany

New member
Raczej to wina twojego TV. Nawet najlepsze LCD mają lekko widoczne przejścia tonalne.
Wiem co pisze. Sam przechodziłem ten kryzys. Poszukaj mój temat Sony S3000 "przejścia tonalne"

GT5P na TV 5080XD niebo ma piękne z płynnymi przejściami kolorów.
 
Do góry