Zdarzyło się 40 lat temu, czyli jak dziadek kupował Rubina

tdx

New member
Bez reklam
Wiele osób gdy przechadza się po alejkach z elektro-marketach nie zastanawia się ile mu nowy TV będzie służył. Sam wielokrotnie słuchałem opowieści o TV co przez 20-25 lat serwisu nie widziały (ewentualnie pilot trzeba było nowy) ;)

Obecne TV jak wiadomo mają znacznie niższą żywotność a dodatkowo w związku z rocznym cyklem produkcji na kilka lat od zakupu możemy mieć problem z częściami zamiennymi.
Dodatkowo już przy samym zakupie mamy taką ilość informacji związanych hercami, lagiem, cloudingiem czy bandingiem, że czasami można się zastanawiać czy nie kupujemy jakiegoś "szrotu"


Wróćmy jednak do końca lat 70 i prześledźmy, jakie problemy mieli użytkownicy ówczesnych TV na przykładzie wspaniałego Rubina 714p ;)

192.jpg
[/URL]

Już z samego opisu producenta można wywnioskować co wtedy było ważne dla klienta :) Reklama reklamą ale ten TV słynny jest z kilku "cech" ;)

  • Mając 24" ważył... 57kg
  • Średni pobór mocy wynosił ok 270W
  • Miał częste problemy ze zbieżnością kolorów...
  • Tendencja do wywoływania pożarów. Przyczyną samozapłonów była marna jakość materiałów izolacyjnych w połączeniu z pogorszoną wentylacją wewnątrz odbiornika (nagromadzony kurz, serwetki zakrywające otwory wentylacyjne, ustawienie wewnątrz regału)
  • Liche powielacze WN powodujące efektowne awarie (huk, dym, charakterystyczny odór)
  • Niska trwałość kineskopów
  • W niektórych egzemplarzach transformator sieciowy nawinięty drutem aluminiowym
  • dźwięk psuty przez rezonującą blachę tylnej obudowy

Patrząc nieobiektywnie to już wole clouding :D :D

[SIZE="-2"]katalog wad pochodzi ze strony stare telewizory republika pl, proszę traktować ten temat tylko i wyłącznie jako forma satyry[/SIZE]
 
D

Deleted member 121090

Guest
Zwłaszcza patrząc na cenę.
No ale jak na tamte czasy 714p robi wrażenie. To już HD!
 

wlodek1001

New member
W podobnym nastroju. Posiadałem do 2011 roku TV Sanyo 21 cali/ przed kineskopem była szyba/ modelu nie pamiętam, był kupiony w Pewexie w 1987 roku, czyli działał przez 24 lat. Pod koniec "służby" około roku zaczął szwankować, ale do końca czyli kiedy wylądował na śmietniku " historii" działał
 

prezy

New member
Bez reklam
Najbardziej z tych cech podobają mi się "samozapłony"
- to musiał być wtedy nie poczwórny ambilight tylko full ambilight :)
 

bluray

Banned
Kineskop był bardzo ciekawy.
Sub pixele w kształcie pięciokąta.
Nie było więc problemów z liniami pion / poziom.
Warto dziś wrócić do tej koncepcji.
 

tdx

New member
Bez reklam
Patrząc na tą reklamę wydaje mi się że oglądam Flinstone'ów

[youtube]nJD0LaotHwA[/youtube]

Ale czasy mamy fajne ;)
 
Do góry