Zasilenie dużych kolumn niskim amplitunerem KD

Lukasz2525

New member
Witam , witam . Od dawna przymierzam się do zakupu kolumn , pierwszy mój typ to Jbl'e Studio 290 i amplituner stereo , prawdopodobnie Onkyo 8150 .

Udało mi się już odsłuchać kilku modeli kolumn , w różnych sklepach i salonach , nie zawsze z bezpośrednim porównaniem , ale sprawdziłem Studio 280 i 290 , Klipsche R28 , RP260 , RP280 ( mój drugi typ ) , Tannoye Mercury 7.4 , Monitor Audio Bronze oraz Silver , Dali Zensory 7 , dwa modele Pylon Audio - Diamond i inny , którego nazwy nie pamiętam , Heco Music Style 900 .

Żadne nie są dokładnie tym czego szukam , Rp280 mnie zawiodły niskimi tonami , reszta w ogóle nie trafiona , Heco grają bardzo czysto , natomiast do Jbl'i pod względem basu nikt nie ma podjazdu , a właśnie tego potrzebuję , mimo że środek i góra nie brzmią czysto , ale bas musi być głęboki i miękki , więc pewnie skończy się na Studio 290 , bo właściwie nie wiem czego można jeszcze odsłuchać . Być może Heco Music Style 1000 , ale to jednak nie ten rodzaj basu , w bezpośrednim porównaniu z Jbl'ami brzmi jak walenie drewnianą łyżką w kartonowe pudło . Ale kolumny są tu mniej ważne , chciałem zapytać się o elektronikę .

Ostatnio odsłuchiwałem pod wspomnianym Onkyo 8150 , a później dla porównania z amplitunerem KD odsłuchaliśmy Onkyo 545 . No i właśnie , tej jakościowej różnicy brak , zagrało to tak samo , a z funkcją podbicia bassów w amplitunerze KD było wręcz lepiej .

I tu padła moja teoria o zakupie dwóch kolumn i amplitunera stereo . Zacząłem zastanawiać się nad amplitunerem KD , przede wszystkim większa funkcjonalność , opcje video , no i większa moc . Zainteresował mnie model wyższy , 646 z poborem prądu 630 watt przeciwko 8150 z poborem 220 watt . Czy zasili on lepiej dwie duże kolumny ? Jak sobie poradzi z tak dużymi kolumnami po dokupieniu reszty zestawu KD ?

Będę próbował znaleźć salon z możliwością odsłuchu Studio z Onkyo .
 

Rafal7

Banned
Hm, bas w Heco jest jak klepanie łyżką w karton? Dziwne bo u mnie takiego efektu nie ma
Chcesz stereo i do tego bierzesz ampli?
A poborem prądu się nie przejmuj bo ampli mają przeważnie dwa razy go więcej niż wzmacniacze.
 

Lukasz2525

New member
Obydwaj dobrze wiemy , że jeden model kolumny używany w domu zazwyczaj brzmi świetnie , i że ciężko powiedzieć coś złego , natomiast w bezpośrednim porównaniu różnica jest taka , że aż się przykro robi , co prawda nie udało mi się znaleźć salonu audio , który posiadałby i Heco i Jbl'e , trafiłem na nie tylko w Saturnie , są w ciągłej sprzedaży , czasami nie ma jednych lub drugich , bo się sprzedały , ale zaraz są następne i właściwie sprawdzam je za każdym razem jak jestem w tym Saturnie , bo ciągle nie mogę się zdecydować . Wybór kolumny za pomocą przycisków pozwala na natychmiastowe przełączenie i idealnie słychać każdą różnicę . Heco grają bardzo czysto środkiem i górą , Jbl'e przy nich charczą , to się zgadza , ale pod względem basu jest identyczna różnica , tylko w drugą stronę , po prostu przepaść , ilość i jakość basu z Heco nie ma podejścia do Jbl'i , Studio grają głęboko i miękko , tylko reszta pasma brzmi gorzej . Generalnie dół ze Studio i środek oraz góra z Music Style , to byłaby dla mnie idealna kolumna , ale że trzeba coś wybrać , to pewnie skończy się na Jbl'ach , postawię je w domu i też będę mówił , że one wcale nie charczą . Spróbuję jeszcze znaleźć Music Style 1000 do odsłuchu , pewnie basu będzie więcej , ale nadal nie ta jakość , przy Jbl'ach ten bas jest płytki i twardy - karton . To moja opinia , nic osobistego do kogokolwiek . I chciałem zapytać o elektronikę .





Nie biorę wzmacniacza pod uwagę , potrzebuję funkcji sieciowych , bluetooth , wi-fi , sterowanie z telefonu itd itp , a skoro w przypadku Onkyo różnica między amplitunerem stereo a KD jest znikoma , to chętnie wykorzystam funkcje video do podłączenia Ps3 , Ps4 i Pc przez amplituner , a i pokuszę się o dokupienie pozostałych głośników w przyszłości . Chodzi mi o sam fakt zasilenia takich kolumn właśnie przez Onkyo 646 na przykład . W internetach widzę , że można z niego zasilić kolumny z 4 kanałów przez bi wire , dół z frontów , a górę z tyłów i nadal zostaną kanały na całe 5.1 .

 

Rafal7

Banned
Ja porównywalem kolumny w identyczny sposób jak Ty tylko że w MM i Heco mi się bardziej spodobało, napewno bas nie charczy
Przy przełączniu z Heco na Jbl to tak jakbyś na te drugie koc kładł.
 

abdul0412

New member
Bez reklam
Obydwaj dobrze wiemy , że jeden model kolumny używany w domu zazwyczaj brzmi świetnie , i że ciężko powiedzieć coś złego , natomiast w bezpośrednim porównaniu różnica jest taka , że aż się przykro robi , co prawda nie udało mi się znaleźć salonu audio , który posiadałby i Heco i Jbl'e , trafiłem na nie tylko w Saturnie , są w ciągłej sprzedaży , czasami nie ma jednych lub drugich , bo się sprzedały , ale zaraz są następne i właściwie sprawdzam je za każdym razem jak jestem w tym Saturnie , bo ciągle nie mogę się zdecydować . Wybór kolumny za pomocą przycisków pozwala na natychmiastowe przełączenie i idealnie słychać każdą różnicę . Heco grają bardzo czysto środkiem i górą , Jbl'e przy nich charczą , to się zgadza , ale pod względem basu jest identyczna różnica , tylko w drugą stronę , po prostu przepaść , ilość i jakość basu z Heco nie ma podejścia do Jbl'i , Studio grają głęboko i miękko , tylko reszta pasma brzmi gorzej . Generalnie dół ze Studio i środek oraz góra z Music Style , to byłaby dla mnie idealna kolumna , ale że trzeba coś wybrać , to pewnie skończy się na Jbl'ach , postawię je w domu i też będę mówił , że one wcale nie charczą . Spróbuję jeszcze znaleźć Music Style 1000 do odsłuchu , pewnie basu będzie więcej , ale nadal nie ta jakość , przy Jbl'ach ten bas jest płytki i twardy - karton . To moja opinia , nic osobistego do kogokolwiek . I chciałem zapytać o elektronikę .





Nie biorę wzmacniacza pod uwagę , potrzebuję funkcji sieciowych , bluetooth , wi-fi , sterowanie z telefonu itd itp , a skoro w przypadku Onkyo różnica między amplitunerem stereo a KD jest znikoma , to chętnie wykorzystam funkcje video do podłączenia Ps3 , Ps4 i Pc przez amplituner , a i pokuszę się o dokupienie pozostałych głośników w przyszłości . Chodzi mi o sam fakt zasilenia takich kolumn właśnie przez Onkyo 646 na przykład . W internetach widzę , że można z niego zasilić kolumny z 4 kanałów przez bi wire , dół z frontów , a górę z tyłów i nadal zostaną kanały na całe 5.1 .


Bi amp nie Bi wire - to różnica.

Do takich duzych glosnikow ampli moze byc za slaby.
poszukaj wzmacniacza i jakis odtwarzacz sieciowy.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nie należy osądzać jakości amplitunera bądź wzmacniacza po jego gabarytach ,wiadomo że w płaskich konstrukcjach typu slim nie uda się zmieścić transformatora toroidalnego trzeba szukać innych rozwiązać aby dostarczyć moc
Weźmy takie wzmacniacze Devialet - piękna płaska obudowa a osiągi rewelacyjne

Pisałem już o tym kilka razy nie każdy wzmacniacz będzie grać dobrze -tylko dlatego że jest wzmacniaczem .Dla przykładu miałem okazję słuchać wzmacniacza Denon PMA 720 z kolumnami Canon Vento 870.2 DC i grało to nie najlepiej - owszem był niezły bas , dynamika ....i koniec zalet .Na usprawiedliwieniem może być jedynie to ,że źródłem był odtwarzacz BD ,ale też nie sądzę aby całą winę ponosił kiepski blu-ray
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ampli nie powinien byc za slaby, posluchaj najlepiej sam abys nie zrobil wtopy.

W razie w jak bedziesz chcial kupic amplituner do stereo to lepiej pomysl o amplitunerze z wyjsciem preout, to takie zabezpieczenie ze w przypadku gdyby brakowalo ci mocy albo bys wymienil kolumny na mocniejsze to zawsze pod to wejscie mozesz podlaczyc dodatkowy wzmacniacz lub koncowke mocy.
A niestety onkyo 646 takiej funkcji nie posiada
 

Lukasz2525

New member
Chodzi mi jednak po głowie to kino w przyszłości , pre out na pewno jest fajną opcją . Wiadomo że niestety ogranicza mnie cena . Teraz na przykład w niemieckim media markcie jest Onkyo 747 za 595 euro - około 2600 na nasze , w Polsce w salonach audio stoi po 3999 zł . To nadal będzie za niski model ? Widzę że żaden z tych Onkyo nie ma pre outa , niskie modele Denona też nie , dopiero x3200 . Więc nie ma w miarę taniego amplitunera , z którym można by się zamknąć razem ze wzmacniaczem w podobnej kwocie .

Chyba tak spróbuję zrobić , żeby udać się gdzieś na odsłuch 747 pod pełnym obciążeniem 5.0 przez Jbl'e Studio . Onkyo 8150 ma line out , ale jest amplitunerem stereo , więc jest to bezużyteczne w takim przypadku .

Albo po podjęciu ostatecznej decyzji spróbuję kupić kolumny i wypożyczać elektronikę do testów , ale będę mieć wtedy tylko fronty .
 

Lukasz2525

New member
No jest za 1649 zł nówka na allegro . Rozumiem że polecasz ze względu na pre out na fronty ? Tylko jest trochę słabszy 150/105 watt na kanał i 500 watt poboru prądu , dwie duży kolumny to pociągnie , ale przy 5.0 rozumiem , że już jestem skazany na wzmacniacz . I musi to być wzmacniacz z main in , żeby nic nie kombinować z ustawianiem głośności . Dobry wzmacniacz też będzie 2 tysiące kosztował przynajmniej , a liczyłbym że 747 sam pociągnie te kolumny . Jak z brzmieniem w Pioneerze , gra to niskie tony czy nie bardzo ?
 

Rafal7

Banned
Tak, polecam bo ma Pre Out , jak dla mnie to była najlepsza propozycja ze wszystkich ampli na rynku w tej cenie
A niby czemu miałby nie pociągnąć pięciu kolumn bo nie rozumie?
Dokupisz sobie do tego Pioneera A 30 i będzie już ładny zestaw.
 

Lukasz2525

New member
Wnioskuję że gdyby pociągnął , to nie potrzebowałby pre outa i wzmacniacza . 2 x 70 watt do dużej kolumny ?

Przemyślę tą propozycję , dzięki .
 

Lukasz2525

New member
Bo jak jest za mało mocy , to trzeba mocno pokrętło głośności przekręcić , żeby uruchomić głośniki niskotonowe , jak odsłuchiwałem Klipsche Rp280 najpierw z Onkyo 8150 , a później ze wzmacniaczem Amc Xia 150 , to słychać ewidentnie , że przy tej samej głośności jest zupełnie inna ilość basu , wzmacniacz napędzał dół już przy niskiej głośności , a właśnie na tym mi zależy , żeby nawet przy cichym graniu wieczorem był bas , a nie dopiero powyżej 1/3 głośności na amplitunerze .
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
znaczy, że wszystko z Tobą w porządku ;)
Tak właśnie się dzieje, nie należy oszczędzać na mocy elektroniki, nie dlatego by robić głośne imprezy, ale dlatego, że niskotonówki zabierają większość dostępnej mocy.
Ale nie można porównywać wzmacniaczy stereo do kinowych ampli. Dla wzmaka stereo 70 W to już sporo i w zupełności wystarczająco dla większości.
 

Rafal7

Banned
Do cichego słuchania masz loudness we wzmacniaczu
Czy Ty chcesz jeden klocek czy np ampli plus wzmacniacz
Bo jak tylko ampli to kupuj coś na maxa w swoim budżecie.
Jak chcesz koniecznie ampli i wzmacniacz to szukaj tańszego ampli z pre out a za resztę dobierzesz wzmacniacz i będziesz zadowolony.
 

Lukasz2525

New member
Tak , ten Pioneer akurat ma loudness ( który pewnie nie działa , gdy robi wzmacniacz robi jako końcówka mocy ) .

Nie nastawiam się czy to na jeden klocek czy dwa . Na te chwilę interesują mnie frontowe kolumny i elektronika , po spłaceniu , dajmy na to za pół roku , chciałbym dokupić resztę kina . Zależy mi więc na takim doborze elektroniki , żeby w pełni wykorzystać duże kolumny , ale nie zrobić sobie pod górkę przy budowie kina .
 

Lukasz2525

New member
Jasne , wiadomo . Czyli mowisz ze ten zestaw tych Pioneerow zagra lepiej niz Onkyo 747 ? Raczej napalalem sie na Onkyo , Pioneer jest mi neutralny , nie ziebi , nie grzeje .

Ps. I tak musialby chodzic caly czas jako koncowka , nawet z stereo , zeby streamowac przez ampli muzyke z telefonu lub komputera .

Wiec takie to nijakie .
 

Lukasz2525

New member
Poczytalem testy , recenzje , Pioneer 924 jest w stanie podac rzeczywiste 62watt x 5 kanalow ( przy 150 na papierze ) , wiec ciekawe ile poda A30 , ktory ma wpisane w danych 70watt na kanal i na ile to poprawi dzwiek .

924 to dosyc tani model , wiec zastanawia sie jak z jakoscia dzwieku , A30 tez podobno nie pompuje nie wiadomo jakiego basu . A szanse na odsluch tego zestawu raczej sa male . Sprobuje sie udac odsluch pelnego 5.0 pod Onkyo 747 , moze ampli + wzmacniacz to lepsze rozwiazanie , ale nie pasuje mi zakup Pioneerow w ciemno , a to chyba jedyna marka z pre out'em i main in'em w takiej cenie .
 
Do góry