Zasięg nadajnika DVB-T

qwerty1986

New member
Witam. Mam pytanie odnośnie mocy używanych w DVB-T. Z różnych źródeł wiadomo, że w Warszawie stacja ma moc ~70kW. Z jakiej odległości można oglądać telewizję? Pytanie mam stąd, że gdzie czasami przebywam (wypad weekendowy) na razie jest analogowy. Obecnie antena jest ustawiona na stację w Siedlach (w linii prostej ok 60km). Jeżeli informacje są poprawne dane na stronie emi.emitel.pl to moc dla tvp1 i tvp2 to 300kW, a polsat 100kW. Dobry odbiór* występuje na kanale 39 (tvp2). TVP1 i polsat (odpowiednio kanał 52 i 50) siebie przebijają, są duże zakłócenia (nazywam biegające mrówki, falujące pasy). Ustawienie na Krynice jest jeszcze gorzej (mniejsza moc tvp1 i polsatu oraz większa odległość ~80km). Niestety miejsce które opisuje otoczone jest lasami (Dobrowoda, gmina Kleszczele - niedaleko granicy z Białorusią).
Czy mimo mniejszej mocy nadajnika (gdzieś wyczytałem, że w Białymstoku jak wystartuje DVB-T, będzie nadawany z mocą 100kW, obraz będzie lepszy?
Wczoraj chciałem oglądać kwalifikacje F1 to przez zakłócenia nie dało się odczytać nawet tabelki wyników.
Dodam, że po godzinie 20 obraz jest czystszy. Antena to tzw. siatka na słupie (powyżej domu).

Jeżeli nie ma co liczyć na dobry sygnał może polecicie odpowiedni zestaw (antena+wzmacniacz).

* - obraz jest znacznie lepszy, ale brakuje trochę do czystego sygnału.
 

paniol

New member
Mieszkam w Sosnowcu i odbieram ze Skrzycznego. Słupek w moim 50V10 pokazuje 8 w skali 10...powinno być nieźle, ale jest jak jest. Jakość 1, 2 i TVP Info lepsza niż z n-ki, ale do np. TVP HD to jeszcze... dłuuuuuuuga droga.
Ale za friko jest TVP Sport, więc nie ma co narzekać...
 
Do góry