Zasadność wymiany TV z FHD na 4K z HDR - czy będzie efekt WOW?

rafmik

Member
Witam wszystkich :)

Aktualnie mam dosyć leciwego, chyba 13 letniego (ale jarego) Samsunga UE46C6000 + Mi Boxa 4k. Matryca 1080p, VA. Obraz jest wg mnie bdb, przeszkadza trochę clouding.

Czy uważacie, czy jest sens wymieniać sprawny jeszcze TV na coś innego 50-55 calowego, ale już z matrycą 4K, Mini LED, strefami podświetlania >300, HDR (chodzi mi tutaj wstępnie o TV TLC C80x)


Czy różnica w jakości obrazu, poziomie czerni będzie robiła efekt WOW? Czy raczej aż tak dużej różnicy nie będzie i po prostu zajechać ten TV co mam?
Pomijam kwestię rozdzielczość 4K, ale chodzi mi głównie o HDR i lepszą czerń.

Obraz oglądany z 220 cm, głównie streaming, więc rozdzielczości 1080p/4K ale wcale nie wysoki bitrate
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Zdecydowanie będzie, pod warunkiem zachowania jakości sygnału .
Ten mini led C805 masz za 3300 zł z pakietem.
W klasie - lepszego nie kupisz.
 

rafmik

Member
Moja opinia po dwóch tygodniach od wymiany - zamieniłem 13 letniego LEDa Samsunga UE46C6000 (z Mi Box S) na miniLED TCL 55C809.
Na początku byłem trochę przerażony wielkością ekranu (oglądam z 220-225cm) - bo jednak ekran o 20% większy jak miałem. Teraz już jest w miarę ok.

TV wykorzystuję głównie do YouTube, Netflix, HBO Max, Prime Video, SkyShotime, Disney+, Apple TV+, sporadycznie konsola (Xbox One X)

Co do efektu wow - robi go zdecydowanie czerń. Po przesiadce z TV z podświetleniem edge (a więc czarny jest szaro-czarny + clouding miejscami) to przy tym miniledzie kopara opada
:D

HDR, DV w filmach też bardzo na plus.
4K względem 1080p to już aż takiego efektu nie ma. W sumie neutralne. Bardziej liczy się HDR i DV niż rozdzielczość (chyba, że ktoś siedzi metr od ekranu).
Ok, mogę przyznać, że materiały 1080p wyglądają trochę gorzej niż na starym TV (ale to ze względu na odległość - mam teraz współczynnik 4,1cm odległości na cal ekranu, w starym było to prawie 4,8).
Obiektywnie patrząc, filmiki na YT (głównie vlogi) wg mnie na nowym TV wyglądają gorzej jak na starym.


Co do konsoli - nie kryjmy tutaj robi robotę większy ekran, jak się gra to i tak na "jakość obrazu" aż się tak nie patrzy. Może HDR pomaga, bo więcej widać w ciemnych scenach (więcej poziomów "czarności").

Ogólnie zmiana na plus.
Ale żeby aż tak wgniatało w fotel to nie (może po za czarnością)





Takie jeszcze przemyślenia:
Polski rynek jest CHORY...

TV TCL w Polsce mają 2 lata gwarancji, w Hiszpanii 3 lata, a w UK 5 lat.
Ceny - polska jest kosmicznie droga - ja swój TV kupiłem za ok 3600 (2 raty płaci sklep), teraz jest do kupienia po 3800-4000. Natomiast na promocji w MediaMarkt w Hiszpanii za 599 euro (ok 2600 zł)...
I te ceny robią się regułą - kolega z pracy kupił teraz PS5 o 400 zł taniej jak w Polsce (niemiecki MediaMarkt, zamówienie z odbiorem w sklepie 30km od PL granicy).
Teraz są promocje na Xbox Series X - w Polsce "super cena" 1900 zł, a za granicą (w oficjalnych sklepach MS) <1500 zł
 

zychu5

Member
Bo na materialach z tv obecne telewizory graja gorzej niz te ktore mialem kilka lat temu (a mialem tez ww samsunga). Streaming lepiej oczywiscie ale malo kiedy material wykorzystuje mozliwosci dzisiejszych telewizorow.
 
Do góry