zakup TV zima?

Honorius

New member
Cześć,
byłem dziś z znajomym odebrać z magazynu telewizor.
Co mnie zastanowiło - zero jakiegokolwiek ogrzewania, temperatura sporo poniżej 0. (to dziś, a niektóre TV pamiętają niedawne mrozy -20). Jak wiadomo TV to głównie elektronika, w której zdarzają się np. elektrolity i inne potencjalnie wrażliwe na temperaturę i wilgoć elementy.

Jak myślicie, jak wpływa taka temperatura na magazynie na żywotność TV? A na ewentualne postępowania gwarancyjne?
 

kapsell

New member
Bez reklam
tv

Na pewno zaawansowana elektronika nie moze byc wystawiana na dlutrwale oddzialywanie niskich temperatur. Ale jeszcze wiekszym wrogiem jest wilgoc.

A najlepiej po transporcie tv postawic go w pokoju i niech sie ogrzeje do panujacej tam temp.
 

Ares78

New member
Nie wiem jak w przypadku telewizorów, ale włączenie laptopa bezpośrednio po powrocie do domu kiedy na zewnątrz jest powiedzmy -20 stopni to zazwyczaj bardzo zły pomysł. Co do magazyny to może temperatura była w okolicach 0? Jakieś ogrzewanie przecież musiało być, ponadto tak jak napisał kapsell warto, żeby powiedzmy telewizor po dotarciu odstał trochę.
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
Wydaje mi się, że w takim magazynie jakieś ogrzewanie jest.
Temperatura raczej jest wyższa niż na zewnątrz.
Oprócz elektroniki to tam pracują ludzie.
Chociaż z drugiej strony właściciel zapewne oszczędza. :-|
Po przywiezieniu elektroniki do domy konieczne jest aby sprzęt, przed włączeniem osiągnął
temperaturę otoczenia. Inaczej jeśli wewnątrz skropli się para wodna i nie
zdąży wyparować przed włączeniem napięcia mogą być problemy ze skutkiem , być może
"śmiertelnym" dla urządzenia. Gdzieś czytałem (zapewne jest to w każdej instrukcji), że aby zapobiec skraplaniu się pary wodnej w
wychłodzonym urządzeniu należy go doprowadzać do temperatury otoczenia (mieszkanie) bardzo
wolno, np. nie wyjmując z opakowania. Trwać to może kilka i więcej godzin, ale ..... moim
zdaniem warto.
 

Honorius

New member
Witam.
Wydaje mi się, że w takim magazynie jakieś ogrzewanie jest.
Temperatura raczej jest wyższa niż na zewnątrz.
Oprócz elektroniki to tam pracują ludzie.
Chociaż z drugiej strony właściciel zapewne oszczędza. :-|

HEj,
nie, nie było tam żadnego ogrzewania. Oczywiście kanciapa dla ludzi była ogrzewana, ale to cześc wydzielona, jeden pokój. Cała reszta to wielki blaszak, wysoki na około 10m. Zero, powtarzam zero ogrzewania. Jak byłem, na zewnątrz było ok -12 stopni, w środku mogło być - 10. Na pewno nie cieplej. Pytałem sprzedawców o tą temperaturę - po pierwsze powiedzieli że nie da się ogrzać takiej wielkiej hali. (a firma to jedne z większych e-sklepów).
Wiadomo, że trzeba na wiele godzin takie TV w domu poogrzewać, ale co z elektroniką w środku?

Z ciekawości napisałem do dwóch producentów z pytaniem jak to wpływa na działanie TV - żaden nie odpisał, mimo że dostałem mejla, że już za chwilę odpowiedzą.

Strach kupować... a własnie noszę się z zamiarek zakupu..
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Często towar pokonuje tysiące kilometrów w kontenerach w mrozie i nie słyszałem o jakiś specjalnych zastrzeżeniach.
A doprowadzenie do temperatury pokojowej trwa kilka godzin.
I sprzęt działa rewelacyjnie.
 

Honorius

New member
Dostałem odpowiedz od jednego z producentów, że... pracują specjaliści nad odpowiedzią.
Serio, ciekawy jestem co napiszą.
 

kapsell

New member
Bez reklam
Na kartonie od mojego tv (i instrukcji) bylo wiele ostrzezen czego nie robic - czasem zabawnych az, ale o mrozie nie bylo mowy.
 

Honorius

New member
dostałem oficjalną odpowiedz

No i dostałem odpowiedz od jednego z producentów TV - Sony.

Skracając Sony napisało, że dopóki TV nie jest wyłączony minusowa temperatura nie wpływa na jego żywotność. Dodatkowo napisano alby poczekać klika-kilkanaście godzin przed włączeniem TV (tak aby się w cieple ogrzał).

Generalnie miło, że Sony jako jedyny producent odpowiedziało na pytanie, no i miło że nie temperatura nie powinna wpływać na późniejszą pracę TV.
 
Do góry