zakup Sony 55xh9505 czy Samsung 55q90t lub 55q80t

tomlid

New member
Witajcie.
Obecnie posiadam 12-letniego Panasa plazmę HD. Czas na wymianę. Nastawiam się na matryce VA. Pokój w miarę nasłoneczniony, oglądamy telewizje w dzień i canal+/hbo wieczorami oraz xbox x. Telewizor ma wisieć na ścianie, natomiast kanapa stoi bokiem po prawej patrząc na tv w odległości od 1,5-3,5m, kąt patrzenia zmierzony mniej więcej w przedziale do 40 stopni max.
I z uwagi na ten kąt 40 stopni nastawiam się na na modele o polepszonych kątach widzenia. Ponadto na przeciw kanapy jest jedyne okno w pokoju czyli również bokiem do tv, ale może własnie odbijać się pod tym kątem w ekranie patrząc na obraz z kanapy. Wytypowałem modele od Sony XH95 oraz Samsung Q90T. Wolałbym taniej Q80T, ale widzę, że wykastrowany z powłok anty-refleksyjnych i "niejednoznaczna" jakość wyświetlania pod kątem bocznym względem wersji na rynek USA testowanych RTINGS.com. Zależy mi również na optymalnym z tych dostępnych rozwiązań dla LCD skalowaniu i płynności obrazu ze źródeł typu naziemna lub nc+.
Sony kosztuje 5,3tyś Samsung q90t 5tyś, q80t 4tyś.
Pytanie 1: Czy duże są faktycznie w realu degradacje jakości wyświetlanego obrazu dla modeli wymienionych biorąc pod uwagę matryce VA i kąt 40 stopni czy to bardziej na papierze i w testach syntetycznych tak "blado" wypada?
Pytanie 2: Czy zakup XH95 lub Q90T to praktycznie podobna wysoka pólka i w dłuższym użytkowaniu większych różnic nie będzie? Może Q80T
Pytanie 3: Brałbym pod uwagę jakiegoś OLEDa, ale generalnie nie lubię niespodzianek - chodzi mi o wypalenia. Czy jest jednoznaczna odpowiedź czy można zostawić kanał info i katować panel bez zmartwień. Tyle się mówi, że LCD to już powoli średniowiecze, a OLEDy kosztują już tyle samo, ale jakoś każdy kto neguję LCD względem OLED jakoś 100% gwarancji na wpadkę nie daje co?
Pytanie 4: LG NANO 917 za 3,5K po rabatach. Lepsze kąty niż VA chociaż z tego co czytam nie takie jak w wersjach SK SM. Czy jest sens zawracać sobie IPS głowe? A może ta szara czerń jest do przełknięcia jeśli np oglądam filmy wieczorem w pokoju, w którym raczej mam zapaloną jakąś lampkę albo kinkiet 15-25W. Chyba, że jakiś skopany local dimining jeszcze obrzydza IPSa
Z góry przepraszam za rozwlekłość i formę posta. Proszę o podpowiedzi. Chciałbym zdecydować do Black Frajdeja ;)
 

barburian

New member
Bez reklam
Chłopie przestań o tych wypaleniach w OLED-ach, za 10 lat też ludzie będziecie bredzić o wypaleniach. Ciesz się telewizorem i super obrazem.
Od 8 lat OLEDy są produkowane i ciągle pitolenie o wypaleniach.
Trzeba było plazmy nie kupować, ludzie o wypaleniach w plazmach pisali 10 lat, w OLED-ach widzę ten sam cyrk. Masakra :)
 

tomlid

New member
Całe szczęście typie, że jesteś i twoja prawda objawiona. Dodaj jeszcze, że covid to też pitolenie a ziemia jest płaska. Dziękuję za pomoc.
 

Ampersand

New member
...Chciałbym zdecydować do Black Frajdeja
Optymista jesteś. :)
Tak na poważnie to decyzja łatwa nie jest. Osobiście przygodę wyboru rozpocząłem na początku października i jeszcze się nie zakończyła z tego powodu (jak sam Vincent stwierdził), że ten rok to katastrofa jeśli chodzi o TV. Mogę Ci jedynie napisać o swoich odczuciach bo na coś się na pewno zdecyduję a warianty mam podobne do Ciebie ale w innych calach.

Otóż OLED już wykreśliłem ze względu, że u mnie TV robi za radio i nie mam ochoty się z nim pieścić. Co do serii XH Sony to na obecną chwilę ma u mnie przewagę (pomimo znanych problemów) nad Samsungami chociażby z posiadania DV a ja głównie kieruję się odbiorem dla kinomana. Stawiam zatem na 9505 bo HDMI 2.1 nie jest mi potrzebne, wystarczy mi to co jest + ew. PS4 Pro jak będę chciał pograć.

Ponadto liczę, że mój soundbar problemów audio miał z Sony 9505 nie będzie bo swojego czasu był z wysokiej półki a testy posiadaczy Samsungów Q pokazały jak niedoskonały i z DSE jest ich panel, czyli loteria.
Obecnie mam 8-letniego Samsunga i tam nie mam się do czego przyczepić, żadnych problemów z matrycą - ja wiem, że inna technologia ale ponoć idziemy do przodu. Nastawiony byłem na Samsunga ale jak pisałem wyżej jestem kinomanem i skoro DV to przyszłość to nie chciał bym z tego rezygnować, o DTS już nie wspomnę.

Czekać kolejny rok mi się nie chce bo moje 50 cali już mi jest za małe a chciałbym w końcu oglądać treści 4k na Netflix czy Amazon więc coś wybrać muszę i też czekam na BF.

ps. Co do porównania XH9505 i Q90T to sądzę, że są porównywalne ALE bug w Samsungu dotyczący LD świrującego po ok. 6 min. dla mnie dyskwalifikuje go całkowicie i Samsung ma to w d...e, podobnie zresztą jak Sony z innymi rzeczami.

Życzę owocnego BF :D
 

Ampersand

New member
Tylko z wczoraj widziałem aż 4 posty na community Samsunga o przyciemnianiu obrazu po ok. 6 minutach w różnych przypadkach. Szczegółów dodatkowych nie znam. Jedni piszą, że to HDR się wyłącza a inni że LD. Zerknij tutaj:link. Błąd zgłoszony w maju a temat ma 170 stron.
 

żagiel75

New member
Jestem posiadaczem Samsunga q80r - kupiony pół roku temu. Nie mam z nim najmniejszych problemów. Jest to doskonały tv do nasłonecznionych pomoszczeń. Nie wiem jak oni to zrobili, ale telewizor nie odbija zewnętrznego światła, w związku z czym warunki zewnętrzne do oglądania są obojętne - obraz zawsze wygląda tak samo. Samsung ma bardzo dobry dźwięk jak na płaski tv. No i Tizen - dla porównania mam Android na Philipsa - jest mega szybko, aktualizacje są niezauważalne, wszystko jest dostępne bez zwłoki na załadowanie. Nie widzę u siebie opisywanego tu problemu z qledami tej firmy.
 

Petru23

Banned
Tylko z wczoraj widziałem aż 4 posty na community Samsunga o przyciemnianiu obrazu po ok. 6 minutach w różnych przypadkach. Szczegółów dodatkowych nie znam. Jedni piszą, że to HDR się wyłącza a inni że LD. Zerknij tutaj:link. Błąd zgłoszony w maju a temat ma 170 stron.

Sam oddaję q77t bo m.in. przyciemnia się w hrd na Netflixie.
 

Ampersand

New member
To video jest z przed 2 miesięcy a ludzie nadal piszą o tych problemach więc tak jak napisałeś - teoretycznie... Inna sprawa, że Europa może jeszcze nie dostała tej aktualizacji.


@Petru23
Jaką masz wersję?
 
Ostatnia edycja:

Masterjam

Klub HDTV.com.pl
VIP
W jednym z testów LG Oled vs Sony 49XH9505 , jest stwierdzenie w komentarzu pod filmem , ze szkodaże do testów nie wzięto wersji 55 calowej Sony z uwagi na różnicę w obrazie /panelu. Patrzyłem na specyfikację i nie widzę jakoś różnic.
 

Undziak

Member
Panowie, skoro XH9505 jest tak dobry jak OLED to czemu polecano mi OLEDA? :) Jeśli ten Sony ma lepszą lub taką samą czerń jak moja stara plazma Panasonica, to byłbym skłony pomyśleć o takim Sony 65". Ktoś coś więcej? :)
 

Petru23

Banned
Panowie, skoro XH9505 jest tak dobry jak OLED to czemu polecano mi OLEDA? :) Jeśli ten Sony ma lepszą lub taką samą czerń jak moja stara plazma Panasonica, to byłbym skłony pomyśleć o takim Sony 65". Ktoś coś więcej? :)

Przypomnij sobie co to czerń absorpcyjna i emisyjna. I nie jest lepszy od oleda, marketingowa papka aby wypromować tv. Zabójca oledow... Już był nie jeden zabójca czegoś tam...
LCD nigdy nie zaswieci tak, jak panel organiczny. Sam mam plazme Panasonica i żaden lcd jej nie dorówna pod kątem czerni, jej głębi oraz rownomiernosci.
 
Do góry