Zakup projektora HC4000 + ekran Adeo Plano. Co myślicie?

damis1989

New member
Witam, rozważam już bardzo poważnie zakup projektora Mitsu HC4000, który miałby współpracować z ekranem Adeo Plano materiał VisionGrey gain 0,8 (wg producenta) wielkość od 100 lub 113” jeszcze nie zdecydowałem, ponieważ chciałem wcześniej zobaczyć jak to wygląda na ścianie i wtedy zdecydować. Jeśli chodzi o projektor to rozważałem jeszcze Optome hd33, ale naczytałem się o kiepskim serwisie, oraz 3d, którego jeszcze w tej chwili nie potrzebuje, wiec według mnie HC4000 będzie lepszym wyborem, ponieważ z tego, co czytałem i widziałem na naszym forum ma bardzo dobrą czerń i kolory, oraz ogólną dobrą opinie. Musze zaznaczyć, że jest to mój pierwszy projektor i w okolicach Częstochowy nie mam możliwości obejrzenia go podczas pracy. Widziałem natomiast projekcje na innych, lecz z wyższej półki cenowej, na którą niestety mnie nie stać(budżet do 6000zl za projektor oraz 2500zl ekran).
Aktualnie ściany są pomalowane na niebiesko, ale docelowo ma być to czerwony lub czekoladowy (tak stwierdziła moja druga połówka, ale chyba chodzi o jakiś odcień brązu:)). Rolety zewnętrzne dadzą mi także odizolowanie światła zewnętrznego. Projektor mogę podwiesić pod sufitem w dowolnym miejscu. Wymiary pokoju to 4 m na 5 m. Ekran na krótszej ścianie, miejsca siedzące w dowolnej odległości od ekranu w granicach pomieszczenia oczywiście.:wink: Poniżej kilka pytań za odpowiedzi będę bardzo wdzięczny.
1. Jak myślicie czy wybór HC4000 jest lepszy od HD33? Ewentualnie może jest jakiś lepszy projektor w tej cenie?
2. Czy ekran szary będzie lepszy w moim przypadku od białego?
3. Czy kolor ścian jest odpowiedni? Ewentualnie, jaki możliwy jest inny?
4. Jakieś ogólne uwagi, etc.?

Z góry dziękuje za pomoc.
 

sebus86

New member
Będziesz Panie zadowolony sam mam HC4000 plus adeo tensio linear szary i kolorki super. Ogólnie ekrany białe poleca się do poieszczeń dobrze zaciemnionych ale niektórzy mają przy słabym i też chwalą. Myślę że do takiego pokoju jak mówisz będzie odpowiedni. Jedynie co to trzeba bedzie skalibrować projektor do twoich preferencji

Co do hd33 też nad nim myslałem ale wygrał hc4000 :

- lepsza czerń
- niższa cena
- nie potrzebuję 3d
- wolałem dołożyć do ekranu lub systemy 5.1 niż do projektora którego do końca bym nie wykorzystywał
 

Alkor

New member
Bez reklam
Ad.1 HC4000 jest z pewnością lepszym projektorem, jeśli chodzi o jakość obrazu 2D od Optomy HD33, ale nie można powiedzieć, że Mitsubishi deklasuje Optomę. HD33 ma natomiast sporą przewagę jasności.
Ciekawszą ofertą od HD33 wydaje się być bardzo podobna, jeśli nie identyczna Optoma HD300X za tylko 4000 zł ( plus okulary 3D ).
Wyraźnie lepszą jakość obrazu od HC4000, za którą naprawdę warto zapłacić, mogą dać dopiero projektory kosztujące 9000-12000 zł, np. Epson TW9000, Panasonic AE5000/6000, Sony HW20/30.

Ad.2 Mitsubishi HC4000 nie jest niestety rzutnikiem zbyt jasnym, maksymalnie osiąga w trybie kinowym około 600 lm - z nową lampą, przy pełnej mocy i maksymalnym zoomem. Lepszym wyborem, zwłaszcza przy 113" byłby moim zdaniem ekran biały Vision White gain 1.2 - najlepiej oczywiście w połączeniu z pokojem o bardzo ciemnych ścianach.

Ad.3 Pokój kinowy powinien mieć wszystkie powierzchnie w kolorze czarny mat, bardzo efektownym trzeba przyznać ;). Dobre będą wszystkie ciemne kolory - brąz, bordo, grafit itp. Im ciemniejsze odcienie, tym lepiej, aby odbijały jak najmniej światła z powrotem w stronę ekranu, co powoduje degradację czerni i kontrastu.

Ad.4 Uwaga na duży offset HC4000 - nie mamy Lens Shiftu do dyspozycji. Koniecznie sprawdź podatność na efekt tęczy na dowolnym projektorze DLP - to może naprawdę zepsuć przyjemność oglądania! Polecam również zamówić kalibrację po 100-200 h pracy lampy - to będzie dobrze wydane kilkaset złotych. Nie chcę straszyć, ale ilość opcji, ustawień, trybów jest tak duża, że początkujący miłośnik kina domowego ma małe szanse na wyciśnięcie 100% możliwości projektora, a chyba byłoby szkoda po wydaniu 6000-7000 zł :).

Pozdrawiam.
 

damis1989

New member
Dziękuje za zainteresowanie się tematem oraz proszę o dalsze rady.
Głównym czynnikiem decydującym o wyborze przeze mnie HC4000 jest to, że jest chyba najlepszy w tej cenie do 2d, natomiast 3d w tej chwili nie wykorzystam w pełni, ponieważ mój ampli to h/k avr 247 służy mi już kilka lat i przepuszcza tylko 1080p(hdmi chyba 1.2 albo 1.3). Ewentualnie odtwarzacz + bezpośrednio do projektora (wiąże to się z następnymi kosztami).

Odniosę się teraz do waszych wypowiedzi
Sebus dokładnie się z Tobą zgadzam nie chce kupować projektora, z którego w pełni nie wykorzystam.
Jeżeli chodzi o ekran to chyba Adeo to dobra marka powinienem być zadowolony na dłużej, dlatego nie chciałbym go już zmieniać. System audio to u mnie wspomniany h/k avr237+JBL Northridge(80,25,20,150P), na teraz nie chce tego zmieniać. Planuje zmianę za kilka lat i chciałbym wszystko w jednym czasie skompletować żeby wszystko ze sobą pasowało.

Alkor z tej grupy projektorów rozważałem wszystkie poza soniaczami, bardzo poważnie panasa PT-AE5000 (AE6000 nie do osiągnięcia z aktualnym budżetem), cena była by jeszcze do zaakceptowania, ale uznałem, że na pierwszy projektor wybiorę coś z niższej półki, ponieważ chce się zapoznać, dowiedzieć, czego oczekuje od projektora itd. Natomiast za 2-3 lata po nabraniu doświadczeń zmienić cały system audio-video, jedynie, co chciałem zostawić to ekran, dlatego 113’’:), wtedy dopiero zacząć zabawę z 3d i projektorami z wysokiej półki.
Biały ekran prawdopodobnie jest lepszy do 3D a biorąc pod uwagę, że nie planuje zmiany ekranu to może być lepsze rozwiązanie(w tej kwestii proszę o szybką odpowiedz!). Ściany oczywiście będą w ciemnych odcieniach, prawdopodobnie bordo.
Jeżeli chodzi o offset to tak pokój ma wysokość 2,64 m dokładnie, co z moich obliczeń wynika i kalkulatora projekcji ze dół ekranu powinien być na wysokości około 60-70cm zależne od uchwytu. Tęcza przebadana raczej brak objawów, ale faktem było, że klasa projektora DLP była wyższa (nie pamiętam marki ani modelu) O kalibracji jeszcze nie myślałem, ale z moim marnym doświadczeniem chyba będę potrzebował kogoś, kto mi wyznaczy dobrą ścieżkę.

ps. HC4000 cena 5100zl, Adeo Plano 113'' 2300zl materiał Helios(dobry do 3d) white/grey (który wybrać, cena ta sama)

Pozdrawiam Damian :)
 

Alkor

New member
Bez reklam
Jeżeli poważnie myślisz o 3D za jakiś czas, to w grę wchodzi tylko ekran biały z gain 1.2-1.3. Żeby nie wiem co opowiadali i robili producenci, po założeniu okularów mamy do dyspozycji maksymalnie około 300 lm, co przekładając na nasze ulubione foot-Lamberty da na ekranie 113" gain 0.8 tylko 6 fL, a z gain 1.2 już około 10 fL, co jak na standardy 3D jest wartością bardzo dobrą. Jasność będzie niestety spadać z czasem, już po 500 h o około 20-25%.

Pozostaje jeszcze wybór powierzchni - nowy Helios będzie dobry do 3D, ale ciekawe, jak z obrazem 2D. Może wybrać standardowy Vision White gain 1.2 - ekran 113" kosztuje 1600 zł, a w wersji Velvet nieco ponad 1800 zł.

Suma ponad 7000 zł za zestaw HC4000/Adeo nie jest mała. Moja propozycja do rozważenia - projektor za 3500-3700 zł ( BenQ W1100, Samsung A600, Optoma HD23 ) plus Adeo Plano Vision White 113", co wyniesie w sumie nieco ponad 5000 zł. Przy okazji te rzutniki, oprócz BenQ, mają mniejszy offset.

Pozdrawiam.
 

damis1989

New member
Na stronie Adeo zadeklarowali gain dla Helios white/gray gain 1,3 (żeby dodać link potrzeba 5 postów), biały dedykowany do 3D. W intrenecie mało informacji o Heliosach a na naszym forum znalazłem tylko jeden temat. Z racji tego, że raczej mało będę tego 3d w najbliższych kilku latach używał, bo nie ma go w hc4000 to raczej wybiorę Helios szary 113".

ps. Projektor to już pewne hc4000, mógłbym się tak zastanawiać jeszcze rok i pewnie też bym do końca nie był pewny, taka przypadłość nowicjusza. Prawdopodobnie projektor będzie w poniedziałek.


Pozdrawiam.
 

damis1989

New member
Aktualnie borykam się z problemem doboru uchwytu do hc4000. Chciałem, aby projektor wisiał blisko sufitu. Sprzedawca projektora zaproponował mi taki z ramieniem około 40 cm wiec uznałem, że to trochę za dużo jak dla mnie. Wysokość pomieszczenia 265cm.

Czy ktoś mógłby napisać, z jakiego uchwytu korzysta ewentualnie polecić coś do tego projektora?

Pozdrawiam
 

Wika

New member
Polecam również zamówić kalibrację po 100-200 h pracy lampy - to będzie dobrze wydane kilkaset złotych. Nie chcę straszyć, ale ilość opcji, ustawień, trybów jest tak duża, że początkujący miłośnik kina domowego ma małe szanse na wyciśnięcie 100% możliwości projektora, a chyba byłoby szkoda po wydaniu 6000-7000 zł :).

Pozdrawiam.

O co chodzi z tą kalibracją ?
Właśnie po roku użykowania przekroczył mi licznik 200 h pracy .
Nie zauważyłem jednak żadnej różnicy jeżeli chodzi o jakość obrazu itd.
Myślałem ,że taka lampa popracuje te 2-3 tys.h i poprostu trzeba wymienić ją na nową i tyle.
Oczywiście mówimy o HC4000
 

fazo

New member
Z czasem lampa pracuje coraz słabiej i zmieniają się jej parametry. Wychodzi na to że co 100g trzeba by kalibrować :) Na szczęście ludzkie oko i mózg mają dużą tolerancję i radzą sobie. Wierzę że kalibracja może dużo dać ale nie wyobrażam sobie płacenia za nią co kilka miesięcy, szczególnie że ustawienia które są dostępne w sieci są całkiem ok (w moim przypadku).
Uważam że zaoszczędzone pieniądze lepiej wydać na wymianę lampy po 1000-2000g.
 

Wika

New member
Do tej pory myślałem ,że ta lampa to jest jak żarówka i albo świeci czyli działa albo nie świeci czyli nie działa a te 4 czy 5 tys.h ,o których mówi producent, to poprostu czas , gdy lampa może przestać działać .
Na pewno nie będę robił żadnej kalibracji u siebie , jak już to wolę kupić nową lampę za te 200 czy 300 EUR, schować ją w szufladzie i gdy zajdzie potrzeba wymienić .
Obniżyłem też ryzyko awarii lampy z powodu nagłego braku chłodzenia spowodowanego przerwą w zasilaniu poprzez zainstalowanie ups'a i to rozwiązanie polecam .
 

fazo

New member
Spadek mocy z czasem jest bardzo duży ale jak nie ma się porównania to wszystko wydaje się OK. Miałem projektor z lampą która miała wytrzymać 5000g w trybie LOW. Jak kupiłem nowy o porównywalnej mocy to byłem w ciężkim szoku jak słabo po 2500g świecił stary projektor (zmieniałem LCD na DLP podobnej klasy i mocy). Kolega z kolei miał projektor w którym lampa kończyła żywot przewidziany przez producenta i uważał że mój stary projektor bardzo jasno świeci :) I też nie zdawał sobie sprawy że jest "słabo".
 
Ostatnia edycja:

damis1989

New member
A może ktoś podać linka do parametrów kalibracji w sieci? Będę wdzięczny, ponieważ szukałem już jakiś czas temu i nie znalazłem konkretnych informacji.
Albo ktoś podałby swoje parametry?

Wika po roku użytkowania masz tyko 200 h wyświecone? Według mnie to bardzo mało, ja aktualnie mam 288 po 2,5 miesiąca.:) Myślę, że nie masz, co martwić się o żywotność swojej lampy. A jeżeli chodzi o UPS to też musze zainstalować, ponieważ raz już mi się zdarzyła awaria z brakiem prądu. Na szczęście Mitsu nie grzeje się tak bardzo w trybie Low. Możesz podać model swojego UPS?

Jeżeli chodzi o te lampy to przy pierwszych 100 h w mitsu świeciła tak mocno, że aż musiałem mrużyć oczy przy jasnych scenach. W tej chwili jest lepiej. Być może była to wina po części ekranu, ponieważ gain 1.3 (wg.Adeo, Helios grey).
 
Ostatnia edycja:

Wika

New member
Mój Ups to Ever Eco 700 .
Zbyt wiele nie oglądam , to fakt , bo więcej pracuje niż jestem w domu ale kilka filmów już obejrzałem no i meczów oczywiście też i wrażenia dużo lepsze niż na tv (mam sony KDL 46" ).
Nigdy nie byłem audio czy videofilem ale odkąd używam projektora przekonałem się do tego wynalazku i polecam innym .
Poza tym oglądanie w domu , w gronie rodzinnym czy znajomych ma dla mnie też inne pozytywne aspekty .
W domu mogę skoncentrować się lepiej na filmie a nie jak w kinie słuchać głupich komentarzy , mlaskania czy patrzeć jak ktoś rzuca popcornem.
Ale do kina też czasem lubię pójść .
Kina studyjnego w mojej miejscowości niestety nie ma .
 

damis1989

New member
Czy miałeś już możliwość wykorzystania tego UPS-a, czy zadziałał poprawnie?

Ja odkąd oglądam filmy na projektorze wiem, że nie wrócę do TV (trochę mały :) ) . Jedyne, co mnie smuci to, jakość kanałów w telewizjach sat nawet tych HD. Dlatego tv to około 10 % tego, co oglądam.
 

Wika

New member
Tak , ups zadziałał, testowałem go zaraz po kupnie,bo sam nie byłem pewien .
Nawet już kiedyś był temat o upsach i opisywałem go ,poszukaj na forum.
Od czasu jego zamontowania przydał się praktycznie jeden raz ( około 1 km ode mnie zapalił się dom i energetyka wyłączyła prąd ) ale właśnie po to on jest by chronić lampę w takich przypadkach .
 

Buti

New member
HC4000 - moje wrażenia

Cześć,
Ze względu na to, że w moim dotychczasowym proju HC1100 lampa już trochę przygasła;) oraz, że znalazłem sklep oferujący mitsu HC4000 w przyzwoitej cenie zdecydydowałem sie na zastąpienie go właśnie tym projem. Dodatkowo do zakupu przekonało mnie to, że w HC1100 był mniejszy zoom, droga nowa lampa oraz głośność proja ze wzgledu na konieczność świecenia w trybie High lampy (niewystarczającą jasność w tryie LOW). Uważam, że HC1100 to był świetny zakup i mam sentyment do tego proja. Nie mogę odpalić dwóch projów na raz i dokonać porównania face to face, dlatego ograniczę się do subiektwnych odczuć dotyczących HC4000.

HC4000 ma praktycznie same dobre recenzje ale jest jedna rzecz, która wg mnie mogła by być lepsza by uczynić z niego urządzenie wręcz wyjątkowe. Po zakupie przystąpiłem do przeprowadzenia podstawowej kalibracji. Jasność i kontrast przy użyciu plansz testowych np. takich (Black level - Lagom LCD test). Co się okazuje? Przy ustawieniach fabrycznych (kontrast "0", jasność"0", tryb cinema) brak szczegółow w cieniach. Zwiększam jasność by wydobyć te szczegóły. Podniesienie jasnośći choćby o dwie lub trzy pozycje już powoduje pojawnienie sie charakterystycznego dla DLP jasnego szumu w czerni (widocznego z bliska przy ekranie). Delikatny ale jest. Zwiększam jasność dalej by wydobyć to co tam się w cieniu chowa;), chcę widzieć wyrażnie kwadraty 1, 2, 3, 4 z przywołanej planszy testowej "black level". Dochodzę do poziomu 13 jak Art Feierman z porjectorreviews.com i jasny szum w czerni jest już wyraźny. Co to oznacza? Oznacza to to, że chcac wydobyć szczegóły w cieniach dzieje się to kosztem pogorszenia natywnej czerni proja. Nie jest to znaczące przy ogladaniu z odległości 3m ale jednak jest. Trzeba dodać przy tym, że nadal szczegóły w cieniach pozostawiają wiele do życzenia. Jest średnio - nie dobrze tylko średnio.
Wg mnie, to kwestia przyjętej krzywej gama dla trybu cinema. Wolałbym by była inna przy pierwszych kilku stopniach jasności licząc od poziomu "0". Poza tym faktem proj świeci rewelacyjnie w pozostałym obszarze. Świeci wystarczająco jasno w trybie LOW.

Pozdrawiam.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
>>Buti
To dziwne co piszesz, bo właśnie HC4000 chwalą za świetną natywną czerń po kalibracji. Z ciekawości sprawdzę "Twoją" planszę testową. Czy testowałeś na innej?
Na moim nie skalibrowanym monitorze Samsunga nie widzę pierwszych 5 kwadratów. To zastaanwiające, bo do tej pory miałem wrażenie, że poziom jasności i gamma w tym monitorze jest w miarę dobrze ustawiony.
 

Wika

New member
Po to masz proja by oglądać na dużym ekranie a to znaczy ,że z dużej odległości czyli 3-5 metrów albo więcej.
Chyba nie powiesz,że na ekranie dajmy na to 100'' oglądasz z metra ?
To byłoby bez sensu i nie ogarniałbyś całości .
Dlatego pisanie ,że przy małej odległości jest coś nie halo , to nieporozumienie.
Poza tym moim zdaniem parametry są okay i to nawet przy LOW.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Buti, a sprawdzałeś ustawienia zakresu dynamicznego luminancji (16...235 vs 0...255, nie wiem jak to się w HC-4000 nazywa, w 1100 było w menu Feature/Setup)? Te poziomy mogą być czasem także skopane u źródła, filmy wydawane są niewłaściwie (viva Monolith!) to i na planszę można trafić nie taką jak trza.
 
Do góry