Zakup Dysku HDD 3,5 Cala

bramowicz1

Member
Bez reklam
Witam. Rozważam zakup jak w tytule dysku zewnętrznego o pojemności 4 TB.

Biorę pod uwagę dwa modele WD i właściwie to wybór padł ale chciałbym się upewnić czy dobrze robię.

Pierwszy to: Western Digital My Book 4TB USB 3.0 (WDBBGB0040HBK-EESN)
Drugi: Western Digital Elemenents Deskop, 4TB (WDBWLG0040HBK)

W pierwszym momencie brałem pod uwagę tylko ten pierwszy, jednak po głębszej analizie produktów doszedłem do wniosku, że w obydwu zawarte są te same dyski: (WD40EZRZ).
Zatem to dyski o tych samych parametrach, różnią się tylko obudową. Akcesoria te same.

Obudowa przemawia za drugim z tego względu, że pozostawiono tu diodę informującą o zasilaniu oraz włącznik-wyłącznik zasilania.
Obudowa ma również trochę lepszą wentylację a więc daje trochę niższe temperatury i jest bardziej cichy (przynajmniej tak zaopiniował jeden z użytkowników).

Cena podobna aczkolwiek w jednym ze sklepów ten drugi jest tańszy o jakieś 40 zł, niewiele ale jednak.

Dyski ogólnie w tym przedziale cenowym ok. wadą jest tylko to, że prędkości to 5400 obr./min.
Niestety dyski 7200 rpm cenowo nie mieszczą się w moim budżecie.

Miał ktoś doświadczenie tu na forum z tymi dyskami?
Jasne, że czytam opinie umieszczone w sklepach przez klientów i oglądam benchmarki ale może znajdzie się ktoś kto i tu cokolwiek napisze.

Z góry dzięki za porady.
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ja z dyskow do NAS-a preferuje tylko WD Purple (najlepsza jakosc/cena) WD red drogie.
Reszta nie nadaje sie do niczego. 2 lata temu kupilem stacje Seagate i juz dysk gruchocze co niemiara. Wiec tym budrzetowym stacja dziekuje, wole sam kupic dysk i obudowe osobno.

A dyskow Purple mam dziesiatki pomontowane w monitoringach i zero z tym problemu.
 

iT!T

Member
Jeżeli potrzebujesz dysku do domu ale działającego sprawnie, pomyśl może o jakimś tanim ale "prawdziwym" NASie i szybkim dysku.
Choćby taki Netgear ReadyNas dwuzatokowy (nie tak znane w PL jak np Synology, ale do centrum rozrywki czy jako domowy NAS wystarczy w 100% i jest tańszy) plus, na początek jeden dysk 3TB, np. marki HGST (7200rpm). Temat można zamknąć w 500-600zł (nas używany, dysk nowy).
Testowałem wiele różnych modeli z gamy WD MyBook i Seagate BlackArmor, również wielodyskowych i powiem Ci, że oba te Twoje WDki łącznie zostaną zjedzone przez jeden przeciętny NAS ale z prawdziwego zdarzenia.

Jak stwierdzisz, że miejsca zaczyna brakować, dokupujesz drugie 3TB. Przemyśl temat.
 

bramowicz1

Member
Bez reklam
Ja z dyskow do NAS-a preferuje tylko WD Purple (najlepsza jakosc/cena) WD red drogie.
Reszta nie nadaje sie do niczego. 2 lata temu kupilem stacje Seagate i juz dysk gruchocze co niemiara. Wiec tym budrzetowym stacja dziekuje, wole sam kupic dysk i obudowe osobno.

A dyskow Purple mam dziesiatki pomontowane w monitoringach i zero z tym problemu.

Purple nie są drogie z tego co widzę, Red rzeczywiście do tanich nie należą.
O Black to w tej chwili też mogę pomarzyć. I jeśli miałbym tyle na to wydać to wolę w przyszłości większy SSD kupić i mieć o wiele większy zapis.

A Segate nigdy nie miałem i nie zamierzam bo wystarczy poczytać.

Zależy mi też na tym by nie był zbyt głośny, obecnie używam 2,5 Cala WD My Passport Ultra 1TB, tak na marginesie mam go ponad trzy lata i nie zawiódł.
Plus (HDD 1TB i 128 GB SSD na system, na laptopie, ) i miejsca trochę brakuje.
Różnica w pracy będzie pewnie spora, mam nadzieję, że nie upiorna.
Filmy to i tak oglądam na Pendrive 64 GB.

A kupienie samego dysku w dobrej cenie i osobno obudowy to owszem dobry pomysł.
Ale akurat te dyski, które wymieniłem w obudowie są o dziwo tańsze od dysku bez obudowy, więc myślę sobie dobry interes.

Dzięki za pomoc. Poszperam i poszukam czegoś lepszego.
 
Ostatnia edycja:
Do góry