Zabudowa tv - rozmiary wnęki

galanu

New member
Witam,

Jestem na etapie wykonywania zabudowy tv. Proszę o podpowiedz odnosnie wymiarów wnęki. Chodzi mi o to ile luzu powinienem zostawić miedzy bokami, górą i dołem?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tyle, by nie ugotować telewizora. Generalnie w każdej instrukcji jest o tym mowa (przy najmniej powinna). W praktyce wg minimum 5-10 cm powinno być, szczególnie na górze. Najważniejsze jest by nie zakryć otworów w tylnej części obudowy i by ciepłe powietrze swobodnie mogło się wydostawać do góry.
 

galanu

New member
Kolego to mnie zastrzeliłeś...

dzisiaj byłem w mieszkaniu i zmierzyłem wnękę. Mój majster wykonał wnękę o wymiarach 115x70, a prosiłem żeby zrobił pod tv 50" i nawet podałem mu wymiary telewizora!!

Czy jest szansa ze w tą wnęke uda mi się wrzucić chociaż 48"??
Przy wymiarach telewizora 108,6x63 miałbym zaledwie 3,2cm luzu po bokach i 3,5 góra i dół.

Nie ugotuje się??
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tego wykluczyć nie możesz, z drugiej strony bym nie panikował. Skoro już zrobił to zostaw. Jak głęboka jest ta wnęka? Jeśli ma np., 5 cm. to zdemontuj górną "poprzeczkę" wnęki, czyli tą wyznaczającą jej głębokość (5 cm) tak by ciepłe powietrze miało łatwiej się wydostać i szło chociaż w też w ścianę (przestrzeń między ścianą a płytą g-k, albo wykuj, wytnij tam jakiś podłużny otwór, jeśli jest taka możliwość.
Jeśli jednak wnęka jest głęboka, to bez paniki. Widziałem już takie instalacje robione na styk z ramą telewizora, jednak przeważnie miały one jakiś otwór zamaskowany kratką.
 
Ostatnia edycja:

karbeti

New member
A ja ci proponuję żeby na tym etapie prac tą wnękę powiększyć. Powiesisz telewizor 48 a zaraz zmienisz zdanie że chcesz 55 i co będziesz rozwalał ścianę? Niech majster powiększa wnękę. Tym bardziej że jeszcze nie masz telewizora. Rób wnękę 130 a nie 115 a unikniesz w przyszłości bałaganu i dodatkowych kosztów.
 

Piomakusz

New member
Kolego to mnie zastrzeliłeś...

dzisiaj byłem w mieszkaniu i zmierzyłem wnękę. Mój majster wykonał wnękę o wymiarach 115x70, a prosiłem żeby zrobił pod tv 50" i nawet podałem mu wymiary telewizora!!

Czy jest szansa ze w tą wnęke uda mi się wrzucić chociaż 48"??
Przy wymiarach telewizora 108,6x63 miałbym zaledwie 3,2cm luzu po bokach i 3,5 góra i dół.

Nie ugotuje się??

Jeśli dałeś mu wymiary na wnękę jaką chcesz a on zrobił inna to niech przyjeżdża i poprawia co źle zrobił.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pewnie że tak, rozbrajają mnie takie tematy.
Człowiek zleca robotę, płaci a ten ma to w poważaniu i robi jak mu pasuje.
Teraz Ty, zleceniodawca zastanawiasz się nad mniejszym tv, no ludzie.
Niech partacz to poprawia, na własny koszt i w ekspresowym tempie, a co do wnęki to zrób jak Krzychu pisał. Tv musi oddychać, to tylko elektronika, jak zdusisz za bardzo to tv szybciej klepnie, a już były podobne przypadki na forum.
 

galanu

New member
Pewnie że tak, rozbrajają mnie takie tematy.
Człowiek zleca robotę, płaci a ten ma to w poważaniu i robi jak mu pasuje.
Teraz Ty, zleceniodawca zastanawiasz się nad mniejszym tv, no ludzie.
Niech partacz to poprawia, na własny koszt i w ekspresowym tempie, a co do wnęki to zrób jak Krzychu pisał. Tv musi oddychać, to tylko elektronika, jak zdusisz za bardzo to tv szybciej klepnie, a już były podobne przypadki na forum.

To nie do końca tak... podałem wymiary tv, a fachura sam zdecydował ze zostawi luz po 1,5cm (w przypadku 50"). Uznałem, że gość który zajmuje się zawodowo zabudowami k-g ma pojęcie o zabudowie telewizorów i pewnie nie jedną taką już w swoim życiu wykonał. Wątpliwości pojawiły się pozniej, jak już wnęka była gotowa :/


Jak głęboka jest ta wnęka?

Kolego wnęka ma 13cm głębokości. Zakładając grubość tv 4,5cm to odległość od ściany wynosiłaby 8,5cm. No i po ok 3,5 cm luzu po bokach. Da rade???
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Uznałem, że gość który zajmuje się zawodowo zabudowami k-g ma pojęcie o zabudowie telewizorów i pewnie nie jedną taką już w swoim życiu wykonał.
:D Dział humor jest w innym miejscu ;)
Kolego wnęka ma 13cm głębokości. Zakładając grubość tv 4,5cm to odległość od ściany wynosiłaby 8,5cm. No i po ok 3,5 cm luzu po bokach. Da rade???
- spróbuj poszerzyć wnękę - to w sumie nic trudnego
-najważniejsze jest przestrzeń na górze.
- jeśli nie to wywal górną ściankę wnęki lub chociaż jej sporą część, by ogrzane powietrze szło w ścianę (jeśli masz tam pustą przestrzeń, no chyba, że spec wykuwał ;) )
 

Karpaj

New member
Bez reklam
No ale bez przesady, jeśli ma wieszać tv ledowy, to nie musi być prawie w ogóle miejsca wolnego poza standardową cyrkulacją powietrza, a do niej starczy 1-1.5cm.
Jeśli tv nie jest w pełni ledowy, to nie osiągnie większej temperatury niż 45-50stopni, czyli w 100% bezpiecznej dla niego.
 
Do góry