Zabudowa pokoju - jak wykonać poprawnie?

bestisz

Member
Na samym początku przepraszam administratorów jeśli zamieściłem temat w złym dziale i jeśli jest takowa potrzeba to poproszę o przeniesienie.

Wykańczam właśnie pokój który jest przedstawiony na poniższym schemacie:

f0b2cc9a2adc5c4emed.jpg


Siwe pasy wokoło oznaczają konstrukcję kartonowo/gipsową która tworzy tunel obniżający wokoło sufitu. Obniżenie wynosi 15cm od sufitu i 45cm od ściany - taki sobie tunel.
Czerwony element po prawej stronie to zabudowa TV oraz ekranu elektrycznego do projektora. TV na wisieć bezpośrednio na ścianie murowanej. Wokoło będzie konstrukcja z płyt która da efekt jakby TV był zatopiony w ścianie. Od tej konstrukcji będzie jeszcze jedno odbicie które będzie zabudowywało ekran do projektora.
"Czerwona zabudowa" całością nie będzie pokrywać obecnej ściany murowanej ponieważ po jej bokach chcę postawić kolumny systemu audio.

Proszę o poradę jak rozstawić głośniki frontowe. Czy jeśli wsunę je pomiędzy zabudowę a ściany boczne to nie będzie jakiegoś dziwnego efektu dźwiękowego? Czy może wtedy szukać konstrukcji z bass reflexem z przodu?

Po drugie czy warto wygłuszać całą ściankę zabudowująca TV oraz podsufitowy tuner od wewnątrz i czym to zrobić? Czy może być wełna mineralna? Czy robić takie wypełnienie "na pełno" czy może tylko wyścielać wnętrze zabudów?
Jeżeli chodzi o sufit to chciałem na suficie przymocować 6 szt. paneli akustycznych z pianki stożkowej. Planowałem przykleić je klejem w sprayu co cienkiej płyty 8mm z mdf. Boki obrobił bym ładnie kątownikami. Miało by to wyglądać jak drewniana raka w której są panele z pianki. Jednocześnie jak użyję takiej grafitowej pianki to dwa takie panele poszły by zaraz przed ekranem projektora. Myślę że ładnie mogło by to zniwelować odbicia światła na suficie.

Podłoga będzie na drewnianych legarach 7x14cm+płyta osb 22mm oraz na wierzch deska parkietowa 15mm. Czy między legary dawać wełnę w celu wygłuszenia?

Doradźcie coś co może pomóc przy takiej budowie.


f0b2cc9a2adc5c4e.html
f0b2cc9a2adc5c4e.html
 

bestisz

Member
ale podaj proszę jakie głośniki masz na myśli ?
Szczerze powiem że nie mam na razie zielonego pojęcia jakie głośniki tam postawię. W pokoju obok miałem IQ50+CA. Kefy pograły niecały rok i sprzedałem ponieważ znalazł się chętny a nie zadowalały mnie do końca brzmieniowo (według mnie konstrukcja przereklamowana i zbyt zimna, mało dołu). Obecnie CA stoi nieobsadzone ale na to przyjdzie jeszcze czas. Rozmyślam nad XQ40, Triangle Genese lub ostatnio "wysłuchanych" głośnikach Xavian-a. To jednak inna sprawa którą odkładam na "za kilka miesięcy".

Wracając do tematu kina - Ampli to TX-SR606 od Onkyo. Wszyscy wszyscy krzyczą od razu Jamo 606!! Mnie nie zachwyciły. Kupa basu i góry. Bardzo ciężko kontrolowany dźwięk.
Rozmyślałem nad:

  • Wharfedale Diamond 10.7/10.1/CS (z opowieści słuchających grają super ja nie słyszałem)
  • System przedni Magnat 555 + dobrać resztę (nie wiem czy to się wogóle nadaje jako fronty do KD ale w stereo były bomba)
  • Dali Concept 6 - (bardzo ciepłe basowe brzmienie o wiele barwniejsze w całym paśmie od Jamo 606)
Do tego ampli wydaje mi się nie ma co bardziej przesadzać. Kino jest dla mnie ważne ale nie aż tak ważne jak stereo.

Mam nadzieję że przez zganienie Kef-a i Jamo 606 nikogo nie obraziłem. Nie wiem jak wy odczuwacie odsłuchy i wykonanie wizualne sprzętu ale najbardziej bolało mnie to że kiedyś kupiłem Kef-y po przeczytaniu opinii na tym forum. Muzyka gitarowa, rock instrumentalny podobno brzmiał na nich super.
Kolumny jak doszły trochę mnie zniesmaczyły. Okleina papierowa, waga kolumny hmmmm - lekko śmieszna. Przetworniki przykręcone do korpusu 3 śrubami. Nie wspomnę o tylnych portalach przyłączeniowych które są klasy tych za 15zł sztuka w sklepie elektronicznym. Jednym słowem tragedia!!
Po jakimś czasie miałem okazję być w oddalonym ode mnie o 60km salonie audio-video i pooglądałem sprzęt.
Jak zobaczyłem i usłyszałem Monitory Audio za parę stówek więcej od IQ50 to chciało mnie coś trafić. Okleina twarda- naturalna z pięknymi słojami. Porządne podstawy z kolcami. Przetworniki w pięknych pierścieniach, wszystko idealnie sztywne. To jakieś nieporozumienie!! Dlaczego propaguje się te kolumny?
Moim zdaniem prawdziwy Kef zaczyna się od serii XQ. Seria IQ i C obecnie nie jest żadną konkurencją.

Wróćmy jednak do tematu. Jak widzicie technicznie ten mój pokój? Wieczorem postaram się jeszcze naszkicować wygląd ściany z zabudową żeby bardziej uzmysłowić planowane ustawienie kolumn.
Podpowiedzcie też coś odnośnie tego wygłuszenia pod płytami kartonowymi.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry