Z HDMI czy bez HDMI?

ArekR79

New member
Dziś byłem w salonie Sony i porównałem dwa TV LCD:
1. KLV-V26A10E - nowy model TV -http://www.sony.pl/view/ShowProduct.action?product=KLV-V26A10E&site=odw_pl_PL&pageType=Overview&category=TVP+LCD+TV

2. KLV-L23M1 - poprzedni model TV - http://www.sony.pl/view/ShowProduct.action?product=KLV-L23M1&site=odw_pl_PL&pageType=Overview&category=TVP+LCD+TV

Goście z Sony twierdzą, że:
a) oba te TV mają taką samą elektronikę (w tym takie same procesory)
b) TV nr. 1 ma matrycę 7 generacji (8ms), TV nr.2 - 6 generacji (nie wiedzą ile ms)
c) oba mają tą samą rozdzielczość 1366 x 768 (oczywiście pierwszy to 26'' drugi 23'')
c) TV nr. 1 ma wejścia HDMI, component, SCART; natomiast TV nr. 2 nie ma HDMI a tylko component, SCART

Oglądając obraz z telewizji (nie z DVD) odniosłem wrażenie, że TV nr. 2 ma lepszy obraz - jest jaśniejszy przy tych samych ustawieniach, widać jakby wyraźniejsze szczegóły - np. prążki na garniturze pana wystepującego w programie nie były rozmyte co miało miejsce w TV nr.1

Pomijając różnicę w wielkości ekranu i w cenie czy opłaca się kupić TV bez złącza HDMI? Chodzi mi o to, czy przez złącze component będę mógł w przyszłości podpiąć playery HD DVD czy Blue-ray? Na forum znalazłem wypowiedź, jakoby Sony w przyszłym playerze Blue-ray przewidziała złącza zarówno HDMI jak i component. Czy wiadomo juz jak to będzie z innymi firmami?. Czy połączenie poprzez component pozwoli mi ogladać filmy zabezpieczone HDCP? Jeśli wiadomo już coś na ten temat to bym był wdzięczny za "wyedukowanie" mnie w tej kwestii :)
Pozdrawiam
 

Tom0000

New member
Cokolwiek nieoficjalnie sie w przyszlosci wymysli i tak w chwili obecnej kupowanie tv hd ready bez hdcp to strata pieniedzy. Nie do konca wiem jaka rozdzielczosc bedzie hdcp blokowal czy 1080 czy 720. Zgodnie z prawem Marfiego pewnie obie. Wiec bedziesz mial tv hdtv bez hdtv.
 
Ostatnia edycja:

ArekR79

New member
Tom0000 dzięki za sensowną odpowiedź. Może być faktycznie tak jak mówisz, choć w sieci dogrzebałem się takiego info o blue-ray sony:

"If your HD-capable television does not have an HDMI connection, you can still get the Blu-ray experience - the 1080i analog output allows for HD-capable televisions without HDMI to enjoy Blu-ray Disc features.The BDP-S1 is also compatible with standard DVDs with the added feature of 1080p upscaling through HDMI, which gives new life to existing DVDs libraries"

Wynikałoby z tego, że po złączu component można będzie oglądać obraz w standardzie 1080i, natomiast po HDMI (upscaling) w standardzie 1080p.

Jako że TV nad którymi się zastanawiam i tak mają rozdzielczość 1366 x 768, więc i tak standardu 1080p nie uzysałbym na tych odbiornikach. Jeśli się mylę w rozumowaniu to niech mnie ktoś poprawi :)
Pozdrawiam
 

ein

New member
Tak naprawde do konca

nie wiadomo, jaki obraz bedzie (i czy wogole) HD generowany po komponencie. Generalnie to HDMI z HDCP ma byc tutaj standardem i z tego co do tej pory mowiono, tylko w ten sposob bedzie mozna cieszyc sie obrazem wysokiej rozdzielczosci w kazdych okolicznosciach. No wlasnie - zlacze komponentowe stosowane jest np w nowym x-boksie ale nie ma tam mowy o puszczaniu video HD (mamy komponent). Sam jestem ciekaw jak to finalnie bedzie
 

Tom0000

New member
ArekR79 napisał:
Jako że TV nad którymi się zastanawiam i tak mają rozdzielczość 1366 x 768, więc i tak standardu 1080p nie uzysałbym na tych odbiornikach.

Poniewaz nikt nie wie wiec to gdybanie.
Jesli bedziesz mial film w 1080x to prawda, w tym przypadku i tak tv niewystarczajacy. Ale jesli bedziesz mial film 720p to co ? Zablokuja 720p bez hdcp czy nie ?
Moze pozwoli na to component, ale po komponencie zawsze w wyniku przeksztalcenia do analogu beda jakies przeklamania.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...wedle tego, co ja wyczytałem (poprzednicy raczej też to piszą) HDCP ma pilnować wysokiej rozdzielczości (zauważcie = HDCP).
Gdy zadziala to na złączu "komponent" docelowo będzie tylko standardowa rozdzielczość ...lub nic).:( ;)

(chyba i w praktyce bedzie róznie)
 

sewan

New member
HDCP nie ma nic wspólnego z komponentem.

To protokół przypisany wyłącznie do HDMI.

Pisałem już o tym ze trzy razy, błagam, szukajcie na forum, bo ciągle wynikają kwadratowe dyskusje.

I nie ma czegoś takiego jak materiał HD zabezpieczony HDCP. Zabezpieczenie powstaje dopiero, gdy chcemy sygnał przesłać przez HDMI/DVI.

I ad' vocem - IMO będzie można via komponent oglądać materiał HD w natywnej rozdzielczości (bo niby czemu nie?).
 

machu

New member
- IMO będzie można via komponent oglądać materiał HD w natywnej rozdzielczości (bo niby czemu nie?).

Nie będzie można oglądac 1080i HD przez component. We wszystkich istniejących specyfikacjach jeżeli kontent (film) ma CP Flag (copy protection flaga) to na złączu HDMI ma używac enkrypcj (HDCP) a component ma byc zablokowany!!!! Najlepszy przykład: Premiere HD. Sport HD i Discovery HD nie mają postawionej CP flagi i można oglądac te kanały przez component. HD film ma CP flagę i nie da się oglądac tego kanału przez component (mam Premiere HD więc osobiście to testowałem).
Również odbiorniki takie jak (DVD, HD_DVD, Blue-Ray), które wysyłają sygnał dalej (do TV) mają licencyjny obowiązek do przestrzegania tych zasad. I tak np: skaler który dostaje sygnał po HDMI ma obowiązek zablokowac wyjście component jeżeli CP jest ustawiona. Rozmawiałem z producentami dwóch topowych skalerów (Lumagen i Crystalio) i ich nowe produkty blokują component!
Jakikolwiek sprzęt (czytaj snazzio), który tego nie robią mogą byc 'blacklisted' - co oznacza że ich licencja HDCP może byc zawieszona.

Nie rozumiem czemu niektórzy ludzie 'udzielają' tutaj rad nie mając zielonego pojęcie o czym mówią!!!! Przecież ktoś przeczyta te bzdury i wyda pieniądze no sprzęt który potem będzie bezużyteczny!
 

ArekR79

New member
machu dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Teraz już wiem, że muszę kupić TV z HDMI (HDCP) :)
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Tom0000

New member
machu napisał:
Jakikolwiek sprzęt (czytaj snazzio), który tego nie robią mogą byc 'blacklisted' - co oznacza że ich licencja HDCP może byc zawieszona.

Czyli caly system opiera sie na na woli producenta , ktory cos blokuje.
Biorac pod uwage co sie dzieje obecnie u nas, jak do dvd czy sat pisze sie prawie od nowa cale firmware, to modyfikacje odblokowujace flage cp , pewnie beda zmora Amerykanow.
 

smiglostopy

New member
pomijajac dyskusje nad hdcp. hdmi daje po prostu lepsza jakosc. roznica miedzy komponentem, a hdmi jest widoczna. poza tym to jeden kabel zamiast 3 ;)
 

JACEK2

New member
smiglostopy napisał:
pomijajac dyskusje nad hdcp. hdmi daje po prostu lepsza jakosc. roznica miedzy komponentem, a hdmi jest widoczna. poza tym to jeden kabel zamiast 3 ;)
Roznica pomiedzy RGB a HDMI , jest duza ....! Na korzysc HDMI oczywiscie .
 
Do góry