Z dziennika legalnego softu użytkownika...

dnc

Moderator
VIP
Postanowiłem zaopatrzyć się w czytnik BD. Skoro format jest już wybrany. Wiadomo czego się spodziewać no więc zakupiłem czytnik BD LiteOn do PC (do tego nowa karta z HDCP). Wraz z produktem producent dostarcza oprogramowanie do odczytu płyt BD Cyberlink Power DVD 7.3. Skuszony możliwoscią legalnego użytkowania programu (bo przecież tyle mówi się by nie kraść softu - wiadomo o co chodzi ;-) ) zainstalowałem czytnik w obudowie, podpiąłem, uruchomiłem PC. No i przystąpiłem do instalacji PowerDVD. Instalacja, jak instalacja. Nic ciekawego, ale...

Jakież było moje zaskoczenie, kiedy okazało się, że producent czytnika BD dostarczył oprogramowanie w okrojonej wersji. Nie można bowiem ustawić w opcjach audio nic tylko wyjście STEREO. Nie ma możliwości ustawienia innego formatu dźwięku, w tym wysłania na wyjście SPDiF!!!!. Mój PC jest podłączony do amplitunera już od wielu lat i nie wyobrażam sobie by taki materiał, jak BD HD oglądać w stereo!!!
Rozgoryczony i wkurzony odinstalowałem "NOWE" oprogramowanie i powróciłem do starego, wiadomo jakiego.

I jak tu stać się użytkownikiem legalnego oprogramowanie, jesli producenci robią nas w konia. Ja wiem, że za ekstra dodatki się płaci, ale przecież czy wyjście sygnału audio na SPDiF to jakiś ekstra - super - hiper dodatek wymagający dodatkowego płacenia. To jest standard. To tak jakby w TV HD nie dać złącza HDMI. Kto by kupił taki TV?
Zastanawiam się czy nie zgłosić się do LiteOn z reklamacją? Nie wiem czy to odniesie jakiś skutek. Ale wkurzyłem się nieźle.
I teraz pytania zasadnicze:
Czy mieliście podobne przypadki?
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
 

makoos

New member
ja mam oryginalnego windowsa xp na którym nie można zainstalować Windows Installer`a :( co z tym idzie? nie mogę zainstalować wielu programów które nie mają własnego instalatora tylko korzystają z tego Windowsowskiego.
 

timbot

New member
Bez reklam
no power-dvd choc to dobry program, to rzeczywiście szmalcowe ma podejscie, bo w wersjach dolaczonych do (niektorych?, w kazdym razie mojej)nagrywarek dvd tez ma spdif'a zablokowanego - tragedia.
Za jakis tydzien bede mial nagrywarke BD, zobaczymy jaki szajs do tego dołączą....
 

kloss_tc

New member
no niestety - Power DVD mi ostatnio podpadło ... Mój ma problemy ze skalowaniem obrazu 16:9 na monitorze 4:3, ciągle mu się coś rozjeżdża. Operowanie myszką na menu płyty polega na umieszczeniu kursora kilka cm od wybranego elementu menu i klikaniu "w ciemno". No cóż - legalny soft czasem sprawia, że się aż chce zainstalować wersję "testową", "edukacyjną" czy jak tam to nazwać ...
 

timbot

New member
Bez reklam
w sprawie powerdvd tez miałem problem kliknięcia w menu dvd - u mnie centymetr powyzej opcji :)
do uwag w sprawie legalnych softów zwraca uwagę na Nero dołączanego do nagrywarek cd/dvd - kiedyś nie pozwalał zwiększać pojemności płyty cd "overburn" (ale pełna opcja kupiona samodzielnie pozwalała), a żeby skopiowac płytkę dvd legalną krzyczy, żeby ściągnąć "nero burning rights" niedostęne w wersji dodawanej do nagrywarki
inna sprawa, że samo nero kosztuje tyle co nagrywarka z okrojonym nero :)

a co powiecie na windowsa vista w uboższych wersjach, który przez pierwsze kilka uruchomien robi wszystko, żeby dokupić wizualizacje Aero?
 

dnc

Moderator
VIP
Dlatego napisałem, że co innego dodatki, które w wersjach OEM są niedostępne, a co innego wykorzystanie podstawowych funkcji danego urządzenia czy programu.
To, że Vista nie ma Aero, to pewnie wielu użytkownikom nie przeszkadza, a wielu pewnie nawet ucieszy. To jest dodatek - bajer i tutaj to rozumiem, natomiast nie dodatnie opcji dźwięku przestrzennego lub wyjścia SPDiF w programie to moim zdaniem lekka przesada i robienie ludzi w bambuko. Jesli nie dodali tej opcji to równie dobrze mogli nie dodać sprzętowego wspracia dla materiału HD. Na takiej samej zasadzie to można traktować.
 

Tapta

New member
Nie rozumiem, czemu wciąż tak mało osób decyduje się wypiąć tyłek w stronę zaplutych karłów komercji i przesiąść się na wybraną specjalnie do swoich potrzeb i możliwości dystrybucję linuksa... Tam nie ma problemów z legalnością i pochodnymi - wybierasz, który program spełni twoje oczekiwania i go używasz. Tylko w sporadycznych przypadkach trzeba trochę powalczyć - ale chyba warto, prawda? ;)
 

dnc

Moderator
VIP
... bo jak próbowałem tej konkurencyjnej formy multimedialnej to całkowita i zgodna z moimi wymaganiami konfiguracja karty graficznej, czytnika BD i systemu wg,. własnych potrzeb było po prostu nie do zrealizowania pod linuksem. Dlatego dla mnie linuks jest tak m.w. 70% tak użyteczny jak Windows i dodatki do niego.
Czytnik BD kupiłem dla samego czytnika a przy okazji chciałem być w zgodzie z prawem autorskim. Tymczasem producent czytnika mi na to nie pozwala. I to jest smutne!!!
 

timbot

New member
Bez reklam
na na przykład nie po to kupiłem Nvidie Quadro 4600, żeby dziłała jako Quadro 140, GForce GT lub GTS, a tylko takie sterowniki są dla Ubuntu :)
poza tym oprogramowanie, nawet silnie specjalistyczne, jest używane głównie przez osoby bez szerszej wiedzy informatycznej, a okna są przystępne w obsłudze. Dlatego oprogramowanie, które kiedyś było tylko dla Unixa, potem było na obie platformy, a dziś jest często jest tylko dla Windowsów :)
jesli wejdzie się w zastosowania bardziej skomplikowane i bardziej nietypowe niz serfowanie po www, maszyna do pisania, lub programowanie/stawianie serwera plikow lub www to niestety ciężko znaleźć "program spełni twoje oczekiwania" w wersji nie storzonej przez komercyjnych karłów :)
 
Ostatnia edycja:

timbot

New member
Bez reklam
w końcu po wielu bojach przyjechała nagrywarka Bluray z odtwarzaniem hddvd - lg GGW-H20LRE- dołączony oczywiscie Cyberlink PowerDVD w wersji BD/HDDVD i oczywiscie w wersji stereo :) jakże inaczej, zachecają do kupna wersji umożliwiającej surround - nie żebym miał tyle głośników w pececie, ale nawet gdyby to dekoder DTS wbudowany w płytę główną nie będzie miał się czym zająć :)
chyba jednak mogliby producenci odtwarzaczy/nagrywarek BD, w końcu nie tanich, dołączać lepszy soft, a nie ogryzek i sprzedawać wersję pełną.......

dodano: power dvd, tak jak u dnc w wersji 7.3, czyli czy kupisz odtwarzacz, czy nagrywarkę to i tak z tobą sobie pogrywają :)
 
Do góry