Z cyklu rozmiar czy jakość - Samsung 55H6400 VS Panasonic TX-48AS640E

scigal

New member
Ciągle się zastanawiam który z modeli wybrać - chciałbym wybrać coś jak największego (2-4m do TV) ale zarazem nie przekroczyć budżetu 3200zł.. TV praktycznie do wszystkiego (kablowka UPC, filmy MKV z dysku, gry z XBOX360). Podoba mi się ten Panasonic wizualnie, chociaż nie widziałem go jak chodzi na żywo, cenę ma bardzo kuszącą, ale już wersja jego modelu 55 jest za droga (prawie 1,5tys. więcej za 7 cali, czyli 200zł/cal)
Oglądam głównie nocami więc wolę matrycę VA niż IPS. Oba modele mają dobry kontrast. Ale Samsung to już nie ten Samsung co kiedyś, obawiam się trochę o jego jakość. Co doradzicie? Na wszelki wypadek wklejam tabelkę:


1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor?
3,5 x 4 (m2)
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora?
2,5 do 4m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem?
2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu?
RÓŻNIE (max. kąt 45 st.)
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć?
STAĆ
6. Jak słońce świeci w pokoju?
Z BOKU
7. Jaki masz obecnie telewizor?
SAMSUNG 32D5000
8. Co chcemy aby telewizor posiadał?
ODTWARZANIE FILMÓW AVI, MKV + DTS Z NAPISAMI Z DYSKU ZEWNETRZNEGO
KONIECZNE WYJŚCIE SŁUCHAWKOWE (pod głośniki)
PRZYJAZNY GROM (Game mode z pilota?)
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora?
TUNER (KABLÓWKA UPC)
10 .Jakie urządzenia?
DYSK ZEWNĘTRZNY 1TB
11. Ile godzin dziennie ma pracować telewizor?
4-5 GODZIN
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą?
MATOWĄ
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej?
WSZYSTKO
14. Czy zamierzasz serfować po internecie?
NIE
15. Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie?
XBOX360
16. Preferencje co do marki?
NIE MAM
17. Preferencje co do wielkości?
50-55"
18. Co Cię denerwuje w telewizorach?
SMARTY, OPCJE 3D, EFEKT "TEATRU" W FILMACH
19. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień?
WIECZORAMI
20. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup?
3200
21. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie, pasywne czy aktywne?
NIE KORZYSTAM Z 3D
 

jacekcy

New member
Generalnie seria h6400 Samsunga i as640 Panasonica mają bardzo zbliżone parametry obrazu. Samsung zostawia w tyle Panasa w smarcie. Osobiście bardziej przypada mi do gustu obraz z panasa. Może dlatego, że przy samsungu muszę trochę się pomęczyć żeby skalibrować go pod siebie. Skoro oglądasz z 4 metrów, to wybrałbym Samsunga w 55 calach, ale dobrze sprawdził w sklepie egzemplarz, który zabieram do domu.
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Moim zdaniem Panas ma lepszy obraz kolory nie są takie cukierkowe... z 2,5m Panas będzie ok ale z 4m już 55 będzie fajniejsze. Design samsunga odpycha mnie od niego strasznie, miałem podobny dylemat z tym że na ścianie wcześniej wisiał Samsung es5500 i nie mogłem na niego już patrzeć, nie chciałem drugiego shitu i kupiłem Panasa. :)
 

jacekcy

New member
Samsung powinien zdecydowanie poprawić design (przynajmniej w serii 6). Te cukierkowe kolory też idzie podciągnąć przy kalibracji, choć całkowicie ich się wyzbyć będzie ciężko.
 

tdx

New member
Bez reklam
Akurat co jak co ale H6400 "cukierkowych kolorów" nie ma. To powiedzenie wzięło się kiedy samsung pakował do swoich TV matryce typu ultra clear panel i faktycznie podciągało to niesamowicie czernie i wysycenie kolorów...
Stąd ta szklistość i cukierkowość podczas opisu obrazu...
Matryce Antiglare takie jak w H6400 to już raczej mat. Co do ustawień kolorów/obrazu to samsung to tryb film załatwia 70% problemów z przesytem kolorów. Zresztą w w wielu testach tego TV obraz out-of-box jest chwalony....

To taka mała dygresja

A AS640 to tez bardzo dobry TV więc raczej źle wybrać nie możesz
 

scigal

New member
Dzięki Panowie za pomoc. Z tymi 4 metrami to trochę przesadziłem bo to jest odległość ściana-ściana, raczej rzeczywista odległość wersalki od stolika z TV to będzie 2,5m-3,2m.

Firekage, wbrew pozorom wydaje mi się, że design telewizora również ma znaczenie, zwłaszcza, że jest elementem wystroju wnętrza. Samsung ze swoją oczojebną, srebrną kurzą nóżką niczym z bajki o Jasiu i Małgosi trochę razi w oczy. Wiadomo, że to jak wyświetla i jak się sprawuje jest w TV najważniejsze, ale wygląd zewnętrzny też jest istotny.

Co do tematu orientujecie sie może która z matryc z tych modeli będzie bardziej matowa?
Wiem, że z multimediami Panasonic trochę gorzej sobie radzi (nie wszystkie MKV otwiera, brak regulacji czcionki), ale za to wyczytałem też tutaj na forum (nie wiem na ile to jest prawda), że przy filmach puszczanych z dysku dźwięk ma minimale ale jednak opóźnienie na Samsungu. A takie coś z pewnością ciężko byłoby reklamować.
I jeszcze takie pytanie czy TX-48AS640E i TX-50AS600E to ta sama matryca? Pytam bo 50AS600E ma bardzo atrakcyjną cenę.

Cenowo wygląda to wszystko mniej więcej tak (ceny sklepów online):
50AS600E - 2400zł
48AS640E - 2500zł
50AS650E - 3100zł
55H6400 - 3350zł
55AS640E - 3900zł​

Nie ukrywam, że model na samym końcu byłby idealny, ale cena lekko zaporowa.
Szkoda, że nie ma A640 w 50" to bym wziął w ciemno. 50" jest ale modelu AS600E, który, żeby dało się oglądać w miarę normalnie wymaga kalibracji a ja się na tym nie znam poza tym kalibracja też kilka stów pewnie kosztuje.
Proszę doradźcie coś Panowie bo jak zwykle jestem w kropce a nie chcę kupic bubla. Dzięki!
 

scigal

New member
AS600 ma matrycę na 50Hz i przy oglądaniu, np. sportu odczujesz, że nie jest to 100Hz, które ma AS640

A powiedz czy ten upłynniacz, który ma 640E to czy to jest inaczej "efekt teatru", czy jednak wpływa na coś jeszcze? Pytam ponieważ zawsze tą opcję wyłączałem przy oglądaniu filmów bo po prostu jej nie toleruje i zastanawiam się czy przy wyłączonym upłynniaczu w 640E nie będzie żadnej różnicy z modelem 600E.. ? Jak sądzisz?
 
Ostatnia edycja:

jacekcy

New member
To jest kwestia samej matrycy i 100Hz będzie odświeżane 2 razy więcej niż 50Hz.
Najlepiej postaw te dwa telewizory w sklepie obok siebie. Włącz to samo źródło sygnału. Włącz kanał z jakimś meczem. Sprawdź ustawienia obrazu i upłynniacza na obu TV.
Powinna być różnica przy długich podaniach piłki lub ujęciach z różnych kamer. Przyuważ z bliska też jak zachowuje się na obu TV dolny pasek z napisami o bieżących wydarzeniach (drgania).

Ja widzę różnicę i zdecydowana większość osób dobierających TV pod programy sportowe to zauważa.

Jeśli nie widzisz różnicy to bierz AS600, to w swojej klasie i cenie dobry model.
 

scigal

New member
To jest kwestia samej matrycy i 100Hz będzie odświeżane 2 razy więcej niż 50Hz.
Najlepiej postaw te dwa telewizory w sklepie obok siebie. Włącz to samo źródło sygnału. Włącz kanał z jakimś meczem. Sprawdź ustawienia obrazu i upłynniacza na obu TV.
Powinna być różnica przy długich podaniach piłki lub ujęciach z różnych kamer. Przyuważ z bliska też jak zachowuje się na obu TV dolny pasek z napisami o bieżących wydarzeniach (drgania).

Ja widzę różnicę i zdecydowana większość osób dobierających TV pod programy sportowe to zauważa.

Jeśli nie widzisz różnicy to bierz AS600, to w swojej klasie i cenie dobry model.

Dzięki za odpowiedź.. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - input lag w modelu 640E wynosi 57ms natomiast w modelu 600E - 27ms, z racji tego że sporo gram na xboxie (mecze w Fifa i PES) jest to dla mnie też istotne. Czy taki input lag jest tolerowany?. Czy jest to różnica na tyle spora że może wpływać na wyniki i rozgrywkę?
 

jacekcy

New member
Gram niewiele na SONIAKU z 2013 roku serii 807A . Taka granica input lag to 50 msekund. Najlepiej niech wypowie się ktoś, kto ma modele interesujące Ciebie i gra w podobne gierki.
 

scigal

New member
Jacekcy dzięki kolejny raz.
Byłem dziś w Euro RTV oglądając oba modele 55H6400 oraz 40AS640 (nie mieli 48") i nie mogłem się zdecydować który z modeli bardziej mi się podoba..
W jednym i drugim coś mi nie pasowało mniej lub bardziej aż w końcu lekko z boku salki dojrzałem TV który mnie urzekł i jestem w 99% na niego zdecydowany. Jestem ciekaw Waszych opinii o nim - Sony 50W829B.. 50 cali dla mnie w sam raz, bardzo fajna płynność, niski input lag oraz ładny wygląd - prawdziwe aluminium a nie żadne plastiki. Jak myślicie czy jest to dobry wybór? opiero zacznę szukać opinii o nim ale jestem ciekaw Waszych krótkich opinii o nim..
 

RHJG

New member
Bez reklam
Witam nie gram ale ten Sony to dobry TV. Choć ja do oglądania brałbym Samsunga 55H6400.Te pięć cali robi różnicę i jest b.dobra cena jak na 55"
 

WuMike

New member
Bez reklam
Sony W829 to chyba najlepszy możliwy kompromis i uniwersalność, pomijając funkcje multimedialne. Nie ma za to większych wad w kwestii jakości obrazu. Warto jednak sprawdzić podświetlenie matrycy przed zakupem.
 

scigal

New member
A wiecie może jaka jest różnica między Sony KDL-50W829B a KDL-50W829 (bez końcówki B)? Pytam bo w Euro ten pierwszy (który oglądałem) kosztuje 2799zł natomiast ten drugi sprzedają firmy wysyłkowe (mall, morele, agito i inne) za cenę 300zł niższą. I nie wiem czy próbować zaoszczędzić czy lepiej nie.
 

WuMike

New member
Bez reklam
Końcówka B oznacza serię z 2014r. Jeżeli jej nie ma, sklepy podają niepełną informację o produkcie, ale to musi być ten sam model.
 

jacekcy

New member
Dla mnie Sony KDL-50W829B w 50 calach i średnim budżecie jest królem. Oczywiście trzeba być świadomym, co jest w nim super (obraz), a co mniej dopracowane (smart i multimedia).
 
Do góry