YouTube rozpoczyna przesyłanie obrazów w rozdzielczości 8K - czy 4K trafi do lamusa ?

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
YouTube rozpoczyna przesyłanie obrazów w rozdzielczości 8K - czy 4K trafi do lamusa ?

Yutube dalszym ciągu prze do poprawy jakości obrazu. Teraz jest to możliwe dzięki wprowadzeniu strumienia wideo w niesamowitej rozdzielczości czyli 8K.
Teraz dopiero się zacznie !
Nawet jeśli Twój PC lub TV nie wyświetla tej jakości, to wreszcie idzie rozwiązanie którym zainteresowane są stacje telewizyjne.

YouTube w rozdzielczości 8K

Czyli będzie rozdzielczość 7680x4320 pikseli albo w skrócie 8K.
To daje szesnaście razy więcej pikseli jak w 1080p i cztery razy tyle jak 4K. Przemysł już przygotowuje się do produkcji urządzeń ponieważ telewizje deklarują, że będą wspierać ten kierunek.
Pierwsze transmisje już z RIO

youtube8k.jpg

To jest zaledwie 2 minutowy klip o duchu miasta Bodie, które powstało po wschodniej stronie gór Sierra Nevada w Kalifornii. Bodie wzrosło do dużego miasta w czasie gorączki złota, ale z dnia na dzień ludzie porzucali miasto.

[youtube]sLprVF6d7Ug[/youtube]


YouTube i 8K
YouTube wpisuje się na karty historii z materiałami 8K. Jest to ostatni krok w Google w walce o
uczynienie lepszej jakości obrazu teraz w 8K.

Istnieje kilka filmów na YouTube, które zostały wykonane w rozdzielczości 8K lub wyższej.
Ale są dostępne tylko do strumienia w 4K. Możesz zresztą spróbować samemu.
flatpanelshd
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Czyli 4K na Youtube to już "przeżytek" :wink:
Nie wiem tylko czemu odpalając filmik w 8K w przeglądarce Firefox mam czarny ekran.Słychać tylko dźwięk.
Na Chrome w 8k jest dźwięk i obraz.

Ja te filmy ogólnie odpalam na monitorze Full HD.Rozumiem że gdybym miał TV/monitor 8K,to w tej jakości by one nie poszły,ponieważ w specyfikacji mojej karty graficznej jest podane :
Maximum Digital Resolution - 4096x2160
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ale ja nie napisałem że chce 8k :) tylko troszkę smiać mi się chce bo teraz jest taki bum na 4k gdzie zaraz ktoś powie że to już jest przeszłość bo teraźniejszość to 8k :)
Na moim necie jaki ja mam w domu to wiesz przy takiej jakości to tylko dzwięk slyszę bo obrazu niet :)
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Podejrzewam, że 4K będzie tym dla UHD, czym było 720p (HDready), dla HD.
Producenci, w tym marketingowcy nie odpuszczą.
Snujemy takie domysły tu na forum już od lat, ale zobaczymy.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
To już bylo wiadome 2 lata temu i o tym pisałem tutaj na forum.. tylko nikt wtedy jeszcze nie chciał wierzyć ... a teraz juz coraz bardziej realne dla ludzi to się staje..
 

accu

New member
Bez reklam
To już bylo wiadome 2 lata temu i o tym pisałem tutaj na forum.. tylko nikt wtedy jeszcze nie chciał wierzyć ... a teraz juz coraz bardziej realne dla ludzi to się staje..

Witam uprzejmie,

W jakim systemie High Definition nadaje Telewizja Niemiecka . Możesz mnie na to moje proste pytanie odpowiedzieć .
Telewizja Polska nadaje HD w systemie z przeplotem o ile pamięć mnie nie myli , czyli : 1080i .
A Niemiecka ? Mniemam o ile pamięć moja jeszcze funkcjonuje , że w systemie bez przeplotu , ale 720p . Może się mylę . Jeżeli się nie mylę , to który z tych systemów nadawania jest Twoim zdaniem lepszy ?


Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 
Ostatnia edycja:

WuMike

New member
Bez reklam
Lepszy według mnie jest 1080i, pod warunkiem, że TV ma bdb algorytm deinterlacingu, lub wykonuje to za niego dobry, zewnętrzny układ.

Canal+ Polska chyba również nadaje w 1080i.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Witam uprzejmie,

W jakim systemie High Definition nadaje Telewizja Niemiecka . Możesz mnie na to moje proste pytanie odpowiedzieć .
Telewizja Polska nadaje HD w systemie z przeplotem o ile pamięć mnie nie myli , czyli : 1080i .
A Niemiecka ? Mniemam o ile pamięć moja jeszcze funkcjonuje , że w systemie bez przeplotu , ale 720p . Może się mylę . Jeżeli się nie mylę , to który z tych systemów nadawania jest Twoim zdaniem lepszy ?


Pozdrawiam,:)
accu
:kom:

Wiesz nie jestem na 100% pewny jak nadaje nasza tv a jak niemiecka , ale jeszcze dwa lata temu jak byłem w Niemczech (a był czas że dość często byliśmy służbowo) wg mnie i kolegi z którym jeździłem do tego Państwa ich telewizja wydawała się nam lepsza pod względem jakości obrazu ...
Ale która jest lepsza pod względem papieru to nie wiem - nie znam się na tym - najlepiej jakby ludzie z tej branży się wypowiedzieli, a do tego dochodzi jak jest w realu na 100% jak się ogląda tv w Niemczech czy np w Szwecji- patrząc na to co my dostajemy w naszym kraju..


Same liczby to jeszcze nie dają sukcesu... można się o tym przekonać nie tylko w tym aspekcie - jeśli chodzi o liczby na papierze...


Też warte jest wspomnieć że u nas nowe filmy czy programy typu wiadomości powiedzmy że jest ok, ale już filmy sprzed kilku lat już znacznie gorzej to wychodzi nie wspominając o filmach starszych.. W Niemczech oglądałem - może w nie dosłownym znaczeniu ale widziałem jakość obrazu na filmie szklana pułapka I chciałbym w Polsce mieć przy tak starym filmie taka jakość jak to widziałem w tym wypadku..


Ludzie pisali ze Skandynawii na tym i innym forum, że u nich jakość obrazu jest lepsza jak u nas w RP. Ja byłem tylko raz w Szwecji ale tv był mały 32 calowy więc nie będę się wypowiadał o jakości obrazu..


Do tego nie wiem skąd takie pytanie bo przecież ja nie pisałem o jakości tv hd nadawanej w RP tylko o tv 4k kontra 8k... generalnie chodziło mi o to co teraz się dzieje jeśli chodzi z tv 4k (marketing) patrząc że już coraz częściej się mówi o 8k..
 
Ostatnia edycja:

bubafat

Active member
Bez reklam
Wczoraj ugryzlem sie w jezyk, ale widze, ze zaczyna sie rozkrecac dyskusja z zaskakujacym obrotem.
Troche wstyd, zeby ludzie na forum A/V wypisywali takie rzeczy. Wszedzie standardem nadawania jest 1080i (50 lub 60Hz). Nie ma czegos takiego w brodcastingu jak 720p. To pochodna rozdzielczosci matrycy (4:3) 1080x1440. Nawet nie ma takich wyswietlaczy o rozdzielczosci pionowej 720 . Dysku BD czy DVD z video o takiej rozdzielczosci tez sie nie znajdzie. Po prostu nie ma takiego standardu. To umowna figura, okreslajaca material video o rozdzielczosci zawierajacej sie pomiedzy tymi rozdzielczosciami jakie przynaleza standardom DVD i BD.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Bubufat bardzo dobrze że napisałeś nie ma co się gryźć w język :) ( ja słyszałem o 1080i bo już to było kiedyś tratuj pisane, ale jak ja nie jestem czegoś pewny to staram się nie potwierdzać jak i zaprzeczać) - czyli z tego wychodzi że na papierze wszędzie jest 1080 i ... teraz pytanie dlaczego niektórzy w sieci piszą o lepszym jakościowo obrazie np w Niemczech niż on jest u nas? Ja siebie nie zaliczam do tego grona bo bywałem przez 2-3 dni i do tego za dużo nie oglądałem.. ale wg mnie na tyle ile się oglądało tv wydawało mi się i koledze że jest lepiej jak u nas... brat kumpla mieszka w Niemczech od 15 lat i też uważa że jak przyjedzie na święta do Polski to widzi różnicę na korzyść sąsiadów..

Osobiście dla mnie jakby wszystkie filmy i programy były takiej jakości jak np wiadomości na tvn itp ( generalnie mam na myśli jakość tych programów) to byłoby świetnie...
 
Ostatnia edycja:

dread

New member
Bez reklam
Niemieckie kanały publiczne HD nadają w 720p 50fps
Poniżej link do zrzutu ekranu z Das Erste HD sprzed chwili.

ImageBam
 
Ostatnia edycja:

matrixabc

Member
Zgadzam się z dread.
Das Erste HD jak najbardziej nadaje w 720p co szumnie wspominałem podczas dyskusji podczas transmisji Mistrzostw Świata w Brazylii. Wówczas ten sam mecz oglądałem na niemieckich stacjach w 720p i był o wiele lepszy obraz niż na polskich stacjach w 1080i
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Ok. Ale to anachronizn, wynikajacy z wrodzonej oszczednosci i wczesnej adopcji standardu. W USA tez byly takie kanaly, od poczatkow telewizji HD.
Szczerze mowiac myslalem, ze takie rzeczy to juz prehistoria, Zwlaszcza , ze niemieckie kanaly, ktore ogladalem byly 1080i. .Najwyrazniej chodzi o kilkanascie kanalow telewizji publicznej. Czy znacie jeszcze jakis kraj OECD, najlepeij europejski, w ktorym nadaje sie obraz telewizyjny w 720p?
 

accu

New member
Bez reklam
Ok. Ale to anachronizn, wynikajacy z wrodzonej oszczednosci i wczesnej adopcji standardu. W USA tez byly takie kanaly, od poczatkow telewizji HD.
Szczerze mowiac myslalem, ze takie rzeczy to juz prehistoria, Zwlaszcza , ze niemieckie kanaly, ktore ogladalem byly 1080i. .Najwyrazniej chodzi o kilkanascie kanalow telewizji publicznej. Czy znacie jeszcze jakis kraj OECD, najlepeij europejski, w ktorym nadaje sie obraz telewizyjny w 720p?

Witam uprzejmie,

Zobacz może , w jakim systemie nadaje Telewizja Czeska . Czy to aby nie : 720p.

Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Bubufat ale nawet idąc tym tropem że są kanały w tv które nadają w 720 p czy też kraje to co to zmienia jeśli one w rzeczywistości dla ludzi dają lepszy obraz jak u nas 1080 i ... co choćby przykład dał Kolega Matrix... a takich przykładów było więcej bo już kiedyś tutaj rozmawialiśmy o tym.. i ludzie pisali z Niemiec jak i ze Skandynawii...
Dla mnie tak jak napisałem na tyle ile ja oglądałem w Niemczech tv przy wyjazdach to też uważam że tam jest lepsza jakość niż u nas ...
 
Ostatnia edycja:

matrixabc

Member
Pamiętam jeszcze kanonizację Jana Pawła II która była nadawana w 3D i gdy teraz wracam do tych nagrań to we właściwościach mam 1080p. Tam to jest ładny obrazik, może nie 4K ale już widać bądź jak kto woli nie widać żadnych rozmyć. Pozdrawiam ;-)
 
Do góry