Yamaha rx-v767 + MA BX

A_K_U

New member
Wszystkie opcje, które podaliście są możliwe (dziękuję za linki z uchwytami). Jednak interesuje mnie kwestia porównawcza BX2 i BXFX, ktoś miał możliwość odsłuchu tych dwóch rodzajów?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
1) Powiem szczerze, ze na wcześniejszych zdjęciach pokój wydawał się zdecydowanie mniejszy niż na schematach z wizualizacji. Wcale nie wydaje się taki mały. W sam raz.
2) Nie najgorszy układ. Pólka narożna własnej roboty trochę przeszkadza przednim kolumn rozstawić je nieco szerzej, ale i tak nie jest źle
3) Co do satelit, to
a) jak dla mnie za wysoko, na wysokości ucha lub max 50-60cm nad uchem, ale wtedy nachylone w stronę ucha.
b) BX na stojaku kiepski pomysł, B2 owszem
c) Wg mnie lepiej BX powiesić za kanapą, ale jak już będziesz je mieć to potestuj. Pewnie chodzi o wypuszczenie kabli? Ustawienie na ścianach bocznych nie da ci symetrii, a dodatkowo może zaburzyć prawidłowe rozchodzenie się fali z lewej satelity, która będzie trafiać w szafę i tylną ścianę. Musiałbyś lewą chyba powiesić na drzwiach
d) BX2 też dobre (lepsze) rozwiązanie jako powieszone na tylnej ścianie na specjalnych uchwytach w tych samych miejscach co BXFX na rysunku
 
Ostatnia edycja:

A_K_U

New member
Wcześniejsze zdjęcia (z resztą jak już wspominałem) aż wstyd się przyznać były robione w pełnym rozgardiaszu i nie dziwię się, że dawały taki efekt, ale były zamieszczane "na już". Sam zauważyłem, że dzięki relatywnie niedużych kosztach przebudowy pokój nie tylko zyskał na funkcjonalności, ale i te 16m2 stało się dużo bardziej przestrzenniejsze.
I dokładnie jak pisze poprzednik - "w sam raz" jak na moje możliwości.
Ale i tak w miarę jedzenia apetyt rośnie i gdzieś w głowie tli się marzenie o tych 20-25m dla samego kina ;)
Niestety, ale półki już nie uwzględniam przy zmianach i rozstawienie frontów będzie nie mniejsze niż 2.5m., ale tak jak piszesz, te 0.5-1m więcej przydałoby się, ale czy to aż znowu taka różnica warta kolejnych kosztownych zmian? Nie powiedziałbym.

BXFX zdecydowanie bardziej estetyczniejsze do powieszenia na tylniej ścianie za kanapą (jak na rysunku) i dlatego pytałem o jakość brzmienia w porównaniu ze znacznie obszerniejszymi BX2 (co do których bardziej się skłaniam po Waszych poradach).
Dokładnie jak piszesz. Jeżeli stojak to tylko pod BX2 - FX nie brałem w ogóle pod uwagę.
Trochę sobie nie wyobrażam BX2 przywieszonych +/- na środku ściany (jak FX na rysunku), ale to kwestia otwarta jeżeli już się na nie zdecyduję.
Na dniach wybieram się do sklepu i zapadnie decyzja po obejrzeniu i przesłuchaniu obu rodzajów.
W każdym razie uchwyty + BX2 są mi na chwię obecną bliższe, a już po ich zakupie będę testował ich ostatecznie ustawienie.

P.s. co do amplitunera, to ostatecznie powędrował pod szafkę RTV, bo przy obecnym ustawieniu było kompletną porażką ustawienie go na półce narożnej.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jesli fronty rozstawisz na nie mniej niz 2,5 to powinno byc OK do słuchania. FX dobrze uzupełniają się w 7.1, wtedy i 2 na tylnej scianie i 2 na bocznych i byłoby super. W Twoim przypadku boje sie, ze sie nie sprawdzą. BX2 skierowane lepiej. No niestey trzeba sie pogodzic, ze to wielkie kolubryny, ale albo albo, cos za cos. Albo chcesz miec estetyczna sciane albo dobre efekty dźwiekowe.
 

approx

New member
może odświeżę temat bo mam podobny problem co umnie by miało lepsze zastosowanie FX czy BX-2 ściana ma około 5 m frony będą BX-6

AKU na jakie głośniki się zdecydowałeś? Bx-Fx czy Bx2?




 
Ostatnia edycja:

approx

New member
na tylnej ścianie mogę na dowolnej wysokości je powiesić np 130cm a na bocznych to najniżej to 210 cm ze względu na drzwi
na której lepiej scianie je zamontować? tył czy boczne?
 

A_K_U

New member
Miałem możliwość przesłuchania FX i BX2 i tak jak pisał blackninja - zdecydowanie lepiej wypada BX2, na które się zdecydowałem.
Mimo podobnej sytuacji z drzwiami zamontowałem je na rogach ścian (jak z resztą pokazałem na rysunkach). Wymagało to pokombinowania z odpowiednim nachyleniem kolumn, ale końcowy efekt jest dla mnie zadowalający i summa summarum różnica w takim zamontowaniu BX2, a postawieniu ich na stojakach po bokach kanapy nie jest warta rezygnowania z dodatkowej przestrzeni na podłodze.


Masz większy komfort niż ja w postaci wolnej przestrzeni pomiędzy tylnią ścianą, a kanapą.
Zawsze możesz pomyśleć o BX2 na stojakach za kanapą, a jeżeli nie to możesz zawiesić je na ścianie.
Mi osobiście FX nie przypadły do gustu i po prostu nie chciałem ich na tyły, ale jako dodatek do 5.0 czy nawet 5.1 są jak najbardziej OK (o czym pisał krzysztofradio).
Dlatego polecałbym BX2 i po ich zakupie rozpatrzyłbym możliwości ustawienia co do Twoich potrzeb wolnego miejsca.
Zauważyłem, że biurko masz w podobnym miejscu co ja i tu nasuwa mi się pewna dygresja.
Po zakupie całego zestawu mogę doradzić jedną rzecz, która jest często pomijana, a nawet jeżeli nie, to traktuje się ją po macoszemu i z przymrużeniem oka.
A mianowicie o przeznaczenie całego osprzętu grającego.
Nigdy nie bawiłem się w przeliczanie procentowe ile z czego korzystam. Generalnie jednak przeważa muzyka (wykorzystanie wszystkich kolumn, a nie w stereo) i to słuchana z pozycji biurka, gdzie kalibracja jest ustawiona na kanapę, gdzie oglądam. Rozumiem, że cały zestaw nie będzie tylko i wyłącznie do oglądania filmów, tylko do codziennego korzystania chociażby wspominianego przeze mnie słuchania. Dlatego warto tak ustawić kolumny i znaleźć złoty środek, aby zarówno odbiór był satysfakcjonujący, ale i nie robić jednego wielkiego paraliżu komunikacyjnego w pokoju, BO KOLUMNY MUSZĄ TUTAJ STAĆ.
Pozdrawiam.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja powiesiłbym zdecydowanie BX2. FX tez powinne ciut oddychac, wiec nie mozesz wieszając ich na scianie zblizyc ich do rogu, niemal do bocznej sciany, a nie chcąc niszczyć fototapety musiałbys tak zrobić. Wydaje mi sie ze BX2 ukierunkowane bylyby lepsze u Ciebie, i to w dodatku na podstawkach, nie na scianie (masz warunki).
 

A_K_U

New member
Dokładnie, jak pisał krzysztofradio i o czym miałem wspomnieć - FX powinny być w tym wypadku bliżej środka, co spowodowałoby "wejście" na tapetę.

Jeszcze jedna myśl mi się nasunęła; jeżeli chciałbyś za wszelką cenę powiesić na ścianie (mowa o BX2) - to na Twoim miejscu zamocowałbym je z tyłu na tej ciemnoszarej obramówce tapety i odpowiednio nachylił (135-150*)
 

approx

New member
może dla podglądu pokaże jak wygląda przód



Uploaded with ImageShack.us

Co do biurka to mogę je bardzie przesunąć w stronę drzwi tam jedynie mam kompa i jak gram na PC, PS3 czy oglądam film to puszczam wizje na TV wiec mi to nie przeszkadza ze jest ustawione inaczej.
Co do tyłów to ja myślałem aby te bx2 powiesić na uchwytach przymocowanych do ściany na wysokości 130cm i skierować w stronę kanapy wtedy jeden głośnik schowa się za drzwi wiec drzwi obowiązkowo zamknięte co do stojaków to nie brałem ich po uwagę w ogóle ale z tego co widzę stojak czy wieszak cena podobna

Szczerze powiem ze jak dla mnie to za BX2 przemawia to też że by tez lepiej muzycznie grały 4x stereo niż te FX tak mi się wydaje

Odnośnie frontów to gdzie lepiej było by umieścić central tam gdzie dekoder N czy na pierwszej szklanej półce na TV?
 

czarny2807

Active member
Bez reklam
Najlepsze rozwiązanie z centralnym to usunięcie niższej szklanej półki i powieszenie TV. Wtedy centralny na szklanej półeczce nad TV. Wizualnie wtedy pokój stanie się dużo ładniejszy. Mam podobne meble i tak zrobiłem u siebie. TV poszedł na panel, centralny na półkę nad nim a cały sprzęt stoi na szafce pod TV. TV mam 42 cale i idealnie się wkomponował. Twój wydaje mi się, że jest mniejszy więc będziesz miał okazje kupić nowy większy :)
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
BX2 na pewno grają lepiej od FX, tyle że dotyczy to muzyki, potrafią przenieść szersze pasmo u dołu... jako tyły w kinie domowym będą się zwyczajnie marnować (BX1 starczyłyby z nawiązką), inna sprawa że nie potrafią rozproszyć tak dźwięku jak FX, które z uwagi na konstrukcję, w filmach sprawdzą się po prostu lepiej
 

approx

New member
Nie wiem ale nie wyobrażam sobie TV na głowa i patrzeć do góry ale to moja opinia co do sprzętu to będę go używać 50%TV 20 %Filmy a 30%PS
wiec nie wiem co na tyły zastosować cena chyba taka sama tych BX2 i FX
 

A_K_U

New member
Z telewizorem kolega dobrze Ci doradził, jednak od Ciebie zależy czy masz chęci na tę przebudowę.
Sam miałem na samym początku niezły cyrk z umieszczeniem telewizora za wysoko i lepiej jest mieć nieco niżej niż patrzeć się wysoko Panu Bogu w okno.
Niemniej jednak tam gdzie eNka musisz zobaczyć czy zmieści Ci się centralny (bo sądzę, że bierzesz kompet i będzie to BXcenter). Z gumowymi podkładkami ma wysokość 18cm, bez nich około 17cm. I kolejna sprawa to po zakupie musisz zobaczyć sam czy będzie Ci odpowiadał dźwięk z centralnego tak nisko ustawiony.
Cena w tym sklepie gdzie kupowałem była praktycznie ta sama.

Moja subiektywna opinia nadal jest za BX2, które po prostu są bardziej uniwersalne i lepiej mi się ich słuchało na odsłuchu niż FX.

Masz możliwość przesłuchania tych modeli?
 
Ostatnia edycja:

approx

New member
co do centralnego głośnika to się zmieści muszę tylko obniżyć o jeden poziom półkę szklaną (jest regulacja) i pozostanie 1cm przestrzeni.
Co do odsłuchu to nie bardzo mam możliwość sprawdzić BX2 i FX
Wiem na pewno ze w muzyce na pewno bx2 ale nie mam pewności czy ten FX jak będzie zamocowany na ścianie (biorę tylko taki wariant). Do tego tylnej na tym szarym pasie nie będzie za blisko ściany bocznej i efekt będzie gorszy niż Bx2 zamontowane w tym samym miejscu na uchwycie odpowiednio skierowanym w stronę widza.

Fajna Yamahe masz tez mi się taka marzy ile cie kosztowała bo obecnie trudno już z jej dostępnością
 
Ostatnia edycja:
Do góry