YAMAHA RX-V1900 vs3900 i nowe modele

FEELO

New member
Mam teraz Yamahe RX-V1900 z B&W CDM7/CDM1/KODA ASW1000 i po zmianie z RX-V861 jest poprawa brzmienia ( bardziej precyzyjne detaliczne-szczegółowe) ale dynamika dzwięku strasznie się zmiejszyła.
Brakuje mu tego łomotu co dawał poprzedni amplituner jakby średnicy za mało - i mniej melodyjny . Dopiero jak dobrze podgłoszę to jest już ok ale nie bedę słuchać cały czas na full.
Ponieważ dzwiek był dużo bardziej szczegółowy i funkcjonalność RX-V1900 dużo lepsza zostawiłem tego drugiego z myślą że może się osłucham. Ale cały czas coś mi jeszcze brakuje przy reprodukcji dzwięku.
W TruHD dzwięk jest dużo lepszy lepszy niż w DTSMAHD i co dziwne jak podłącze po kablu optycznym Blu-ray tej dynamiki mam wtedy więcej a jeszcze więcej jest z DVD-OPPO861/dTS ale optycznym nie prześle strumieni TrueHD i DTSMAHD . Trochę można podkrecić to na ustawieniach EQalizera ale to nie to co bym oczekiwał.

Chciałbym raczej pozostać przy klockach Yamaha i zastanawiam się nad zmianą na RX-V3900 ale czy ten dzwięk się poprawi? A może RX-V3067 nowe burn-browny poprawią coś.
Z drugiej strony 3900 można już upolować używany za 4tyś.
Z tego względu rozważam też możliwość kupna BD OPPO83SE i podłączenia go analogowo.
Kolumn raczej bym nie zmieniał bo B&W CDM7 dobrze mi grają z Gainclonem i CDX1060 i w stereo to jest to czego oczekuję .
Proszę o opinie użytkowników RX-V3900 i nowych seri RX-Vxx67
 

Kuman

New member
Adr

A ten amplituner nie ma funkcji ADR - Adaptive Dynamic Range?
W RX-V2065 jest taka funkcja, która po włączeniu bardzo odczuwalnie podwyższa dynamikę dźwięku przy cichym słuchaniu. Im bardziej robimy głośniej, tym wpływ tej funkcji jest mniejszy.

Jest fizyczną właściwością wzmacniaczy, że najwyższą dynamikę dźwięku uzyskują przy około 2/3 mocy znamionowej, dlatego zjawisko, które opisujesz jest bardzo częste, czyli, że ktoś kupuje sobie wzmacniacz o wiele większej mocy od poprzedniego i odczuwa spadek dynamiki dźwięku, gdyż wzmacniacz pracuje na "ćwierć gwizdka". Z tego powodu wzmacniacz musi być dobrany do kolumn i pomieszczenia, nie opłaca się kupować zbyt dużego wzmacniacza.
Ponieważ jednak, jeżeli chodzi o amplitunery, większy model możemy chcieć mieć ze względu na większą funkcjonalność, to Yamaha (i inni producenci) wprowadziła ADR (i odpowiedniki tej funkcji). Czasami ta funkcja jest włączona na stałe domyślnie, ale w Yamahach tak nie jest, co jest słuszne, gdyż przy podłączeniu dobrych słuchawek o oporności poniżej 80ohm bardzo zniekształca dźwięk.

Pozdrawiam.
 

FEELO

New member
Kalibrację robiłem i poprawia ona trochę odsłuch.
Natomiast mam opcje
Adaptive DRC z opcją AUTO/OFF i za wiele to nie zmienia w filmach ale włączyłem koncert Bocellego i tu już mała różnica jest na plus ale jeszcze chyba za mała korekcja . Raczej bym oczekiwał takiego efektu jak mam na indywidualnym ustawieniu korektora ( czestotliwosci dolne + 3db a 1khz na 1,5db ) ale sie wtedy zaczyna wszystko jakoś rozłązić troszkę przesterowane momentami.
Dodatkowo w menu SOUND jest opcja Dynamic Range Speakers z pozycjami
min/AUTO ; STD ; MAX i przełączanie tych opcji wogóle nic nie daje.

Chyba to DRC dopiero dopracowywali i w nowszych modelach jest lepiej.
 

FEELO

New member
Ale jest dobra wiadomość dla właścicieli RX-V1900
Przeglądałem serwisówki 1900 i 3900 i wnioski:
- maja te same DAC 1791
- tor audio jest identyczny w obydwu ampli jedyne różnice to zastosowane OPA w 1900-ce NJM4565M i NJM4565M a w drugim NJM2068MD i NJM5532M-D
szczególnie te NJM5532 powinny poprawić brzmienie
- tor video już zupełnie inny ..

Koszt NJM5532M-D to 30-40zł ale może warto wymienić ?
 
Do góry