Yamaha RX-A830 vs. Onkyo TX-NR636

rafaroma

New member
Witam,

Proszę o pomoc.

Planuję wymianę 10-letniego amplitunera, na nowy.

Zastanawiam się nad Yamaha RX-A830 i Onkyo TX-NR636.

Za Yamahą przemawia wg. testerów wysoka jakość wykonania w serii Aventage.
Za Onkyo obsługa HDMI 2.0 i HDCP 2.2 oraz gratisowe głośniki do Dolby Atmos.

Modele wybrane to koszt około 2400zł.

Czy jest sens inwestowania w HDMI 2.0 - 4K 4:2:0?
Czy jednak pozostać przy HDMI 1.4a i 1080 Yamahy?
I jak rozwiązać ew. wejście na rynek materiałów 4K 4:4:4, gdy przelot przez tuner jest tylko 4:2:0 lub HDMI 1.4 i 1080, a TV za 5 lat kupimy 4K?

Jak będzie z stereo na w/w amplitunerach - z poprawką - słoń nadepnął mi na ucho i o subtelnościach nie mówimy.

Pozdrawiam Rafał
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
A jakie masz kolumny? Najlepiej jak byś poszedł posłuchać. Nie trzeba być wielkim fachowcem żeby wyłapać różnicę. Z tych dwóch raczej bym wybrał Yamahę, to trochę wyższy model, ma pre-out więc daje możliwość rozbudowy o wzmacniacz stereo. W tym budżecie masz jeszcze Marantz-a SR5008, który zabrzmi też w stereo przyzwoicie. Lub trochę droższy SR6008.

Aha i jaki masz ten stary amplituner?
 

rafaroma

New member
Stary amplituner to Pioneer VSX-505RDS, chyba jest starszy i ma raczej 2x10 lat, ten czas tak szybko leci;)

Zestaw głośnikowy to będzie raczej Wharfedale OBSIDIAN 600 HCP 1600zł lub coś ok. 2000, ale na razie stereo.

O zakupie dodatkowego wzmacniacza stereo, nie ma mowy - jestem żonaty i wg. 1/2 są ważniejsze wydatki..... pozostaje ew. zakup tylko stereo.

Jestem w kropce.
 

pdodu28

New member
Ja osobiście jestem bardzo zadowolony z amplitunera Yamahy, posiadam trochę wyższy model ale z tego co mi wiadomo to RX-A830 jest równie dobry. Ja przed zakupem amplitunera i kolumn byłem na odsłuchu i zajęło mi trochę czasu zanim podjąłem ostateczną decyzję. Ale teraz wiem, że wybór był jak najbardziej słuszny.
 

hans2

Banned
4k przy ampli nie w pelni zgodnym z 4k da rade zalatwic playerem z podwojnym wyjsciem hdmi.

z tym 4:2:0 to jest troche inaczej, na plycie bd jest 4:2:0 ale hdmi 1.4 moze przeslac tylko 4:2:2 wiec trzeba przeslac wiecej danych niz jest na plycie.
hdmi 2.0 wprowadza 4:2:0 i dlatego onkyo upchalo w ta sama predkosc co 1.4 (onkyo ma wolny chipset) 4k60p.

edit: cos tez czytalem ze byly nastepne obsuwy specyfikacji 4k i prognozowanych releasow pierwszych filmow.
auro 3d i dts-uhd pewnie jeszcze musi sie dospecyfikowac zanim format 4k bedzie zamkniety.
 

rafaroma

New member
odp. Pawel: Pokój 5x6m z otwartym w 1/2 "tyłem" do jadalni 4x5m.

odp. Hans2: naturalne rozwiązanie z playerem z podwójnym wyjściem.

Nie wiem czy faktycznie działa reklama Onkyo, cytat:
TX-NR636 brzmi niewiarygodnie, gdyż kanały przednie (lewy, centralny, prawy) zbudowane są w oparciu o technologię trójstopniowych odwróconych stopni Darlingtona. Takie rozwiązanie pozwala wyciągnąć ze wzmacniaczy potężne dawki energii i nadzwyczajną precyzję co przydaje się podczas odsłuchu stereofonicznego, ale także podczas wsłuchiwania się w dźwięki biegnące z kanału centralnego.

Jeśli ktoś miał przyjemność proszę o poradę, jak stereo w tym modelu i jakie są ewentualne spadki mocy przy 2 kolumnach, a jakie przy 5.1 + gratisowe głośniki z dolby atmos?
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Nie wiem jak na 636 ale na starszym 609 przełączenie 2.1 na 5.1 (aktywny sub to bez znaczenia) dawało bardzo wyraźny spadek dynamiki. Porównaj dane techniczne zasilaczy.

Dla przykładu przy 828 różnica jest bardzo mała.
 

rafaroma

New member
Po postach widać, że zarówno model Yamahy i Onkyo nie jest zbyt popularny.

W sobotę będę na testach, to sprawdzę w/w amplitunery i ew. zestawy kolumn.
 

mors111

Active member
Bez reklam
Nie wiem jak na 636 ale na starszym 609 przełączenie 2.1 na 5.1 (aktywny sub to bez znaczenia) dawało bardzo wyraźny spadek dynamiki. Porównaj dane techniczne zasilaczy.

Dla przykładu przy 828 różnica jest bardzo mała.

Jaki spadek dynamiki,sprawdzałem Onkyo 609 miernikiem poboru mocy i nie udało mi się przekroczyć wwięcej niż 450w,a zasilacz ma ponad 600w.kolumny moje już więcej nie dawały rady niestety ,ale spadku nie odczułem
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Jaki spadek dynamiki,sprawdzałem Onkyo 609 miernikiem poboru mocy i nie udało mi się przekroczyć wwięcej niż 450w,a zasilacz ma ponad 600w.kolumny moje już więcej nie dawały rady niestety ,ale spadku nie odczułem

Każdy sprzęt zachowuje dobrą jakość dźwięku do około 50-65% potem to tylko rosną zniekształcenia.
Poziom głośności dało sie podbić ale słychać było wyraźnie spadek dynamiki - a to nie to samo.
 
Do góry