Yamaha i...

Chattab

New member
Witajcie,

Zdecydowałem się na zakup amplitunera Yamahy RX-V661 z odtwarzaczem DVD 1700. Do tego chciałbym dokupić kolumny - na razie podłogowe z myślą o rozbudowie w przyszłości do 5.1. Czy możecie mi pomóc w zawężeniu wyboru spośród niżej wymienionych modeli, zanim udam się na odsłuch? Wiem, że to jest kwestia subiektywna, tym bardziej zależy mi na Waszych wrażeniach (wolę to niż "jedyne słuszne" opinie sprzedawców w sklepach). Będę bardzo wdzięczny!!!

Głośniki muszą spełniać następujące kryteria:

1. Wielkość pomieszczenia 15-16 m2
2. Przeznaczenie: stereo 55%, kino 45%
3. Rodzaj preferowanej muzyki: hip-hop, r'n'b, uk garage, muzyka filmowa (Hans Zimmer, Vangelis), muzyka etniczna (Afryka, Bliski Wschód)
4. Rodzaj preferowanego kina: akcja (Helikopter w ogniu), fantasy (Władca Pierścieni) horror (wszystko co z Azji)
5. Bas: wyraźny, ciepły, mięsisty i sprężysty (nie dudniący, suchy)
6. Kolor: wenge, ciemny orzech, czarny, grafit (tylko takie)
7. Cena: do 1500 PLN za parę (jeśli się da - taniej)

A oto lista potencjalnych kandydatów - od najtańszych do najdroższych (gwiazdką zaznaczyłem moich faworytów):

1. Magnat Monitor 1000
2. Jamo 606
3. Heco Victa 700* (może wystarczy 500?)
4. Mordaunt-Short Avant 908*
5. Dali Concept 6
6. JBL E80 (może wystarczy E60?)
7. Klipsch F1
8. Paradigm Monitor 9v.4
9. Yamaha NS-555*

Błagam, pomóżcie odsiać ziarno od plew, bo od czytania testów i wertowania forum dostaję już spazmów i torsji:bober:
 
Ostatnia edycja:

Chattab

New member
Napiszcie proszę, co przemawia za tymi Jamo? Do tej pory podchodziłem do nich jak pies do jeża, bo wydawało mi się, że to taki tani, rozdmuchany marketingowy chwyt z tej samej półki jakościowej co Koda czy Monitor Audio.

W gruncie rzeczy ja mam bardzo konkretne, choć może trochę bajkowo brzmiące oczekiwania. Efekciarstwo odpada - nie chce dudnienia, tak żeby razem ze mną słuchało muzyki pół bloku, a z elewacji kawałek po kawałku odpadał azbest. Chciałbym natomiast - z uwagi na muzykę, którą preferuję, żeby bas był naprawdę "czarny" - miękki i sprężysty, nie taki, który wywraca wnętrzności, tylko taki, który wlewa się w serce - mocno, ale łagodnie. Tak, żebym po całym tygodniu pracy mógł usiąść wygodnie w fotelu, otworzyć zimne piwo, zamknąć oczy i wsłuchać się w balsamiczny głos Eryki Badu, Indii Arie czy Cassandry Wilson i zapomnieć o bożym świecie. Potem przełączyć na "Gortoz A Ran" ze ścieżki dźwiękowej "Helikopter w ogniu" i zasnąć utulony głosem Lisy Gerrard. A na koniec obudzić się przy tłustych jak oliwa z oliwek (z pierwszego tłoczenia) bitach na płycie Freemana i Shurik'na (członków legendarnej marsylskiej formacji rapowej IAM) i pokiwać ze smakiem głową, jedząc poranną jajecznicę do rytmu genialnego "Sure Thing" z płyty St. Germain "Tourist". Mam nadzieję, że mnie rozumiecie...

Nie ukrywam, że wizualnie najbardziej pasują mi chyba Heco Victa, czytałem też o nich sporo dobrego. Na placu boju zostają jeszcze Mordaunty Avant 908 i właśnie Jamo 606.
 

arturas22

New member
Witam,
mam Jamo 606 + Sub250 (ampli Onkyo 605).
Przed zakupem słuchałem j.w. oraz Dali Concept 6, bezpośrednio je porównując.
Grają podobnie a jednak inaczej. Dali gra bardzo delikatnie - wszelkie subtelności są łatwo wychwytywane. Do spokojnej muzy typu Melua, Krall czy Norah Jones - super. Całkiem przyjemnie słucha się Jarre'a, Vangelisa czy Tomity ale... basu za dużo nie ma :-(
Nie znaczy to wcale, ze Jamo 606 "walą basem na wszystkie strony". To nie jest do końca tak. Musisz pamietać, że Jamo potrzebują miejsca z boku (głośnik basowy na bocznej ścianie).
Cóż, jak dla mnie nie było aż tak wielkiej różnicy w odbiorze obu tych zestawów, że zdecydowałem sie na Jamo ( była różnica w cenie, dlatego zostało na Sub250 :-D ). Suba używam rozważnie. Ma uzupełniać 'doły" i to jest jego funkcja.
Jeśli chodzi o kino - nic dodac nic ująć - jestem zadowolony.
Pozdro.
 

degray

Member
Witam kolege i szanownych forumowiczow.Zauwazylem ze w twoim zestawieniu figuruje firma Heco i Paradigm,i na temat tych dwoch producentow moge sie wypowiedziec.Heco to dobra firma i kolumny wymienione przez ciebie moga dostarczyc wiele przyjemnosci,sluchalem ich kiedys z wysokim amplem Onkyo i bylem bardzo zaskoczony ze budzetowka potrafi tak zagrac:spora moc,wysoki i sredni zakres na odpowiednim poziomie,natomiast bas hm....jakby czegos za malo albo za duzo_Ogolnie brzmienie troche ciezkawe i nie do kazdej muzyki pasujace.Paradigm to juz zupelnie inne podejscie do muzyki i kd,co prawda nie slyszalem 9v4,ale 9v5(to nowsze kolumny tego producenta)aczkolwiek w tej samej cenie i nie wiem czy zasadne jest kupowanie starszej i mniej zaawansowanej konstrukcji.zaleta tych kolumn jest ogromna moc,bardzo duza sprawnosc na poziomie 96dB.brzmienie maja bardzo wyrownane i jasne,a bas potrafi niezle wymasowac brzuch:)nic sie w nich nie muli i niczego nie brakuje.krystaliczna gora,miekki srodek i rewelacyjnie kontrolowany bas.sluchalem ich na bardzo wysokim modelu Yamaha(niestety nie moge podac oznaczenia),rowniez na H/K a od kilku miesiecy uzywam ich na onkyo.Nic dodac wiecej nie potrafie kolumny sa naprawde zacne i godne polecenia.moim zdanie za te pieniadze trudno bedzie znalesc cos bardziej uniwersalnego zwazywszy ze sa to klocki bardzo latwe do wysterowania.osobiscie polecam,ale to moje subiektywne zdanie.Pozdrawiam
 

starygil

Klub HDTV.com.pl
VIP
arturas22 napisał:
Witam,
mam Jamo 606 + Sub250 (ampli Onkyo 605).
Przed zakupem słuchałem j.w. oraz Dali Concept 6, bezpośrednio je porównując.
Grają podobnie a jednak inaczej. Dali gra bardzo delikatnie - wszelkie subtelności są łatwo wychwytywane. Do spokojnej muzy typu Melua, Krall czy Norah Jones - super. Całkiem przyjemnie słucha się Jarre'a, Vangelisa czy Tomity ale... basu za dużo nie ma :-(
Nie znaczy to wcale, ze Jamo 606 "walą basem na wszystkie strony". To nie jest do końca tak. Musisz pamietać, że Jamo potrzebują miejsca z boku (głośnik basowy na bocznej ścianie).
Cóż, jak dla mnie nie było aż tak wielkiej różnicy w odbiorze obu tych zestawów, że zdecydowałem sie na Jamo ( była różnica w cenie, dlatego zostało na Sub250 :-D ). Suba używam rozważnie. Ma uzupełniać 'doły" i to jest jego funkcja.
Jeśli chodzi o kino - nic dodac nic ująć - jestem zadowolony.
Pozdro.

Witam !! Podepne sie pod temat bo tez jestem na etapia kupna KD Bardzo podobaja mi sie kolumny Jamo 606 i mam pytanko ? Ile miejsca z boku musze zostawic na głosnik basowy? Kolumny beda stały z boku stolika TV czy 20 cm wystarczy? Jak sie spisuja te kolumienki z HK 247 50% muzyka 50%film
 

degray

Member
Malenkie sprostowanie do mojej wczesniejszej wypowiedzi,jesli do 1500za pare to polecam Heco Victa.Paradigm niestety kosztuje troche inaczej,ale zmylil mnie jeden z twoich typow mianowicie Paradigm Monitor 9v4(cena ok 3000 za pare,taka zreszta sama jak za najnowsze monitory 9v5).pozdrawiam
 

arturas22

New member
starygil napisał:
Witam !! Podepne sie pod temat bo tez jestem na etapia kupna KD Bardzo podobaja mi sie kolumny Jamo 606 i mam pytanko ? Ile miejsca z boku musze zostawic na głosnik basowy? Kolumny beda stały z boku stolika TV czy 20 cm wystarczy? Jak sie spisuja te kolumienki z HK 247 50% muzyka 50%film

Witaj,
ja mam miejsca sporo po obu stronach, więc trudno powiedzieć, ile będzie w sam raz.
Mysle, że 50-60 cm to minimum, żeby dźwięk w miare się 'rozszedł', choć pewnie im wiecej tym lepiej.
Do tego dochodzi bass-reflex z tyłu kolumny, wiec troche miejsca 'za plecami' muszisz przewidzeć.
Co do HK - słuchałem tylko w sklepie - wybrałem jednak Onkyo,
ale nie sugeruj sie tym - nie podam żadnych argumentów za lub przeciw.
Pozdro.
 

starygil

Klub HDTV.com.pl
VIP
A co powiecie na kolumny Kolumny YAMAHA :


NS-555 + NS-333 + NS-C444 Jaki do tego ampli? Wczesniej myslałem o HK ale moze cos z Yamahy ?
 
Ostatnia edycja:

dbdrag

New member
jamo

Ja miałem podobny dylemat już prawie kupiłem jamo s606 ale trafiła się okazja i zakupiłem w ciemno bez żadnego odsłuchu mourdaunt-short avant 908i nowki w tej samej cenie co jamo.Porostu po przeczytaniu kilku testów mordaunta 908i była to decyzja nieodwołalna i jak się pózniej okazało był to strzał w 10, kolumny są klase wyżej w dzwięku niz jamo poprostu porównałem testy jamo i mordaunta 908i i wszystko wyszło kto rządzi z tych 2 kolumn nic nie ujmuje jamo ale jak sie trafiła okazja to trzeba korzystac z niej ,też miałem obawy co do firmy mourdant pierwszy raz o niej słyszałem ale pogrzebałem w necie i nieżałuje zakupu tych kolumn,nieraz warto wejsc w nieznajome:D
 

Chattab

New member
Dzięki za info, możesz coś więcej napisać o tych Mordauntach (tu albo na prv) - do czego Ci służą, z jakim sprzętem grają, jakiej muzyki na nich słuchasz i przede wszystkim... co Cię w nich tak urzekło? Będę wdzięczny za wszelkie wrażenia i podpowiedzi.
 

dbdrag

New member
jamo

Ja swój zakup opierałem tylko na testach ze stron internetowych jakie można znalezc w necie,i jezeli 908i jest testowane z taki kolumnami jak:
Canton GLE409- 75pkt-około 2500zł para
Focal Chorus 726-S- 76pkt około 4000zł para
Elac FS68 - 75pkt około 2800zł para
mordaunt-short Avant 908i -73pkt do kupienia za 1000-1100zł para allegro
więc moja decyzja mogła byc tylko jedna :) .Gram na yamaha 497+cd yamaha 497 ,słucham głownie lata 70-80 elektroniczna regge wszystko co ma rytm i sens niepogardze starszą metallicą a i accept, judast priest też jest:D. Ogólnie wszystko z lat 70-80,mam te kolumny bardzo krótko nawet nie są wygrzane więc na moje refleksje przyjdzie czas.Poprostu chciałem napisac iż połasiłem się na produkt mi nieznany opierając się tylko na testach zachodnich i zle na tym nie wyszedłem.908i to poprostu inny pułap dzwieku względem jamo s606 i nie byłby tak atrakcyjny gdyby nie możliwosc kupienia go w super cenie na allegro.pozd
 
Ostatnia edycja:

Chattab

New member
No i spoko. Obawiam się tylko jednego - one mają z boku głośnik niskotonowy, prawda? U mnie sprzęt (TV, KD) będzie stał na i w szafce RTV z firmy Vox (http://www.meble.vox.pl/kolekcje-mebli/--modern--/pokaz/stolik-rtv-ze-szklanymi-drzwiami-221.html), w takiej jakby wnęce - z każdej strony od ściany do szafki jest może jakieś 50 cm. Jak wstawię tam Mordaunty, które mają 16,5 cm szerokości, zostaje trochę ponad 30 cm z każdej strony. Czy dźwięk (bas) nie będzie przytłumiony? Jak to jest u Ciebie?
 

dbdrag

New member
U mnie stoją basem na zewnatrz i mają po 1,5m od scian bocznych i do tylnej mają 0.6m więc niemam tego problemu co u ciebie, ale można basy skierowac do siebie czyli wewnątrz, może byc troche mniej basu ale to niekoniecznie musisz to wypróbowac sam. Taką samą konstrukcje mają jamo s606 więc jezeli by tobie ten typ budowy kolumn niepasował to odpadają te kolumnu jak i jamo i mordaunt.Otwór basreflex jest i tak z tyłu Musisz się sam przekonac jak beda grały u ciebie,umnie nagłasniają pokój 35m2 i dają rade z zapasem.
 
Do góry