XBMC - jak zbudować tani odtwarzacz filmów HD i nie tylko

Szamot83

New member
Witam
Przedstawię tutaj cztery sposoby na zbudowanie najtańszego odtwarzacza filmów wysokiej rozdzielczości. Całość oparta będzie na programie XBMC i wymaga średniej klasy komputera. Jeżeli masz nieużywanego PC (np. z lat 2001-2003), to nie poniesiesz żadnych kosztów.
XBMC, to skrót od Xbox Media Center. Program początkowo tworzony był wyłącznie dla konsoli Xbox. W chwili obecnej jest dostępny dla każdego systemu operacyjnego. W dodatku są przygotowane paczki instalacyjne dla najpopularniejszych dystrybucji Linuksa.
Obsługuje on wszystkie formaty multimediów - filmy (z napisami), muzyka, obrazy. Obsługuje również najpopularniejsze protokoły do stream-owania multimediów - SMB (świetna rzecz, jeżeli mamy w domu dysk sieciowy NAS), UPNP (klient i serwer). Wbudowana jest także obsługa FTP oraz wygodny Eksplorer plików. Można nim sterować za pomocą myszki, klawiatury, pilota do komputera, pada do gry, przeglądarki internetowej z komputera (np. w innym pokoju) lub połączyć się przez pulpit zdalny.
Całość jest po polsku.

Cały system będzie oparty na dystrybucji Linuksa - Ubuntu. Chociaż nie będziesz tutaj korzystać ze zbyt wielu rzeczy, które niesie ze sobą ta dystrybucja - potrzebujesz tylko systemu podstawowego.

zrzutekranu-XBMC%20Media%20Center-3.png


Po kolei do postu będę dodawał kolejne wpisy. Dziś będzie sposób pierwszy i najtrudniejszy, z punktu widzenia kogoś, kto nigdy na Linuksie nie pracował. Postaram się jednak przedstawić go w sposób czytelny, tak, żeby każdy, kto zna tylko podstawy komputera mógł to zrobić sam. Wydajność i czas startu systemu będzie lepsza, niż w opcjach, które zamieszczę w przyszłości.
Zanim zaczniesz wykonywać po kolei czynności zawarte w tym temacie, przeczytaj go do końca, tak, żeby się z nim oswoić.
Proszę nie krytykować mnie za skomplikowanie tego, wiem, że można odpalić program po prostu na Windowsie, czy innym systemie, ale wychodzę z założenia, że system ten posłuży jako Media Center, a nie jako system operacyjny, z którego korzysta się na co dzień.

Pokrótce przedstawię moją konfigurację:
Komputer, którego użyłem u siebie, to HP D530, jego ceny na Allegro zaczynają się od 200 zł. Procesor w nim, to Pentium 4 2400 ghz. Wymiary komputera to: szerokość 24 cm, wysokość 10 cm, głębokość 40 cm. Wybrałem ten model, ponieważ przy małej obudowie ma na płycie port AGP i 2 porty PCI. Jeżeli nie potrzebujesz AGP i zadowolisz się gorszą grafiką, to polecam np. Dell GX260, SX280 SX260.
Ram 2 GB - do tego, co tu przedstawię wystarczy nawet 256 mb. Ja mam tyle dlatego, że z tego komputera korzystam na co dzień.
Karta graficzna - ja mam GF 6200 256 mb Low Profile, chłodzona pasywnie. Karta, która jest w tym komputerze też się nadaje, jednak nie jest ona zbytnio wydajna.
Jako napęd posłuży mi pendrive 2 GB.

Zaczynamy.

Co nam jest potrzebne:
1. Ubuntu minimal CD - jest to płyta instalacyjna systemu Linux Ubuntu, zajmuje 10 MB. Ja skorzystałem z wersji dla architektury i386
.
2. Połączenie sieciowe - najlepiej mieć router z możliwością połączenia DHCP. Podczas instalacji można skonfigurować sieć na static IP.
3. Pendrive - można użyć dysku twardego. Na komputerze na jednym dysku twardym można mieć dwa systemy operacyjne, np. Windows i ten, który będziesz teraz instalować. Nie będę jednak przedstawiał sposobu na zrobienie tego. Dlatego radzę początkującym skorzystać z pendrive.


1. Instalacja systemu:

Nagrywasz pobrany obraz płyty i uruchamiasz ponownie komputer, tak, żeby wystartował z płyty. Gdy pojawi się napis: Boot:
Wpisujesz - install
Pokazuje się ekran instalatora.
Sterowanie:
Po opcjach poruszasz się strzałkami. Klawisz "tab", to zmiana aktywnego okna. Spacja aktywuje dany przycisk, np. zaznacza coś. Enter - wybór.

Wybierasz język polski.
Na pytanie: Detect keyboard layout? odpowiadasz <nie>.
Dalej po kolei wybierasz Poland, zatwierdzasz "Enter" i dalej Poland i ponownie "Enter".

Dalej konfigurujesz sieć, jeżeli masz możliwość połączenia się w sieć LAN po DHCP, to sieć skonfiguruje się sama, jeżeli musisz mieć Static IP, to możesz wpisać te same wartości, które masz w komputerze.

Nazwa Hosta - wpisz dowolną nazwę - będzie to nazwa Twojego komputera w sieci.

Kraj serwera lustrzanego - Polska.
Następne okno - "Enter"
Dane serwera pośredniczącego - zostaw puste - "Enter"
Czekasz na załadowanie dodatkowych składników.

Dochodzimy do menu partycjonowania dysku.

Sposób partycjonowania, wybierasz - "Ręcznie".

Pokazuje się menu z dyskami. Po wielkości dysku rozpoznaj ten, na którym chcesz zainstalować system (w tym przypadku 2 GB) i naciśnij na nim "Enter".

Kliknij na "użyj jako" i z następnego menu wybierz "Ext4 Journaling file system".

Przejdź na punkt montowania, naciśnij "Enter" i wybierz "/ - Główny system plików".

Przejdź na opcje montowania, naciśnij "Enter" i zaznacz (spacją) Noatime, a odznacz relatime. (w
zasadzie ten krok można pominąć, ale ja zastosowałem tę flagę, ponieważ wydłuży ona żywotność pendrive'a). Klawiszem "tab" przechodzisz na <Dalej> i wciskasz "Enter".

Możesz jeszcze ustawić etykietę dysku (nazwę dysku), wpisz tam dowolną nazwę lub zostaw tak, jak jest.

Przejdź na "Zakończono ustawianie partycji" i wciśnij "Enter".

Następnie kliknij na "Zakończ partycjonowanie" i zapisz zmiany na dysku.

Program zapyta Cię: "Chcesz wrócić do menu partycjonowania?" Odpowiedz <Nie>.

{Nie robimy partycji Swap, ponieważ nie jest ona potrzebna - system będzie miał niskie wymagania}

"Zapisać zmiany na dyskach?" Odpowiedz - TAK i czekaj, aż instalator zainstaluje podstawowe pakiety.

Dochodzimy do momentu, w którym musisz stworzyć konto użytkownika. Pełna nazwa użytkownika - wpisujesz, co chcesz. Nazwa użytkownika dla Twojego konta - także co chcesz, tylko małymi literami i bez polskich znaków. Wprowadzasz hasło dla nowego użytkownika, później to hasło trzeba powtórzyć.

Na pytanie "Szyfrować katalog domowy?" Odpowiadasz "nie".

Na pytanie "W jaki sposób chcesz zarządzać aktualizacjami systemu?" Odpowiadasz " Brak aktualizacji automatycznych.

Po chwili pokaże się nowe menu z wyborem oprogramowania do instalacji. Spacją zaznaczasz "Basic ubuntu server". Klawiszem TAB przechodzisz na "Dalej", naciskasz "Enter" i czekasz, aż system zainstaluje się. Prędkość instalacji zależy od prędkości łącza internetowego oraz od szybkości komputera.

Na pytanie "Czy zegar systemowy jest ustawiony na UTC?" Odpowiadasz "Tak".

Instalacja zakończona. Wyjmij płytę z napędu i wciśnij "Dalej".

2. Konfiguracja systemu i instalacja pakietów.

Po uruchomieniu systemu wyskoczy napis:
x login: (x to nazwa komputera). Wpisz nazwę użytkownika - tę, którą wpisałeś wcześniej małymi literami i wciśnij "Enter". Następnie wpisz hasło. Uwaga! Gdy będziesz wpisywał hasło nie pokażą się żadne literki lub gwiazdki, wpisz je i wciśnij "Enter".

Po zalogowaniu wpisz, bez zmiany wielkości liter:

sudo nano /etc/apt/sources.list

Naciśnij "Enter", potwierdź hasłem użytkownika i znów "Enter".
Wyskoczy program edytora "nano"
Klawiszem PgDn (Page Down) przechodzisz na koniec dokumentu. Dopisujesz tam następujące linijki:

#XBMC
deb http://ppa.launchpad.net/team-xbmc/ppa/ubuntu/ jaunty main
deb http://ppa.launchpad.net/xbmc-addons/ppa/ubuntu/ jaunty main
Kombinacją klawiszy Ctrl+x zamykasz program, wciskasz klawisz "T" i dalej "Enter".

Po wyjściu z programu wpisujesz (nie zmieniaj wielkości liter i wpisuj wszystko jednym ciągiem):

wget -q -O - 'http://keyserver.ubuntu.com:11371/pks/lookup?op=get&search=0x6D975C4791E7EE5E' | sudo apt-key add -

Po wpisaniu naciskasz "Enter". Jeżeli wszystko wpisałeś dobrze, to wyskoczy Ci napis "OK".

Następnie wpisujesz:

wget -q -O - 'http://keyserver.ubuntu.com:11371/pks/lookup?op=get&search=0xA956EB81318C7509' | sudo apt-key add -

Uwaga! Zamiast przepisywać ponownie całą komendę, wystarczy, że wciśniesz strzałkę w górę i zmienisz ciąg znaków występujący po 0x na ten z drugiego polecenia.
Po wpisaniu naciskasz "Enter". Jeżeli wszystko wpisałeś dobrze, to wyskoczy Ci napis "OK".

Następnie wpisujesz:
sudo aptitude update

Potwierdzasz hasłem i czekasz. Gdy program apt pobierze dane o stanie pakietów, wpisujesz:

sudo aptitude install usplash-theme-xbmc-pulsating-logo xbmc xinit x11-xserver-utils
linux-headers-$(uname -r) build-essential cdbs fakeroot dh-make debhelper debconf libstdc++5 dkms icewm xterm alsa-utils preload envyng-core
Uwaga! Jeżeli masz kartę graficzną innej firmy niż Nvidia lub Ati, to nie dopisuj na końcu envyng-core.

Gdy program zapyta "Kontynuować?", wciśnij literę "Y", następnie - "Enter". Na kolejne pytanie odpowiedz wpisując "Tak" i wciśnij "Enter". Zacznie się pobieranie oraz instalacja wybranych pakietów. Długość instalacji jest zależna od szybkości łącza oraz mocy obliczeniowej komputera.

3. Ustawianie Splasha.

Splash to obrazek ładujący się przy starcie systemu. Poleceniem, które wydaliśmy wyżej zainstalowaliśmy splash "usplash-theme-xbmc-pulsating-logo". Można zainstalować inne splash-e np.:
usplash-theme-xbmc-spinner-black
usplash-theme-xbmc-spinner-blue
Żeby ustawić splash, wpisujesz:
sudo update-alternatives --config usplash-artwork.so

Program zapyta, który usplash ma zastosować - wybierasz:

/usr/lib/usplash/xbmc-splash-pulsating-logo.so

U mnie był to splash nr 2. Czyli wpisujesz 2 i naciskasz "Enter".

Następnie wpisujesz:
sudo update-initramfs -u
4. Instalacja sterowników do karty graficznej.

Jest to sposób instalacji sterowników dla kart Ati i Nvidia, sterowniki pozostałych kart są w jądrze systemu. Korzystałem kiedyś z karty firmy Intel i nigdy nie musiałem instalować sterowników.

Wpisujesz:
envyng -t

Naciskasz "Enter". W zależności od tego, jakiej karty używasz - wybierasz:
1 - Install Nvidia driver
lub
3 - install Ati Driver.

Po naciśnięciu którejś z opcji wyskoczy ramka z dostępnymi sterownikami. Wybierasz tę cyfrę, która ma znaczek + przy opcji recommended i naciskasz "Enter".

Po instalacji komputer uruchomi się ponownie. Jeżeli tak się nie stanie, to wpisz:
sudo reboot

Rozdzielczość ekranu to temat, którego nie mogę opisać zbyt dokładnie. Nie mam w domu kart graficznych każdego producenta. W razie problemów z ustawianiem rozdzielczości mogę pomóc (o ile będę wiedział jak). Zmiana rozdzielczości kart Nvidii jest opisana dalej, ponieważ wymaga ona uruchomienia xów.

5. Ustawianie poziomu głośności systemu.

Wpisujesz:
sudo alsa reload
sudo alsactl init
Wyskoczy znaleziona karta dźwiękowa.
Następnie wpisz:
alsamixer
i ustal poziomy głośności na poziomie, na którym chcesz, aby ustawiały się po starcie systemu. Strzałkami w lewo - prawo wybierasz suwaki, góra - dół zwiększasz, zmniejszasz głośność, spacją wybierasz ustawienia, klawisz "Esc", to wyjście z programu.
Aby system zapamiętał na stałe poziom głośności - wpisujesz:
sudo alsactl store
5. Próba.

Po ponownym uruchomieniu komputera, logujemy się i wpisujemy:
startx

Uruchomi się środowisko graficzne.
Wchodzimy w menu (to z napisem debian). Przechodzimy do podmenu programy, emulatory terminala i wybieramy xterm.

W nowo otwartym okienku wpisujemy:
xbmc &

Jeżeli program się uruchomi, to znaczy, że wszystko zrobiłeś dobrze. Jeżeli nie, to przepisz to, co wyskoczy Ci w xterm i wklej to w tym poście - spróbuję pomóc.

UWAGA! Jeżeli posiadasz kartę Nvidii i chcesz na stałe zmienić rodzielczość, wpisz w xterm:
sudo nvidia-settings

Potwierdź hasłem. Otworzy się okno, w nim przejdź do "X Server Display Configuration" i przy napisie "Resolution" wybierz żądaną rozdzielczość. Następnie kliknij na "Save to x configuration file" i w nowo otwartym oknie kliknij "Save".

Jeżeli ktoś z forumowiczów wie, jak zmienić rozdzielczość w kartach ATI lub innych producentów, to proszę pisać. Osobiście nigdy nie miałem i nie konfigurowałem karty tej firmy (ATI), więc nie wiem, czy one też mają podobny program do tego z Nvidii.

6. Konfiguracja końcowa.

W xterm wpisujemy:
sudo aptitude install xbmc-live python-apt

Instalator poprosi o podanie nowego hasła UNIX: - należy wpisać wybrane hasło. Dzieje się tak dlatego, że pakiet xbmc-live dodaje nowego użytkownika do systemu.
Login dla tego użytkownika to: xbmc.

Na kolejne pytania odpowiadasz klawiszem "Enter". Gdy dojdziesz do opcji "Is the information correct?" wpisujesz "Y". Po instalacji uruchom ponownie komputer.

Po ponownym uruchomieniu komputera uruchomi się automatycznie program XBMC.

7. Podstawowa konfiguracja XBMC.

Sterowanie:
200810268hrfm3rm6wgh486.png


Można też sterować myszką. Do nadrzędnego menu wychodzi się klawiszem "esc"

Zmiana języka.
Wchodzisz w opcję "Settings", dalej "Appearance", klikasz na "Region" i w "Language" czarnymi strzałkami wybierasz "Polish".

Zmiana rozdzielczości i kalibracja ekranu.
Po zmianie języka wchodzisz w ustawienia, Interfejs i przechodzisz do zakładki Ekran.
Tutaj możesz zmienić rozdzielczość programu (sugeruję zostawić na auto, wtedy rozdzielczość programu dopasuje się do rozdzielczości serwera X).
Przejdź do opcji kalibracja ekranu i wciśnij "Enter". Strzałkami dopasuj róg, następnie wciśnij "Enter" i dopasuj drugi róg, następnie wysokość napisów i ratio.

UWAGA! Żeby program działał poprawnie, opcja "Synchronizacja pionowa" musi być ustawiona na "wybiera sterownik karty". Możesz ustawić inne opcje, ale tylko jeżeli wiesz co robisz.

Dodawanie źródeł.
Klikasz na np. na Wideo, następnie "Dodaj źródło", dalej "Przeglądaj" i wybierasz dysk lub katalog. Naciskasz OK i dalej klikasz "Dodaj".

Sugeruję zapoznać się z pozostałymi opcjami programu.


To już koniec opisu pierwszej metody na zbudowanie Media Center. Niedługo (o ile pozwoli mi na to czas) dopiszę inne łatwiejsze sposoby instalacji i konfiguracji tego programu. Jeżeli macie jakieś pytania lub coś Wam nie wychodzi, proszę pytać w temacie. Jeżeli będę wiedział jak rozwiązać problem, to pomogę. Pomocy można szukać np. na polskim forum Ubuntu., forum Ubucentrum lub wpisując w Google np. Ubuntu i opis problemu, np. błąd, który wyświetli Ci się w konsoli lub coś, co chcesz zrobić np.
"Ubuntu instalacja sterowników ati".


Jest to tekst mojego autorstwa i proszę to uszanować. Nie chcę, żeby był kopiowany gdziekolwiek bez mojej zgody.

Pozdrawiam.
Szamot83
 

Szamot83

New member
Metoda 2 i 3

Metoda 2 i 3

Te sposoby są najłatwiejszą metodą instalacji tego programu. Nie wymagają one praktycznie żadnej wiedzy na temat komputerów. Ogranicza się do kilku kroków. Instalator sam instaluje sterowniki i konfiguruje odpowiednią kartę graficzną i dźwiękową. Różni się od poprzedniej metody tym, że nie możemy ustawić sobie partycji w dowolny sposób, oraz nie mamy wpływu na to co jest instalowane. Nie potrzebujemy też podłączenia do internetu podczas instalacji. Polecam te sposoby osobom, które nie mają czasu na ręczną konfigurację wszystkiego.

Dlaczego jest tu opisana metoda 2 i 3.
Otóż metoda 2, to instalacja tylko dla jednego komputera. Np. dla takiego, który stoi pod tv i służy tylko do oglądania multimediów lub takiego, do którego podłączasz pendrive z XBMC, tylko jak chcesz z niego skorzystać. Cały program zostanie skonfigurowany dla danego komputera. Jest to najszybsza i najłatwiejsza metoda instalacji. System po instalacji zajmuje 1 GB. Instalacja trwa 10 min, razem z konfiguracją.
Metoda 3 natomiast, to metoda systemu uniwersalnego, czyli przenośnego. Różni się ona od poprzedniej, tym, że podczas uruchomienia komputer za każdym razem będzie pytał się, jaką mamy kartę graficzną i tym, że będziemy mogli wziąć pendrive np. do znajomych, żeby pokazać mu ten system. Pozostałe rzeczy zostają bez zmian.

Wyboru z, której opcji chcemy skorzystać dokonujemy podczas instalacji systemu.
Co jest potrzebne:
1 Obraz płyty XBMCLiveCD - po pobraniu, wypakuj obraz i nagraj go na płytę najwolniejszą dostępną prędkością. Obraz do pobrania z:
dfn.dl.sourceforge.net/sourceforge/xbmc/XBMC_Live-9.04.1.zip (nie mogę wkleić normalnego linka, ponieważ nikt nie odpowiada w poście.
2 Pendrive/Dysk twardy - cały będzie poświęcony dla xbmc.


Zaczynamy.

Uruchamiasz komputer z płytą w napędzie.
Z menu wybierasz „Install XBMCLive to disk (usb or HDD)”.

Pokazuje się napis:
„Xbmc Live bootable Disk creator (...)”
Naciskasz dowolny klawisz.

Instalator skanuje system w poszukiwaniu dysków twardych, Gdy to zrobi zapyta się, na który dysk chcesz zainstalować XBMC. Po rozmiarze dysku (wybierasz ten na który chcesz zainstalować program. Wpisujesz odpowiednią cyfrę i naciskasz "Enter".

Dochodzisz do pytania „Do you want the installer to handle it (…)?”
Jeżeli masz zamiar korzystać z tego systemu tylko na jednym komputerze, to odpowiedz „N” (patrz opis wyżej - metoda 2)
Jeżeli będziesz przenosił go na różne komputery (np. instalujesz na pendrive), to wybierz „Y”. (patrz opis wyżej - metoda 3)
„Erasing disk /dev/sdx, proceed ?„ Odpowiadasz „y”.

Jeżeli na pytanie „Do you want the installer to handle it (…)?” odpowiedziałeś „N”, to to pomiń ten krok, jeżeli odpowiedziałeś „Y”, to następne pytanie jakie się pojawi, to „Do you want to create a permament system storage file?”
Tutaj odpowiedź zależy od Ciebie. Jeżeli odpowiesz „Y”, zostanie utworzony plik konfiguracyjny na dysku (tym, na który instalujesz), który zapisuje konfigurację programu. System u mnie zagospodarował sobie na ten plik 4 GB. Jeżeli odpowiesz „N” plik nie zostanie utworzony i program podczas każdego wyłączenia będzie tracił ustawioną konfigurację. Sugeruje odpowiedź „Y”

Po zakończeniu instalacji wyskoczy komunikat „Enter new UNIX password:” wpisujesz wybrane przez siebie hasło, naciskasz „Enter”, następnie wpisujesz hasło ponownie i znów zatwierdzasz klawiszem „Enter”.
UWAGA! Podczas wpisywania nie pokaże się żaden znak.
UWAGA! Jeżeli na pytanie „Do you want the installer to handle it (…)?” odpowiedziałeś „Y”, to ten krok nie pojawi się. Pomiń go.

W zależności od tego, czy chcesz zainstalować program na kolejnym dysku, pendrive/hdd na następne pytanie odpowiadasz „Y” - tak lub „N” - nie.

Jeżeli wybierzesz „N” instalator zacznie proces wyłączania komputera. Wyciągnij płytę z napędu. Gdy uruchomisz ponownie komputer, XBMC wystartuje automatycznie.

Powodzenia.
 

Szamot83

New member
Ten dell ma grafikę intela GMA (jeżeli dobrze pamiętam to opartą na chipsecie i945). Nie Wydaje mi się, że 1080p, to za dużo. 256 ramu wystarczy, program wykorzystuje niewiele pamięci, a przy odtwarzaniu ram używany jest jako bufor.
Ja na podanej w pierwszym poście konfiguracji bez problemu odtwarzam 720p z dźwiękiem 5.1. (np. lost s05 1GB/40 min materiału). Niestety nie testowałem materiałów 1080p, bo mam telewizor 720p (philips 32PW9551)

Jeżeli chcesz odpalać z powodzeniem 1080p i jednocześnie nie chcesz wydawać potężnych pieniędzy na sprzęt, to radziłbym poczekać na komputery z chipsetem Nvidia ION (zobacz koniecznie te obrazki).
geeky-gadgets.com/wp-content/uploads/2008/12/nvidia-ion11.jpg
techvishal.files.wordpress.com/2009/01/9607-nvidiaion2.jpg

Więcej informacji:
frazpc.pl/artykuly/681/NVIDIA/ION/idealne/polaczenie
frazpc.pl/artykuly/708/ZOTAC/ION/Atom/330/vs/Atom/230

Pozdrawiam
 

matias2004

New member
Kurcze , probuje i nic , metoda 1 wywala mi blad Softreset failed (device not ready) przy instalacji , metoda druga , wybieram instalacje na dysku , obraz znika, potem pojawia sie i jest zupelnie nieczytelny , zamazany.Sprzet to plyta gigabyte amd780g + karta ati4350 , podlaczone hdmi do tv.
 

Szamot83

New member
Niestety jest to błąd występujący tylko w niektórych płytach Gigabyte. Developerzy jądra systemu nie doszli jeszcze czym to jest spowodowane.
Możesz ewentualnie spróbować po uruchomieniu płyty instalacyjnej przejść do opcji "Install" i wyedytować ją (jeżeli dobrze pamiętam robi się to klawiszem tab, albo e) następnie w linijce z kernelem Linuksa dopisz all_generic_ide
I sprawdź.

Kiedyś gdy miałem problem na płycie Asrock, to pomogła aktualizacja BIOSu, być może u Ciebie też to pomoże.
Czy Live CD startuje normalnie? Czy po wyborze karty graficznej program w ogóle odpala się?
 

Szamot83

New member
Czy masz podłączone jakieś dyski pod kontroler PATA (szeroka taśma)? Jeżeli nie, to sprawdź, czy co się stanie jak wyłączysz go w biosie.
 

Szamot83

New member
Dla zainteresowanych dodam, że jeżeli nie zależy komuś na obsłudze HD i ma zamiar korzystać z filmów SD (DVD, VCD, avi, rmvb, mp4), muzyka (każdy format, zgrywanie płyt na dysk), obrazy, to można kupić sobie pierwszą konsolę Xbox (kliknij). Konsola musi być przerobiona.
Obsługuje ona tryby HD 720p i 1080i, dźwięk 5.1, można wstawić tam dysk do 2 TB (największy z jakim się spotkałem to 750GB). XBMC odpalony na niej ma dostęp do wszystkich protokołów sieciowych, co w wersji na PC, skaluje materiały SD do rozdzielczości w której jest odpalony.
Największą wadą tego sprzętu jest to, że nie można odpalić na nim materiałów HD- po prostu konsola jest stara i nie ma tyle mocy obliczeniowej.

Cena przerobionej konsoli zaczyna się od 200 zł.
 

matias2004

New member
Witam , dzieki za odpowedz.
Nie mam nic pod PATA , jest tylko 1 dysk sata.
Gdy odpalam livecd to po wyborze ati , pojawia sie ekran (po ok 30 sek) calkowicie nieczytelny , podejrzewam ze serowniki zle.Wyglada to jak siatka kolorowych pixeli przez ktora widac napis xbmc powielony wielokrotnie.
 

Szamot83

New member
Cóż być może jest to wina sterowników, ale program i tak powinien wystartować. Błąd podany przez Ciebie wcześniej, to błąd dostępu do dysku. Zapewne, gdybyś w Grubie (tam gdzie chciałem, żebyś dopisał ten tekst) zlikwidował napis splash, to pod nim zobaczyłbyś ten sam błąd.
Na razie nic na to nie mogę poradzić. Jest to błąd, który występuje rzadko (tylko na niektórych płytach głównych), ale niestety występuje. Następna wersja systemu wyjdzie za jakieś 4 miesiące i w dodatku nie wiadomo, czy pozbędzie się tego błędu.
Jeżeli nadal jesteś zainteresowany korzystaniem z programu, to możesz pobrać sobie wersję dal Windows.
http://xbmc.org/download/

Pozdrawiam
 

pierwszy

Banned
XBMC Live minimum requirements
x86 (Intel/AMD-based) processor computer capable of booting to CD-ROM.
Intel Pentium 4, Intel Pentium M, AMD Athlon XP/64, AMD Opteron, or newer CPU (that support SSE).
Fast modern dual-core processor is required to decode H.264 videos in FullHD (1080p).
For clarification; XBMC Live does not work on the Xbox game-console.
ATI/AMD, Intel, or NVIDIA (recommended) graphic controller which supports OpenGL 1.4 or later (2.0 recommended).
ATI Radeon R420 (X800) or newer supported, ATI Radeon R700 (HD 4000) or newer recommended.
Intel GMA 950 (945G) or newer supported, Intel GMA 4500 and newer recommended.
NVIDIA GeForce 6-Series and newer supported, GeForce 8-Series and newer recommended.
Optional is to install to a 2GB (or larger) USB-flash-drive.
If you like to install XBMC Live to USB then note that it can not still have U3 software on it (so uninstall that first).
Larger than 2GB is if you have a lot of media as covers are cached on it.
w kwestii sprzętu skupiłbym się na tekście zaznaczonym kolorem czerwonym, który cytuje za

xbmc.org/wiki/?title=XBMC_Live_specific_FAQ#XBMC_Live_minimum_requirements

i wybrał na "jako-takie minimum" dell'a gx280

allegro.pl/search.php?sg=0&string=gx280

- wiem, już troszkę droższy sprzęt - ale imo ma znaczące plusy: ddr2, pci-ex, sata
 

Szamot83

New member
pierwszy, masz rację. Dodam tylko, że odpalałem XBMC na trochę gorszym sprzęcie niż podają na stronie.

matias2004 poczytałem trochę o Twoim problemie, z tego co już wiem, to nie występuje on na wersji Ubuntu 8.10. Jeżeli masz ochotę skorzystać z pierwszej metody instalacji, to z tej strony ściągnij wersję - Ubuntu 8.10 "Intrepid Ibex" Minimal CD.
Z tego co czytałem na tej wersji Twój problem nie występuje.
 

Szamot83

New member
Jeżeli ktoś nie lubi Linuksa to może podobne centrum multimedialne oprzeć na Windowsie Xp. Będzie to wyglądało tak, że po uruchomieniu komputera (ewentualnie jeszcze zalogowaniu się) XBMC/Mediaportal odpali się samo i nic więcej.

Jak to zrobić - oto sposób.

Jeżeli masz zainstalowanego i skonfigurowanego Windowsa XP, to utwórz nowe konto (np. XBMC). Jeżeli nie masz zainstalowanego, to zainstaluj, skonfiguruj (bez niepotrzebnych programów, tylko sterowniki), następnie zainstaluj i skonfiguruj XBMC.

Dalej robisz tak:
1 wchodzisz w menu start, wybierasz uruchom i wpisujesz regedit.
2 w nowo otwartym oknie wyszukujesz klucz -
a - jeżeli chcesz to zmienić dla wszystkich użytkowników(odradzam) HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon
b - jeżeli chcesz to zrobić tylko dla jednego użytkownika (polecam tę opcję) HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon
3 w kluczu znajdujesz opcję Shell i wpisujesz tutaj nazwę programu, który ma się uruchamiać po zalogowaniu - w moim przypadku zmieniłem na C:\program files\tc up\tc up.exe(ważne żebyś podał ścieżkę)
Gotowe

Po uruchomieniu komputera XBMC uruchomi się automatycznie.
Zanim to zrobisz:
1 Nie doszedłem do tego jak ustawić, żeby po zamknięciu tej aplikacji system się zamykał. Dlatego radzę ustawić, żeby przycisk zasilania zamykał system - robi się to w ustawieniach wygaszacza ekranu)
2 Jeżeli chcesz włączyć autologowanie do jakiegoś profilu, to w menu start wybierz uruchom i wpisz control userpasswords2. Uruchomi się program, żeby to ustawić.
3 Najlepiej zrobić sobie co najmniej 2 użytkowników, na wszelki wypadek. Jeżeli kiedyś dokupisz sobie np. pilot do sterowania komputerem, to będziesz miał jak zainstalować sterowniki itp.

To chyba wszystko.
Pozdrawiam
 

koval44

Member
Jaki komputer

Witam.

Szamot83, pytanie do Ciebie i nie tylko.

Chciałbym zbudować centrum multimedialne, które będzie stało na stałe pod telewizorem i musi, to jakoś wyglądać. ZNalazłem na Allegro komputer Asrock NetTop ION 330 /Atom 330/Nvidia/DVD-NOWY! (numer 712633621) - nie mogę dodać linka z aukcją, ale jest nr aukcji.

Jak możesz, to rzuć okiem na konfigurację sprzętową tego komputera - czy się nadaje, itd.

Drugie pytanie, chciałbym mieć możliwość sterowania centrum multimedialnym za pomocą pilota, czy znasz jakieś piloty, które dobrze będą działały z XBMC?
Piszesz, że system jest bardziej wydajny, gdy jest zainstalowany na linuxie, jak się to ma do pracy na windowsie xp (np. jakaś wersja XP lite)? Duże są różnice w starcie tych dwóch systemów oraz oprogramowania XBMC?
W tej chwili, to wszystko, jak pojawią się jakieś pytania, to jeszcze dopiszę. Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Przemek
 

Szamot83

New member
Jak możesz, to rzuć okiem na konfigurację sprzętową tego komputera - czy się nadaje, itd.
Jak najbardziej tak. Jeżeli poszperasz w google, to znajdziesz informacje o tym chipsecie oraz testy jego wydajności. Z tego co czytałem, sprzęt ten średnio radzi sobie z nowszymi płytami Blu-Ray (ze względu na ich duży bitare) - być może jest to kwestia sterownika. Przeczytaj sobie np. to i to - ten drugi artykuł to test wybranej przez Ciebie płyty.
Krata graficzna, w którą wyposażony jest ten sprzęt obsługuje api VDPAU - co oznacza, że za dekodowanie wideo jest odpowiedzialna karta graficzna (ale jest to co innego niż DXVA). Sterowniki wykorzystujące ten system powstały w pierwszej kolejności dla Linuksa. XBMC obsługuje to - czyli z materiałami HD będzie sobie radziło bez problemu. Api VDPAU ma każda karta graficzna Nvidii od serii 8 wzwyż.
Płyta główna na której oparty jest ten sprzęt wyszła w 2 wariantach - ta trochę droższa ma wbudowane WIfi.
Co do wydajności sprzętu z aplikacjami, to może być średnio, ale wystarczająco.
Drugie pytanie, chciałbym mieć możliwość sterowania centrum multimedialnym za pomocą pilota, czy znasz jakieś piloty, które dobrze będą działały z XBMC?
XBMC Live domyślnie obsługuje piloty w standardzie MCE USB, czyli każdy pilotem zgodny z Microsoft Mediacenter. Niestety ja nie testowałem nic - zrobię to w pzyszłości jak tylko kupię sobie jakiś sprzęt (też na IONie). Teoretycznie każdy pilot da się podłączyć - który ma sterownik, oczywiście.
Mapowanie klawiszy zmienia się w pliku keymap.xml, a to, które klawisze zostały wciśnięte na urządzeniu można znaleźć w logu programu (po włączeniu odpowiedniej opcji). Możesz nawet podłączyć pada od konsoli i sterować nim.
Dodam tylko, że pady od xboksów w ubuntu 9.04 nie działają, w 8.10 podobno (tak czytałem) nie ma problemów - dzieje się tak, ponieważ deweloperzy sterownika do ich obsługi postanowili zmienić go tak, że przyciski na D-padzie nie są rozpoznawane jako oddzielne przyciski (jak to miało miejsce w starszej wersji sterownika), a jako osie (axis) - na chwilę obecną XBMC nie jest w stanie tego obsłużyć - następna wersja będzie sobie z tym radziła bez problemu.
W każdym razie jeżeli już znajdziesz jakiś pilot, który będzie cię interesował, sprawdź jego nazwę (ewentualnie model) na forum XBMC zapewne będzie tam opisane, czy działa, czy są problemy. Z tego co na szybko znalazłem, to ten działa bez problemu. Jak będziesz miał jakieś wątpliwości - pytaj, postaram się odpowiedzieć.
Na konkurencyjnym formu znalazłem wpisy, że piloty Maxter i Harmony One działają, bez problemów.
Piszesz, że system jest bardziej wydajny, gdy jest zainstalowany na linuxie, jak się to ma do pracy na windowsie xp (np. jakaś wersja XP lite)?
Osobiście nie udało mi się go uruchomić na Windowsie - nie mam odpowiedniego sprzętu. Wśród moich znajomych nikt nie był (jest) usatysfakcjonowany z działania tego programu. Piszą mi, że albo się zawiesza, albo napisy nie działają - ale znów na konkurencyjnym forum ludzie są zadowoleni, więc tak naprawdę ciężko powiedzieć jak jest - sam musisz spróbować.
Jestem pewnien, że na grafice Nvidi (czyli na IONie też) program będzie działał lepiej, ze względu na to, że Linux ma mniejsze wymagania sprzętowe i ma coś w rodzaju modułowej budowy - czyli wiele rzeczy możesz wyłączyć - w dodatku nie jest to wcale trudne (jeżeli już wcześniej trochę liznąłeś tego systemu).
Przetestuj sobie jeszcze program MediaPortal Jest to aplikacja pisana tylko i wyłącznie na Windowsa.
Niestety nie mogę napisać więcej, ponieważ z Windowsa nie korzystam.
Kilka postów wyżej napisałem jak na Widowsie zrobić sobie tak, żeby XBMC startował zamiast zwykłego shella - jeżeli jesteś bardziej oswojony z tym systemem, to przetestuj to.


Duże są różnice w starcie tych dwóch systemów oraz oprogramowania XBMC?
Jeżeli chodzi o start, to różnica jest duża - Linux z najnowszym jądrem potrafi wstać w 10 sek. Najnowsza wersja Ubuntu do pełnej użyteczności potrafi uruchomić się w 20-25 sek (Canonical (producent tej dystrybucji) zapowiedział, że wersja 10.10 uruchomi się w mniej niż 10 sek). Instalacja samego XBMC, to dużo mniej uruchamianych na starcie aplikacji itd. Więc powinna startować szybciej. Ja mam wolnego Pendrivea, więc nie będę tu pisał o swoich "osiągach". Na obu systemach program obsługuje się tak samo.
Jeżeli chodzi o wersję dla Linuksa, to możesz zrobić sobie taki system na wiele sposobów. Możesz np. zrobić własną sesję (banalnie proste) w managerze logowania i np. zainstalować sobie normalny system, korzystać z niego (tak jak na zwykłym komputerze), a jak będziesz chciał obejrzeć film, to po prostu zmieniasz sesję i uruchamia się XBMC - oczywiście można też normalnie odpalić program z menu, ale przy oddzielnej sesji działa mniej rzeczy, więc aplikacja będzie wydajniejsza.

XBMC Live domyślnie instaluje się na systemie plików EXT3, a jeżeli zrobisz wszystko sam, wybierzesz sobie EXT4 - będzie szybciej.

Przede wszystkim nie należy się obawiać, że coś pójdzie nie tak, albo że nie dasz sobie rady. Linux jest o wiele łatwiejszym systemem od Windowsa - mimo iż na początku może wydawać się odwrotnie. W oba systemy trzeba włożyć trochę czasu, żeby działały tak jak chcesz - z tym, że trudniej jest zepsuć coś na Linuksie.

To chyba wszystko. Jeżeli będziesz miał jeszcze jakieś pytania, lub czegoś nie rozumiesz (bo np. źle to napisałem), to śmiało pytaj.
 

Saracen

New member
Witam

Zainstalowałem XBMCLive 9.11 na komputerze z płyt Zotac IONITX-F-E. Nie potrafię uzyskać dźwięku po HDMI. Ustawienia w alsamixer wyglądają tak:

Karta audio to:
00:08.0 Audio device: nVidia Corporation MCP79 High Definition Audio (rev b1).

- wynik lshw -c multimedia

Kod:
  *-multimedia
       description: Audio device
       product: MCP79 High Definition Audio
       vendor: nVidia Corporation
       physical id: 8
       bus info: pci@0000:00:08.0
       version: b1
       width: 32 bits
       clock: 66MHz
       capabilities: pm bus_master cap_list
       configuration: driver=HDA Intel latency=0 maxlatency=5 mingnt=2
       resources: irq:22 memory:fae78000-fae7bfff

- wynik polecenia aplay -l

Kod:
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: NVidia [HDA NVidia], device 0: ALC662 rev1 Analog [ALC662 rev1 Analog]
  Subdevices: 0/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 0: NVidia [HDA NVidia], device 1: ALC662 rev1 Digital [ALC662 rev1 Digital]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 0: NVidia [HDA NVidia], device 3: NVIDIA HDMI [NVIDIA HDMI]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0

- polecenie lsmod

Kod:
Module                  Size  Used by
snd_seq_dummy           2656  0
snd_seq_oss            28576  0
snd_seq_midi            6432  0
snd_rawmidi            22208  1 snd_seq_midi
snd_seq_midi_event      6940  2 snd_seq_oss,snd_seq_midi
snd_seq                50224  6 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi,snd_seq_midi_event
snd_seq_device          6920  5 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi,snd_rawmidi,snd_seq
snd_pcm_oss            37920  0
snd_mixer_oss          16028  1 snd_pcm_oss
coretemp                5628  0
aes_i586                8124  2
aes_generic            27484  1 aes_i586
lirc_wb677             28328  1
lirc_dev               10804  3 lirc_wb677
dm_crypt               12928  0
snd_hda_codec_nvhdmi     4828  1
ipt_REJECT              2812  1
ipt_LOG                 5344  1
xt_limit                2176  2
xt_tcpudp               2780  9
xt_state                1820  6
ipt_addrtype            2204  4
snd_hda_codec_realtek   203328  1
arc4                    1660  2
ecb                     2524  2
ip6table_filter         3164  1
ip6_tables             13004  1 ip6table_filter
snd_hda_intel          26920  3
snd_hda_codec          75708  3 snd_hda_codec_nvhdmi,snd_hda_codec_realtek,snd_hda_intel
nf_nat_irc              2012  0
snd_hwdep               7200  1 snd_hda_codec
ath9k                 307384  0
nf_conntrack_irc        4992  1 nf_nat_irc
snd_pcm                75296  4 snd_pcm_oss,snd_hda_intel,snd_hda_codec
nf_nat_ftp              2652  0
nf_nat                 17808  2 nf_nat_irc,nf_nat_ftp
mac80211              210408  1 ath9k
nf_conntrack_ipv4      13352  8 nf_nat
nf_defrag_ipv4          1756  1 nf_conntrack_ipv4
ath                     8444  1 ath9k
nf_conntrack_ftp        6880  1 nf_nat_ftp
nf_conntrack           67608  7 xt_state,nf_nat_irc,nf_conntrack_irc,nf_nat_ftp,nf_nat,nf_conntrack_ipv4,nf_conntrack_ftp
iptable_filter          3100  1
snd_timer              22276  3 snd_seq,snd_pcm
ip_tables              11692  1 iptable_filter
snd                    59204  16 snd_seq_oss,snd_rawmidi,snd_seq,snd_seq_device,snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_hda_codec_realtek,snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hwdep,snd_pcm,snd_timer
x_tables               16544  8 ipt_REJECT,ipt_LOG,xt_limit,xt_tcpudp,xt_state,ipt_addrtype,ip6_tables,ip_tables
cfg80211              130440  3 ath9k,mac80211,ath
nvidia               8880868  38
soundcore               7264  1 snd
lp                      8964  0
shpchp                 32272  0
led_class               4096  1 ath9k
snd_page_alloc          9156  2 snd_hda_intel,snd_pcm
parport                35340  1 lp
agpgart                34988  1 nvidia
i2c_nforce2             6784  0
hid_a4tech              2652  0
usbhid                 38208  0
forcedeth              54152  0


Proszę o pomoc.
 
Ostatnia edycja:
S

spy

Guest
Witam.
Chciałbym zbudować centrum multimedialne, które będzie stało na stałe pod telewizorem i musi, to jakoś wyglądać. ZNalazłem na Allegro komputer Asrock NetTop ION 330 /Atom 330/Nvidia/DVD-NOWY! (numer 712633621) - nie mogę dodać linka z aukcją, ale jest nr aukcji.

Wlasnie postawilem XBMC na eee box 1501. Wszystko smiga pieknie. Server jest niesamowicie szybki, odtwarzanie startuje momentalnie. Pilot dziala.
 

pinochet

New member
Witam
Chciałbym postawić sobie XMBC na linuxie jednak mam problem z dźwiękiem. Mianowicie posiadam kartę SoundBlaster Live 24-BIT External i w żaden sposób nie mogę z niej uzyskać dźwięku 5.1 po optycznym bądź coaxialnym kablu. Nie moge na ubuntu i mincie na razie nie próbowałem instalacji XBMC według tej instrukcji gdyż pewnie byłoby to samo. Zna ktoś kartę dźwiękową która będzie dobrze działać na linuxie?
 

pinochet

New member
Każda karta będzie działać. Informację jak to ustawić znajdziesz tu XBMC Live 10.1 - Problemy audio - sterowniki i ustawienia - HDTV Centrum Polska

Karte działa ale tylko wyjściem analogowym. Nigdy nie udało mi się na ubuntu uzyskać 5.1 z tej karty po spdif bo nawet nie mogę ustawić takiego wyjścia w pulse audio ani w alsa. Analogowo działa bez problemu.

Dodatkowo mam problem z kartą grafiki Ati HD 6450. Wyświetla obraz na TV ale XBMC zawsze uruchamia się na ekranie monitora. Problem znika kiedy ustawie tylko ekran od TV. Jednak na XP działa o wiele lepiej i zabiera mniej zasobów. Na ubuntu mam około 70% zużycia procesora, a na XP 30%. Na starszych wersjach ubuntu z kolei obraz na TV nie jest dobrze wyświetlany. Po instalacji sterowników własnościowych sytuacja się tylko pogarsza.
 
Do góry