Wzmacniacze/amplitunery - wejścia cyfrowe i optyczne

babeo

New member
Mam do Was takie pytanie, które właściwie zrodziło się z ciekawości. Weźmy na przykład Denona, ale tak naprawdę dotyczy to (chyba?) wszyskich producentów. Dlaczego takie "prawdziwe" wzmacniacze PMA-520AE / PMA-720AE /PMA-1510AE / PMA-2020AE mają tylko wejścia analogowe, a nie mają wejść cyfrowych.

Z kolei takie mniejsze produkty jak M39 lub Denon DRA-F109 posiadają zarówno wejście analogowe jak i optyczne, które w dzisiejszych czasach ułatwiają podłączenie różnych źródeł zewnętrznych.
 

LukeSky

Member
Bez reklam
Kwestia filozofii produktu. Jak coś jest wzmacniaczem to ma wzmacniać a nie przetwarzać, zmieniać. Ja tak to rozumiem. W systemach wszystko w jednym lub amplitunerach skala funkcjonalności jest już większa i tam już pojawiają się wejścia optyczne a urządzenia mają zamontowane na pokładzie DAC'i.
 

jurkas74

New member
Kolega sugeruje, że nie ma sensu instalowania gniazd cyfrowych jeśli we wzmacniaczu nie ma przetwornika, czyli DAC. A nie ma przetwornika, bo wiele osób lubi zmieniać Dac nie ruszając wzmacniacza, bo firmy nie po to sprzedają oddzielne DAc żeby pchać je do wzmacniacza; wiele osób uważa że im więcej układów we wzmacniaczu tym większe wprowadzają zakłocenia itp itd Oczywiście są również integry z wbudowanym DAC lub mają miejsce na specjalną płytkę - kwestia podejścia do produktu.
 

j_oda

New member
Do kogo kierowany był Twòj post?

No właśnie do Ciebie; częściowo zostało już wyjaśnione dlaczego we wzmacniaczach nie montuje się tego typu komponentów. A samo w sobie pytanie jest pytaniem laika, który nie bardzo orientuje się z o co chodzi...
Dlatego proponowałem najpierw poczytać. Ale; jak już kolega wyżej wyjaśnił wzmacniacz słuzy do wzmacniania sygnału (analogowego) w sposób najlepszy jaki tylko umożliwi mu zastosowana wewnątrz elektronika. Montowanie w nim DAC'a (najczęściej podłej jakości) i używanie go może przysłużyć się wyłącznie zakłóceniem tego procesu. Jeżeli są na rynku wzmacniacze tanie które mają wejście cyfrowe, to należy ich unikać jak ognia. Jeżeli są takie z wyższej półki (nie spotkałem się), to mnie na taki nie stać. To po pierwsze, po drugie np. odtwarzacze CD chyba wszystkie mają DAC, który przetwarza sygnał z zer i jedynek na analogowy. Taka to filozofia tego typu urządzeń. Jeżeli z kolei zastosowany w odtwarzaczu DAC nie spełnia oczekiwań użytkownika, to zawsze ma możliwość dokupienia do użytkowanego zestawu zewnętrznego DAC'a, których na rynku jest sporo i producenci nawet się przykładają do ich konstrukcji. Inaczej ma się sprawa z amplitunerami. Tam sygnał w zasadzie z urządzeń takich jak DVD czy BD jest dostarczany w postaci cyfrowej i w ampli jest dekodowany i przetwarzany do postaci analogowej. Chyba, że w odtwarzaczu jest taki przetwornik wówczas sygnał możemy wyprowadzić analogowo do ampli jeżeli oczywiście ten drugi umożliwi nam takie połączenie.
 

jurkas74

New member
Jeżeli są takie z wyższej półki (nie spotkałem się), to mnie na taki nie stać.

Nie wiem czy to z wyższej półki, ale ja znam Primare I22 oraz NAD C356BEE z możliwością wbudowania DAC. A HK 990 ma wbudowany DAC. Wszystko zależy od polityki firmy - upraszczając jeśli mają w ofercie osobne DAC to raczej nie będą wbudowywać ich w we wzmacniacz skoro można zarobić dodatkowo na osobnym produkcie. No i niektóre firmy i audiofile nie wyobrażają sobie takich cyfrowych cudaków w ich wzmacniaczach.
 

LukeSky

Member
Bez reklam
Jeżeli są takie z wyższej półki (nie spotkałem się), to mnie na taki nie stać

Przykładowo takie to NAD C356BEE lub C375BEE, na które pewnie Cię stać i można do nich dobrać DAC oraz z serii klasycznej model C390DD to już faktycznie spory wydatek, katalogowo 10k oraz jeszcze bardziej topowy NAD M2.

Ale co do zasady reszta ok :)
 

babeo

New member
No właśnie do Ciebie; częściowo zostało już wyjaśnione dlaczego we wzmacniaczach nie montuje się tego typu komponentów. A samo w sobie pytanie jest pytaniem laika, który nie bardzo orientuje się z o co chodzi...

Zgodzę się, że laika, ale również praktyka.
Szukam optymalnej konfiguracji by pod stereo podłączyć dekoder, dvd i konsole.
Początkowo chciałem kupić kino, ale muzyka jest priorytetem. Wstępnie teraz wybrałem Denon DCD-520AE + PMA-520AE. Jednak przy obecnej wymuszonej cyfryzacji tak typ łączenia jest łatwiejszy. Oczywiście można puścić wszystko po analogu, ale zabawa w dac typu fiio d3 przy inwestycji około 3500 w sprzęt średnio mi się podoba.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Ogólnie wzmacniacze można podzielić na cyfrowe i analogowe ,wymienione Denony są wzmacniaczami analogowymi i nie posiadają wbudowanych dekoderów ani przetworników ,gdyż z założenia są przeznaczone do pracy z sygnałem elektrycznym a nie cyfrowym ,więc taki model nie spełni Twoich oczekiwań .Poszukaj wzmacniacza cyfrowego
 

jurkas74

New member
Czy mógłbyś rozwinąć swoją myśl, bo nie rozumiem. I dlaczego to wzmacniacze cyfrowe nie pracują z sygnałem elektrycznym? Ja znam podział wzmacniaczy na klasy A, AB i D, rozumiem że klasa D może zostać nazwana cyfrową, ale co to ma wspólnego z tym czy ma wbudowanego DAC czy nie to ja nie wiem. I np dlaczego HK990 albo HK3490 nie spełni jego oczekiwań - no chyba że one są cyfrowe?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Zbyt ogólnie napisałem ,nie chodzi mi o klasę wzmacniacza ,wzmacniacz jak go ogólnie nazwałem cyfrowym może przyjąć sygnał zarówno cyfrowy jak i analogowy ,oprócz złączy analogowych ma cyfrowe .Jeżeli ktoś chce używać łączy cyfrowych do podłączenia dodatkowych urządzeń musi poszukać innego urządzenia niż Denon PMA 520 AE
 

sajmonvir

New member
Witam. Zainteresował mnie ten temat i tak czytam wasze wypowiedzi i chyba nie wiecei za bardzo (albo ja sie myle) o czym piszecie.
Teraz większość średnich wzmacniaszy ma wejścia tylko cyfrowe

Wiec sprawa wyglada tak (sygnal cyfrowy D, sygnal analogowy A)

Płyta CD (D) > wewnątrz odtwarzacz mysi być przetwornik D-A bo kabel i wejści do wzmacniacza jest A > wewnątrz wzmacniacza na wejsciu przetwornik A-D bo wzmacniacze (oprocz lampowych) są CYFROWE > przetworzenie/wzmocnienie sygnalu cyfrowego > przetworzenie sygnaly D-A bo głosniki sa jak by nie patrzec analogowe no i kable > no i uzyskujemy w taki sposob dzwiek analogowy w glosnikach

czyli mamy 3 krotne przetworzenie sygnalu (zgodnie z prawami fizyki za kazdym razem straty na jakosci - nie ma perpetum mobile)

a przy zastosowaniu połaczenia cyfrowego miedzy odtwarzaczem a wzmacniaczem nastepuje redukcja ilosci przetwornikow do jednego na koncu juz przed glosnikami

jezeli sie myle to niech mnie ktos z bledu wyprowadzi
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A które wzmacniacze mają tylko wejścia cyfrowe? Wejście cyfrowe, jak piszą koledzy to tylko dodatek do niektórych wzmaków które posiadają DAC. Wzmacniacze głównie bazują na wejściach analogowych.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Panowie to można rozumieć dwojako ,często wzmacniacze pracujące w klasie D są nazywane cyfrowymi .Jeżeli natomiast szukacie urządzenia cyfrowego tzn takie w którym sygnał od początku do końca jest przetwarzany w taki sposób to jest takie urządzenie TACT Millenium który był pierwszym na świecie w pełni cyfrowym wzmacniaczem
Pewną odmianą wzmacniacza cyfrowego mogą być cyfrowe głośniki aktywne ,mniej więcej w 1993r Philips wprowadził DSS 930 ,które wywołały sensację
Czyli :

TOR W PEŁNI ANALOGOWY
Gramofon +wzmacniacz lampowy +kolumny

TOR W PEŁNI CYFROWY
źródło +TACT Millenium +kolumny
źródło+ Phillips DSS930
 
Do góry