Wzmacniacz z kina domowego vs wzmacniacz z taniego amplitunera 5.1

Slaw3km

New member
Witam

Zastanawiam się nad wyborem sprzętu do dźwięku i nurtuje mnie takie pytanie:
Jaka jest różnica (jakościowa) między wzmacniaczem w przeciętnym kinie domowym vs. tanim amplitunerem AV?
Jako przykład porównania niech będzie zestaw LG LHB625 vs Yamaha RX-V379.
Patrząc na specyfikację techniczną wydaje się, że wzmacniacz w LG może być nawet lepszy niż w tej Yamasze.

Dane:
LG:
Moc wyjściowa (3 Ω), (RMS), THD 10 %
Moc na kanał: 167W
THD: Mniej niż 0.05 % (przy nieznanej mocy)

Yamaha:
70 W na kanał (6 Ω, 20 Hz - 20 kHz, 0,09% THD, 2 kanały)
100 W na kanał (6 Ω, 1 kHz, 0,9% THD, 1 kanał)
135 W na kanał (6 Ω, 1 kHz, 10% THD, 1 kanał)

W LG brakuje danych, ale wydaje się, że na papierze jest co najmniej nie gorszy. Skąd zatem różnica w cenie? (LG z zestawem plastikowych głośników kosztuje 800zł, a amplituner Yamahy sam 1100zł). Czy cena bierze się z dodatkowych funkcji Yamahy, czy "prestiżu" marki?

Jestem początkujący i mam prośbę, gdyż chciałbym zrozumieć różnicę (nie mogłem znaleźć odpowiedzi na forum).
Przymierzam się do zakupu zestawu do salonu. Zależy mi na małych rozmiarach sprzętu (mało miejsca pod TV, mało miejsca na głośniki - udało mi się z żoną wynegocjować zestaw KD zamiast soundbara) i zastanawiam się:

1. Czy lepszą opcją jest kupić zestaw ala LG plus 2 drewniane głośniki (koniecznie małe) i ew. podmieniać pozostałe później?
2. Czy lepszą opcją jest tani amplituner 5.1 plus 2 drewniane głośniki na start, a pozostałe wziąć stare plastiki i wymieniać w późniejszym czasie?

Zakładam, że większość czasu (90/10) będę używał zestawu do filmów, pokój ma ok 25m2 (otwarty na aneks kuchenny i przedpokój - 12m2).

Czy w takiej sytuacji nawet jeżeli Yamaha (lub podobne) grają dużo lepiej od KD klasy LG LHB625, to czy podłączając oba do małych głośników (nawet jeśli będą drewniane, trochę lepszej klasy) to efekt będzie znacznie się różnić?
 
I

irek6311

Guest
Te zestawy LG czy Samsung przyciągają fantastyczną mocą, na logikę jak może to mieć moc 160W czy niekiedy 300W w stereo jak zasilacz tam słaby?
podmiana kolumn w takich zestawach plastikowych nic nie da, tak szczerze to zestaw na jedno użycie, po gwarancji jak się popsuje to do utylizacji, kup najtańszy amplituner KD i do niego kolumny, zagra to 2x lepiej, nie wierz w magię plastikowego kina domowego gdzie pisze 1000W bo to tylko reklama a faktycznie tam drzemie moc ~ 30W na kanał ;)
 

Slaw3km

New member
Dzięki za odpowiedź. Widziałem w jednym z wątków, że jeden z senior memberów (jeżeli dobrze pamiętam to Disto) pisał, że sam używa zestawu LG HX906 plus 2 drewniane głośniki z przodu. Stąd wzięły się całe moje rozważania....

Ciężko znaleźć informację o zasilaczu dla podanych przeze mnie przykładów. LG nie pisze nic. Na jakiejś stronie widnieje informacja o konsumpcji 120W. Nie wiem na ile wiarygodne jest to info.
Yamaha pisze, że używa średnio 260W (max 470W), czyli teoretycznie dużo więcej co by potwierdzało wyższość nad LG.

Pytanie czy to znaczy, że taki DENON AVR-X520BT będzie mocniejszy od Yamahy, ponieważ zużywa 330W?
Jego pozostałe dane techniczne tak wskazują...:
5 × 130 W, (6 ohm, 1kHz, THD 1%, obsługiwana przez 1-kan.)
5 × 90 W, (6 ohm, 1kHz, THD 0,7%, obsługiwana przez 2kan.)
5 × 70 W, (8 ohm, 20Hz-20kHz, THD 0,08%, obsługiwana przez 2kan.
 
Ostatnia edycja:
I

irek6311

Guest
Tanie amplitunery KD dają 50W na kanał przy 5 kolumnach, nie wierz specyfikacji, te 130W to jedna kolumna jak wpięta w aplituner, przy 2 masz spadek o połowę i tak dalej ;)
jeśli zestaw ma zajmować mało miejsca z akcentem na kolumny to Samsung HT-J4550 / Philips HTB5580G/12 ten ma bezprzewodowe tylne kolumny, zestaw amplituner KD + kolumny zagra może i lepiej ale zajmuje sporo miejsca, w twoim pokoiku taki zestaw kompletnego kina domowego wystarczy jak ten od Philips.
 

Slaw3km

New member
Oba zestawy mają ten sam problem - mają wysokie głośniki, na co nie dostanę zgody. Jedynie coś postawione na ziemi (np podstawkowe WHARFEDALE CRYSTAL III) albo mniejsze - stąd pomysł na zestaw LG wymieniony na początku.
Jeżeli chodzi o przewody do tylnych głośników to nie jest to problem - mam pociągnięte. Natomiast tylne mogę mieć tylko malutkie pierdziawki - może maksymalnie coś pokroju Harman Kardon HKS 4 Bq.

A jak sprawdziłyby się Harman Kardon HKTS 9 lub podobne?
 
Ostatnia edycja:
I

irek6311

Guest
Harman Kardon HKTS 9 gra przyzwoicie jak na swoje wymiary, trzeba będzie amplituner dokupić DENON AVR-X520BT / YAMAHA RX-V379 / HARMAN KARDON AVR 161, wybór jest spory w amplitunerach.
 

Slaw3km

New member
A co byś polecił w cenie do max 1500zł za same głośniki (5.1)?
przednie głośniki chciałbym max 40cm (czyli zostają podstawkowe)
tylne ok 15x15x15cm (brak miejsca)
 

Disto

New member
Bez reklam
podmiana kolumn w takich zestawach plastikowych nic nie da
Piszesz to z własnego doświadczenia ?
U mnie dało znacząco, tym bardziej że oryginały to były małe jednopasmówki. Są teraz lepsze tony wysokie, wzrosła dynamika, jest pełniejsze brzmienie.
Tak dokładnie to mam przednie i tylne[mniejsze] w drewnie.Centralnego nie używam .Zestawu używam tylko do oglądania koncertów w trybie virtual i naprawdę daje mi to przyjemność.
Odnośnie mocy masz rację. W sumie 1000W a sprzęt pobiera max 90W. Ale tu mała uwaga, są to wzmacniacze cyfrowe, które zużywają jednak znacznie mniej prądu od tych tradycyjnych.
Taki sprzęt potrafi naprawdę głośno zagrać i to z basem w przeciętnej wielkości pomieszczeniu.
Sprzęt używam trzeci rok i wszystko jest OK.
Moje typy :
1. kupić okazyjnie sam amplituner kina plastikowego - najlepiej jakiś wyższy "sprawdzony" model.
2.Nie pchać się w niskie modele nowych "klocków".
3. avr161 Harman...
 

Rafal7

Banned
Dziś to robią jednorazowki w takich systemach.Laser ledwo czyta, w każdej chwili może paść, bebechy jak w tunerze satelitarnym.
 

Slaw3km

New member
Trochę się zamieszałem teraz.
Powiedzmy, że mam ok 2tyś do wydania, co wybrać?
Nie oglądam filmów ani tv za często, więc to co zaoszczędzę wydam w kinie :)

Oto co udało mi się znaleźć:
1. SONY STR-DN840/Harman Kardon AVR161/Denon AVR-X520BT + używane HKTS16 (subwoofer ELTAX A-10 zamiast oryginalnego), lub nowe HKTS9 (wtedy ampli raczej Denon --->cena). Albo w ogóle poskładać coś (sub za ok 500zł + małe fronty np wharfedale Crystal II + Harman Kardon HKS 4 Bq)
2. LG LHB725 (lub podobne do 1300zł) + małe lepsze kolumny frontowe, może coś jeszcze.

Co polecacie?

A może wystarczą głośniki coś ala DENON SYS 5.1, albo ELTAX CINEMA 5.1, albo HKTS5 (lub używane HKTS7)?
 
Ostatnia edycja:

Slaw3km

New member
Trochę źle się wyraziłem. Nie oglądam często filmów, ale muzyki słucham jeszcze rzadziej. (60%tv/30%filmy i seriale/10%muzyka).
Muzyka to sporadycznie coś przez bluetooth, albo spotify.
 
Ostatnia edycja:
I

irek6311

Guest
Piszesz to z własnego doświadczenia ?
U mnie dało znacząco, tym bardziej że oryginały to były małe jednopasmówki. Są teraz lepsze tony wysokie, wzrosła dynamika, jest pełniejsze brzmienie.

Moje typy :
1. kupić okazyjnie sam amplituner kina plastikowego - najlepiej jakiś wyższy "sprawdzony" model.
2.Nie pchać się w niskie modele nowych "klocków".
3. avr161 Harman...
Tak z własnego doświadczenia bo znajomi niekiedy proszą by coś naprawić czy jakieś lepsze kolumny dopasować, w 70% dodawanie lepszych kolumn nic nie daje, niektóre gotowce KD mają tak parszywy wzmacniacz (scalak) że nawet kolumny za 10k zł nie zmienią na lepsze dżwięku, trzeba po prostu to zaakceptować w KD nie potrzeba super dżwięku, do stereo można tanio na Allegro złożyć 2x lepszy zestaw (wzmacniacz+ kolumny) oczywiście używany,
tak co do tych punktów :
1 niektóre amplitunery z tych gotowych zestawów KD mają coś w deseń zwrotnicy w środku dla kolumn, trudno będzie dobrać kolumny by zagrały z tym w ogóle, ludzie to tanio sprzedawają ale te amplitunery do utylizacji powinny iść tak jak i kolumny co po nich niektórym zostały a nie na Allegro,
2.Tani amplituner Denon/Pioneer zagra lepiej niż te plastikowe namiastki KD, trzeba tylko dobrać odpowiednie kolumny, to będzie łatwiejsze bo sprzęt słabszy to podstawkowe, zagrają napewno lepiej.
 

Slaw3km

New member
2.Tani amplituner Denon/Pioneer zagra lepiej niż te plastikowe namiastki KD, trzeba tylko dobrać odpowiednie kolumny, to będzie łatwiejsze bo sprzęt słabszy to podstawkowe, zagrają napewno lepiej.

A jak ten Sony STR-DN840? Kosztuje podobnie (nawet mniej niż HK 161), a ma LAN (i wifi) co może być użyteczne.

A propos głośników. Dużo kasy mi nie zostanie, ale może dużo nie potrzeba.
Może wystarczy po taniości?
1. Kino domowe Denon AVR-X520BT + ELTAX CINEMA 5.1 (5853407896) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
1700zł całość
2. HKTS9 (1200zł) na pewno będzie lepsze, ale czy aż tak znacząco? 2600zł całość
3. Czy może HKTS16 jeszcze lepsze na tyle, że warto wziąć używane z subem ELTAX A-10 (800zł)? 2200zł całość
4. Czy wysiłek w skompletowanie głośników osobno da wymierną korzyść? (wtedy sub ok 400zł, tyły za ok 200zł, przód + central podstawkowe ok 650zl). 2650zł

Różnica między najtańszą opcją (1), a najdroższą (4) sięga prawie 1000zł.
 

Slaw3km

New member
ok, a jakie głośniki? (nie chcę zakładać osobnego wątku):
1. Denon SYS 5.1
2. HKTS9
3. HKTS16 + Eltax Atomic A-10 (używane)
4. JBL Cinema 610
5. Składany zestaw (sub ok 400zł, tyły za ok 200zł, przód + central podstawkowe ok 650zl).
 
Do góry