Wzmacniacz + gramofon

Murinio_86

Member
Witam Szanownych Forumowiczów :)

Chciałbym żebyście pomogli ogarnąć pewien temat związany z małym pragnieniem/marzeniem/wyzwaniem posiadania dodatkowo zestawu do słuchania płyt winylowych. Sam za bardzo jeszcze nie ogarniam jeszcze tego tematu i poszerzam dopiero wiedzę, więc chętnie poczytam rady, sugestie osób które mają większe doświadczenie.
Jednak żeby nie było tak łatwo, to są pewne oczekiwania/marzenia/okoliczności ;)

1. Zaczynając od tego, że obecnie posiadam zestaw KD Onkyo TX-RZ810 / Klipsch RP280F i do tych głośników chciałbym dobrać wzmacniacz i pytanie co się zgra z Klipsch?
Żeby nie było tak łatwo, to chciałbym żeby wzmacniacz był w stylu "retro", a mam na myśli konkretnie jeden element, czyli wskaźniki wychyłowe.
Jak myślicie czy jest to w ogóle do zrealizowania? Jeśli tak to pytanie czego szukać w używkach, bo na Accuphase, McIntosh czy nowy Technics się nie szarpnę ;)

2. Pomoc w wyborze gramofonu tutaj nie mam jeszcze żadnych typów swoich, raczej opieram się na poleceniu czegoś w budżecie do 1-1,5k PLN, może być coś z używanych.

To jest wariant marzenie czyli retro wzmacniacz z wycieraczkami+gramofon.

Budżet na całość, w którym chciałbym się zmieścić to około 5k.

Jeśli jednak to marzenie okaże się ciężkie do zrealizowania ze względu na dostępność i ceny takich sprzętów, to zostaje mi wariant "pocieszający" czyli wzmacniacz, który się zgra z Klipsch i gramofon.

Będę wdzięczny za Wasze sugestie, pomysły jak podejść do tego tematu.
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
albo dyskutują w swoim zamkniętym gronie .
A próbowałeś z nimi dyskutować na podobne tematy ?;)
Nie szukaj merytorycznego wsparcia na tym forum w tematyce audio , bo go nie dostaniesz .
Nie przesadzaj.Nawet biorąc pod uwagę ,że to nie jest forum typowo audio nie powinno być tak źle ;)

@Murinio_86
nie wiem czy moja porada będzie fachowa ale...
do tych głośników chciałbym dobrać wzmacniacz i pytanie co się zgra z Klipsch?
To czy elementy zestawu zgrywają się ze sobą czy nie ,to jest bardzo względne i subiektywne pojęcie.
Jednemu zestaw x może się zgrywać , innemu nie musi.To rzecz gustu.
Sam musisz sobie odpowiedzieć na takie pytanie.Najlepiej słuchając danej kombinacji sprzętowej. Oczywiście podpowiedzi są pomocne ,ale decyzja i tak jest Twoja.
Pomoc w wyborze gramofonu tutaj nie mam jeszcze żadnych typów swoich, raczej opieram się na poleceniu czegoś w budżecie do 1-1,5k PLN,
Masz już jakieś doświadczenia z gramofonami?
Nowy gramofon w takim budżecie raczej sobie daruj. Bo to i gramofon raczej taki sobie i wkładka przeważnie bardzo budżetowa.
Nie wiem jak bardzo Ci się spieszy z kupnem ,ale dołóż trochę i poszukaj używanego. Za powiedzmy ok.2 tyś można coś wyrwać z Thorensa ,Duala czy Technicsa.
Czasem można coś trafić z całkiem przyzwoitą wkładką.I zagra to lepiej niż nowe za 1-1,5 tyś.
A wzmak z "wycieraczkami"?
W tym budżecie może być ciężko.
Raczej bym poszedł w kierunku wariantu "pocieszającego".
Tym bardziej ,że jak znam życie to przydałby się zewnętrzny przedwzmacniacz do gramofonu. Te wbudowane we wzmacniacze najczęściej po prostu są.A gdybyś chciał używać wkładek MC to ciężko znaleźć tani wzmacniacz z wbudowanym pre obsługującym MC.
 

Murinio_86

Member
To czy elementy zestawu zgrywają się ze sobą czy nie ,to jest bardzo względne i subiektywne pojęcie.
Jednemu zestaw x może się zgrywać , innemu nie musi.To rzecz gustu.
Sam musisz sobie odpowiedzieć na takie pytanie.Najlepiej słuchając danej kombinacji sprzętowej. Oczywiście podpowiedzi są pomocne ,ale decyzja i tak jest Twoja.
Tak, zdaję sobie z tego sprawę, tak samo działałem z KD. Jednak jakieś wskazówki mogą zawęzić trochę wybór tych kombinacji na początek, jeśli to nie spełnia oczekiwań i nie wpada w mój gust to szukam dalej.

Masz już jakieś doświadczenia z gramofonami?
Nie mam żadnego, po za przesłuchaniem kilku płyt u kolegi. Jest to dla mnie całkiem nowy obszar.

Nie wiem jak bardzo Ci się spieszy z kupnem ,ale dołóż trochę i poszukaj używanego. Za powiedzmy ok.2 tyś można coś wyrwać z Thorensa ,Duala czy Technicsa.
Nie spieszy mi się, nie ma żadnego ciśnienia. Chcę być zadowolony z zakupu. Wymienione przez Ciebie marki znam, czytałem tylko nie bardzo wiem jakich ewentualnie modeli szukać z używanych, możesz podać jakieś konkretnie, na które zwrócić uwagę?

A wzmak z "wycieraczkami"?
W tym budżecie może być ciężko.
Raczej bym poszedł w kierunku wariantu "pocieszającego".
Niestety jak szukam po platformach sprzedażowych to faktycznie ciężko coś znaleźć :(

Tym bardziej ,że jak znam życie to przydałby się zewnętrzny przedwzmacniacz do gramofonu. Te wbudowane we wzmacniacze najczęściej po prostu są.A gdybyś chciał używać wkładek MC to ciężko znaleźć tani wzmacniacz z wbudowanym pre obsługującym MC.
Czyli zestaw powinien się składać ze wzmacniacza+przedwzmacniacz+gramofon? Czy możesz jakiś przyzwoity przedwzmacniacz wskazać?
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
tylko nie bardzo wiem jakich ewentualnie modeli szukać z używanych, możesz podać jakieś konkretnie, na które zwrócić uwagę?
Tak na początek poszukaj na przykład Thorensa TD 318 lub TD 320. Przy odrobinie cierpliwości coś fajnego trafisz. Bardzo fajne modele , z przyzwoitymi ramionami. Kwestia trafienia zadbanej sztuki.
Czyli zestaw powinien się składać ze wzmacniacza+przedwzmacniacz+gramofon? Czy możesz jakiś przyzwoity przedwzmacniacz wskazać?
Wzmacniacz +podłączony gramofon też oczywiście zagra.Ale często wzmak+ zewnętrzne pre + gramofon zagra lepiej.Wbudowane we wzmacniacz przedwzmacniacze gramofonowe są dość często takiej sobie jakości.Nawet w droższych wzmacniaczach niż zakłada Twój budżet.
Czy możesz jakiś przyzwoity przedwzmacniacz wskazać?
Podaj kwotę.
 

Murinio_86

Member
Tak na początek poszukaj na przykład Thorensa TD 318 lub TD 320. Przy odrobinie cierpliwości coś fajnego trafisz. Bardzo fajne modele , z przyzwoitymi ramionami. Kwestia trafienia zadbanej sztuki.
Dzięki za info, poszukam na portalach z ogłoszeniami i forach.
Na całość mam budżet około 5k, jeśli gramofon kupię do 1,5k to zostaje 3,5k na wzmacniacz i przedwzmacniacz. Mogę dołożyć około 500 PLN jeśli będzie trzeba lub też zacząć bez przedwzmacniacza i dokupić go później.
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Za 2 tyś .możesz trafić TD 320
Bardzo fajny gramofon.
Z tego co wiem ,raczej trwały ,mało awaryjny.Raczej bezproblemowo można dostać do niego części w razie potrzebny.Ten akurat ma przyzwoite ramię. Generalnie ,nieosiągalny poziom dla nowych w takim budżecie.
Jeśli za drogo ,zawsze można poszukać nieco tańszego a wcale nie drastycznie gorszego TD 318.Też bardzo przyzwoity sprzęt.
Ten wygląda na zadbany
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Po co kłamać że nikt nie pomoże.
Po co. ?
Napisz. Na PW dostaniesz kontakt do kolegi który Ci szczegółowo.poda co powinieneś wziąć pod uwagę.
 

Murinio_86

Member
Za 2 tyś .możesz trafić TD 320
Bardzo fajny gramofon.
Z tego co wiem ,raczej trwały ,mało awaryjny.Raczej bezproblemowo można dostać do niego części w razie potrzebny.Ten akurat ma przyzwoite ramię. Generalnie ,nieosiągalny poziom dla nowych w takim budżecie.
Jeśli za drogo ,zawsze można poszukać nieco tańszego a wcale nie drastycznie gorszego TD 318.Też bardzo przyzwoity sprzęt.
Ten wygląda na zadbany
Jakie są główne różnice między 318 a 320?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tak, jak napisał Gitarra - wszystko jest względne :)
Jeśli masz możliwość, udaj się do kilku sklepów, posłuchaj gramofonów kilku firm. Wiadomo, że to nie to samo co w domu, ale już usłyszysz charakter brzemienia, w którą stronę podąża dana marka. Wzmacniacz również będzie miał istotny wpływ na brzmienie zestawu. Oczywiście wiesz, że w gramofonie zazwyczaj "gra" wkładka. Jej zmiana może dużo namieszać. W moim przypadku udało się pożyczyć kilka gramofonów do domu i tak podjąłem decyzję. Potem przedwzmacniacz i jakoś poszło. U mnie stoi Rega.

Skoro masz Onkyo i Klipsch to znając to połączenie szukałbym czegoś o mocno ocieplającym brzmieniu. Wiele osób właśnie tego szuka w analogu. Twój ampli ma wejście Phono, więc na początek możesz skupić się na gramiaku. Gitarra dobrze zaproponował; Thorensy mają bardzo neutralne brzmienie, ale to już pozostaje w Twojej kwestii. Natomiast jedna sugestia i pewnie za chwilę odezwą się "znafcy" - wbrew pozorom im tańsza wkładka tym zazwyczaj cieplejsze brzmienie. Dlaczego? Ma to związek ze szlifem igły. Najtańsze mają szlif kulisty. Co za tym idzie mają mniejszą powierzchnię kontaktu z rowkiem w płycie przez co nie są w stanie tak dokładnie wydobyć wszystkich informacji. Te szczegóły to często skrajne lub wyższe częstotliwości, które odbieramy jako chłodniejsze brzmienie. Dlatego im bardziej eliptyczny szlif tym większy kontakt z rowkiem i często więcej szczegółów, ale nie każdy to lubi. Oczywiście mocno teraz uogólniam, ale weż to pod uwagę. Wkładki sprzedawane razem z gramofonami są zazwyczaj "entry level", ale mało kto wymienia później wkładki.

Powinieneś też ogarnąć cechy użytkowe; i tak np. Pro-Ject mają tradycyjny Antyskating czyli ciężarek na żyłce (co mnie dość przeszkadza). Rega z kolei ma nierozłączalny przewód analogowy RCA (co przeszkadza innym :) ). Oczywiście można go z czasem wymienić, ale jest to zabawa i masę pracy. Audio Technica co dość User Friendly. Poczytaj też o Music Hall.
Czy jesteś w stanie sam obsługiwać gramofon i samodzielnie zdejmować ramię z płyty czy wolisz jakieś półautomaty? Puryści dyskwalifikują automatykę w gramofonach.

Prawie na koniec; gramofon to urządzenie mechaniczne. Zużywa się wkładka, łożyska silnika i (lub) talerza. Używka w urządeniach mechanicznych to większe ryzko niż zakup wzmacniacza.

Teraz już na koniec :) Jesli chodzi o wzmaki ze wskazówkami to do zestawu będzie pasowała końcówka Onkyo M-5000R Tylko nie ta cena :)
Jest też taki wynalazek jak BC Acoustique EX-522.
Jednak wolałbym chyba skpić się na graniu niż na wyglądzie ;)
 
Ostatnia edycja:

Murinio_86

Member
@krzysztofradio bardzo dziękuję za obszerny opis, wiele nowego wnosi i zwracasz uwagę na coś o czym nie miałem jeszcze świadomości, dziękuję :)
Jeśli masz możliwość, udaj się do kilku sklepów, posłuchaj gramofonów kilku firm.
Taki mam plan, żeby w trakcie urlop umówić się w salonach i posłuchać kilku modeli nowych. Z proponowanym Thorens będzie pewnie ciężej używane odsłuchać.
Czy jesteś w stanie sam obsługiwać gramofon i samodzielnie zdejmować ramię z płyty czy wolisz jakieś półautomaty?
Zdecydowanie nie jestem purystą nie zamykam się na każde rozwiązanie, salon nie jest duży więc wstanie z kanapy ogarnę ;) W manualach wszystko robi się ręcznie? Zaczynając od położenia położenia ramienia na płycie i jak skończy się odtwarzanie to trzeba też ręcznie zdjąć?
Teraz już na koniec :) Jesli chodzi o wzmaki ze wskazówkami to do zestawu będzie pasowała końcówka Onkyo M-5000R Tylko nie ta cena :)
Jest też taki wynalazek jak BC Acoustique EX-522.
Jednak wolałbym chyba skpić się na graniu niż na wyglądzie ;)
No właśnie pół nocy szukałem różnych opcji, w używkach i w nowych, jeśli już coś fajnego znalazłem, to zdecydowanie po za budżetem. M-5000R pięknie wygląda, już kiedyś widziałem na żywo tą końcówkę.

Na ten moment będę jednak szukał po prostu wzmacniacza, który trochę ociepli Klipsch, tak jak pisałeś. Masz może jakieś propozycje?
 

Murinio_86

Member
Myślałem, żeby zakupić do zestawu Onkyo A-9070, które będzie pasowało do RZ810 w wyglądu i chyba mógłby jeszcze działać jak końcówka mocy w kinie.
Macie jakieś propozycje jakich marek wzmacniaczy szukać do Klipsch?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
W manualach wszystko robi się ręcznie? Zaczynając od położenia położenia ramienia na płycie i jak skończy się odtwarzanie to trzeba też ręcznie zdjąć?
Dokładnie tak ;)
Natomiast co do propozycji wzmaków to jest zbyt wiele propozycji na rynku. Wybierz kilka, kilkanaście a następnie zawężaj wybory.
Thorensów posłuchasz w sieciówkach Top Hi-Fi
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
@Murinio_86
zanim zainstalujesz się w jakimkolwiek sklepie audio ,przeczytaj sobie jeszcze kilka razy to co napisał @krzysztofradio (y)
Nie wiem czy o czymś zapomniał , ale informacje ,które dostałeś bardzo powinny Ci pomóc w podjęciu decyzji zakupowej.;)
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Jakie są główne różnice między 318 a 320?
Gdyby temat tych Thorensów jeszcze Ciebie interesował ,to jeśli chodzi o różnice pomiędzy nimi, to w TD 320 łożysko talerza ma średnicę 10 mm ( 8mm w TD 318) , metalowy podtalerzyk kontra plastikowy w 318 ,a ramię w 320 ma antyskating magnetyczny.
Generalnie nie ma dużo różnic ,ale jednak TD 320 jest pozycjonowany wyżej od TD318.
Ale pomimo tych różnic oba gramofony są bardzo fajne.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Myślałem, żeby zakupić do zestawu Onkyo A-9070, które będzie pasowało do RZ810 w wyglądu i chyba mógłby jeszcze działać jak końcówka mocy w kinie.
Macie jakieś propozycje jakich marek wzmacniaczy szukać do Klipsch?

To prawda, pasuje wizualnie jak ulał. Nie raz wklejałem zdjęcia jak to u mnie wyglądało z A9070. Miałem czarny i srebrny.
Jeżeli chodzi o "wahadła", to tutaj świetny jest M5000R. Fajnie też to współgra jako preamp+końcówka z P3000R. No, ale to już inne ceny.
Jeżeli mowa też o końcówce w KD, to z tym zamysłem w kontekście KD i (też) skuteczności Klipscha nie szalałbym - czyt. nie brałby tego specjalnie jako argument.
 

Murinio_86

Member
@gitarrra @krzysztofradio @armanig dziki wielkie za wszelkie rady, szanuję za chęć dzielenia się wiedzą i pomoc w obraniu właściwego kierunku :) Wezmę wszystko co pisaliście pod uwagę, żeby się przygotować, jak pojawią się wątpliwości w głowie i pytania, będę pisał.
Mam nadzieję, że będzie jak przy szukani KD, znowu przyjemny czas przede mną, zgłębianie wiedzy, testowanie, odsłuchy, dużo funu ;)
 
Do góry