Wyświetlany kolor w matrycach ??

hcl

New member
Witam :)
Jestem nowy na tym forum - więc z góry przepraszam o ile zamieściłem post w niewłaściwym podkatalogu. Starałem się w pierw przeszukać forum aby nie powtarzać postów ale nie znalazłem konkretnej odp. Jest to pytanie oczywiście dotyczące HDTV ale także odnośnie matryc LCD.
Więc :
Mam zamiar kupić panel LCD.
Mam już wiedzę na temat rodzaju matryc (TN,MVA,PVA,Premium MVA, S-PVA, S-IPS, AS-IPS) ale z tego co mi wiadomo ilość wyświetlanych kolorów w matrycach LCD nie przkracza 16 mln kolorów.
I tak chciałem kupić sobie coś z LG np 32LX1R lub 32LC2R ale z przekonania pooglądałem także inne oferty i tak trafił się Samsung pod lupę i w opisie miał dane 12.8 miliarda kolorów ?? I tu nastaje pytanie jakim cudem. Rozumiem że można kolor emulować po przez FRC ale do takiej ilości. W kompie mamy palęte 32 bitową i jest to supre dużo?? Skąd samsung to wyciągnął. Czy inne firmy Sony, LG, Panasonic itp też mają tak wielką paletę barw. I czy taką ilość kolorków jesteśmy w stanie rozpoznać, czy jak będę oglądał film na samsungu z 12mld a na lg z 16mln zauważę rużnicę??
p.s. i jeszcze jedno na koniec co do matryc S-PVA i S-IPS czytałem wiele artykułów(polskich i zagranicznych) odnośnie tych matryc i w jednych piszą iż S-PVA ma lepszą paletę barw a na innych że S-IPS - jaka jest naprawdę lepsza??.

Jeśli kogoś razi mój post z góry sorki :) (i sorki za ortografy)
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Jeżeli chodzi o zakup TV to podszedłbym do tego tematu dużo bardziej organoleptycznie niż technicznie...

W różnych telewizorach są różne matryce o różnych parametrach, producenci w inny sposób mierzą czasy reakcji, kontrast i także ilość wyświetlanych kolorów i inne...

Wg mnie jeżeli chcesz być zadowolony z telewizora to nie ważne jak się będzie nazywać matryca i ile kolorów wyświetli (mierzy się to kolorymetrem) skoro samemu nie zobaczysz różnicy, a w niektórych przypadkach lepsza matryca, może przegrać z powodu słabszej elektroniki.

Od strony technicznej bym musiał zaktualizować wiedzę na temat rodzajów matryc w ostatnich modelach, ponieważ nie miałem za bardzo czasu śledzić tematu.

Pozdrawiam
 
Do góry