Wysokość montażu plazmy 42 cale

danielos75

New member
Czy ktoś z forumowiczów orientuję się jaka jest prawidłowa wysokość montażu plazmy od podłogi oraz w jaki sposób podaje się tą wysokość. Od podłogi do dołu telewizora czy do środka samego ekranu.
Czy jest jakiś Europejski standard wysokości ?

Dodatkowo przejrzałem forum w poszukiwaniu mocowania do samej plazmy kwota do 400 zł wile propozycji się przewineło ale może coś nowego w temacie?
Czekam na propozycje płaskie najmniej odstające od ściany znalazłem nawet 3 centymetrową.
Czy ktoś używa mocowania o zmiennym koncie 15% jak to się sprawdza w praktyce

Daniel
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Znajomy szukał kiedyś informacji o optymalnej wysokości na jakiej telewizor powinien zostać umieszczony i ogólny wniosek, do jakiego doszedł, był taki, że środek ekranu powinien być nie wyżej niż na wysokości oczu osoby oglądającej. Jest to zależne od preferencji widza. Ja przykładowo preferuję aby był niżej.

Pozdrowienia!
 

Sansei6

Member
Bez reklam
Ogólnie wysokość dobierasz sobie do własnych potrzeb i sposobu /wysokości oglądania. Sam sobie ustawiasz komfort oglądania. Chociaż gdzieś było (poszukaj dokładnie), ze wg pewnych wyliczeń czy badń, jedna z optymalnych jest taka wysokość by centrum ekranu było nieco poniżej linii na wprost oczu, jakoś tak by to był kąt chyba 3stopni, posprawdzaj chyba w temacie w podstawach o wyborze i zakupie plazmy/lcd było dokładniej o tym.
 

remigiusz

Member
mam tv powieszony w sypialni na wieszaku z regulacją pochylenia + - 15 stopni. Fajna rzecz, gdyż mogę sobie wyregulować kąt patrzenia np z pozycji leżącej.Mankamentem jest to, że tv odstaje od ściany od ok.5 -15cm w zależności od kąta, w pozycji kąt 0 jest to ok.7cm. Jeśli chodzi o wysokość to najlepiej na linii wzroku -czyli mniej więcej środek ekranu na wysokości wzroku.
 
Ostatnia edycja:

Anahit

New member
Ja mam podobnie jak remigiusz. Za ok. 170 pln-ów. Nachylenie ustawia się raz - nie bardzo sobie wyobrażam, żeby ciągle tym ruszać... a propos - łatwiej się podnosi niż opuszcza, chociaż to może kwestia modelu wieszaka. Ja zdecydowałem się na pochylany ze względu na dostęp do gniazdek - w taki superpłaskim trzeba pewnie zdjąć cały TV, aby coś przełożyć. Ktoś może powie, że nie robi się tego często, ale telewizor lekki nie jest (i kabelków sporo by odpinać przy zdejmowaniu), a bywa, że podczas eksperymentowania wielokrotnie się coś podłącza i przekłada.

U mnie wisi nieco wyżej, bo za biurkiem... wysokość jest istotna o tyle, że niewygodnie jest zadzierać godzinami głowę (ponoć niektórzy lubią!). Ale z drugiej strony, zależy na czym i jak się usiądzie (krzesło, fotel, tapczan) i kto ma jaki wzrost. Trzeba się przed decyzją przyjrzeć swoim własnym zachowaniom :mrgreen:
 

Sansei6

Member
Bez reklam
Po co odpinać kabelki przed zdjęciem? ;) Może nie tyle ciężki co raczej potrzebn druga para rąk ;) Hmm to odchylenie w tym wieszaku pozwala na swobodny dostęp do wszystkich gniazd?
 

Main

New member
Ja zawiesilem plazme dopiero 2 tygodnie temu. Wieszak to byl Vivanco chyba WMS 1001 PLS. Kupilem go w MM za 199 wiec wzglednie tanio a trzyma OK.

Kat jak na razie ustawiony jest na 0 i raczej nie planuje go zmieniac. U mnie tymczasowo kable ida perfidnie w dol (bez zadnego maskowania) i po zawieszeniu nie mialem jeszcze potrzeby ich odpinac od plazmy ale szykuje sie do umiejscowienia gniazd, np 230V, w scianie za plazma i wtedy ten odchyl o 15 moze rzeczywiscie byc pomocny. Samo odchylenie plazmy o 15 wydaje mi sie, ze niewiele ulatwi jesli chodzi o dostep do tylnich gniazd plazmy. Wstepnie to sprawdzalem i super szczesliwy nie bylem z tego jaki jest wtedy byl dostep a tez myslelm ze mi to ulatwi podpinanie przewodow do TV.
Jedna uwaga co do tego wieszaka, jest szeroki i na moich 42" stojac pod katem powiedzmy 30 stopni wzgledem TV zaczyna byc go widac. Mozna oczywiscie przesunac plazme na wieszaku w skrajne polozenie i wtedy z jednej strony nie bedzie go praktycznie wogole widac ale z drugiej skolei bedzie go widac z wiekszego kata.

Jesli chodzi o wysokosc to chyba najlepiej ustawic sobie sprzet na takiej wysokosci jaką planujesz z wykorzystaniem jakichs stabilnych podstawek i zweryfikowac czy komfort ogladania jest ok. Ja wstepnie mialem plazme na podstawce, przy czym spod podstawki byl na jakichs 50cm (plazma stala na 2 taboretach :) ) a siedzac na kanapie oczy byly na wysokosci okolo 90 cm i jak dla mnie plazma byla za nisko. Mi przed montazem braklo w koncu stabilnych podstawek i wzialem sobie jakas delikatna tasme i nakleilem na scianie obrys ekranu a pozniej weryfikowalem czy wysokosc jest ok.
Finalnie dol ekranu mam nieco ponizej 80 cm i OK. Jezeli jednak z czasem okaze sie, ze jest troszke za wysoko wtedy nie ma broblemu, zeby plazme oposcic na wieszaku poprzez "przesuniecie dziurek" przez ktore przykrecony jest TV do uchwytu wieszaka.
 
Ostatnia edycja:

tucz

Member
ja u siebie ustawilem tak, aby 2/3 wysokosci ekranu bylo na wysokosci moich oczu. I wydaje sie to byc dosyc optymalne ustawienie
 

Anahit

New member
Sansei6 napisał:
Po co odpinać kabelki przed zdjęciem? ;) Może nie tyle ciężki co raczej potrzebn druga para rąk ;) Hmm to odchylenie w tym wieszaku pozwala na swobodny dostęp do wszystkich gniazd?
Kolejno: 1) Faktycznie, można by je odpiąć wszędzie indziej, ale wtedy trzeba uważać - nie nadepnąć... i się nie potknąć :twisted: 2) dałem radę jedną parą 3) nie odchylając można coś zrobić na ślepo, bo ręka się mieści, po odchyleniu zaś jest pełen komfort - można od spodu zajrzeć i wszystko widać. Na wieszakach nieuchylnych TV jest znacznie bliżej ściany i (chyba) tylko palce się mieszczą.

Ja mam od dwu prawie lat dolną krawędź ekranu na wysokości 111 cm i się nie skarżę. Prawda, że wolałbym mieć koło 100, ale nie mogę.
 

Sansei6

Member
Bez reklam
Z tym odpinaniem to chodziło mi o to, że przeciaż mozna mieć zapasik kabli na tyle by spokojnie zdjąc z wieszaka i postawić obok ;)
 

remigiusz

Member
ale po co zdejmować, jeśli można odchylić? dla mnie uchylny wieszak ma tą zaletę, że daje mi możliwość ustawienia właściwego kąta- dolną krawędż tv mam na wys.80cm zamiast 50/ dla mnie optymalna wys./ i te 30 cm niweluję wieszakiem
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Nie ważne ile wisi od podłogi, ważne na jakiej wysokości dla oglądającego jest środek TV (czyli na jakiej wysokości przy wygodnym oglądaniu mamy wzrok).
To dopiero do kupy daje informację co do wysokości montażu TV.

Pozdrawiam,
 

przeman

New member
ja planuje kupić i powiesić mój telewizorek najprawdopodobniej lcd32 cale na wysokości 160cm od podłoża, znajdować się on będzie w sypialni
łóżko około 80-90 cm wysokości pokoik nie jest duży okolo 3 m max od początku łóżka do telewizora
czy w\g Was nie będzie problemu z oglądaniem ... gdy ustawie jakiś średni kąt pochylenia.
 

ra74

New member
kiedyś czytałem że środek powinien być trochę poniżej lini oczu. Jak stoi w regale czy na szafce to wygląda to ok ale ciężko mi sobie wybrazić tak nisko wiszącą plazmę
 
Do góry