Wyodrębnienie AUDIO z HDMI. Pomocy!

kkaczor

New member
Witam, grzebię po forum i nie mogę znaleźć podobnego tematu ani odpowiedzi na mój problem. Otóż potrzebuję podłączyć laptopa z wyjściem HDMI do telewizora i byłoby miło, jakbym audio z laptopa puścił bezpośrednio na wzmacniacz. W laptopie niestety nie mam S/PDIF ani wyjścia cyfrowego. Jedyne co jest cyfrowe to HDMI. Wzmacniacz ma wejścia HDMI i wyjścia HDMI, ale są one tylko pass-through, czyli nie potrafi z nich podkraść audio. Czy ktoś mógłby mi wskazać jakieś rozwiązanie? (poza podłączeniem wzmacniacza do wyjścia słuchawkowego :()

pozdrawiam

K.
 

Orion_pl

New member
Jestes pewny ze to wejscie HDMI jest tylko pass-through? Nie bardzo rozumiem sensu takiej konstrukcji wzmacniacza. Co to za wzmacniacz?
 

mario1969

New member
Dobrze sprawdż w instrukcji czy nie ma wyjścia cyfrowego (coaxial) w lapku ponieważ one najczęściej są dublowane w gnieździe jack na słuchawki
 

pkomp

New member
podlącz hdmi z lapka do ampli(ampli zdekoduje dźwięk) a obraz wyśle na tv - powinien dekodować
a jesli nie tak to optykiem z tv do ampli
 

mario1969

New member
Mister PKOMP zainteresowany pisze, że jego wzmacniacz po HDMI tylko przekazuje sygnał audi-video i nie może wykorzystać ścieżki audio (ja tak to zrozumiałem). Wydaje mi się że tV z wyjsciem Optic Out na naszym rynku zdecydowanie mało w klasie budżetowej (chyba, że Waść KKaczor jest takowego posiadaczem). Pozostaje sprawdzić podle mego posta.
Pozdrawiam, Panów
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Ja to bym się raczej zdziwił, gdyby w tym laptopie było brak gniazda słuchawkowego mini-jack zintegrowanego z wyjściem optycznym SPDIF, co jest w dzisiejszych czasach standardem...
 

mario1969

New member
Wiatrak masz pewnie rację. ja pomyślałem, że może być jak w SB-xfi gdzie gniazdo jack jest zdublowane na coaxial. Ja mam tak podłaczone po 430. pozdr
 

pkomp

New member
mario - jest i to dość dużo ale to zainteresowany niech sprawdzi sam czy ma
co do ampli to bardzo dziwne że dają hdmi a dźwięku nie dekoduje - jak dla mnie to taki produkt nadaje się na śmietnik niestety bo to PODSTAWA

wiatrak - nie jest to żadnym standardem i połowa lapków nie posiada takiego wyjścia - co ciekawsze mając nawet hdmi nie posiadają spdif
wiem żałosne ale cóż - pół centa im szkoda na lepszy układ
 

marho760816

New member
Witam. Teraz ja opowiem wam o swoim całodziennym rozgyzaniu tematu podłączenia lapka do amplitunera. Otóż chodziło o to aby filmy z dzwiękiem DTS i formacie FullHD mógł oglądać na tv z dzwiekiem z ampka w postaci 5.1 DTS.
Na początek poszło HDMI. Lapek do ampli przez HDMI a potem HDMI z ampli do TV i nic z tego nie wyszło, obraz i dzwięk na TV był a w głośnikach cisza i nic nie pomogło kombinowanie z stawieniami kompa.
Potem wczytałem się w instrukcję laptopa i wyczytałem że ma SPIDF. Oglądam miejsce gdzie ma być SPIDF i widzę tylko słuchawki i mikrofon. Zwróciłem jednak uwagę że słuchawkowe wejśice jest jakieś dzwne. Podłączyłem więc w to wyjście małego jacka z końcówką czincz. Nic nie dało głośniki milczą :(. Potem napotkałem temat jacków optycznych. Więc zukam światełka w wyjściu słuchawkowym i nie ma. Szperając w niecie wyczytałem że światełko się pojawi przy wkładaniu zwykłego nawe jacka. I w tym momęcie wziąłem zwykły wtyk jack włożyłem do połowy i zauażyłem że jednak w środku widoczna jest delikatna czerwona poświata.
Otóż okazuje się że pomimo tego że producent laptopa (LENOVO Y530) nie napisał że jest to wyjście słuchawkowe analog mini Jack+optyk jack. Gdyby to zrobili zaoszczedzili by ni cały dzień poszukiwań :(.
Wszystko zakończyło się dobrze. Video do TV przez HDMI a audio do amplitunera przez optyk jack-toslink. Mam nadzieję że komuś pomogę swoim opisem i nie będzie musiał szukać rozwiązania cały dzień.
 

mataman

New member
Bez reklam
mario - jest i to dość dużo ale to zainteresowany niech sprawdzi sam czy ma
co do ampli to bardzo dziwne że dają hdmi a dźwięku nie dekoduje - jak dla mnie to taki produkt nadaje się na śmietnik niestety bo to PODSTAWA


Wcale nie dziwne tylko normalne w starszych konstrukcjach.
 

pkomp

New member
wiem mataman ale i tak jest to dziwne - tworzą nowy bajerancki interfejs na starcie dając tyłka...pewnie po to by w kazdej wersji wyciągac kasę....
cóż chyba kończy się okres kilkunastoletnich standardów
 
Do góry