wymiana stereo na ampli...

xrzysiek

New member
Nie nerwowo Panowie (i może Panie)

Trochę niepotzrebnie się zaperzamy :)

Co do tej audiofizjologii - kiedyś bawiłem się w studiu sprzetem prof i generatorem - trochę sie zdziwiłem słyszałem w zakresie ~30 - 17Khz
Oczywiście teoria akustyki i Newton sobie a rzeczywistość sobie.

Możemy sobie teoretyzować i wychwalać marki ale najważniejszy jest ODSŁUCH!!!!!!!

Kiedyś podniecałem się kolumnami bo pasmo 30 -20k. Teraz nie kupuję dopóki nie odsłucam - to tak po doswiadzczeniach w elektrycznej Pomarańczy zmienił mi się swiatopoglad.

Co do róznicy stereo to podzielę sie własnym doświadczeniem na swoich aurumach 4 podłaczonych do Denona DRA-385RD i posłuchałem z ampli Denona 1907 bodajże i niestety KD gra lepiej, pełniej, czytelniej, itd.

W porównaniu do jakiegoś wypasionego stereo w tej samej cenie dzwięk pure audio/stero w KD był słyszalnie słabszy - głównie dynamika.

Ale sorki właczyłem sobie sobie muzyke na DSP w KD i odbiór był ciekawszy i przyjemniejszy.

Więc moja rada poswięć kilka dni na odsłuchy nawet tachając kolumny.
WARTO - bedziesz tego jakiś czas słuchał.

ODSŁUCH RULEZ!!!!!

Ja zastanawiam się nad Denonem bodajże 2107 z Waflami gra lepiej niż podobne cenowo Pioniery czy Onkyo. Dzwięk bardziej soczysty, czytelny, bas plastyczniejszy głębszy.
No chyba że jesteś audiofilem i musisz miec taki sound jak nagrany na płycie
a nie którego miło posłuchać ale to już kwestia upodobań.

TYLKO ODSŁUCH!!!
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Każdy słyszy inaczej, a z wiekiem zawęża się niestety pasmo słyszenia od strony tonów wysokich. Jednak na pocieszenie powiem, że nie ma się czym za bardzo martwić, gdyż każda kolejna oktawa zaczyna się od częstotliwości dwa razy wyższej, niż częstotliwości początkowej pprzedniej oktawy, czyli:

1 oktawa – 16 Hz
2 oktawa – 32 Hz
3 oktawa – 64 Hz
4 oktawa – 128 Hz
5 oktawa – 256 Hz
6 oktawa – 512 Hz
7 oktawa – 1024 Hz
8 oktawa – 2048 Hz
9 oktawa – 4096 Hz
10 oktawa – 8192 Hz
11 oktawa – 16384 Hz
12 oktawa – 32768 Hz

Tak więc słysząc do 17 nie tracisz zbyt wiele ;)

Uwaga: Obliczenia są przeprowadzne przy założeniu, że pierwsza oktawa zaczyna się dokładnie na 16 Hz, stąd możliwe jest małe odchylenie dla wyższych częstotliwości. Pamiętajmy, że 1 Hz, to jeden przebieg syngału zmiennnego w obie strony w ciągu sekundy, a sekunda jest wielkością umowną. Dlatego początek pierwszej oktawy nie wynosi najpewniej dokładnie 16 Hz. Jest tam pewnie coś po przecinku. Ale dla naszych rozważań nie powinno to być istotne.

Inforatycy uśmiechną się pewnie, że skądś te wartości znają?

ArtS :)
 
Ostatnia edycja:

DeeBass

New member
Bez reklam
A tak sobie pomyślełem jakby zagrał zestaw złożony z 3 wzmaków i dobrego dvd ??!!W wielu dvd są dekodery i wyjścia analogowe 5.1 do których można podłączyć wzmaki stereo zamiast ampli (jeżeli komuś nie zależy na torze wideo). Lepsze dvd mają dobre przetworniki audio, też możliwości różnych ustawień audio więc łącząc go ze wzmakami (trzema - 1 frony, 1 tyły soround i 1 centralny) które z założenia powinny mieć lepszy dźwięk to poprzez takie skonfigurowanie sprzętu powinien być niezły dźwięk 5.1?? I byłoby też niezłe stereo?? Tak mnie natchnęło i tak sobie pomyślałem, jakieś za i przeciw??
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Zagrałoby dobrze, ale miałbyś spory problem z kalibracją takiego zestawu. Nawet jeśli w DVD masz regulację poziomu dźwięku, to jest ona raczej mało płynna. Jeśli nie masz, to musiałbyś za każdym razem regulować głośność poszczególnych wzmacniaczy tak, aby uzyskać zadowalającą równomierność sceny. Lepszym wyjściem jest zastosowanie amplitunera z wyjściami pre-out, do których podłączasz wzmacniacze stereo. W najprostszym, przypadku podłączasz jeden wzmacniacz przetwarzający sygnał dla głośników frontowych, zaś do amplitunera podłączasz pozostałe głośniki. Po odpowiednim skalibrowaniu systemu, powinno to działać poprawnie.

ArtS :)
 

DeeBass

New member
Bez reklam
ArtS007 napisał:
Zagrałoby dobrze, ale miałbyś spory problem z kalibracją takiego zestawu. Nawet jeśli w DVD masz regulację poziomu dźwięku, to jest ona raczej mało płynna. Jeśli nie masz, to musiałbyś za każdym razem regulować głośność poszczególnych wzmacniaczy tak, aby uzyskać zadowalającą równomierność sceny. Lepszym wyjściem jest zastosowanie amplitunera z wyjściami pre-out, do których podłączasz wzmacniacze stereo. W najprostszym, przypadku podłączasz jeden wzmacniacz przetwarzający sygnał dla głośników frontowych, zaś do amplitunera podłączasz pozostałe głośniki. Po odpowiednim skalibrowaniu systemu, powinno to działać poprawnie.

ArtS :)

Witam,
wciąż myślę nad różnymi kombinacjami i chcę dobrze wydać kasiorkę. Zależy mi na dobrym stereo, a i kino niczego sobie. Może kombinacja z 3 wzmakami i dvd nie byłaby najlepsza do skalibrowania ale zastanawiam się nad możliwościami regulacji i ustawień w dobrym dvd jakim jest np. denon 3930. Widzę na forum, iż są uzytkownicy np. 4306 oraz 3930 i mogliby zapodać opinie (lepszy dźwięk po analogu czy cyfrowym, lepiej się zdać na ampli czy dvd????). W 3930 jest wielkość głośników, odległości, odcięcie basu (a właśnie jedna wartość na wszystkie głośniki czy tak jak w ampli można na poszczególne ustawić inne wartości????). Na pewno nieco lepsze ampli dają również możliwość korekcji EQ jednak na jej temat czytam różne oponie, nie zawsze się ponoć sprawdza :( Idąc ze wskazówkami wstępnie analizuję zestaw dvd DENON 3930 + wzmak DENON PMA2000 + ampli DENON 1907. Boję się aby ten ostatni klocek nie był największą padaką :(
 
Do góry