Wymiana Panasonic TX-58AX800E na?

D154573R

Member
Witam,

Kupiłem tytułowy telewizor jednak pech chciał, że na matrycy mam zniekształcenia. Będę wymieniał TV i zastanawiam się czy na ten sam model, czy może jest jakiś, który przeoczyłem. Trochę mi się spieszy z decyzją dlatego liczę na szybką pomoc. Pomożecie? :)

Tradycyjnie kilka informacji:

1. Odległość od ekranu? ok 3m
2. Jak słońce świeci w pokoju? Z prawej strony, ale są rolety.
3. Jak duży jest pokój: 15m2 podłużny
4. Preferowana technologia: LED LCD 4K
5. Jaki masz obecnie telewizor? Panasonic TX-58AX800E
6. Jakie programy najczęściej oglądasz? Głównie filmy z dysku, PS4, czasami coś z naziemnej cyfrowej.
7. Oglądasz w dzień czy wieczorem: Wieczorami, w dzień w weekendy.
8. Wieczorem oglądasz przy świetle czy wolisz bez? Wolę bez lub przy delikatnym oświetleniu.
9. Wolisz obraz ostry czy łagodny? Coś pomiędzy.
10. Matryca błyszcząca czy matowa? Bez różnicy.
11. Preferowana wielkość telewizora? Minimum 55 cali.
12. Preferowana marka? Panasonic, Sony i Samsung (rozważę również inne).
13. Czego nie lubisz w telewizorach? Lagów, braku kompatybilności, braku wsparcia (aktualizacji) od producenta, braku zaawansowanych ustawień.
14. Jakie urządzenia będą podłączone? PS4, laptop, dysk sieciowy.
15. Ile % do telewizji a ile % do innych urządzeń? TV 10%, PS4 50%, 40% filmy.
16. Siedzicie na wprost telewizora czy również z kątów bocznych? Na wprost jeśli sam. Delikatnie po bokach jeśli w parze.
17. Czy ważne jest wifi ? Bardzo ważne. Duża przepustowość mile widziana (4K po WiFi).
18. Czy będziesz korzystać z dodatkowych usług? Fajnie by było, aby działały jakieś z materiałem 4K. Wsparcie do Netflix 4K ma pojawić się w Panasonicu AX800 na dniach.
19. Czy chcesz serfować w internecie z poziomu telewizora? Nie widzę sensu. W AX800 działa to niezwykle kiepsko więc nawet nie biorę pod uwagi tej funkcji.
20. Czy chcesz korzystać z serwisu Ipla , Iplex, tvscreen - VOD ? Mam dostęp na konsoli.
21. Czy USB ma mieć czytanie filmów z polskimi znakami? Tak. W AX800 brakuje możliwości zmiany wielkości czcionki, ale da się to obejść.
22. Ma mieć 3D? Koniecznie. Aktywne.
23. Ma mieć slot na karty SD? Bez znaczenia.
24. Ma mieć tuner DVB-S? Nie wiem.
25. Jakimi złączami i co chcesz podłączyć? HDMI - PS4, HDMI/DisplayPort - laptop, HDMI - kino domowe przez ARC (Harman/Kardon).
26. Jaki masz sygnał: naziemny
27. Ile programów HD? Kilka.
28. Ma stać czy wisieć? Stać.
29.Rozdzielczość: 4K
30.DVB-T, DVB-C: Tak.
31.Na czym najbardziej Ci zależy: płynność, szybkość działania, kompatybilność, bardzo dobre 3D i niski input lag.
32. Ile godzin dziennie ma grać telewizor: 3-5
33.Sugerowana cena: Do 10 000 zł.
34. Jakieś gadżety? Tak, sterowanie głosem, gestami, im więcej tym fajniej.

Co mnie wkurza w AX800?

- pilot Bluetooth (tandeta i brak ważnych przycisków)
- brak możliwości sterowania kinem domowym przy pomocy pilota TV
- problemy z ARC (walczę z różnymi kablami i raz na 100 działa)
- przycinające SmartTV
- brak dostępu do materiałów 4K z poziomu SmartTV
- brak możliwości zmiany wielkości napisów w filmach
- cukierkowe menu (trochę z poprzedniej epoki)
- słabe zarządzanie głosem
- brak sterowania gestami (mimo kamery)
- źle zaplanowana aplikacja na telefon
- brakuje replikatora portów, aby nie kombinować z kablami za TV
- wysuwająca się kamera

Co polubiłem w AX800?

- czerń (choć akurat mam wadliwą matrycę)
- jakość obrazu
- płynność w grach
- kompatybilność z różnymi materiałami (w tym 4K po WiFi)
- pilot (standardowy aluminiowy)
- obraz w 3D
- możliwość nagrywania programów TV
- możliwość oglądania TV na telefonie
- pasek informacyjny
- szybkie przełączanie kanałów
 

WuMike

New member
Bez reklam
X9005B to niefortunny model w rodzinie marki Sony.

Z jednej strony niemalże bezbłędna jakość obrazu (nie licząc kątów bocznych oraz nie-OLEDowej czerni), natomiast faktycznie zrobili hybrydę świetnego obrazu i równie przebojowego dźwięku, co nie wszystkich może interesować. Przez to ten model wygląda trochę śmiesznie.

Pozostaje zatem S9005B, z bardzo dyskretną krzywizną :)
 

WuMike

New member
Bez reklam
AX800 to bardzo udany model. Nie wahałbym się go wymienić na nowy ani chwili. Przecież co drugi nie będzie się psuł?! Miałeś pecha, po prostu.

Rozumiem, że mankamenty doskwierają, ale wszystko inne na rynku ma gorszą jakość obrazu (poza może najwyższym Philipsem i Sony X9005B oraz Samsungiem HU8500 oraz AX900 - te jednak są sporo droższe i mają swoje minusy).
 

D154573R

Member
Niestety kolejna sztuka Panasonica AX800 z innej partii również posiadała matrycę z dziwnymi zaciekami (najbardziej widoczne na białym). Ponadto kolory były jakby gorsze, a kąty widzenia jak w najtańszych matrycach. Coś jest nie tak z dostępnymi AX800. Rezygnuję z tego modelu chociaż bardzo trudno jest mi znaleźć alternatywę.

Zainteresowałem się Sharp LC-60UD20E, ale nie mogę znaleźć testów. Będę musiał wybrać się do jakiegoś sklepu, który go ma na wystawie.
 

WuMike

New member
Bez reklam
Masz pecha, szkoda.

Test Sharpa 60ud20 jest na trustedreviews.com. Poszukaj w dziale TV. Całkiem dobrze go ocenili.
 

D154573R

Member
Dzięki za recenzję.

Jednak Sharp 60UD20 nie ma wsparcia dla HEVC. Gdzieś czytałem, że sprzętowo wspiera, ale programowo nie. Natomiast inne źródła podają, że nie będzie wspierał. 3D również kuleje, a akurat na tym mi zależy. Sharp ma jeszcze ciekawą promocję. Karta przedpłacona o wartości 2000 zł po rejestracji produktu, tylko nigdzie nie doczytałem na co można wydać te pieniądze. https://www.moresmart.tv

Zacząłem zastanawiać się również nad Philipsem 55PUS9109/12. Niestety wszyscy narzekają na oprogramowanie, które zawiesza TV. Testował ktoś na własnej skórze? Ambilight natomiast wymiata.

Samsunga i LG nie biorę pod uwagę.

Pozostają jeszcze Sony i Panasonic. W przypadku Sony X9005B głośniki kompletnie mi nie leżą. Przy 55 calach są za duże względem TV, a 65 cali to ponad założony budżet. Niższe serie nie spełniają moich wymagań, a zakrzywiony S9005B jest za drogi.

Panasonic - ach ten AX800. Taki fajny TV a nie mogę dorwać dobrej sztuki. AX900 poza zasięgiem.

Co radzicie?

-------- EDYCJA ---------

Byłem obejrzeć i porównać Sharpa 60UD20 z Panasonic AX800 oraz Sony X9005B. Moje spostrzeżenia:

- Sharp ma beznadziejne menu i działa wolno. Obraz Full HD wyglądał bardzo dobrze. Zdjęcia słabo wypadły. Ogólnie Sharpa odpuszczam.
- Sony X9005B byłby idealną alternatywą dla Panasonica AX800, jednak już w markecie mogłem dostrzec słabą czerń szczególnie przy bocznych krawędziach. Nie spodziewałem się tego.

Tak więc z wyżej wymienionych tylko Panasonic i Philips pozostały w mojej głowie. Philipsa niestety nie było.

Testy też nie były jakieś szczególne, ponieważ korzystałem z materiałów udostępnionych przez pracowników sklepu.
 
Ostatnia edycja:
Do góry