Wymiana kolumn tylnich

meti

New member
Cześć
Mam zestaw głośników Klipsch Synergy F20-C20-B20-sub10. Przeprowadzam się niedługo na nowe mieszkanie i kanapa będzie stała na środku pokoju. W związku z tym żona marudzi, że tylne kolumny są za duże, żeby stały w centrum mieszkania. Chcę wymienić B20 na jakieś mniejsze kolumienki, które będą przystosowane do stojaków z montażem na śruby.
Myślałem o satelitkach Klipsch s10/s20 ale jednak bym wolał jakieś tańsze rozwiązanie. Czy ktoś coś poleci sensownego?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie lepiej ulokowac obecne surroundy na tylnej scianie? To ze bedziesz mial kanape na srodku, to zaden problem, a nawet lepiej. Chyba ze masz kuchnie za plecami (nie ma fotki, wiec trudno cos doradzic). Pytanie, co zmienienisz kupujac S20, bo naturalnie tymi bym sie zainteresowal (jezeli juz).
 
Ostatnia edycja:

meti

New member
S10/20 są mniejsze i można je zamontować na takich stojaczkach o których pisałem. Ściana jest 3,2 m za kanapą, więc nie wiem czy to nie za daleko. Od TV do kanapy jest 2,5 metra.
 

panalgsung

New member
Przecież te tzw. "tylne" głośniki (te z kanału 4. i 5.) powinny być raczej z boku słuchacza niż z tyłu. Zupełnie za słuchaczem to tylko kolumny z kanału 6. i 7.

Imho możesz wziąć nawet jakiejś innej firmy w miarę tanie kolumny, bo do kinowych efektów na tyłach to dużo nie trzeba (uważam, że moje Mission M30i za 400-500 zł za parę to nawet za dużo dla efektów kinowych z tyłu ;) ).
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Widac ze nigdy nie sluchales porzadnych surroundow, tyly powinny byc najlepsze na jakie nas stac, a dzieje sie tam bardzo duzo (w zaleznosci od materialu), tyle zeby uslyszec cos wiecej jak pierdzenie za plecami, to trzeba postawic cos konkretniejszego i miec to jeszcze czym zasilic.
 

ThePepe

New member
Bez reklam
Armanig z ust mi to wyjąłeś.
Łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. Można to również odnieść do kina domowego.
 

panalgsung

New member
Muszę się z Wami nie zgodzić :)

Słyszę wszystko co się z tyłu dzieje, ale nie jest tego na tyle dużo i nie jest to na dyle znaczące, żeby mocno inwestować w tyły (co innego do DTS). Materiał, który jest puszczany na tyły nie jest też jakoś szczególnie wymagający, więc trochę gorsze kolumny sobie dobrze poradzą.

Mój znajomy ma do tego podobne podejście - też twierdzi, że kupił za drogie tyły (a fronty ma wyraźnie droższe od moich).
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Muszę się z Wami nie zgodzić :)
Słyszę wszystko co się z tyłu dzieje, ale nie jest tego na tyle dużo i nie jest to na dyle znaczące, żeby mocno inwestować w tyły (co innego do DTS).

Co to znaczy "co innego do dts"?

Materiał, który jest puszczany na tyły nie jest też jakoś szczególnie wymagający, więc trochę gorsze kolumny sobie dobrze poradzą.
Mój znajomy ma do tego podobne podejście - też twierdzi, że kupił za drogie tyły (a fronty ma wyraźnie droższe od moich).

A o centralnym co Twoj znajomy sadzi?
 

panalgsung

New member
Co to znaczy "co innego do dts"?

Co innego, bo do muzyki w DTS-ie to nawet wszystkie kolumny powinny być takie same (5 sztuk), żeby odwzorowanie dźwięku było na tym samym poziomie.

A o centralnym co Twoj znajomy sadzi?

Tu akurat się z nim nie zgadzam, bo kupił zestaw centralny+tyły to centralny sprzedał, bo mu gorzej wszystko brzmiało (wg niego za dużo dźwięków przechodziło przez centralny, a tylko dźwięki efektów przez fronty).

Mi na początku dziwnie brzmiało z centralnym, ale teraz muszę przyznać, że jest ok i w kinie brzmi to lepiej (a zwłaszcza jak jest film z lektorem - dialogi na -12 dB i załatwione).
 

spinacz66

New member
Bez reklam
W surroundach do filmów najważniejsze jest pasmo średnio-wysokotonowe, dobrze by było jeśli wysokie tony są szczegółowe i wyraźne, wtedy będzie najlepszy efekt.
Nie którzy wstawiają też podłogówki jako surroundy ma to sens tylko jeśli słuchamy muzyki SA-CD, w przypadku koncertów czy filmów najlepiej brać dipole albo małe monitory, które łatwiej będzie nam ustawić.W niektórych artykułach można wyczytać że we filmy wykorzystują około 10% tych efektów i lepiej każą inwestować w przód bo on jest bardziej wykorzystywany w kinie.

Tu jest fajny artykuł "Dwa Nurty Surroundu"
http://audio.com.pl/pdf/akademia/2003_10_p55.pdf
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tu akurat się z nim nie zgadzam, bo kupił zestaw centralny+tyły to centralny sprzedał, bo mu gorzej wszystko brzmiało (wg niego za dużo dźwięków przechodziło przez centralny, a tylko dźwięki efektów przez fronty).

Koledze gorzej gralo w KD z centralnym i... sprzedal kolumne. Super.
Ten sam kolega stwierdzil ze kupil za drogie tyly (pewnie z tych pieniedzy za centrala), a zaraz sie okaze, ze filmy ktore oglada to nie pelnowartosciowe 5.1 tylko downmixy 2gigabajtowe Chomika.
Bez komentarza.

Mi na początku dziwnie brzmiało z centralnym, ale teraz muszę przyznać, że jest ok i w kinie brzmi to lepiej (a zwłaszcza jak jest film z lektorem - dialogi na -12 dB i załatwione).

Dziwnie powiadasz, moze dlatego ze central nie daje rady frontom, ale mniejsza z tym.

Jak film jest z lektorem, a Ty wyciszasz centrala to o jakim "kinie" i jakosci sciezki dzwiekowej my tu rozmawiamy.
Cala zabawa w kino domowe, to maksymalne zblizenie do referencyjnego brzmienia, na kazdym kanale, z subem wlacznie, a nie jakies wyciszanie, czy sprzedawanie priorytetowych elementow zestawu KD.

Po pierwsze, centralny to podstawa w kinie i nie ma tu miejsca na zadne watpliwosci.
Kolumna centralna, to absolutna podstawa, a nawet wiecej, nie dosc ze musi idealnie wkomponowac sie pasmo frontow (tak, zeby przelatujacy "helikopter" z lewej, do prawej brzmial tak samo), to jeszcze musi oddac dialogi.
Idealem jest centralny o parametrach kolumn frontowych, dlatego tez przy drozszych zestawach, centralne to prawdziwe olbrzymy.
Po drugie, jakakolwiek sciezka filmowa okraszona lektorem, to profanacja filmu i drogiego sprzetu.
Po trzecie, surroundy to dedykowana niezalezna sciezka, przy wybranych materialach slabej klasy kolumny, nigdy nie zagraja tak jak te z wyzszeł półki, czyli maksymalnie zblizone charakterystyką do frontow, ma to niebagatelny wplyw na tylną scene i ogolne wrazenia. Mowiac wprost, jest przepasc.
Omawialismy to juz dawno temu na forum.
Po czwarte, dyskusje na forum robią sie coraz ciekawsze...
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
ja na tyły mam MR2, słuchałem MR1 to ta sama seria ale słabsze i zdecydowanie słyszałem różnice z tyłu na plus MR2. Najlepiej słyszałem to na Transformersach. Central to też ważny punkt masa efektów rozgrywa się w centralnym. Przez moment nie miałem centralnego i byłem zmuszony oglądać filmy bez jego udziału. Oglądałem film "Drive" jest tam akcja jak koleś strzela znienacka w gnatem w samym centrum TV, to samo odpaliłem jak już posiadałem central i wiedziałem jaką rolę odgrywa, był potężny strzał z samego TV a nie taki słabiutki jednocześnie po prawej i lewej stronie. Oglądając film z lektorem centralna ścieżka jest zacierana na rzecz lektora, traci się w ten sposób masę efektów, oryginalną ścieżkę i dialogi:p
 

panalgsung

New member
Koledze gorzej gralo w KD z centralnym i... sprzedal kolumne. Super.
Ten sam kolega stwierdzil ze kupil za drogie tyly (pewnie z tych pieniedzy za centrala), a zaraz sie okaze, ze filmy ktore oglada to nie pelnowartosciowe 5.1 tylko downmixy 2gigabajtowe Chomika.
Bez komentarza.

Nie wiem skąd wziąłeś info, że za kasę z centralnego kupił tyły... Napisałem, że kupił zestaw tyły+centralny. Nie wiem też skąd ta uszczypliwość, że bierze filmy z chomika - to koleś (z resztą ja też tak mam), że ma tylko oryginalne gry/filmy/muzykę i zwraca uwagę na kodowanie Dolby digital.

Jeśli mu centralny nie pasował to coś w tym musiało być. Mi początkowo też nie pasował - może daltego, że wcześniej dialogi na samych frotnach były "przebasowione", a na centralnym już tego nie ma i początkowo mi tego brakowało. Teraz wiem, że jest ok.

Dziwnie powiadasz, moze dlatego ze central nie daje rady frontom, ale mniejsza z tym.

Jak film jest z lektorem, a Ty wyciszasz centrala to o jakim "kinie" i jakosci sciezki dzwiekowej my tu rozmawiamy.
Cala zabawa w kino domowe, to maksymalne zblizenie do referencyjnego brzmienia, na kazdym kanale, z subem wlacznie, a nie jakies wyciszanie, czy sprzedawanie priorytetowych elementow zestawu KD.

(...)

Po drugie, jakakolwiek sciezka filmowa okraszona lektorem, to profanacja filmu i drogiego sprzętu.
Oglądając film z lektorem centralna ścieżka jest zacierana na rzecz lektora, traci się w ten sposób masę efektów, oryginalną ścieżkę i dialogi:p

Zgadzam się z wami, że oglądanie filmu z lektorem to profanacja i zupełnie inne odczuwanie dźwięku/filmu, ale czasami nie ma wyjścia i trzeba obejrzeć z lektorem (dziwi mnie, że na HBO zawsze są napisy z oryginalną ścieżką, ale na HBO GO już nie...).

Żeby zniwelować ten kiepski efekt lektora ściszam centralny na -12 dB i słyszę przynajmniej wszystkie efekty dookólne i lektor nie wybija się tak przed całą scenę (bo normalnie to jest ze 2-3 razy głośniejszy niż reszta). Szczerze to głównie dlatego kupiłem centralny, ale widzę też inne zalety (np. lepsza lokalizacja dialogów - prosto z TV).
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tylko jak sciszasz centrala, to tracisz tez przy okazji troche sciezki dzwiekowej. To nie jest tak, ze w centralu jest tylko lektor, jest tam tez cala masa innych efektow (wyciszonych, na marginesie), a lektor jest tylko dolozony (lub jak napisales, podbity). Wiec tak czy inaczej, opiniowanie jakosci sciezki na pozyzszych ustawieniach nie mam sensu, owszem jakies tam efekty beda, ale to tylko część radochy.
Co do Twojego znajomego, to nie rozumiem jak mozna pozbyc sie centralnego, przy czym byc milosnikiem jakosci jaką nam daje KD.
Oczywiscie kazdy ma do tego prawo, ale nie powinienes powolywac sie na kogos, komu nie zalezy na referencyjnym brzmieniu.
Dlatego ja unikam filmow z lektorem, KD sluzy mi do filmow BR/DVD, w oryginalnej, niczym nie zmąconej jakosci. Te wszystkie produkcje z TV i lektorem, to pomyje i nie ma to nic wspolnego z tym o czym tu rozmawiamy.
 

panalgsung

New member
Też unikam filmów z lektorem, ale czasami się nie da. Ja przeważnie oglądam filmy z HBO HD (ścieżka dźwiękowa jest jak należy i nie ma reklam), czasami jakieś VOD z kompa albo z dekodera UPC, a DVD raczej rzadko.

Co do referencji to jest to jakiś poziom wejściowy, ale i tak często kończy się na preferencji ;) Do kina już mi się w każdym razie nie opłaca chodzić - moim zdaniem mam lepszy dźwięk w domu ;)
 
Do góry