Wymiana głośników

Mozart 18

New member
Szanowni Forumowicze!

Powracam do tematu z garścią nowych informacji i oczywiście, jak zwykle, z prośbą o pomoc w wyborze. :) Otrzymałem dziś przesyłkę z głośnikiem centralnym Taga Platinum C-90 SL. Głośnik jest naprawdę piękny, jakość wykonania pierwsza klasa (nic nie ujmując temu z zestawu TAV-606 v.2, szczególnie w jego cenie, to Platinum jest jednak na zupełnie innym poziomie). Niestety okazało się, że wysokość jaką podaje producent (15 cm) jest zupełnie nieadekwatna, bowiem nie obejmuje 'kopułki' na górze głośnika, w której umieszczony jest głośnik wysokotonowy. Razem z nią wysokość wynosi 18,5 cm i tutaj ewentualnym kupującym, posiadającym małe stoliki RTV, polecam zwracać na to uwagę. Prawdopodobnie we wszystkich modelach tego producenta ma miejsce taka sytuacja, więc przy takiej budowie obudów trzeba doliczać jeszcze ok. 3 cm do wysokości. ;) Na szczęście udało mi się wymyślić na to rozwiązanie, bez konieczności wymiany całego stolika. Po prostu jak zobaczyłem ten głośnik, to musiałem coś wymyślić. :) Obejmuje ono zamówienie dodatkowego 'poziomu' do mojego stolika, więc całość trochę potrwa. Stwierdziłem, że dopełnię dzieła i wymienię już cały front, bowiem myślę, że będę częściej zasiadał do słuchania muzyki na nowym zestawie. :wink: Zwracam się teraz do Was o pomoc w wyborze kolumn przednich. Grono kandydatów ograniczyłem do trzech modeli:

1. Taga Platinum v.2 F-60
2. Taga Platinum v.2 F-80
3. Taga Platinum F-60 Slim

Mam tutaj kilka wątpliwości, które mam nadzieję, że rozwiejecie. Najbardziej skłaniam się ku F-60 Slim, bowiem tak jak wspominał WiTT należy zmierzać do ujednolicenia zestawu. Zastanawiają mnie jednak wymiary. Wiadomo, że jest to wariant Slim, jednak kolumny te wielkościowo są praktycznie takie same jak moje obecne TAV-606 v.2. Czy producentowi udało się uzyskać tak samo dobre brzmienie, jak w większej serii v.2, w tak kompaktowych obudowach? W sieci można znaleźć bardzo pozytywne recenzje tej serii, jednak zawsze chodzi o F-90 Slim, a te głośniki odpadają z racji tylnego bass-reflex'u. :sad: Tutaj proszę o podzielenie się wrażeniami, jeśli ktoś miał przyjemność odsłuchiwać kolumny F-60 Slim. :) Z racji powyższych wątpliwości kuszą mnie modele v.2 F-60 i F-80, są one co prawda naprawdę duże i droższe o te 200-300 zł, jednak jeśli przekonacie mnie, że warto to przełknąć, to je zakupię. Proszę zatem o poradę w tej sprawie. Przypominam, że pokój ma 18m2, więc na pewno nie należy do dużych pomieszczeń. Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi. ;-)

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

WiTT

New member
Bez reklam
Przejrzyj temat od końca : http://www.hdtv.com.pl/forum/kolumny/87791-taga-harmony-f100-v2.html tam chyba było o Slimach, ktoś kupił.

Najlepiej jakby Ci się udało posłuchać kolumn, tak to trochę w ciemno będziesz brał.

Piszesz o cenach, jeśli chcesz dobre ceny to pytaj blackninja, wtedy różnice bardzo topnieją :)

PS: dobry numer z tymi wysokościami ;) nawet nie zwróciłem na to uwagi :) mój centralny stoi na stoliku (TV wisi na ścianie) ;) to frontom poza kopułką pewnie jeszcze trzeba dodać podstawę i nóżki :D
 

Mozart 18

New member
Panowie, przeczytałem cały temat, który zapodał WiTT. :) Naprawdę doskonałe źródło informacji, do tego okraszone humorem (przyrównanie zmian w dźwięku przy wygrzewaniu kolumn do mutacji u małolatów przekomiczne). Tylko Wam dziękować i gratulować bogatego doświadczenia w dziedzinie audio. :) Ja niestety nie mogę sobie pozwolić na luksus odsłuchów, bowiem nie mam po prostu czasu. Wiem, że Wy na pewno też jesteście zapracowani i może to być żaden argument. Jednak ja pozostanę przy opieraniu się na moich kilkuletnich doświadczeniach ze sprzętem leciwego Technics'a oraz obecnego zestawu, jak również Waszych odpowiedziach w zakładanych przeze mnie tematach. :) Co do wniosków z lektury, to niestety nic nowego się nie dowiedziałem. Platinusy v.2 F-60 i ich wyższe modele zachwalane w niebiosa (na pewno im się to należy), ale informacje o serii Slim nieliczne i jak już to o frontach F-90 SL. :( Ich posiadaczami (mam na myśli osoby udzielające się temacie, może faktycznie jest ich więcej) są raptem dwaj użytkownicy: lentym i Festan06. Do tego zmartwiło mnie to, co napisał pierwszy Kolega na temat zgrania jego Slimów z Onkyo. Zestawiał model 525 z Denon'em X-2000 oraz NAD'em 757. Wypowiedział się w kontekście połączenia Onkyo z Tagami bardzo negatywnie, cytując: 'Na pierwszy ogień poszedł ONKYO 525. Platynki grały bardzo ostro górą i średnicą (tak jak się spodziewałem), basu nie było, dźwięk męczący i na dłuższą metę uciążliwy. Bez głębi i sceny.'. Szczerze powiedziawszy naprawdę mnie to zmartwiło. Tak jak pisałem na początku tematu, priorytet stanowi dla mnie KD, niemniej muzykę też bym chętnie posłuchał na nowych kolumnach. Czy mój TX-SR608 też może tak słabo zgrać się z Platinusami? Proszę o opinię, jeśli ktoś z Was odsłuchiwał połączenie Onkyo z jakimikolwiek Platinusami. ;) U mnie zestaw TAV-606 v.2 brzmi z ampli w porządku, jednak tak jak już wspominaliście, Platinusy to zupełnie inna bajka.

Teraz z zupełnie innej beczki. W sprawie dodania 'poziomu' w stoliku RTV, sklep nie odpowiada. W związku z tym biegałem dzisiaj po domu z miarką (od razu poruszenie domowników :grin:) i wyliczyłem, że jeśli przełożę PS3 na starego Technics'a, zaś dekoder SAT na Onkyo, to w dotychczasowym lokum głośnika centralnego zrobi się wolne miejsce na szerokość i bez problemu wejdzie kolumna centralna Platinum Slim LCR-60 SL. Oszczędzi mi to zachodu z zamawianiem na wymiar rzeczonego 'poziomu', głośnik zapewne lepszy i różnica 200 zł w porównaniu do C-90 SL nie robi różnicy, bo wyrobienie 'dodatku' do stołu kosztuje tyle samo. Jak myślicie, warto? Czy ten 'długas' nie będzie już zbyt duży do 18m2? Czy można zakrywać wycięcia na górze ampli odpowiadające za jego chłodzenie? No i tak myślę sobie, że może oddam do sklepu ten centralny, zaś LCR-60 SL i fronty zakupię u blackninji - może uda się wynegocjować jakąś dobrą cenę i sprawa skończy się tak, że nie będę w plecy z gotówką? :grin:

Zatem wybaczcie straszliwie długi post (już naprawdę przesadziłem, ale krócej po prostu nie umiałem sprawy opisać), tym co wytrwali do końca dziękuję i proszę Was o pomoc. :)

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

WiTT

New member
Bez reklam
Co do opinii na temat Slimów, to będzie ciężej niż do klasycznych Platinusów.
Nie słuchałem, nie wypowiem się.

Ampli nie powinno się zakrywać od góry, powinien mieć przestrzeń do chłodzenia. Do tego dekoder SAT pewnie też wydziela trochę ciepła. Wszystko zależy jak mocno się będzie ampli grzał i ile miejsca będzie miał po bokach i z tyłu.

Chcesz zmienić C-90 SL na LCR-60 SL? Rozumiem że chcesz uniknąć wystającej kopułki? Tylko z opisów wynika że seria LCR trochę inne ma zastosowanie... ale kto wie, może i się w tym wypadku sprawdzi :)

Ceny u black'a są ok :)

Pozdr.
 

Mozart 18

New member
Pomysł z wymianą na LCR-60 SL wyskoczył, ponieważ tak jak zauważyłeś nie ma on 'kopułki' i w związku z tym na wysokość wejdzie do stolika, w obecnym stanie, bez problemu. Jeśli chodzi o jego zastosowanie, to z tego, co rozumiem, może on służyć jako centralny albo lewa kolumna, bądź prawa. ;) No ale skoro mówisz, że nie można zakrywać góry ampli, to cały pomysł można raczej wyrzucić do kosza. :( Na koniec chciałem Cię jeszcze zapytać odnośnie odsłuchów Platinusów v.2. Słuchałeś ich kiedyś razem z Onkyo? Jeśli tak, to podziel się wrażeniami. Po prostu opis Kolegi lentyma odnośnie połączenia Onkyo ze Slimami sprawia, że chyba bardziej skłaniam się ku v.2. Ktoś z Was na pewno odsłuchiwał je z Onkyo, bo są już długo obecne na rynku, zatem proszę o wszelkie opinie. Z góry dzięki.

Pozdrawiam.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mozart 18 wrzuć zdjęcie tej RTV-ki łatwiej będzie coś doradzić. Jeśli chodzi o kolumny frontowe to na Twój metraż F-80 będą w sam raz. Jeśli chodzi o brzmienie to tu spec od tych kolumny (WiTT oczywiście :) ) musi się wypowiedzieć. Ja ich nie słyszałem.
 

Mozart 18

New member
Dołączam zdjęcie stolika. Stary centralny jest wyjęty, bo już odpiąłem go zawczasu, z nastawieniem, że C-90 SL będzie pasował. Myślałem o położeniu PS3 na Technicsie, zaś dekodera na Onkyo, dzięki temu cała górna półka byłaby wtedy wolna i zmieściłby się LCR-60 SL. Co o tym myślicie? Teraz jako, że widzicie jak to wygląda, to może też wpadniecie na jakiś inny pomysł - nie krępujcie się żadnych sugestii. :) No i uprzedzam, że niestety całość stoi pod oknem, więc podwieszenie telewizora na ścianie nie wchodzi w rachubę. ;) Skłaniam się ku LCR-60 SL + F-80, jednak boję się braku spójności brzmienia, ponieważ są to dwie różne serie. No i WiTT, liczę na Twoje wrażenia odnośnie F-80. :D Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam.

PS. Uprzedzając ewentualne pytania, to małe coś leżące na górnym blacie z prawej strony, to spinner z 'Łowcy Androidów'. :D

EDIT: Pomierzyłem jeszcze wymiary górnej półki i wychodzi na to, że ewentualnie mógłbym pójść w cały zestaw z serii v.2. :) C-100 to kolumna szeroka na 89 cm i wysoka na 15,5 cm. Półka ma wymiar 100 cm x 15,8 cm. Trzeba jednak pamiętać, że przestrzeń ograniczają nogi stolika, pomiędzy którymi jest 85 cm. Głośnik ten jest jednak na tyle wąski (10 cm), że bez problemu można by położyć go za nogami. Nie powinno to przeszkadzać w odbiorze dźwięku, bowiem głośniki nie są umieszczone w samych rogach obudowy kolumny, więc po 2 cm przed nią z jednej i drugiej strony, nie powinno robić problemu. ;) Co o tym myślicie?
 

Attachments

  • DSC_0085.jpg
    DSC_0085.jpg
    831 KB · Wyś: 140
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
O ile kojarzę, to nie powinieneś mieć problemów ze spójnością w serii Taga Platinum, ja co prawda słuchałem jedynie F100/F120, ale slimy też zbierają sporo pochlebnych opinii.
 

owain

New member
to ja się może podłączę pod temat kolegi, by nie mnożyć postów. Przymierzam się do wymiany, czy może na razie podniesienia jakości systemu do kina domowego. Przy przeprowadzce nabyłem pierwszy zestaw, niestety bardzo oszczędny (czego teraz żałuję) a to ampli Yamaha rx-v375 oraz kolumny 5.0 Polton Omega 180 lux. O ile kolumny planowałem wymienić po przypływie gotówki, o tyle nie znając się, ktoś polecił mi ten ampli, który jest dość słaby. Co prawna metraż pokoju jest malutki (13 m2) ale mimo wszystko jakość dźwięku (w porównaniu do wcześniejszego Technicsa stereo) spadła.
Pierwszą rzeczą jaką mi brakowało, był oczywiście sub. Nabyłem zatem Earthqueka CP-8 (ze względu na wymiary) no i poprawiło się, niestety dalej odczuwam dyskomfort w dialogach, które wydają się być za ciche, mało "mięsiste", że się tak wyrażę. Oczywiście dużo zależy od ustawień, przy kalibracji system zgłupiał, tj. raz wyskoczył błąd znacznej różnicy poziomów głośności kolumn, potem juz było ok ale suba ustawiło na -10db. Oczywiście sub jest chyba po prostu za głośny, choć konfigurację robiłem na 1/3 poziomu głośności suba (crossover na maxa jak każą).
Zastanawiam się, czy jest sens zaczynać wymianę tych głośników od wymiany centralnego? Argumentem za jest fakt, że centralny jest najważniejszym głośnikiem i czuję jak piszę, dyskomfort jego dźwięku.
Argumentem przeciw jest fakt, że kolumny powinny być ponoć z jednej serii, a przez przynajmniej rok czy nawet dwa, mogę wymienić tylko centralny.
Po drugie, jeśli brak mięsistości w dialogach powoduje brak niskich tonów, (obecny głośnik centralny ma zakres 60-20000Hz) a owa mięsistość pojawia się, gdy zakres dialogów jest niski i dołącza się sub, to chyba bez sensu jest kupować centralny z niższym zakresem (np.40Hz) bo skoro odcięcie mam na 80Hz w ampli ustawione, to i tak nie wykorzystam owych niskich tonów centalnego? Nie wiem czy nie piszę głupot ale tak to rozumuję.
Reasumując zastanawiam się, czy zakup centralnego za jakieś 700-800 zł pomoże, czy po prostu za parę lat wymienić ampli i wszystkie kolumny prócz suba.
 
Do góry