Wymiana Amplitunera

Slaff

New member
Witam,

Od zawsze słyszałem że ampli stereo zagra lepiej na dwóch kolumnach niż ampli KD.
Natomiast czasy się zmieniły,technologie rozwineły. Może w tej chwili nie ma już takiej różnicy?

Posiadam kolumny E80, są podłączone pod stary amplituner kina domowego HK 132, który de facto jest dość słaby - 40w na kanał w stereo. Ponieważ nie mam kina domowego, w sumie używam sprzętu tylko do słuchania muzyki, pomyślałem że możnaby wymieć obecny amplituner na stereo.

Czy ma sens wymiana Avr 132 na HK3390 lub HK3490 ?

Czy może w tej samej kwocie kupić jednak amplituner Kina z uwagi na dodatkowe funkcje (usb, airplay itp) - np. AVR70 AVR 165 itp

Co ewentualnie powinienem jeszcze rozwazyć- moge wydac około 1600 zl.

Dodam, że kolumn nie chce zmieniać, pasują mi, a do HK też mam sentyment.

Generlnie chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie czy warto wymieniać?

Pozdrawiam
sławek
 

maniekn274

New member
Bez reklam
jest sens i to spory,różnica w stereo kolosalna w porównaniu do obecnego AV-jak radio nie potrzebne i wejścia cyfrowe to może jeszcze lepiej wzmak hk980 w cenie się mieścisz
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Slaff

New member
Też o tym myślałem, ale słucham jednak radia,aosobno nie chcę.

Pytanie czy decydować się na HK3390, czy 3490 ?

Czy ten drugi nie będzie za mocny do moich kolumn (120w na kanał vs 110 w kolumnie)?
 

mors111

Active member
Bez reklam
Czy ten drugi nie będzie za mocny do moich kolumn (120w na kanał vs 110 w kolumnie)?

mocy nigdy za wiele , pamiętaj że to słabszy amplituner jest w stanie szybciej uszkodzić kolumny niż mocniejszy przez zniekształcenia jakie zacznie generować pod koniec skali

ten 980 wydaje się być najlepszy , a radio uzyskasz z obecnego 132 jak i wejścia cyfrowe ( no chyba, że masz na niego klienta , to wtedy 3490 )


wiec wg mnie :
-pozostaje obecny sprzęt + zakup wzmacniacza 980 -efekt będzie najlepszy z ww
-zakup 3490 , jeśli chcesz mieć tylko jeden klocek
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
mocy nigdy za wiele , pamiętaj że to słabszy amplituner jest w stanie szybciej uszkodzić kolumny niż mocniejszy przez zniekształcenia jakie zacznie generować pod koniec skali

Chyba o przeciążenie chodzi a nie żadne zniekształcenia .Po prostu kolumny zaczną mocniej obciążać wzmacniacz który nie będzie w stanie dostarczyć prądu do poprawnego wysterowania głośników i w efekcie tego może dojść do "zawału układu zasilania"

Należy też pamiętać, że to również działa w drugą stronę - mocnym wzmacniaczem można też bardzo łatwo zrobić krzywdę kolumnom
 

mors111

Active member
Bez reklam
Należy też pamiętać, że to również działa w drugą stronę - mocnym wzmacniaczem można też bardzo łatwo zrobić krzywdę kolumnom

ale to szybciej zauważysz jak membrany zaczną wyskakiwać z obudowy i sam się zorientujesz aby przykręcić moc

słaby wzmacniacz pod koniec skali będzie generował zniekształcenia ( czasami nawet niesłyszalne ) i nagłe "przeciążenia" jak to napisałeś będą zagrożeniem większym dla kolumn , niż same kolumny dla wzmacniacza

skoro kolumny będą miały zapas mocy , to jakim mają być zagrożeniem dla wzmacniacza ?
jeśli natomiast wzmacniacz będzie zbyt słaby do napędzenia kolumn ( ale nie mówię tutaj o mocy wzmacniacza np 40W i kolumnach 100W , tylko wzmacniacz 80W i kolumny 100W ) to kręcenie jego pod koniec skali , spowoduje na nim nieokreślone skoki zniekształceń , które to mogą uszkodzić kolumny

swoją drogą , dobrze wykonana zwrotnica w kolumnie też powinna uchronić np. głośnik wysoko tonowy przed przepaleniem , bo to one najczęściej padają w skutek przekręcenia mocy , basowy głośnik jest w stanie wytrzymać chwilowe 3x większe przeciążenie niż ma moc nominalną .
 

Slaff

New member
Jestem właśnie zdecydowany na HK3490.

Nie chcę samego wzmacniacza, bo stary avr132 sprzedaje razem z monitorami jbl.

Natomiast stresuje mnie ta różnica w mocy - hk 2x 120W, JBL 2x 100W.
Sorry ale z postów powyżej nie wyczytałem jasno czy to zdrowo czy nie:)
 

mors111

Active member
Bez reklam
Natomiast stresuje mnie ta różnica w mocy - hk 2x 120W, JBL 2x 100W.
Sorry ale z postów powyżej nie wyczytałem jasno czy to zdrowo czy nie:)

powiem tak , nie zaszkodzi , a nawet lepiej że mocy będziesz miał dostatek
amplituner nie będzie pracował na pograniczu swojej mocy przy głośnym słuchaniu więc nie będzie generował zniekształceń
 

Slaff

New member
Mam już HK3490 - jestem bardzo zadowolony, wydaje mi się że gra lepiej. Poza tym mam cały czas pure stereo, jak słucham muzyki, oglądam filmy, czy gram w ps, nie włączaja się żadne ustawienia pod kino itp, to zawsze mnie denerwowało.

To co na minus - ograniczona funkcjonalność pilota. Nie obsługuje innych urządzeń. Poza tym brak możliwość ustawienia basu i treble z pilota, tylko ręcznie na amplitunerze.

Na pewno muszę zmienić kable głosnikowe bo mam takie zwykle cięte z metra, pewnie nie usłyszę różnicy, ale z drugiej strony mam świadomość że może coś tracę.

Jakieś propozycje co do kabli? Mogę wydać 200-300 zł.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Myślę że dobrze zrobiłeś ,ja mam wcześniejszy model 3390 i też jestem zadowolony ,też niestety w necie krążyły legendy o zawodności tych klocków ale jak na razie zero problemów
Odnośnie kabli - wcześniej miałem Monster XPHP ,ogólnie dobre zestawienie ,szczególnie w odniesieniu do wysokich tonów ,teraz mam Monitor Audio Atmos dźwięk taki jak lubię - swobodny ,spójny z mocną podstawą basową .Dobrze się też sprawdzą kable Real ,albo Qed .Jeżeli lubisz przestrzenne brzmienie poszukaj używanych Tara Labs Entra (ten kabel nie jest już produkowany) ale w swojej cenie jest zaje****
 

maniekn274

New member
Bez reklam
Mam już HK3490 - jestem bardzo zadowolony, wydaje mi się że gra lepiej. Poza tym mam cały czas pure stereo, jak słucham muzyki, oglądam filmy, czy gram w ps, nie włączaja się żadne ustawienia pod kino itp, to zawsze mnie denerwowało.

To co na minus - ograniczona funkcjonalność pilota. Nie obsługuje innych urządzeń. Poza tym brak możliwość ustawienia basu i treble z pilota, tylko ręcznie na amplitunerze.

Na pewno muszę zmienić kable głosnikowe bo mam takie zwykle cięte z metra, pewnie nie usłyszę różnicy, ale z drugiej strony mam świadomość że może coś tracę.

Jakieś propozycje co do kabli? Mogę wydać 200-300 zł.
bez przesady,to sprzęt budżetowy ,poco tyle kasy na kabelki,po 15-20 max za metr i będzie ok średnica 2-2,5mm i git ja chorda kupiłem po 22pln i niemam zamiaru na droższe wymieniać
 
Do góry